ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
с.Железница -Черни връх
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
с.Железница -Черни връх
Автор Съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

П.П. Районът на връх Сива грамада е един от малкото, в който съм се губил, при това - няколко пъти. Wink


Тъй, тъй....за човек, който не е стъпвал на Витоша да се набие там е спорна работа (дори картите, които съм виждал са крайно объркани в тоя район). И аз от толкова ходене в планините (включително и нощем) съм се губил само там при хубаво време (без мъгла).

Съвсем друг въпрос е че отношението на гледки/бъхтане в онази част е доста по-ниско според мен- бонусите според мен са най-хубавият заслон в страната и тетрадката на Ярловски купен. По въпросния маршрут от Железница - Синята стрела - Ярловски Купен - Черни връх - Алеко си е баир без сянка през цялото време (с изключение на 4-5 дървета по пътя и горичката до заслона). Един преход (със същата дължина) от рода на Бояна - Боянско езеро - Боянски водопад - вр. Камен дел ми се вижда доста по-интересен (има водопад, езеро, гора, било, гледки, изглед към цяла София и т.н.).
Чет Сеп 17, 2015 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
И аз да се разпиша по темата. Миналата събота осъществих една своя отколешна мечта. Все не ми достигаше време да направя прехода Бояна, Камен дел, Черни връх, Железница. Най-накрая в събота тръгнах. Но ме глождеше дали не мога да изпълня еретичната идея да направя трасето два пъти/от физкултурник към Железница никога не съм минавал/. Та тръгнах към 9 часа от Бояна. За 3 часа и 5 мин бях на Черни връх, а общо 4 часа и 45мин ми отне дистанцията Бояна, Камен дел, Черни връх, Железница. Обратно, след 5 мин почивка на Железница, тръгнах нагоре. Нямаше време пак за Черни връх и свих под Резньовете. След това през Платото и около седем без нещо бях обратно на Бояна. Равносметката бе, че за около 10 часа човек може да направи два тегела през Витоша.
Чет Сеп 17, 2015 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bushwalker



Регистриран на: 07 Авг 2015
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Интересно, обркващ терен значи, било няма ли по което да се цепи през безименния до Черни? Някаква соц. карта от интернет казва така:
http://store1.data.bg/donkey/pics/vitosha/maps/L/v01.jpg

Сянката би ме притеснявала ако е Юни-Август. То вярно, че и сега не е много прохладно ... поне в ниското де Very Happy
А за мотаене в гората има време, сега искам да подгрея за някакво рилско изпълнение след седмица-две и само Витоша ми е под ръка. Новаците не ги мислите, нещо много им знае устата на приказки. Twisted Evil

Забравих да питам по-рано, вода има ли по пътя или ни трябват сериозни шишета?
Чет Сеп 17, 2015 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ormusus



Регистриран на: 10 Фев 2015
Мнения: 97
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Bushwalker написа:
Интересно, обркващ терен значи, било няма ли по което да се цепи през безименния до Черни? Някаква соц. карта от интернет казва така:
http://store1.data.bg/donkey/pics/vitosha/maps/L/v01.jpg

Сянката би ме притеснявала ако е Юни-Август. То вярно, че и сега не е много прохладно ... поне в ниското де Very Happy
А за мотаене в гората има време, сега искам да подгрея за някакво рилско изпълнение след седмица-две и само Витоша ми е под ръка. Новаците не ги мислите, нещо много им знае устата на приказки. Twisted Evil

Забравих да питам по-рано, вода има ли по пътя или ни трябват сериозни шишета?


На железница слизаш, на чешмата//беше пресъхнала да не се излъжеш да пълниш от там/ /не на последната спирка ами пред последната//после по асфалта зад чешмата стигаш до един стадион, тръгваш по пътеката на горе, после стигаш един брод с мост /преди две седмици нямаше, река предполагам и сега няма / тръгваш на ляво по пътеката /на дясно е за Бистрица/ после стигаш едни беседки и зимна маркировка, от там се вижда хижата тръгваш нагоре по пътя след 50м има много хубава чешма с прекрасна вода. На едно място в гората стигаш до един разклон, марката е сложена много гадно и аз се набутах та тръгнах на ляво и стигнах на м,,,,си та после трамбовах на обратно, за това ни на ляво ни на дясно а в средата и след малко вече се вижда кол от зимната,после излизаш от гората и си вървиш по пътя на едно място баш преди хижата пътя тръгва на дясно а зимната на право карай по зимната. Пътеката за Черни връх е зад хижата от ляво, на хижата напълни вода, преди две седмици беше отворена, до Черни връх няма къде да се объркаш а от там може да хванеш на където ти е кеф! Иначе пътеката е много готина и няма навалица по нея, явно им е трудна за сандалите. Успех, наслада и хубаво време!

_________________
.................
Чет Сеп 17, 2015 7:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ormusus



Регистриран на: 10 Фев 2015
Мнения: 97
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
И аз да се разпиша по темата. Миналата събота осъществих една своя отколешна мечта. Все не ми достигаше време да направя прехода Бояна, Камен дел, Черни връх, Железница. Най-накрая в събота тръгнах. Но ме глождеше дали не мога да изпълня еретичната идея да направя трасето два пъти/от физкултурник към Железница никога не съм минавал/. Та тръгнах към 9 часа от Бояна. За 3 часа и 5 мин бях на Черни връх, а общо 4 часа и 45мин ми отне дистанцията Бояна, Камен дел, Черни връх, Железница. Обратно, след 5 мин почивка на Железница, тръгнах нагоре. Нямаше време пак за Черни връх и свих под Резньовете. След това през Платото и около седем без нещо бях обратно на Бояна. Равносметката бе, че за около 10 часа човек може да направи два тегела през Витоша.



Леле а аз си мисля, че съм направи нещо /само, че аз бях от Железница до Драгалевци без връщане разбисе/. Ти направо си ме сложи в малкия джоб!

_________________
.................
Чет Сеп 17, 2015 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
И аз да се разпиша по темата. Миналата събота осъществих една своя отколешна мечта. Все не ми достигаше време да направя прехода Бояна, Камен дел, Черни връх, Железница. Най-накрая в събота тръгнах. Но ме глождеше дали не мога да изпълня еретичната идея да направя трасето два пъти/от физкултурник към Железница никога не съм минавал/. Та тръгнах към 9 часа от Бояна. За 3 часа и 5 мин бях на Черни връх, а общо 4 часа и 45мин ми отне дистанцията Бояна, Камен дел, Черни връх, Железница. Обратно, след 5 мин почивка на Железница, тръгнах нагоре. Нямаше време пак за Черни връх и свих под Резньовете. След това през Платото и около седем без нещо бях обратно на Бояна. Равносметката бе, че за около 10 часа човек може да направи два тегела през Витоша.

Това са горе-долу около 43км с 2900м изкачване -- 10 часа звучи като много добро постижение! Предполагам в някои участъци си тичал. Според правилото на Naismith (1 час за всеки 5 километра разстояние + 1 час за всеки 600 метра изкачване) "нормалното" време за такъв преход би било 8.6 + 4.83 = 13 часа и 26 минути. Като илюстрация доколко правилото на Naismith е взискателно би могло да бъде изчислено времето нужно според него за преминаване на КЕ (примерно 587км с 20км изкачване) -- получават се 6 дни 6 часа и 44 минути.

Иначе ние с гайдите се разходихме миналата неделя от ЦПШ през Яворова поляна, Зелени рид, Урдиния циркус, пак Яворова поляна и обратно до ЦПШ също за малко по-малко от 10 часа, но това са само 24км и 1300м качване. Все пак за някой като мен с тегло в момента около 129кг това може би не е чак толкоз зле... Бих се обзаложил че и спортист с две торби цимент на гърба не би го минал много по-бързо. Smile
Чет Сеп 17, 2015 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
И аз горе долу толкова го смятах, колкото за един маратон. Тичах само на Платото, и от Физкултурник към Железница. Нанагорно да тичаш обаче все още ми идва твърде нанагорно. Когато човек е заразен с духа на големите разстояния, това е един вид детска разходка /за справка - постиженията на Гърбев напоследък/. А инак и аз минавам за тлъстак, по таблиците за съотношение ръст тегло излиза, че постоянно нося едни 15 кила лой. А според проф. Сиърс ако си представим един дебелак изведнъж да загуби всичките си мазнини, то би бил много атлети по сила, затото мъкнейки ги ежедневно, той на практика, един вид напринудено/принудително, както щете го разбирайте, все пак яко тренира...
Пет Сеп 18, 2015 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имайте едно наум, че маркировката до Ярловски Купен е много рехава. Става дума за лентова светлосиня предимно по камъните. Ако тръгвате от Железница за Синята стрела се тръгва по коловата маркировка и на една беседка (преди голямата поляна - там има друга), се пресича реката по дървен мост и отсреща в гората започва светлосинята маркировка. Иначе тъмносинята и коловата е от Железница към Физкултурника и Черни връх. Има доста черни пътища в района и объркването е много вероятно.
Има вариант да се отиде до Синята стрела и от последната спирка на 69 над Железница - Царева махала. Оттам започва пътека с табела за парк Витоша и след едно кратко изкачване пътеката се събира с тази от Железница, за която споменах. Това спестява известно време и денивелация, защото се тръгва от по-висока изходна точка. След това при чудене накъде от две възможности се спазва правилото - пътеката вървяща нагоре.
Прегледайте картата на BGMountains преди да тръгнете - там има всички пътеки и черни пътища в района.
Пет Сеп 18, 2015 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
един от любимите ми маршрути е с автобус 69 до последната му спирка "Царева махала" и оттам през заслон "Снята стрела" през Ярловския купен до Черни връх. Много е красиво. За мен този маршрут е доста по привлекателен от този от Железнца през Академика към Черни връх.

Тракове от вчера
http://www.lz1fw.com/track/2015_09_19.gdb
http://www.lz1fw.com/track/2015_09_19.kml
http://www.lz1fw.com/track/2015_09_19.kmz
в тъмнината без да искам съм изключил GPS-а при влизането в Драгалевци.

Трака е по-скоро като информация за пътя. Ходя бавно. Ама така ми е приятно. Предполагам,че при повечето хора времената ще са по-малки.
Нед Сеп 20, 2015 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vlado1987



Регистриран на: 02 Май 2015
Мнения: 33

Мнение Мечка?! Отговорете с цитат
Здравейте, вчера 24.10.2015г. се разходихме от Железница- х.Купен-в.Черни връх-заслон Синя стрела, Железница.
На връщане, слизане от в.Шаро се натъкнах на това
На мен много ми прилича на меча стъпка.Беше цяла, ама задната част я настъпих.
Та по запознатите да кажат дали е меча стъпка, или си въобразявам.
Нед Окт 25, 2015 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
През Ярема, към Ярловски купен:

Шарена гора Very Happy

Златна есен.....хубави бисквити бяха

Някои буйно се радват на снега Wink

Под билото, Благата вода:

Цял ден, Рила ни се изтягаше насреща:

Та до залез...

Пон Окт 26, 2015 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Мечка?! Отговорете с цитат
vlado1987 написа:
Здравейте, вчера 24.10.2015г. се разходихме от Железница- х.Купен-в.Черни връх-заслон Синя стрела, Железница.
На връщане, слизане от в.Шаро се натъкнах на това
На мен много ми прилича на меча стъпка.Беше цяла, ама задната част я настъпих.
Та по запознатите да кажат дали е меча стъпка, или си въобразявам.
Off Topic
Меча стъпка е.
И не са заспали още, дори в Рила. Ние миналата неделя видяхме пресни следи под х.Венетица, на ок. 1000м.н.в. От 3 до 6.11 ще се осъществява мониторинг на мечките - http://www.slrb.org/js/kcfinder/upload/files/Pismo%20mechka%202.pdf

- http://www.dnevnik.bg/zelen/jiva_planeta/2015/01/17/2455378_prebroiavane_na_kafiavata_mechka_na_vitosha/

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Окт 27, 2015 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Надаме се да са кротки Very Happy Ще питам овчарите някой път. Има мечка с малки даже в гората под х. Физкултурник на юг, а в тия гори на юг от снимания път съм влизал само един път преди много години за гъби - няма ни пътека ни дявол през 3-те долини към Палакария, ама сещайте се защо излязох по някое време на билото и се прибрах Shocked Мечки чат - пат подяждат и славата на дивата столица на Шопско - колибите Ярема - големио компир Wink Но не се е чуло /поне аз не съм / да са правили проблем с хора от десетиления.
Вто Окт 27, 2015 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vlado1987



Регистриран на: 02 Май 2015
Мнения: 33

Мнение Отговорете с цитат
Радвам се, че не сме се засекли Very Happy Размера на стъпката изглежда да е на малко мече, и сигурно не е било само.
Хубаво е, че се срещат и по Витоша.Дано само някой "умник" не реши, че са заплаха и не почнат да ги ловят.

Да не съм офф, и аз да пусна няколко снимки от разходката. Smile

Доволно ни топли сутрешното слънце, преди да навлезем в гората.

...

За кратко излизаме от гората да се полюбуваме на есенните цветове.


Гъби да искаш(орландовка ) Twisted Evil



Отново излизаме от гората, като изключим лекия бръснещ ветрец, времето е прекрасно.

На "Горната земя"

Лека по лека приближаваме хижата.


Господаря на хижата доволно се препичаше.


Рила се носи над облаците, като от някой научно фантастичен филм.

Малко след Синята стрела, отново чудесни есенни цветове, които за съжаление телефона не може да предаде.


Вто Окт 27, 2015 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
От днес. Балкана, в дъното Триглав, накрая Узана - там от юг имаше повече сняг от Рила на север

Полягане на орлова папрат, така сигурно задушава друга растителност.

Рилааа!


Нед Дек 06, 2015 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov