ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От х. Македония до Добърско.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
От х. Македония до Добърско.
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, ясно. Аз също подозирам истински мечкаци замесени в това име ама... знаеш ли Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 26, 2009 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Lety



Регистриран на: 14 Авг 2009
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Историкът наистина се казва Илия Тантилов. Ето част от материала му. А целият може да се прочете тук http://welikabulgaria.googlepages.com/VB2_Web.pdf
Аз лично нямам компетенции да си създам конкретно становище, но са ми интересни такива предположения. Особено пък като се има предвид, че цяла България е осеяна с древни скални комплекси, които са правени в някакви зависимости от движението на небесните тела. Мисля, че има логика /астрологията май все повече я доказва/ и в думите на Хермес Трисмегист, велик жрец и посветен в древен Египет- “Каквото горе /на небето/, такова и долу /на Земята/”.
А пък чисто емоционално ми се иска повечето наименования на природни обекти в нашия език да са се запазили от траките и народите, които са живели преди наса, отколкото да са на "звучния" език на комшиите ниSmile))

ЗА ТРАКИЙСКИЯ ДУХ И БЪЛГАРИТЕ, ИМЕТО ТРАК И
ПИРИН – СВЕЩЕНАТА ПЛАНИНА НА ТРАКИТЕ
Илия Тантилов

В последната книга на професор Александър Фол „Самотният пешеходец“, излязла през 2006 г., на
едно място той заявява: „Пирин е великата планина на Перке /Тракия/“. Хващам се за тия думи, защото
в 2004 г. публикувах в сп. Авитохол“ малък материал с отворен финал под заглавие: „Северен Пирин
– едно много старо сказание“, в който съм опитал да обърна внимание на свещения характер на тая планина според безценната информация, която древните траки са ни оставили в наименованията.
Редно е да довършим започнатото и написаното да види бял свят.
Рило-Пиринският масив е най-високото място на Балканите, а същевременно и между Алпите и Кавказ. Тук са били боговете на траките и техните светилища и идоли често са били самите върхове. Та нали и елините също са „качили“ боговете си на най-високото свое място – Олимп.
Няма яснота относно географските представи на древните хора за нашите планини. Елините споменават на няколко места Царските планини на траките в Югозападните им земи, после Орбел е ту Пирин, ту Рила. Най-вероятно онова, което ние днес делим на три – Рила, Пирин и Родопа – тогава е
схващано като една планина, достойна да е Царска. Онова, което свързва и дели цялото, е Разложката котловина, наречена от Антон Страшимиров „поднебесна“ и наистина...
Наскоро наши учени доказаха, че траките са били добри астрономи, същото се знае и за българите.
Много наименования на географски обекти в нашата котловина го доказват – наречени са според „поведението им„ спрямо светилата. Мечи връх в Рила и старото Айгидик /превеждат го от турски като Мечи проход/ до него не са наречени на земните мечки и няма смисъл да измисляме миграция на мечки, защото там /гледано от котловината/ нощем слиза и минава зад хоризонта съзвездието Голяма мечка. Може би не трябва да се подвеждаме по съседния Мечи връх и в името Айгидик да виждаме като
турците мечка в „ай“, защото това е една от първичните думи за „небе“ или по-точно „небесен участък“. Айгидик може да се тълкува и като небесен проход.
Сря Авг 26, 2009 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov