ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Владов почваш да прекаляваш с тона и арогантността!Прави квото искаш но аз спирам да чета темата и да пиша по нея(а вярвай имам кво да (ти)кажа) щото ше се фанем за гушите а не искам да "образувам нерви"Аре жив и здрав-прави се на Господ по баирите и форумите и плюй обикновените туристи!
Честно казано почна да ми изтънява разликата с зцмц и балканджията....
Пет Дек 11, 2015 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение Ха така! Отговорете с цитат
Разгеле, съпикасахте се.

Понеже днес е празник за всички ни, събрани под знамената балкански-

Международен ден на планините - отбелязва се от 2003 г. с резолюция 57/245 на Общото събрание на ООН от 2002 г., с цел да популяризира значението на устойчивото развитие за планинските региони. Решението за това е взето след успеха на обявената от ООН Международна година на планините през 2002 г. За кратко време инициативата повишава глобалната осведоменост за значението на планините, стимулира основаването на национални комитети в 78 страни и подпомага създаването на Международно партньорство за устойчиво развитие на планинските региони, известно като Партньорство за планините, учредено на 2 септември 2002 г. в Йоханесбург. Планините заемат около една четвърт от повърхността на планетата и са дом на почти 10% от населението на земята. Честит празник на всички обичащи планините!

А и някой еднолично, без никаква анкета обяви закриването на доброволческия сезон, позволявам си също така еднолично да го открия отново на 20.12. на Мечулица, където са поканени колкото може повече доброволци за монтирането на "Шкаф за първа необходимост", който ще съдържа тел, чаши и др. под. Присъствието на глобените и техните многокилограмови глоби е задължително. Да носят и туби. Ще има микрофон за желаещите.
Пет Дек 11, 2015 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение опять двойка Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Ето малко снимки и от мен, ..............



За тези снимки си приготви мно-о-о-ого дебела глоба! Ама много дебела!
Пет Дек 11, 2015 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: опять двойка Отговорете с цитат
tzezko написа:
Mariana1000 написа:
Ето малко снимки и от мен, ..............

За тези снимки си приготви мно-о-о-ого дебела глоба! Ама много дебела!

Куче с кокал ще плашиш

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Дек 11, 2015 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Владов ....

Не сме богове, обикновени хора сме, прости туристи, като всички други... Опитваме се да направим нещо добро за всички, и насреща получаваме "и с право критики..." А относно поддържаната от мен позиция - просто не одобрявам т.нар. в някои среди "юзърско" поведение, което за съжаление, видно от изказванията, не ти е неприсъщо. Да разкаже, ако има тук някои психолог, по-подробно за тоя "феномен", наречен нагласа или по скоро манталитет "от натискането на копчето". Доколкото са ми го описвали, юзърът е така научен, че всичко да му се дава на тепсия, с едно натискане на копчето. Ако не стане от раз, натиска втори път, трети, след което започва да блъска до счупване по клавиатурата, с надежда да получи ефект. Ако малко си размърда мозъка, вероятно ще може да получи търсеното и по друг начин, но дълго практикуваното безотказно консуматорство така го е възпитало, че това ще е последната мисъл, която да му мине през главата. Предпочита да ореве сервизи и всякаква поддръжка, вместо да попрочете и сам да научи как да се справи. Това не ми хареса в изказванията ти и понеже съм прям човек, го казах откровено и непринудено, с риск да "образувам нерви". Още повече, че се хвърляш на амбразурата за други, изглежда много по-големи юзъри, които ако съдим по изнесеното, и една проста печка зор палят, вече как биха сготвили боб, дори и не смея да си представя.
А бих желал да обърна внимание и на едно друго особено обстоятелство, защото стана на въпрос за печки на Белмекен, Вазов и др. зачукани места - обикновено зиме/ако коминът се напука със сняг/ печките почват да пушат толкова яко, че по добре да стоиш на отворен джам /едни без чували така се мъчиха преди години на Вазов, докато ние спахме с чували, пак на отворен прозорец в съседната стая без печка/. Предполагам, че тогава пък вой ще се нададе за пушека от печката, май ми се струва? Както учат възточните философи, към несгодите трябва да се отнасяме със смирение, а гневът, тук нали имаше и ристиени, да потвърдят, май беше тежък грех №6 от таблицата с грехове.
Пет Дек 11, 2015 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение Re: опять двойка Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Куче с кокал ще плашиш



А-а-а, на кокали никой да не се надява!
Пет Дек 11, 2015 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цецко, недей така, аз викам да има тъй до змиите и няколко ребърца, пък аз ще се мъча да ги ям с тези гадни кокали

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Дек 11, 2015 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
кокалите се смучат бре Very Happy как да ги ядеш. те са твърди. медицински факт.
Cool
Пет Дек 11, 2015 6:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: опять двойка Отговорете с цитат
tzezko написа:
Mariana1000 написа:
Куче с кокал ще плашиш

А-а-а, на кокали никой да не се надява!

Спокойно, няма да подяждаме Караман! Smile

Относно закриването на доброволческия сезон - да кажем, че сме закрили есенния сезон. Макар че зимата започва на 22.12.2015 г.

Благодаря на всички за чудесното събитие!

Ето моите снимки (готов съм да платя глоба за тях):

Rila - 05-06.12.2015g.- h.'Gurgulitsa'-chistene patekata za kanton'Krayna'. Rid Sokolovets (otStefan) - в Гугъл Снимки

Rila - 05-06.12.2015g.- h.'Gurgulitsa'-chistene patekata za kanton'Krayna'. Rid Sokolovets (otStefan) - в Гугъл Фото


Албумите в Гугъл Снимки/Гугъл Фото са частни (а не обществени), тоест не се виждат от всички, а само хора с връзката могат да ги виждат.

Снимките са доста, но повечето са документални.
Както обичам да казвам - фотоапаратът толкова си може, фотографът - също.

Забележка: Обикновено вертикално ориентираните снимки сочат посоката, в която съм продължил (или от която съм дошъл), тоест показват посоката на движение, направлението на придвижване. Това, разбира се, не винаги е така, понякога вертикалната снимка е просто вертикална снимка.

Общи условия:

Снимките могат да се свалят и да се ползват за некомерсиални цели при следните условия:

Първо: Да не се преиначава информацията от тях (например да се пише, че снимката е направена през зимата, докато всъщност е било есен).

И второ: Ако на снимката има хора - да се иска разрешението на същите, ако снимката ще се публикува някъде другаде - например във Фейсбук. Логично е - ако на снимката не присъстват хора и туристи - същата да може да се ползва и без одобрението на останалите.

В полетата на Properties/Details (извикват се с десен бутон на мишката - най-отдолу, но след като снимката вече е свалена на компютъра, а не в Гугъл Снимки/Гугъл Фото) съм поместил кратка информация за събитието, целите, участниците и кратко описание на маршрута.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Съб Дек 12, 2015 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ето малко снимки и от нас с Нина:

https://photo.uni-plovdiv.net/main.php?g2_view=slideshow.Slideshow&g2_itemId=460637

Тези в началото са снимани с фотоапарат, а в края -- със смартфон.
Съб Дек 12, 2015 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Миналата събота и неделя бяхме из Белмекенско. Малкото останал сняг бързо се топи, но иначе е много приятен за ходене, достатъчно твърд дори в следобедните часове. Покрай другото ни направи впечатление една новопоставена табела на входа на парка при южната язовирна стена:



Останалите снимки от разходката ни бихте могли да разгледате тук.
Чет Апр 21, 2016 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Таблата ясно показват, че пътеката е предвидена да е с червен цвят, колкото и да не ми се струва логично това Very Happy
То и идва времето за вапцане всъщност ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 22, 2016 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Dido, хрумна ми една идея, ама да чуя и мнението на други като тебе, Vedrin, Vladofff и други с повече опит.

Предупреждавам, че на пръв поглед идеята ми може да прозвучи глупаво и безумно, но все пак ще я изкажа.

Пътеката от хижа "Гургулица" през кантон "Крайна" до хижа "Белмекен" традиционно е била маркирана с червен цвят. Така е изобразявана и на картите. Така е предвидена и в новите програми на национален парк "Рила", което е видно от последните табели, снимани от Vedrin. В това спор няма (правилно или грешно).

А какъв цвят би било най-добре да има маркировката на въпросната пътека? Син? Ако е така - ето и идеята ми:

Така и така ще маркираме с червено, може да направим двойна маркировка - червена и синя. Няма да пречи на никого. Вярно - повече работа е и на пръв поглед е безсмислено дублиране. Но след време синята марка ще бъде нанесена на туристическите карти, като постепенно хората ще свикнат с нея. Ще мине още време и тогава червената марка може да спре да се подновява и да изчезне от само себе си - както в реалността, така и от картите. Така постепенно ще се поправи тази неточност в района (ако приемем, че е неточост).

Разбира се, едно такова маркиране в синьо и червено следва да бъде обсъдено и одобрено от БТС и/или национален парк "Рила".

П. П. Лично аз смятам, че от вили Костенец би следвало да има червена маркировка до хижа "Белмекен". Но дали тя да бъде билна (през хижа "Гургулица", Помочена поляна, покрай връх Плевнята и през връх Белмекен), или да бъде по долината на река Чавча и след това на юг към хижа "Белмекен" (сегашната зелена маркировка) - не мога да преценя кой вариант е по-удачен.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Апр 22, 2016 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Новини по темата от вчера, 19-09-2016г:
Вчера ходих по пътеката Гургулица-Крайна/червена маркировка/ и слизане от подножието на Плевнята по жълтата маркировка до Гургулица. Състоянието е следното - Червената маркировка вече в отлично състояние, лятото няой незнаен герой, предполагам че може да е хижаря белмекенски, е маркирал добре и изчистил пътеката в горната и част. Тъй като имах усещането че това е правено от горе надолу, на ключови места, където ако се качваш може да се объркаш поради скрита маркировка, поставях стрелки и рязах клони с триона, прикриващи боята. Вече само тотален аджамия може да се обърка... С жълтата положението е същото. Само на сечището има десетина паднали напреки на пътеката дебели дървета, които са за резачка, а не за трион и ги оставих, като изчистих стърчащите клони, пречещи на провирането. така, че пътят е чист, може всички да заповядат. По нататък ще си поиграя да направя маркировките естетически изрядни /с правилни правоъгълничета по шаблон/, но засега и наличното е предостатъчно. Ще пусна това и в темата за доброволството. За сведение на Ристо, които миналата година изрази съмнение, че след пролетта пътеките пак ще са с нападали дървета, държа да отбележа, че където е минала Цецковата машина, няма нито едно новоповалено дърво и пътеката до Крайна е като магистрала.
И още нещо - там където миналата година се отклонихме от пътеката и пресякохме едно дере, след което стана стръмно /това е в отклонение на пътеката/, сега не е маркирано, а маркировката ходи на изток през потрошените мостове, малко е страшничко по гнилите трупи , но все пак това е официалната пътека. Но там където преминахме, защото може човек и от там да иска да мине, съм поставил бели кръгове с червена точка по средата, т.е. все пак има някаква маркировка, но изрично е направена във вид, различен от туристическата официална такава, за да няма разчекване на пътеките. Не след дълго след края на серпентините, пътеките се събират и всичко отново си става ОК.
Пон Сеп 19, 2016 9:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубава новина, за една спасена пътека Very Happy . Най-вероятно работата е свършена от тд планинар от гр.костенец, не от тд от селото. Те преди 2-3 месеца ми беше казвал Георги Радев, че са ходили да чистят нагоре. Даже много добре е, че са успели да изчистят около мостовете, сега като е чисто и мостчетата могат да се поправят, стига да има и желание за това.
Пон Сеп 19, 2016 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Страница 8 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov