ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Албутин - далечен, неразгадан

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Албутин - далечен, неразгадан
Автор Съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Албутин - далечен, неразгадан Отговорете с цитат
Пиша за Албутин – прекрасен спомен от жаркото лято, макар и мъничко плагиат на planinar, но аз бродих там преди него. Бяха шест усилни дни - не нирвана, а разтопяване и преобръщане на душата. Това, до което се докосвах, видях и досънувах, бе по невъзможно ярко от протритите мечтания.




Отърквал съм се о Албутин и от х. Яворов, и от Кончето. В мараня и жега и винаги с ужаса, че водата свършва, че времето изтича, потъва безследно в карстта. А хоризонтът е безкраен, безкраен – върхове, скали, сипеи, снежници, отвеси, небе, клек, треви, цветя и безвремие. Къде чезне спасението – напред или назад? Нямах си и шапка тогава, сигурно и глава, все нещо импровизирах, все бягах – да търся някоя окъсняла пряспа или непотребна мисъл.
Сега /19 юли/ тръгнах от Даутово езеро, запасен с течности, безобиден опит, инат и безгранично атавистично любопитство.
На телефончето откривам този избълнуван текст:
. . .
През лабиринта на клека
ме чака библейското езеро,но
утре то ще пресъхне – тук,
когато нощта ме захапе без звук,
без изцеление.
Още мъжди светлината
и ме слепва смолата
на безбрежния клек.
Начало бе спирката на автобуса на Предела, после леко по асфалта до Кулата и оттам нагоре-нагоре до Даутово езеро. GPS не ползвах – бях си копирал страници от Пътеводителя на Николай Даутов – много подробен и точен – Благодаря! Разходих се до Даутов връх, Безимен, Плешки и Пирин. Най-после осъществих мечтата за пълен траверс на Северен Пирин – по главното било и основните разклонения /без Г. Стража/. Вода пълнех от пряспата на езерото. Времето бе крайно благосклонно – чувалът ми е отпреди десетилетия. Залезите и изгревите са неописуеми.





С тези снимки още пътешествам към връх Пирин


Поглед от връх Пирин на Юг - безкрай от била и върхове, които трябва да се изпътуват






През камъни, зелено, синьо и сиво – бездънно – като в американски филм. Прегръщах клека, надявах се на някоя полегнала тревичка от нечии стремителни стъпки – Уви! Дивих се на полянките с цветя, на зеленото нанадолно море, но все с едно наум за оня ръб – „тесен, скалист, силно разчленен“.


Най-после и прословутото Албутинско ръбче - между два невнятни циркуса изкусители - Окаден и Невързум



Трудничко е с тежка раница но пък щом душата е лекокрила - обяздването вече е в историята

След толкова съсредоточаване и напън - върхът е поизбледнял Но билата са още безкрайни

Е, крилца не ми пораснаха, умря и циганката, дето ме хвалеше.
Но Албутин е първи не само по азбучен ред, великан, отнесен от стихиите - той е средоточие… След толкова жега, звезди, самота и стремление, остава нещо завинаги – неподвластно на думите.

Измъчих Ви с предългото и объркано снимкуване, инак се старах. Ще има някакво си продължение на неповторимото лято 2015. Ако благоволите. С уважение, до тук!
Съб Окт 31, 2015 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Похвално - и за ходенето и за великолепните снимки
Нед Ное 01, 2015 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Илчо,
прекрасен преход. От написаното разбирам че си минал по билото от вр. Пирин до вр. Албутин. Не споменаваш нищо за Даутов връх, но виждам едно езеро в началото на снимките - да не е Даутово езеро.

Това лято бях се запалил много за този маршрут, но ме отказаха хора познаващи района. Причината беше, че пътеката между вр. Пирин и вр. Албутин се губи из клека и преминаването е доста трудно.

Моля да дадеш повече опорни точки от прехода ти и да споделиш дали има пътека до вр Пирин и по билото до вр. Албутин. Ще съм много благодарен.

Позрави

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Чет Ное 26, 2015 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov