ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Чувалуване" в планината
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
"Чувалуване" в планината
Автор Съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение "Чувалуване" в планината Отговорете с цитат
Привет,

Моля който има опит с нощувките извън хижите по нашите планини любими да сподели някои хитрости как да избегнем носенето на палатка, т.е. да прекараме ноща на открито в чувал. Проблемът е в росата и конденза. Наскоро чух за "Бивак-сак" http://www.stenata.com/spalni-chuvali/spalni-chuvali-aksesoari/produkti/bivak-sak-rayder, но отзивите са, че предвид на добрата темп. изолация от чувала, не може да се избегне конденза м/у чувала и сака. Някои казват че решение би било сак от дишаща материя (Gore-Tex напр.), но дали....Друго нещо, което съм виждал на картинка е миниатюрна палатка, малко по-голяма от чувала. Тежи под килограм, но не знам как стои въпросът с конденза. И така, как да останем максимално сухи, без да опъваме палатка Think

Поздрави
Чет Авг 27, 2009 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pssiho



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 31
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да де..въпроса сигурно е тъп, но все пак....както ти пречи палатката?

Ако ми се наложи да нощувам само на чувал, обикновено винаги изваждам късмет и намирам някой подслон, иначе леко ме тресе параноята да спя само на чувал ( разболяване) Smile
Чет Авг 27, 2009 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Палатката тежи Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 27, 2009 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Pssiho



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 31
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Колко пък да тежи..... Като натежи много я даваш на другарчето Very Happy ( ако не си тръгнал сам).
Да си призная за пръв път чувам за такива приспособления като ,,бивак-сак''. Някой ако е пробвал нека сподели опит Smile
Пет Авг 28, 2009 12:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jorji



Регистриран на: 23 Юли 2009
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
зимаш си един убав чувал, криеш се на сухо и се молиш планината да те пощади Laughing
Пет Авг 28, 2009 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
И така, как да останем максимално сухи, без да опъваме палатка Think


Намираш подходящи скалички, и нямаш ядове.
Скални ниши, надвесени скали и отвесчета. Неведнъж са ми вършили добра работа.

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Нед Авг 30, 2009 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
pepyZX5



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 59
Местожителство: SOFIA

Мнение \ Отговорете с цитат
Бивак-сак се използва главно през зимата в снежни пещери. Напълно сагласен съм че палатката тежи, но ако изкаш поне малко комфорт ще я напъхаш в раницата палатка
Пон Авг 31, 2009 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pepyZX5



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 59
Местожителство: SOFIA

Мнение - Отговорете с цитат
погледнете тук http://www.tashev.bg/bul/storm_shelter_200.htm интересно
Пон Авг 31, 2009 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
chef4e



Регистриран на: 10 Ное 2008
Мнения: 27

Мнение Отговорете с цитат
Бивак сака се използва по-скоро при аварийни ситуации: лошо време, липса на чувал, палатка и т.н. Идеята е да ти осигури временна защита до идването на спасителите и до подобряване на условията.
Пон Авг 31, 2009 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
капацитет 2 места
и после
Цитат:
Използва се при лоши атмосферни условия за почивка за обяд, разчитане на карта, инструктиране на групата.

Кефи! Laughing

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 31, 2009 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
нда
този сторм-шелтър е било добре да бъде кръстен "Дядовата ръкавичка ІІ" Laughing
Пон Авг 31, 2009 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
"Чувалуването" ми е любимия начин да обикалям планините през топлия сезон, но и аз често имам проблеми с конденз, а и с вятъра - силния вятър охлажда много. Наскоро проучвах как стоят нещата с тези bivy sacks и с изненада установих, че те са доста популярни като начин за олекотени преходи в Щатите. Има огромно разнообразие от модели, а предимството е ясно - сака тежи към половин кило и се разпъва много по-бързо от палатка. Проблема с конденза е решен най-вече с използването на дишащи мембрани, които обаче оскъпяват доста продукта. Има и варианти с добри отвори за вентилация.
Разгледайте каталога на backcountry.com , там има доста различни модели, а пък дискусиите под всеки продукт са доста показателни.. Хората там масово ползват такива сакове - и лете и зиме.. трябва да се пробва
http://www.backcountry.com/store/search.html?q=bivy%20sack&path=cbcs%23%23-1%23%23-1~~q62697679207361636b~~ncbcsc3s28g216%23%230%23%23j
Пет Сеп 04, 2009 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Митко,

Благодаря за линка, много е полезен. Прегледах и отзивите под продуктите, писани са от хора с практически опит с използването им. Изглежда че това ще е новата ми придобивка, пък след това ще пиша впечатления.

Поздрави
Нед Сеп 06, 2009 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
И аз се замислям догодина да се екипирам с едно такова чудо и да го ползвам по Рила и Пирин. Единствения проблем, който виждам е с раницата - какво става с нея при дъжд, ако не може да се събере вътре в тази мини-палатка?...
Пон Сеп 07, 2009 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Не виждам проблем с раницата - повечето имат влагоизолиращо покривало, ако не е достатъчно, още един найлон в чувала на биваксака и готово...
Пон Сеп 07, 2009 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov