ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лифтовете - ЗА и ПРОТИВ. Дискусия.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Лифтовете - ЗА и ПРОТИВ. Дискусия.
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Искам да направя едно изявление:

Преди 5 седмици - на 4 август - бях в района на Седемте рилски езера.
УСПОКОЙТЕ СЕ! Езерата са си все още там! И нямат намерение да изчезват!

Всъщност - пристигнахме вечерта в хижа-хотел "Рилски езера" и решихме да продължим към старата хижа "Седемте езера". "Тълпите туристи" вече се бяха оттеглили и срещнахме съвсем малко хора по пътя. В хижата имаше свободни места, дъновистите изглеждаха по-малко отколкото си ги спомням в минали години. Нощувахме нормално, като за високопланинска хижа.

На другия ден тръгнахме в 8 часа и чак като бяхме над езеро Окото, видяхме да се задават отдолу първите туристи, качили се с лифта. Така и не ни настигнаха, въпреки че доста се бавехме със снимките. Направи ми впечатление, че не бяха толкова много, колкото си ги спомням от минали години. А и денят беше вторник.

Забелязах, че някои участъци от пътеките са реконструирани - подзидани с камъни и затворени за минаване. Явно вече се вземат мерки.

А аз вярвам, че с всяко ново излизане в планината все повече от "башибозука" ще придобива правилни туристически навици и умения.

Просто трябва да се има повече вяра в хората и в доброто в тях (мое лично мнение, не държа непременно да се съгласявате с него).

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Сеп 11, 2015 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Ех ако знаеш колко обичам лифтовете. И на Безбог и на Сопот. Спестяват ми толкова много време и потене. Винаги съм обичал ако има чалъм да се кача клкото може по-нагоре по лесния начин и после да си свиркам по пътеките. Не че съм мързелив, но така остава повече време. На долу предпочитем да не ги ползвам. Е ако съм с хлапетата или бързаме за влака. Що да не.


Това, което (май) пропускаш е, че преди лифта и чакъла, същото място е било пътека за свиркане, и че на този принцип скоро пътеките, по които си свиркаш, ще се превърнат в чакъл .... и ще изчезнат.


Само ще кажа, че използвахме лифта само за слизането, преди това от х. Г. Делчев до х. Безбог си го взехме пеш, след което прескочихме до вр. Безбог, а на другия ден и до Полежан.
Пет Сеп 11, 2015 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо, моля те - не отваряй нова тема "За и против риболова в планината". Wink

Insight написа:
Да ходиш на планина с лифт е като да вдигаш тежести във фитнес залата с крик.... това ми е отношението към всички помощни средства в планината.

Прясно - от този уикенд - мангали пристигнали с жип на х. Безбог си ловяха пастърва в езерото.... не бяха приятна гледка.

Първо - сравнението е неправилно. Правилното сравнение би било: Да ходиш на планина с лифт е като да стигнеш с асансьора до фитнес залата с тежестите, които тежести после да вдигнеш на ръка. Не виждам нищо нередно в това да ползваш асансьор.

Второ - какво не е било приятна гледка - хората (предполагам под "мангали" имаш предвид хора, роми, цигани) или че са ловели пъстърва в езерото?

Ако не са ти били приятни хората - това е твой проблем. Няма да говоря тук за расизъм.
Ако не ти е било приятно, че са ловели риба в езерото - отново си е било твой проблем.
Защото съгласно заповеди на Национален парк „Пирин” любителският риболов може да се практикува в Безбожкото езеро:

http://pirin.bg/news/12/7_2_ribolov.html

Така че законът е бил на страната на риболовците.

По темата: Отново обсъждаме само на НАС как се отразяват лифтовете. Какво пречат на НАС лифтовете. Дали НИЕ ги ползваме лифтовете. Че заради лифтовете в скоро време няма да останат ЗА НАС пътеки, по които да ходим...

Никой не ни задължава да ползваме лифтовете. Аз лично не съм ползвал този на Тодорка, на Седемте езера и на Сопот, просто защото не ми се е налагало (в началото мислех да не използвам този на Езерата в знак на протест, но после видях, че просто няма и да ми се наложи, и няма да ми спести кой знае колко време).

На мен ми се иска да обърна внимание, че с лифтовете се качват във високата планина хора, за които без лифт това би било невъзможно. Или изискващо неимоверни усилия и средства. Иска ми се да попитам - кой ще откаже на възрастните си родители да ги качи на хижа "Мусала", за да се насладят на гледката може би за последен път в живота си? Кой ще каже на хората, които са го отгледали - не, няма да се качвате горе, защото трябва да бойкотирате лифта, за да остане планината непокътната, за да мога аз и след 30 години да си се качвам и да й се наслаждавам, както аз си я харесвам?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Сеп 11, 2015 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Стефко - няма смисъл. Едни искат девствени планини други хората да ходят щото е хубаво без значение какви са хората. Трети просто разсъждават на глас. Нищо няма да се промени тук- нито хората нито природата
Пет Сеп 11, 2015 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък искам саблезъбите тигри да не са изчезнали, за да не смее никой да припарва в планината. Но така е, бракониерите са виновни, а и паркаджиите. Сега на ред са козите. И всичко това откакто построиха лифтовете!
Колко лифтове, мъка и липса на саблезъби тигри има в българските планини, Боже! Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Сеп 11, 2015 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Аз пък искам саблезъбите тигри да не са изчезнали, за да не смее никой да припарва в планината. Но така е, бракониерите са виновни, а и паркаджиите. Сега на ред са козите. И всичко това откакто построиха лифтовете!
Колко лифтове, мъка и липса на саблезъби тигри има в българските планини, Боже! Laughing


Ванчо от Тевното езеро ги пуща вечер около заслона след като изгаси ламБите Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Сеп 11, 2015 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ванчо от Тевното езеро ги пуща вечер около заслона след като изгаси ламБите Laughing


Пуска ги, пуска. С тоягите .... Laughing Laughing Laughing
Пет Сеп 11, 2015 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kalcho



Регистриран на: 13 Фев 2014
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
И в единия Джендем има малко съблезъби, на едно тайно местенце ги срещнах, ама казаха да не казвам на хората, че светкавиците на фотоапаратите не им се отразявали добре на зрението. Искат да живеят на спокойствие Wink.
Ако обещаете да не ги снимате, ще ви кажа къде, може и лифтче да спретнем дотам даже, че Сопотският малко далечко се пада...
Пет Сеп 11, 2015 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kalcho написа:
И в единия Джендем има малко съблезъби, на едно тайно местенце ги срещнах, ама казаха да не казвам на хората, че светкавиците на фотоапаратите не им се отразявали добре на зрението. Искат да живеят на спокойствие Wink.
Ако обещаете да не ги снимате, ще ви кажа къде, може и лифтче да спретнем дотам даже, че Сопотският малко далечко се пада...

Много се развихри, преди да си дал всичките си пари за парапети, въжета и лифтове, можеш да погледнеш и в тази тема:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=9113
Пък бай Йоцкан като събере повече пари може и асансьор да направи до втория етаж Laughing

П.П. Няма лошо човек в планината да си говори с несъществуващи животни, лошото е когато те започнат да му отговарят Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Сеп 11, 2015 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kalcho



Регистриран на: 13 Фев 2014
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Така е, едни си говорят със съблезъби, други с рилските езера. А дали му отговарят си е тяхна работа, може и петиция да напишат, ако искат, зер Ентелигентни животни са все пак.
Иначе, ако ми останат пари от въженцето и парапетчето на Орловец, може и за Белмекен да има Wink
А вие заповядайте там, не се стеснявайте...селфитата са безплатни...
Пет Сеп 11, 2015 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kalcho написа:
П.С. И девствеността на района, природата много бързо я възстановява, премахнеш ли вредното човешко въздействие. За лифта на езерата става въпрос, махнат ли го, природата бързо ще оправи нещата.

Човека е произведение на природата, въздействията му -- също.
Пет Сеп 11, 2015 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Аз пък обичам лифтовете, извратено. Да тичам под тях нанагорнище и да слизам с тях, че ме болят коленете от слизането.

Ходенето под лифтове е забранено. Едно време тази забрана горе-долу се спазваше, днес вече не чак толкова. По-младите дори не знаят за нея.
Пет Сеп 11, 2015 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kalcho



Регистриран на: 13 Фев 2014
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
kalcho написа:
П.С. И девствеността на района, природата много бързо я възстановява, премахнеш ли вредното човешко въздействие. За лифта на езерата става въпрос, махнат ли го, природата бързо ще оправи нещата.

Човека е произведение на природата, въздействията му -- също.

ВЕрно е, прав си, особено някои Laughing
Пет Сеп 11, 2015 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
vladofff написа:
Аз пък обичам лифтовете, извратено. Да тичам под тях нанагорнище и да слизам с тях, че ме болят коленете от слизането.

Ходенето под лифтове е забранено. Едно време тази забрана горе-долу се спазваше, днес вече не чак толкова. По-младите дори не знаят за нея.

Не ме разбирай буквално, става въпрос за драгалевската пътека и ястребец..
Съб Сеп 12, 2015 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov