ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
карти
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
карти
Автор Съобщение
Playfellow



Регистриран на: 22 Юни 2015
Мнения: 4

Мнение карти Отговорете с цитат
Накой може ли ми каже дали съществуват туристически карти ... имам предвид Пешеходни Rolling Eyes Благодаря!
Пон Окт 05, 2015 8:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Туристически карти има, но в тях има малки, големи и още по-големи грешки. Имам предвид картите на Домино и на Картография. Те са по-скоро за сведение, че от точка А има маркиран маршрут до точка Б. Съответно в едната карта има маршрути, които ги няма в другата и обратно. Цветовете на маркировките и точните им трасета понякога са в сферата на пожеланията и ако маркировката не е добра на местността, трябва да се викат на помощ "тъмните сили"... Laughing Съответно новите маршрути (разни екопътеки и не само), които са маркирани след 2000 г. грубо, ги няма на нито една туристическа карта. Изключение правят маршрутите "Транс Родопи" (червена маркировка и нови табели на сив фон) и "с. Хвойна - проход Елидже" (зелена лентова маркировка с табели изцяло на жълт фон), за които има издадени отделни карти с мащаби над 1:80000 (и двата мащаба са "екзотични"). Картата и пътеводителят на "Хвойна - Елидже" нямат голяма връзка с действителността точно там, където маркировката се губи. Понякога хората, които са писали пътеводителя бъркат югозапад с югоизток, понякога правят други грешки с цел купон...
Питайте какво конкретно ви интересува и ще видим, дали някой е ходил скоро по тези места, за да ви дадем информация как е положението с маркировката.
Пон Окт 05, 2015 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Къде са картите 1:80 000?? Отговорете с цитат
Преди години споделих във форума, че в парка видях младежи да разглеждат карта на Родопите, която не ми беше позната. Метнах ѝ един поглед, но не ми беше удобно да я зяпам подробно, а и реших, че странният ѝ мащаб 1:80 000 ще я идентифицира одма. Нъцки! Оттогава я търсих в планински центрове (напр. на Витоша), в Смолян, в Интернет - нищо подобно! Къде мога да намеря тез митични карти? Shocked
Пон Окт 05, 2015 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Картата на Трансродопския маршрут си я бях купувал от магазин Стената, а онази на "Хвойна-Елидже" от с. Могилица или от с. Арда, но през далечната 2009 г.

Някой ми беше разказвал, че на Чаирите видял холандци с тяхна карта на Родопите в книжка като атлас, която била доста добра.
Пон Окт 05, 2015 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Днес си взех туристическа карта на източни Родопи, издателство на Домино. Мащаб 1:120 000.
Гледах картата 10 мин., после гледах в една точка на стената 15 мин.
Гледайки картата нищо не разбрах, но гледайки в точката на стената разбрах няколко неща.

За да не съм негативен ще започна с плюсовете:
Картата успешно може да послужи за брошурка на Перперикон и Татул.

Минусите са:
Картата не става за туризъм. Няма една отбелязана пътека.
Картата не става за автотуризъм и пътна карта. Липсват асфалтирани пътища.
Картата не става за тоалетна хартия и подпалки. Гланцирана е.
Кофти мащаб.
Картата е с пазарна цена, брошурките на Перперикон и Татул са безплатни.

Мога да я подаря на някой ценител на картографията в България.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Дек 01, 2015 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А, то и картите 1:50000 на тази фирма, па и на другата толкова стават за нещо. Евентуално да видиш, че от А до Б има червена маркировка, но дали я има и дали е червена е отделен въпрос, пък дали минава точно тъй, както е дадена на картата е трети въпрос... Laughing Laughing Laughing
Вто Дек 01, 2015 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Препоръчай хартиена карта за Родопи, която може да се закупи. Не държа да е особено точна. Искам да има пътеките и местата за спане информативно. Конкретно ме интересува Е-8.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Дек 02, 2015 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Препоръчай хартиена карта за Родопи, която може да се закупи. Не държа да е особено точна. Искам да има пътеките и местата за спане информативно. Конкретно ме интересува Е-8.


За Е8 мисля, че Стефан Илиев може да ти даде най-добрата информация за карти.
Сря Дек 02, 2015 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
А кой мислиш, че ми я вкара тази идея в главата? Rolling Eyes
В интернет единствената логична информация за маршрута, която намирам е неговата, но за карти не сме говорили.
Ще се допитам.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Дек 02, 2015 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Най-отдолу в първото мнение има връзка към мои любителски снимки на картите за маршрут Е-8 с мащаб 1:100 000 на "Картография" ЕООД от 1993 г.:

Е-8 Рила - Родопи - 2014 г.

Картите се намират в албума ми: Снимки за Планинарски форум Планина http://planina.e-psylon.net

Ето връзка конкретно само към снимките (доколкото може да се разчита на новото Гугъл Фото):

Любителски снимки на картите на маршрут Е-8 с мащаб 1:100 000 на "Картография" ЕООД - 1993 г.

Картите дават обща представа за Родопите и върху тях е начертана червената линия на маршрута. Има и сравнително добро описание на маршрут Е-8 на гърба на картите. Няма обаче други маркировки. Има хижите и заслоните, но много от тях вече не са действащи. Някои от картите се повтарят и са излишни, но затова пък обхващат целите Родопи. Най-големият недостатък обаче е цената - вече не се намират лесно и имат антикварна стойност - на места към 50 лева. Толкова приблизително струва и разпечатването на цветен ксерокс в мащаб 1 към 1. Според мен покупката им е оправдана единствено от сантиментална гледна точка (аз си ги сканирах). Всеки може сам да направи извод за себе си дали картите си заслужават.

Картите на Западни и Източни Родопи на "Картография" с мащаб 1:100 000 не са лоши, особено тази на Западните Родопи. Има маркировки, има и хижи, хоризонталите и цветовете са добре направени. Мащабът и остарялата информация все пак правят тези карти несигурни за употреба. Все пак върху тях маршрут Е-8 е нанесен почти изцяло.
Забележка: Картата на Западните Родопи завършва на изток по линията Асеновград-връх Преспа, тоест не обхваща целите Западни Родопи. Картата на Източните Родопи за сметка на това започва от Чудните мостове, Перелик и Широка Лъка, което компенсира.

Новата карта на "Домино" на Западни Родопи е с по-нова информация, но и в нея липсват основни маркировки, включително липсва и на Е-8 от Юндола до яз. "Голям Беглик". Картата на Източните Родопи на "Домино" има по-скоро колекционерска стойност, а не туристическа. Smile
Забележка: Между двете карти на Западните и Източните Родопи на "Домино" има малък отрязък (в областта на линията с. Тополово - с. Стояново - с. Старцево), който отрязък не влиза в нито една от двете карти, тоест двете карти не обхващат целите Родопи.

Други хартиени карти с по едър мащаб на Родопите не съм виждал. Всъщност - и пътеводители няма много. Картите вършат някаква работа дотолкова, доколкото други достъпни хартиени карти на пазара няма. Разбира се, могат да се разпечатват електронни карти, но това едва ли ще е много удобно и евтино.

П. П. На картата BGMountains маршрут Е-8 също не е нанесен в голямата си част, но тази зима почти сигурно ще се нанесат липсващите участъци. Проблемът е, че бъдещето на този маршрут и неговото трасе не е ясно. В БТС не знаят и не могат да кажат дали ще се запази първоначалният му вариант, или някои негови отсечки ще се променят с цел достъп на туристите до нови културно-исторически забележителности (като Перперикон например) и до места за подслон и удобна нощувка (като Велинград например, все пак маршрутът е международен европейски и се предполага, че туристите трябва да има къде да спят на легло).

Това е засега от мен.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Съб Окт 29, 2022 12:45 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Дек 02, 2015 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Продължавам темата в подходящия раздел.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Дек 02, 2015 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Къде са картите 1:80 000?? Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Преди години споделих във форума, че в парка видях младежи да разглеждат карта на Родопите, която не ми беше позната. Метнах ѝ един поглед, но не ми беше удобно да я зяпам подробно, а и реших, че странният ѝ мащаб 1:80 000 ще я идентифицира одма. Нъцки! Оттогава я търсих в планински центрове (напр. на Витоша), в Смолян, в Интернет - нищо подобно! Къде мога да намеря тез митични карти? Shocked

Не съм сигурен, но може би става дума за тази карта в мащаб 1:85000:

http://davgeo.com/work/transrhodopi-tourist-velo-map/
Сря Апр 27, 2016 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно за нея става въпрос. Имам я, както и другата на "Хвойна - Елидже". Втората мисля, че е 1:92000 и на нея е отбелязан само този маршрут, да не се минат... Laughing
Сря Апр 27, 2016 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Тя е! Отговорете с цитат
Благодаря ти, Ведрин, че след толкова години ме отърва от търсенето на тази карта! Вярно, че вместо 1:85 000 съм запомнил 1:80 000, ама това ли бе причината никой да не знае за нея? Нито по планинарските магазини, нито в Смолян... Тя се оказа по-секретна от топографските при социализма! Сега възниква проблемът за набавянето. Ще пиша на адреса в сайта, да видим. Благодаря ти още веднъж!

ПП Хайде, сега пък 1:92 000! Каква е тази аритметика, се чудя? Ивайло, отдавна глася да се видим, не съм забравил!
Сря Апр 27, 2016 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Тя е! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Благодаря ти, Ведрин, че след толкова години ме отърва от търсенето на тази карта! Вярно, че вместо 1:85 000 съм запомнил 1:80 000, ама това ли бе причината никой да не знае за нея? Нито по планинарските магазини, нито в Смолян... Тя се оказа по-секретна от топографските при социализма! Сега възниква проблемът за набавянето. Ще пиша на адреса в сайта, да видим. Благодаря ти още веднъж!

ПП Хайде, сега пък 1:92 000! Каква е тази аритметика, се чудя? Ивайло, отдавна глася да се видим, не съм забравил!

Вероятно са се съобразявали с размера на листовете, върху които ще печатат, и пространството от повърхността на Земята, което картата трябва да покрива. ТрансРодопи явно е отпечатана на лист B1 (100 x 70 см) -- това е много разпространен формат в печатарската индустрия, печатането върху който е и сравнително по-евтино, включително и заради съответните устройства, използвани в процеса. Така в крайна сметка мащабът е бил последица, а не условие в задачата, която са решили. Това че той би бил неудобен за ползване и общо взето е нестандартен в картографията явно е било по-второстепенен въпрос в конкретния случай.
Чет Апр 28, 2016 12:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov