ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
С какво трябва да се занимава парковата охрана?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
С какво трябва да се занимава парковата охрана?
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Само да вмъкна, че спортния риболов в голяма част от пиринските езера и реки е разрешен, т.ч. не оплювайте автоматично всеки с въдица в ръка.
На мен ми е по-интересно защо намирам гилзи от ловни патрони, на по-закътаните пътеки?
И друго да попитам - има ли човек тук във форума, който да е спазвал всички забрани? Например тази за движение извън маркираните пътеки?
Пон Авг 27, 2012 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Не няма. Всеки е стъпвал поне една крачка извън маркираната пътека.
Това не означава, че хората ходещи на туризъм и пазещи природата ще се съгласят с лов, риболов, сеч, паша,АТВ-та и др. такива действия, които наистина повлияват природата.
Както виждаш разговора се насочва към това, че сегашните правила са не само доста неадекватни, но и непрозрачни.
Има спешна нужда от нови такива.
Ако имаш някакви конкретни предложения за промяна в правилата за посещение на парковете и дейностите позволени там, ще съм благодарен да ги споделеш. Колкото повече глави, толкова по-добре.
Пон Авг 27, 2012 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Въртим и усукваме все около проблема. Всички погазват/ме/ правилата, по един или друг начин. Едни с ходене по немаркирани пътеки, други с опъване с палатки, трети с лов и риболов, ч-ти с отглеждане на добитък или т.н........ списъка е дълъг.
[url]ВАЖНИЯ ЕЛЕМЕНТ Е С КОЙ ДЕИСТВИЯ СЕ НАРУШАВА ЕКОСИСТЕМАТА И КОИ ОТ ТЯХ ДОВЕЖДАТ ДО СЪСИПВАНЕТО ИМ.[/url] Нашите природни паркове и зони трябва да бъдат запазени в състоянието на естествената им среда, за да могат да се ползват и поколенията ни от тях. За целта трябва актуализация в правилниците за стопанисването им. Необходим е ясен законодателен регламент. Необходим е ефективен орган упражняващ контрола по спазване на разпоредбите, разбира се подпомогнат от общественоста.

Създаване на гражданска инициатива с искане за внасяне на актуализирани промени в правилниците на парковете, както и участие на техни представители в работните групи.
Пон Авг 27, 2012 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ники, дълго ще ги дъвчем тези неща. Дано всеки преди да се включи с прибързано мнение да изчита темата, за да задава адекватни въпроси, че иначе ще станем латерни, но явно няма как.

Ще взема да сменя името на темата на "Предложения за промени в Правилниците на Парковете"
Аз се надявам до Коледа да изкристализират детайлите и формата и да преминем към реализацията им. Very Happy
Пон Авг 27, 2012 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
Ники, дълго ще ги дъвчем тези неща. Дано всеки преди да се включи с прибързано мнение да изчита темата, за да задава адекватни въпроси, че иначе ще станем латерни, но явно няма как.

Ще взема да сменя името на темата на "Предложения за промени в Правилниците на Парковете"
Аз се надявам до Коледа да изкристализират детайлите и формата и да преминем към реализацията им. Very Happy


Помисли, дали ако откриеш нова тема няма да е по-начисто /в смисъл да се тръгне от начало с позитивна нагласа/. Всеки, които желае ще може да даде конкретни предложения. След това ще се анализира креативноста и приложимоста на предложенията, докато с времето се стигне донякъде. По точно до разумни законосъобразни предложения за промени.
После следва по-лесното Wink ......
Пон Авг 27, 2012 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Да прав си. Ще пусна нова тема. Отделно в нея ще постна и моите предложения. Мерси Very Happy
Пон Авг 27, 2012 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И все пак, с какво трябва да се занимава парковата охрана? Отговорете с цитат
Ами той въпросът ти съдържа отговора, Емиле: парковата охрана трябва да охранява парка. А не го прави! Защо да измисляме нови закони, след като и по сегашните охраната получава заплати за охрана, а не за престъпно бездействие (а често и за престъпно съдействие)! Не мисли, че съм изоставил темата - тя ме вълнува и съм съпричастен към нея. Но цял ден подготвям багажа за утрешния поход и се чудя как да набутам три раници в една и как да направя петдесет кила да тежат колкото двайсет. Опитите продължават! А за по-сериозен подход трябва и по-сериозна аргументация. За съжаление документите и разпоредбите са умело скрити и ако не са приятелите от форума, трудно ще стигна до тях. Като се върна, ще ги изчета и пак ще се обадя.
Пон Авг 27, 2012 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
Не няма. Всеки е стъпвал поне една крачка извън маркираната пътека.
Това не означава, че хората ходещи на туризъм и пазещи природата ще се съгласят с лов, риболов, сеч, паша,АТВ-та и др. такива действия, които наистина повлияват природата.
Както виждаш разговора се насочва към това, че сегашните правила са не само доста неадекватни, но и непрозрачни.
Има спешна нужда от нови такива.
Ако имаш някакви конкретни предложения за промяна в правилата за посещение на парковете и дейностите позволени там, ще съм благодарен да ги споделеш. Колкото повече глави, толкова по-добре.


Тези от действията, които съм удебелил са разрешени. Почти ежегодно част от езерата се зарибяват. Това вече е достатъчна намеса в природното равновесие... То затова е парк - разбирай : нещо създадено изкуствено за да удовлетвори някакви изисквания. Резерватите са друга работа....
Хайде тогава да не си говорим за екология, когато всичко се менежира от хората и от техните моментни знания и разбирания за "екология".
Просто трябва да направим парковете разумни и удобни за посещаващите ги. Аз не горя от ентусиазъм да влача бивачни съоръжения, особено по камънака на Пирин.... но когато хижите не предоставят елементарни условия, дали поради немарливост на стопанисващите, дали поради липса на капацитет, дали поради средното ниво на културата на посещаващите ги.... не говоря за баня, топла вода и храна - не! Даже съм противник на такива екстри... Говоря за тишина и ред, нормален санитарен възел с достатъчен капацитет според посетителите..., относителна чистота в общите помещения.... Когато хижите не предоставят това .... Ами предпочитам да съм сред "нарушителите" - огън не паля, боклуци не оставям, въобще не се набивам на очи - разпъвам по тъмно, не вдигам шум, встрани от пътеките в клека. Знам, че въпреки всичко нарушавам правата на "парка" и съм готов да си понеса последствията. Разбира се ще "ритам" сериозно - от "защо аз?!! - няма ли по-големи бракониери....", до "пиши като си грамотен, пък после ще се срещнем в съда на обжалването..."

Нали съм ви разказвал случая : Срещам "охранител" и го питам :" това и това езеро нали е разрешено? да не стане грешка, че съм тръгнал натам?" Той каза : то езерото е разрешено, но ... /сочи ми неопреновата постелка прикрепена към раницата/ бивакуването е забранено - нали знаеш?". Да де ама пушека на бивачния огън се виждаше от близката порта.... огромна палатка /брезентова, окопана/ никакви притеснения от присъстващите. Викам им - абе така и така ми каза оня от охраната, а те - няма страшно, знаем се.... И вярно не мина от там - заобиколи от някъде само и само да не ги "види".

Много се отклоних.

Конкретното ми предложение е пренощуването на територията на парка да не се счита "бивакуване". Примерно може де има условие от 8 до 18ч. да няма разпънати палатки, а който го хванат с огън, с боклуци, с хартии, с незаровено /с извинение/ лай-о и пр.... да си има жестока глоба. Тогава много от тези които спазват правилата ще имат основание да сътрудничат на охраната, а сега ..... как да свидетелствам, че съм видял незаконен риболов на .... езера, като с основание ще ме питат - "а ти какво си търсил там?!! - не знаеш ли, че движението по немаркирани пътеки е забранено?"
Вто Авг 28, 2012 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Дано се спасим от биковете в планините! Отговорете с цитат
Няколко пъти съм писал за опасните бикове в планините, включително в националните паркове и резерватите, оставени на свободна паша без овчар. Писал съм, щото три пъти съм патил. И трите пъти с малки деца! Тази година минах с четирите внучета на два метра от бика, който си пазеше кравите баш на пътеката преди Валявишките езера. А пътеката там няма как да се заобиколи. Добре, че не беше агресивен!

Днес прочетох съобщение, което дава някаква надежда овчарите да си наглеждат стадата:

Добитък без ушни марки и без пастир ще бъде умъртвяван

А дали?
Пет Окт 09, 2015 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov