ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Яница в планината Ртан

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Яница в планината Ртан
Автор Съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Яница в планината Ртан Отговорете с цитат
Планината се намира в Сърбия на около 100км от Видин и на 30км западно от Зайчар.Нито е голяма,нито е висока/1560м или нещо такова/но понеже се е пръкнала като пирамида на фона на сравнително равно поле се набива на очи.
Та в петък след работа тръгнахме с жена ми и дъщеря ми Яница в тая посока.Обичайните места за спане в подножието на планината се оказа,че работят само до 01.11. за това реших да се пробвам в с.Гамзиградска баня на 12км след Зайчар и извадихме късмет-едно семейно хотелче работеше и се настанихме.
На сутринта с Яница се изнесохме с колата,която оставихме в началото на северната пътека.Не бях идвал от 3г. и както обикновено,като на много др.места заварих поредния погром над природата.Вместо пътека през красива букова гора имаше широк черен/и много прашен/път,който водеше до новооткрита каменоломна,а веднага след нея заварих здрава сеч.По мое наблюдение дивашкото унищожение на горите,което върви при нас,започва да се прехвърля малко,по малко и в Сърбия.Стиснах зъби и като се стараех да не гледам много,много наоколо подминахме свинщините.Като излязохме на скалния гребен, който водеше право на горе нещата се оправиха и започнахме да снимаме.
Духаше доста гадно,но като за това време на годината нямаше как да се оплачем.Яница не спираше да снима с таблета,а аз с фотоапарата и така излязохме на билото,по което лека,полека излязохме на върха за общо 5ч.И там неприятна изненада-старата каменната кула беше съвсем разрушена. Поснимахме,хапнахме и Яница реши да не се връщаме по същия път към колата,че беше малко стръмно и хлъзгаво,с което си отворихме повече ходене.
Слязохме по южната пътека в с.Ртан и от там около 5км пеша по асфалт до колата.


Последната промяна е направена от Gollum на Сря Ное 11, 2015 9:28 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Ное 11, 2015 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Нещо не ми приема повече текст прозореца?!

Не знам в мен ли е причината или в сайта?

Както и да е на др.ден се разходихме из Гамзиградска баня,през която тече красивата река Църни Тимок,а от там в римския град Феликс Ромулияна,където също поснимахме и всичко завърши в един ресторант в Зайчар с огромните сръбски порции и хубаво домашно вино.

Радвам се,че дъщеря ми тръгва по стъпките ми,дано коленете ми издържат да я водя още някоя година.
Сря Ное 11, 2015 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Ей сега Стефака ще качи и снимките-дано да не са много и да досадим на колегите.
Сря Ное 11, 2015 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Два - три пъти минаваме покрай Ртан с кола , но така и не съм се качвал , ще влезе в плана ми за догодина Smile
Как се казваше върха , забравих ?
Иначе всеки път , когато ходя по Сръбско , освен прословутата Дуньевача си купувам и някоя друга кутия Ртански чай , много вкусен и ароматен , пък и полезен .
Сря Ное 11, 2015 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Върха се нарича от сърбите Шиляк
ето и снимките на Gollum
https://plus.google.com/117806924060137759635/posts/XMLPeQJ8QZD
Сря Ное 11, 2015 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Да бе , верно че беше Шиляк
Сря Ное 11, 2015 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov