ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Султанската пътека"
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
"Султанската пътека"
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение "Султанската пътека" Отговорете с цитат
Преди няколко месеца попаднах на проект, чиито цели включват маркиране и бродене по т.нар. "Султанска пътека" с начало във Виена и прекосяваща Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, Румъния, България, Гърция и Турция, със завършек в центъра на Истанбул при гроба на Сюлейман I, в чиято чест е и цялата инициатива според думите на организаторите. Става дума всъщност за мрежа от пътеки с равнинни и планински варианти, които могат да бъдат разгледани по-подробно на картата тук, макар и тя да изглежда недовършена в някои участъци. На места у нас пътеките се препокриват с европейските маршрути E4 и Е8, а също пресичат и E3 в близост до Чумерна.

Миналия петък по регионалната кабелна телевизия eTV с разпространение в районите на Хасково, Смолян, Кърджали, Първомай и Асеновград е бил излъчен репортаж за холандска група, която вървяла в участъка Борино -> Ягодина -> Триград -> Мугла -> вр. Перелик -> Смолян -> Полковник Серафимово -> Шадийца -> Ардино -> Кърджали -> Мъдрец. Според репортажа холандците се занимавали и с маркиране на маршрута с лепенки като тази по-долу, както и със спрей:



Според рекламен мейл на организаторите всред българските ятаци на "Султанската пътека" са Диана Овчарова (кмет на Ивайловград), Михаела Кирчева, Христо Иванов, Фикрет Касабов, Билгин Асанов, Тодор Митков, Севда Али, Емине Ахмет, Борислав Чернев, Ангелина Титерякова, Мелли Мелек, Мариана Атанасова, Нахит Догу, Нуша Николова, Борис Казаков и др. Твърди се че планинския маршрут през Витоша, Рила и Родопите е бил изцяло маркиран през 2014 и 2015 г. Предвижда се разпространяване на рекламни материали, налице е също присъствие във Facebook и Twitter. Попаднах и на свързан с инициативата blog. Дейностите се подкрепят от фондация, основана от Sedat Çakir, със седалища в Харлем (Холандия), Берлин и Истанбул.


Последната промяна е направена от vedrin на Вто Сеп 15, 2015 3:37 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Вто Сеп 15, 2015 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Нещо като поклоннически маршрут ли е?
Вто Сеп 15, 2015 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Нещо като поклоннически маршрут ли е?

Прилича да е, макар и вероятно тепърва ще придобива в по-голяма степен своя облик, в зависимост от хората, които биха тръгнали или пък са замесени по някакъв друг начин в него. Иначе формално погледнато в обявените цели на фондацията присъства следния текст (превода е мой):

"Султанската пътека е мулти-културна организация без религиозен или политически характер, която не създава печалба и няма търговска насоченост. Уважението към всички народи, култури и религии е от висока значимост за Султанската пътека. Поради това фондацията не би могла да приема дарения, подбудени от политически или религиозни мотиви."

Обстоятелствата около всичко това не са никак еднозначни и вероятно заслужават сериозно обмисляне и претегляне, включително и от отговорните органи. Представих си за миг как биха изглеждали Хитлеровата, Сталиновата, Наполеоновата или разни други по-древни "пътеки", които на хартия биха могли също да бъдат обявени без политически, религиозен или какъвто и да е било друг неприемлив за някого характер...
Вто Сеп 15, 2015 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Я, наскоро се бях сетила да проверя каква е тази синя маркировка, обаче все забравям. Но както винаги Ведрин е в услуга на мързеливците и ми е предоставил отговоря наготово Very Happy
През август видяхме във Верила сини стрелки и такива лепенки, каквито държи човекът на снимката, пусната от Ведрин. Стана ни любопитно, но после впечатленията станаха толкова много, че сме го забравили. Като си свалях снимките уж да проверя, ама...
Лепенките не съм ги снимала, а от стрелките съм снимала две, макар че имаше редовно от разклона за Голям Дебелец до Клисура





Почти навсякъде са до нашите марки. Даже си спомням, че по едно време се ядосах, че са се възползвали от изчистените дървета и са мацали някаква нерегламентирана маркировка едва ли не върху нашата.

По принцип не одобрявам. Какъв е тоя Сюлейман І и защо минава пътеката му през България, както и кой им е разрешил да я правят? Лошо е, когато свободата прерасне в слободия. Confused

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 15, 2015 3:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Сигурен съм, че виждате нещата само от една страна. Има и друга, но не я знаем.
Ще покажа какво ме кара да се включа в темата - холандски музикант ми каза преди месец, че гайдата е цигански инструмент и е пренесена с миграцията на циганите. След като е изобретена от тях. За незнаещите да поясня - гайда в България има от незапомнени антични времена (повече от няколко хиляди години), а миграцията на циганите към Европа се случва преди 1000 години. Съвсем ненаучно и необосновано ми идва един паралел - дали обсъжданата маркировка не следва пътя на културата и държавността към Европа, дошла от Ориента. Интересно, кой е този султан и как историята му се връзва с горното и какво могат да разкажат тези холандски ентусиасти.
"Научното изследване" за гайдата е видяно от музиканта във американски или английски филм. И той научен.
Вто Сеп 15, 2015 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Сигурен съм, че виждате нещата само от една страна. Има и друга, но не я знаем.
Ще покажа какво ме кара да се включа в темата - холандски музикант ми каза преди месец, че гайдата е цигански инструмент и е пренесена с миграцията на циганите. След като е изобретена от тях. За незнаещите да поясня - гайда в България има от незапомнени антични времена (повече от няколко хиляди години), а миграцията на циганите към Европа се случва преди 1000 години. Съвсем ненаучно и необосновано ми идва един паралел - дали обсъжданата маркировка не следва пътя на културата и държавността към Европа, дошла от Ориента. Интересно, кой е този султан и как историята му се връзва с горното и какво могат да разкажат тези холандски ентусиасти.
"Научното изследване" за гайдата е видяно от музиканта във американски или английски филм. И той научен.


Гледам двама от членовете на "фондацията" са с с мюсюлмански имена, с което може да се обясни мотивацията на това малоумно дело. В зависимост от връзките и усилието, вероятно не е много трудно да се издейства финансиране от някое културно перо на евросъюза. Така на цената на няколко кила син спрей и една торба лепенки, пътешествието и снимките в 10-на държави може да излезе съвсем безплатно на авторите.

За късмет, лепенките и синята пръскалка се стържат съвсем лесно Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 15, 2015 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Хм ...
Изпитвам силни съмнения във връзка с това твърдение, поне що се отнася до българската част на маршрута:
Цитат:
In the country’s along the Trail the foundation is supported by the local tourist information offices and also by the local communities

Така или иначе не откривам никаква информация от официален български източник.

Що се отнася до това ...
Цитат:
Foundation Sultan’s Trail – A European Cultural Route has the objective to:
...
-Categorizing and supporting historical buildings, places, habits and traditions, along the Sultan’s Trail

... немалка част от тези дейности у нас са регламентирани със специфични разрешителни режими.

Най-смехотворното от всичко, обаче, е самият маршрут. Походът на Сюлейман към Виена от 10 май до 27 септември 1529 г. е описан изключително подробно в дневника на експедицията, който е достъпен на (например) немски език. Известни са всички спирки по пътя, който се придържа без изключение към древната (пред)римска магистрала на Балканите - пътят от Константинопол през Одрин, Пловдив, София, Ниш и Белград към Среден Дунав. В този смисъл преминаването на "Султанската пътека" през Витоша, Рила и Родопите - меко казано - няма нищо общо с истината.

Не ми се влиза в детайли относно невярното трасиране на маршрута дори в участъка на "Диагоналния път" между Пловдив и българо-сръбската граница. Само два примера - пътят трябваше да мине не през Костенец/Момин проход, а по стария път през Траянови врата (подножието на Еледжик), както и не през Божурище, а през Костинброд. Но ... това да е кусурът на начинанието, така да се каже.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)

Последната промяна е направена от Rincewind на Вто Сеп 15, 2015 7:23 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Сеп 15, 2015 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз ако си бях дала труда още там да вляза в интернет и да видя за какво става въпрос, поне във Верила вече нямаше да ги има сюлейманките Laughing
Има си регламентирана туристическа и горска маркировки, какви са тези сини простотии, първо объркват хората, второ какво общо има тоя султан с нас, освен че няколко хиляди българи без работа реват над любовните терзания на жените му (тоя е оня от турския сериал, нали? или не е? Think )
Единственото успокояващо нещо е, че поне във Верила са правили стрелките колкото да отбият номера, може и да не траят дълго. Аз бях убедена, че някой си е драскал ей така, щото е минавал от там и му е кеф че си прави преход. И лепенките затова си е направил, еквивалента на дълбането на надписи по дърветата. Аматьорска работа Laughing Ама ако им дават пари, те може и всяка година да си щъкат със спрея насам - натам. Confused

Между другото от похода на Свети Иван Рилски не са направили маркировка, макар да се провежда всяка година и доста хора да се включват, само няколко табелки са ковнали на разклоните.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 15, 2015 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Има си регламентирана туристическа и горска маркировки, какви са тези сини простотии, първо объркват хората

Между другото от похода на Свети Иван Рилски не са направили маркировка, макар да се провежда всяка година и доста хора да се включват, само няколко табелки са ковнали на разклоните.

Част от пътищата на Св. Яков в Испания съвпадат с маркирани официални планинарски маршрути и съответно има дублираща се маркировка. Принципно това не е никакъв проблем, стига нещата да не са направени аджамийски.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Сеп 15, 2015 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Преди повече от 10 години на някои места из Пирин се появиха старателно изработени дървени табели с надпис Friedensweg (Пътека на мира), сигурно някои от вас са ги виждали. Повече за историята около тяхната поява е писано в Орбел -- списанието на НП "Пирин". Споменавам това защото едно сравнение със случващото се около "Султанската пътека" предразполага към размисли.
Вто Сеп 15, 2015 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година вече имаше табели за "султанската пътека" между Чаирите и Мугла( или между Триград и Чаирите, не се сещам точно къде ги гледах). Според мен това си е нездрава провокация и компетентните органи трябва да се намесят и да премахнат тези табели. Ако на всеки "по-важен" хан , цар , султан , вожд и т.н. му се удари боята, докъде ще я докараме?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Вто Сеп 15, 2015 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:

Част от пътищата на Св. Яков в Испания съвпадат с маркирани официални планинарски маршрути и съответно има дублираща се маркировка. Принципно това не е никакъв проблем, стига нещата да не са направени аджамийски.

Да, ама Ел Камино е даже по-старо от туристическата маркировка и е легитимно, а тези сини стрелки едва ли. Някак си не е добра идеята всеки да маже каквото и където си иска, това го казвам като потребител-планинар, а не като човек, който се интересува от маркирането.
Странна маркировка без разяснителни табла в началото и на ключови места по маршрута е объркваща и повече вредна, отколкото полезна. Смешните лепенки по стълбовете не ги броя за такива.

А за Свети Иван Рилски нарочно написах - много по-логично е да имаме Свети Рилски път, отколкото Султански.

vedrin написа:
Преди повече от 10 години на някои места из Пирин се появиха старателно изработени дървени табели с надпис Friedensweg (Пътека на мира), сигурно някои от вас са ги виждали. Повече за историята около тяхната поява е писано в Орбел -- списанието на НП "Пирин". Споменавам това защото едно сравнение със случващото се около "Султанската пътека" предразполага към размисли.

Не само сме ги виждали, а понеже случайно носехме пирони... Wink



_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 15, 2015 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Тези немски младежи защо не са създали пътеката на Мира от Калининград до Волгоград? Мисля, че е подходящо.

Павел, хайде малко да уважаваме историята. Сюлейман I не е някакво султанче.
Иначе хубво е да се създават исторически маршрути, но за този мисля, че ще е по подходящо да тръгва от Крим, да премине през Осетия и Грузия, като завършва в Деарбекир. Много ще се радват тамошните туристи. Особено деарбекирските. Smile
Тази пътека си е чисто религиозна по образ и подобие на Ел Камино. В България минава през интересен район. Ще е добре пътеката да направи две кръгчета около Комотини и да мине покрай Тъмръш. Девин също не е за пропускане. Smile
Абе я да ми пишат аз ще им кажа къде може да мине, така да има по историческа стойност. Дет се вика да пипнем детайлите. Laughing

Искрено се надявам подобни проекти да пропадат. То е ясно, че винаги ще има опити за подобни начинания.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Сеп 15, 2015 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Тези немски младежи защо не са създали пътеката на Мира от Калининград до Волгоград? Мисля, че е подходящо.

Кой знае, може и да създадат след още някое и друго време, както други младежи преди тях след края на втората световна война създават 500 км пътеки по бившата фронтова линия от първата световна война в Доломитите:
https://de.wikipedia.org/wiki/Friedensweg
Вто Сеп 15, 2015 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Да, ама Ел Камино е даже по-старо от туристическата маркировка и е легитимно, а тези сини стрелки едва ли. Някак си не е добра идеята всеки да маже каквото и където си иска, това го казвам като потребител-планинар, а не като човек, който се интересува от маркирането.
Странна маркировка без разяснителни табла в началото и на ключови места по маршрута е объркваща и повече вредна, отколкото полезна. Смешните лепенки по стълбовете не ги броя за такива.

А за Свети Иван Рилски нарочно написах - много по-логично е да имаме Свети Рилски път, отколкото Султански.


За Ел Камино не си съвсем права, доколкото този път никога в миналото не е имал маркировка (не и в познатите днес форми). Причината е проста - поклонниците са се движели по официалните пътища, от селище на селище, до достигане на Сантяго де Компостела. Едва появата на автомобилния транспорт и превръщането на традиционните коларски пътища в асфалтови шосета и магистрали е наложило изместването на пътищата на Свети Яков по алтернативни (макар и близки) трасета и съответно тяхното маркиране за нуждата на модерното поклонническо движение. Та flecha amarilla (жълтата стрелка) е с давност не повече от столетие, а всъщност с нея се маркира активно от 80-те години насам.

Що се отнася до дублиращата се маркировка - вече казах, че сама по себе си не е проблем, стига да не е направена аджамийски. Впрочем, дори тя може да се избегне, ако организаторите на "новия" маршрут (било "султанска пътека" или нещо друго) просто си дадат труда да споменат в сайта/справочника си, че от еди-къде си до еди-къде си маршрутът (им) съвпада с официален маршрут еди-кой си, който е маркиран еди-как си.

Но това няма да стане по една проста причина: новата маркировка (и особено "табелките") имат една единствена задача - да пропагандират маршрута (вкл. сред местното население) и да напомнят непрекъснато на движещия се по него, че се движи именно по него, а не просто по някакъв път. И това изобщо не е случайно!

Няма кой да забрани някому да се движи по "султанска пътека", ако той си мисли, че се движи по "султанска пътека". Човек възприема света около себе си субективно, а не обективно. Ранните християнски поклонници описват (да речем) Остия от IV в. като изцяло християнски град, без там да има нито една църква, нито какъвто и да било друг християнски паметник. Но за тях всички "езически" места в града са "свети християнски", защото там са гинали за вярата си християнски мъченици. По същия начин никой днес не може да ме накара да виждам в константинополската Света София джамия, а не най-прекрасната християнска църква, строена някога под слънцето. Ето защо, ако малки групи хора са решили да вървят от Виена към Истанбул по "султанската си пътека", никой не може да ги спре.

Въпросът в случая е друг - да се позволява ли да се официализира подобен маршрут? Твърдо не, ще кажа аз, и не заради объркващата маркировка, а заради зле прикритата му цел да пропагандира османското минало на Югоизточна Европа и принадлежността на целия регион към Османската империя. Вече обърнах внимание по-горе, че маршрутът на "султанската пътека" специално в България няма нищо общо с някогашния поход на Сюлейман Великолепни към Виена. Тя е трасирана така, че да преминава през региони, в които има компактно мюсюлманско население (южният лъч - през Родопите, северният - през Делиормана и Тузлука). Чакам някой да ме убеди, че това не е съзнателна провокация и опит за внушение на определени идеи.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Сря Сеп 16, 2015 9:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov