ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Том Сойер в Пирин-маркиране Комитски чарк-Тодорово-3 окт
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Том Сойер в Пирин-маркиране Комитски чарк-Тодорово-3 окт
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Том Сойер в Пирин-маркиране Комитски чарк-Тодорово-3 окт Отговорете с цитат
Здравейте,
организираме премаркиране на участъка Комитски чарк-Тодорово идващия уикенд - 3 октомври.

Планът е следния:
- В петък вечер се изнасяме до х. Малина.
- Маркирането почва в събота сутринта, от Дришливата поляна над х. Малина до Комитски чарк над х. Пирин и обратно. Спане на х. Малина.
- Неделя маркираме бързо-бързо участъка Дришливата поляна - Тодорово (черен път) и продължаваме от Тодорово на юг - колкото можем.

Боя и четки ще пазаруваме с остатъка от парите за дограмата на х. Белмекен, ок. 130 лева.
Транспортът до х. Малина е всеки както го уреди. Над с. Пирин към м. Лъкий и вс Белата река има асфалт, после малко черен път до хижата. За качване нагоре от х Малина до Дришливата поляна ще има жипки.

Моля мераклиите да се запишем за да е ясна дружината.

Едит: От отговорния приятел Георги от с. Пирин разбрах, че проблем с лова няма да има, тъй като горе е парк и не се ловува.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 29, 2015 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Том Сойер в Пирин-маркиране Комитски чарк-Тодорово-3 окт Отговорете с цитат
Ако има място в някоя кола и тази кола ме дочака до седем и половина, ще дойда. Макар че беше по-добре да го бяхте маркирали преди август Wink

Имам следните въпроси:
- преди Тодоровото вървяхме по немаркиран път, Стефан каза, че маркировката минава от друго място, но трябва да се качваме, после пак да слизаме, излишна денивелация. За сметка на това минава през някаква хубава гора. Откъде ще се маркира сега?
- няколкото кола на поляните след Комитски чарк са бая ръждясали, ако се съберат повече хора дали не може да се отдели един час да се боядисат набързо?
https://lh6.googleusercontent.com/-V_C6I0Sv6-A/VdR5LDA4NQI/AAAAAAAAtFo/HHCyWG8dXvc/w793-h595-no/SDC11978.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-HHGABG4fIo4/VdR5QlQXvJI/AAAAAAAAtGw/24y_OOWtIOc/w793-h595-no/SDC11986.JPG

dido написа:

- Неделя маркираме бързо-бързо участъка Дришливата поляна - Тодорово (черен път) и продължаваме от Тодорово на юг - колкото можем.

Най-проблемното място е точно от Тодорово на юг, в началото почва добре, един час след това се забихме в едно сечище, още преди него маркировката и пътеките изчезват. Дано се маркира това място, че от целия преход Тевно езеро - Попови ливади това ми е най-гадния спомен, даже и слизането накрая в тъмното по стръмната пътека бледнее Evil or Very Mad

dido написа:

Едит: От отговорния приятел Георги от с. Пирин разбрах, че проблем с лова няма да има, тъй като горе е парк и не се ловува.

Е, при толкова маркировачи много ясно, че проблем с лова няма да има, мишените ще бъдат много и ще се движат бавно Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 29, 2015 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото съм чувал, пътеката Дришливата поляна-Тодорово е вървяла в близост до трасето на сегашния път (него не го е имало). При построяването на пътя, пътеката е унищожена в някаква нейна част. Все пак движейки се по пътя, по дърветата тук-там се вижда избледняла червена марка. Според мен е разумно да се маркира по пътя, а и май няма по-добри варианти.

Коловете може да се боядисат, стига да се вземе подходяща черна и жълта боя.
Тръгването ще е там някъде - петък в 19:00-20:00.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 29, 2015 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Не е ли по-добре в събота да се иде до хижа "Пирин" и да се започне маркирането от Комитски чарк към Дришливата поляна? Така ще се маркира по посока на движение на маршрут Е-4.

Според мен - ако се съберат повече хора - в събота ще може да се маркира до Тодорова поляна/Тодоровото. Все пак половината е ясен земен път.

За неделя би било добре да остане другият проблемен участък - Тодоровото-сечището под връх Мурата-връх Сеното.

Между другото, на старите руски топографски карти е даден само сегашният немаркиран пряк земен път от Дришливата поляна до Тодоровото. Откъде е минавала пътеката с маршрут Е-4 - засега имаме данни от картите на Картография, ако може да им се има доверие.

Е-4 - Варианти на маршрута

Все пак - ако отида на маркирането - мисля да мина и по старата маркировка и да разузная какво е положението.

П. П. От Дришливата поляна до Тодоровото и нататък НЕ попада в картата на национален парк "Пирин", така че неспокойно. Smile Sad

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Сеп 29, 2015 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

За неделя би било добре да остане другият проблемен участък - Тодоровото-сечището под връх Мурата-връх Сеното.

Само до Суватя, до Сеното са маркирали преди три седмици.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 29, 2015 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Не е ли по-добре в събота да се иде до хижа "Пирин" и да се започне маркирането от Комитски чарк към Дришливата поляна? Така ще се маркира по посока на движение на маршрут Е-4.

Според мен - ако се съберат повече хора - в събота ще може да се маркира до Тодорова поляна/Тодоровото. Все пак половината е ясен земен път.

За неделя би било добре да остане другият проблемен участък - Тодоровото-сечището под връх Мурата-връх Сеното.

Между другото, на старите руски топографски карти е даден само сегашният немаркиран пряк земен път от Дришливата поляна до Тодоровото. Откъде е минавала пътеката с маршрут Е-4 - засега имаме данни от картите на Картография, ако може да им се има доверие.

Е-4 - Варианти на маршрута

Все пак - ако отида на маркирането - мисля да мина и по старата маркировка и да разузная какво е положението.

П. П. От Дришливата поляна до Тодоровото и нататък НЕ попада в картата на национален парк "Пирин", така че неспокойно. Smile Sad


Дришливата поляна е долу да уточня. Ползвам я като ориентир, щото не знам името на по-горната поляна с многото разклони, отдето мисля да почне маркирането в събота. Оттам до Комитския чарк са 5.3 км, което е умерено дълга отсечка за еднодневно маркиране.

За неделя - черния път оттам до Тодорово е точно 4 км, за рехаво маркиране. Той може да се маркира от примерно 2-ма души отделно още в събота, ако агитката е достатъчно голяма. Така ще се улесни вапцането на 4-те км пътека Тодорово-Суватя.

Писах нЕкои съображения в другата тема, прочети ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 29, 2015 11:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Лари



Регистриран на: 03 Ное 2013
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз също бих могла да се включа, ако се намери място в някоя кола.

_________________
“Fais de ta vie un rêve, et de ce rêve une réalité!”
Antoine de Saint-Exupéry
The American Dollar | Anything You Synthesize | By Onesize
Сря Сеп 30, 2015 2:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Търся превоз Отговорете с цитат
Включете и мен в бройката. Търся превоз, мога и по-рано да тръгна: 17-18ч.

Табели предвижда ли се да слагаме? Има места, където е добре да има по-видими знаци.
Има три-четири поляни, където лесно се губи посоката. На такива места каква ще е стратегията?

Минавах преди месец, та ми е прясно, къде са проблемните места.

Не разбрах, как ще се върнем при колите?
Сря Сеп 30, 2015 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Маркирането ще е с отиване и връщане по всяка от 3-те отсечки. Табели нямаме.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 30, 2015 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Табели нямаме.
Добре е да имаме поне 5 Sad

dido написа:
Маркирането ще е с отиване и връщане по всяка от 3-те отсечки
Нещо май не схванах.
1. "Дришливата поляна" - Комитски чарк и обратно
2. "Дришливата поляна" - Тодорово.
3. Коя е третата отсечка?
Сря Сеп 30, 2015 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Тодорово-Суватя.

Папазчаир-Суватя е маркирано преди няколко седмици от Speedy и приятели. Така ще освежим цялата отсечка Комитски чарк - Папазчаир

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 30, 2015 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
О-о, Тодорово-Суватя е твърде голяма хапка.
Голяма драма е там. Трябват си пълни два дни, триони, брадви, лозарски ножици и МНОГО табели. Ей тука съм писал по темата.

Най-многото, което е реалистично, да го докараме до към Пейова поляна. Не, че я видях и разбрах кое е, ама някъде там пътеката изчезна.
Сря Сеп 30, 2015 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Колкото-толкова разбира се в тази отсечка Wink

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 30, 2015 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
О-о, Тодорово-Суватя е твърде голяма хапка.
Голяма драма е там. Трябват си пълни два дни, триони, брадви, лозарски ножици и МНОГО табели. Ей тука съм писал по темата.

Зависи колко човека и кои ще се съберат.
Чак голяма драма не е, същинския проблемен участък не е толкова дълъг и все пак има пътеки/пътища през него. Лошото е, че ще намерим някоя чиста пътека (път) през сечището, защото оригиналната вече я няма, след няколко години като не се използва ще обрасте и пак ще стане проблем. Преди три години така изместихме пътеката в Западна Стара планина при сечището между пътя за Ябланица и папратливите поляни на едно място и сега ми казаха, че пътя е обрасъл и става вече трудно минаването и от там. Изобщо сечищата са гадна работа когато се маркира.

Трябва да погледна дали ми останаха някакви табелки, но май последните ги използвах при Седемте престола Think

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Сеп 30, 2015 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
Не че съм провокатор, но не е ли редно маркирането като такова първо да бъде подложено на дискусия в една примерна тема "Маркировката в планините. За и против". Щото и тя, маркировката, улеснява достъпа на куцо и сакато по високото, пък и някак грози Rolling Eyes Laughing тра-ла-ла

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Сря Сеп 30, 2015 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov