ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
В неделя над село Антон

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
В неделя над село Антон
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение В неделя над село Антон Отговорете с цитат
Неделя без валеж, вече пъпля по склона към Джемински камък.
Джемински камък:



Наблизо реката се провира в атрактивен каньон с няколко завоя, приличащ на този на Еленска река. Естествено има и водопад, голям и мощен в момента и разширяващ се в долния край. Половината е скрит зад дървета и храсти.





Видео: http://vbox7.com/play:09547b6068

Май трябва да се снима фронтално от въздуха, защото скалите са отвесни:



Част от каньона:



Джемински камък странично...



...и от съседния баир:



Поглед на изток:





Под чуките на Картала снежни петна:





И по-на запад към Паскал:



Бия си шута надолу, защото ме чака автостоп до Карлово. Махнаха влакът, който минаваше след обяд в тази посока.(Тук се споменава държавата, управниците, БДЖ и др.)
Поглед надолу:





Това дере го набелязвам за друг път, има отбелязан водопад на картата:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юни 05, 2012 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
pelitko



Регистриран на: 08 Яну 2010
Мнения: 63
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Джемински камък от север


Джемински камък от запад


Върху Джемински камък


Поздрави за ходенето. Избрал си много красиво място. И аз бях в тоя район на 20.05.2012 г. Реката с водопада се каза Китница.

ПИРДОП-връх ПАСКАЛ-връх ДЖЕМИНСКИ КАМЪК-ЕЛЕНСКА БАЗИЛИКА
Вто Юни 05, 2012 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, тя е. А можеш ли да кажеш нещо за водопада, отбелязан на картата, който се пада някъде в дерето от последната ми снимка? Това дере се явява не следващото, а по-следващото на изток от Китница. Тези две дерета се разделят от сравнително тесен рид, по който върви пътека от към билото до Антон. По нея слезнах. Всъщност пътеката, както разбрах не ходи до билото а до някакъв краварник. Поне до там е сравнително проследима.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юни 05, 2012 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
pelitko



Регистриран на: 08 Яну 2010
Мнения: 63
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Водопада се намира на Манина река, но не съм ходил до него. Пътеката по реброто се вижда съвсем ясно от Джемински камък. Краварника за който говориш е на края на гората точно над Джемински камък. От краварника нагоре билото е изцяло голо и няма нужда от пътека. Лятната пътека от Антон към хижа Планински извори минава източно от Манина река. Някъде бях чел, че от билото надолу към Антон текат 14 реки. Есента се качих по лятната пътека до Планински извори и слязох по пътеката през Антонски превал.
АНТОН-ПЛАНИНСКИ ИЗВОРИ-АНТОНСКИ ПРЕВАЛ
Целият южен склон на Стара планина над Антон е гъсто насечен, като във всяка гънка тече река. Тази снимка показва колко е насечен склона.

Може би реките наистина са 14.
Вто Юни 05, 2012 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, не съм сигурен дали говорите за една и съща пътека, но от Еленско (така казват местните на местноста с базиликата)нагоре по реката тръгва пътека, която излиза някъде под между връх Паскал и хижата. Цялата местност нагоре и казват Казаните, заради образувалите се "казани" от малките водопади. От поне 13 години се каня да я мина тази пътека, и все не се наканвам. Very Happy
Ако реши някой да я минава да ми се обади да дойда и аз. От дядото на жена ми знам, че е голям змиярник там, но на мен не ми пречи.
Вто Юни 05, 2012 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
pelitko



Регистриран на: 08 Яну 2010
Мнения: 63
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Не говорим за тази пътека. Еленската базилика е доста по на запад от Джемински камък. Пътеката за която говорим е на изток от връх Джемински камък. Мисля, че четох постинг на колегата от миналата година. Беше излязъл точно на Еленската базилика. Може би той ще Ви даде повече информация за пътеката през Казаните.
Сря Юни 06, 2012 7:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
По Еленска река бях преди 2 години. Не говорим за там.
Краварника, ако изобщо може да се нарече така е по-на изток, от това, което казваш. Въпросната пътека води точно там. Наоколо имаше крави, затова реших че е краварник. Някаква дървена барака е. Пада се над тясната част на горския пояс, където минава пътеката.
Видях на картата, че река Манина събира водата от повечето дерета.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юни 06, 2012 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov