ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските цветя
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 33, 34, 35  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските цветя
Автор Съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Тук ми хрумна да поставя въпроса наобратно. Може ли снимки на интересни планински цветя като:

Петров кръст - Lilium martagon
Жълта тинтява - Gentiana lutea
Синя тинтява – G. cruciate
Петниста тинтява – G. punctata
Рилска иглика – Primula deorum
Райфенбахова перуника – Iris reichenbachi
Червен, красив божур - Paeonia peregrina
Пиринска мащерка -Thymus pirinicus – Расте по каменливи меса, в ограничен ареал, по варовити терени на Пирин, само във вихренския дял над 2600 м. н. в.. Цъфти едва през юли – август. Пирински локален ендемит.
Пон Дек 21, 2015 1:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат

планинска теменужка


doronicum


saxifraga - каменоломка бяла
Пон Дек 21, 2015 3:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
il4o_voivoda написа:
Тук ми хрумна да поставя въпроса наобратно. Може ли снимки на интересни планински цветя като:
.......

Ето някои:
Петров кръст (Lilium martagon) - от Алиботуш:


Райфенбахова перуника (Iris reichenbachi) - от Драговски камък:


Червен, красив божур - Paeonia peregrina - Янкьовец:


А това какво е? (снимано е в Рила - след Драганица)

Ето и още едно странно цветенце - снимано в Чепън (било май горицвет):

Пон Дек 21, 2015 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз някои цветя ги знам, а после пак забравям как се казваха. Снимам ги, после ако чета пътеписи и открия снимки - много им се радвам и особено ако е Сотиров, той казва (ако знае) как се казва. Покрай него започнах да им търся имената чрез интернет - разглеждам, разглеждам и често намирам, но понякога удрям на камък.
Ей това как се казва: много ме кефи неговата въздушностSmile



А това жълтото в поста над мен наистина е горицвет, както предполага авторкатаSmile

_________________
Всичко е възможно.
Пон Дек 21, 2015 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Колко различни вида цветя има на снимката Отговорете с цитат
Колко различни вида цветя има на снимката Rolling Eyes

Пон Дек 21, 2015 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:

Ей това как се казва: много ме кефи неговата въздушностSmile



А това жълтото в поста над мен наистина е горицвет, както предполага авторкатаSmile

Luibitel
-Моля те опитай пак със снимката на въздушното. А жълтото слънце е наистина ГорОцвет - Adonis vernalis. Голо бърдо се препълва до безкрая със златните цветове. При влажно и мрачно време те се затварят. Радва от ранна пролет да средата на лятото. Коренището оцелява в сухите варовици на планината.
Браво на Petya! Гатанката ще я мъчим.
Пон Дек 21, 2015 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:

Ей това как се казва: много ме кефи неговата въздушностSmile


Това и мен ме кефи и съм го търсила преди време - май е прецъфтяло планинско омайниче - Geum montanum или пълзящо такова (Geum reptans) - ако е снимано над 2300.

п.п. за гороцвета не е моя заслугата - някой ми го беше написал под снимката Smile
Пон Дек 21, 2015 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Не е лесно по една снимка да се определят видовете цветя. Поне да се знае кога и къде е направена, какви са листата ни вида, пъпките размерът и пр.. Според мястото един вид може да се прояви различно. Няма граница кога е цвете, бурен или впечатлителна трева. Ето:

Това затрупаното под снега, най вероятно е лютиче RANUNCULUS, но е възможно да е пълзяща потентила, очиболец POTENTILLA (при по-сухи местообитания/ В градските изрядни ливади се приемат за нагли бурени. Водя с тях неравна битка, както и с паричките BELLIS PERENIS, глухарчетата, някои вероники, армерия, равнец и пр.


Ето я синята тинтява, блестящо цвете в резерват Чупрене, под връх Миджур. Там я ползват за лечебен чай.



Последната промяна е направена от il4o_voivoda на Вто Дек 22, 2015 12:35 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Дек 21, 2015 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат


Котенце Pulsatila vulgaris - поразително красиво, крехко цвете, неустоимо - е за няколко мига. Не е лесно на цветарите - как се съчетават красота, бизнес, устойчивост. А планината - стихии, смърт, съблазън?
Пон Дек 21, 2015 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
\
ТОВА ме сплеска до сред нощите. Има ли повече инфо - кога е заснето, на каква н. в., има ли листа и какви, туфа ли е, или се виждат единични цветя? Най прилича на Romulea - пролетка, ама нищо не се знае! Или е от редките камбанки - повече инфо!
Вто Дек 22, 2015 3:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
il4o_voivoda написа:
\
ТОВА ме сплеска до сред нощите. Има ли повече инфо - кога е заснето, на каква н. в., има ли листа и какви, туфа ли е, или се виждат единични цветя? Най прилича на Romulea - пролетка, ама нищо не се знае! Или е от редките камбанки - повече инфо!

Аз пък сравнително лесно го намерих - Българска тинтява (Gentianella bulgarica) е - балкански ендемит.

(Снимката е от Рила - посока след вр. Драганица към Скакавците и е от 26.08.2012 г. - всъщност съм се опитвала да снимам колибровия молец...)
Вто Дек 22, 2015 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
hsray2000, закъсняло Благодаря за букетчето Very Happy и един поздрав за всички любители на цветята. От Витоша под Резньовете в горната част на Бистришко бранище , цъфти малко по-рано от витошкото лале, около края на юни :

Не му знам името, но прилича на показания от Petya по -нагоре Петров кръст (Lilium martagon) - от Алиботуш:
На Илчо Войвода му е лесно, дали това е показаното от него цвете от голямата група цветя :

От Мраморният дял на Пирин, Казана , 2300 м.н.в. началото на август. Оттенъка е червеникав - по изгрев слънце е .
За предупреждението - ясно, да не се разкриват места на находища на редки цветя. Тези снимки са близо до пътеките. Планинските цветя толкова бързо увяхват откъснати , от какъв зор ги берат освен от простотия......
Вто Дек 22, 2015 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Lilium jankae –Жълт планински крем, самодивско лале, също прекрасен вид от Червената книга на България. Наблюдава се известна разлика в цвета с Петровия кръст! Иначе имаме, много рядко и Родопски крем и Албански – също жълти. Отглеждам предимно бели кремове, напоследък има всякакви хибриди - шарения Аз определям видовете от личен опит, предимно с цветята в градината – не по компютърен път, имам някои каталози и оферти от колеги. Лично съм снимал доста, с техника, но всичко е на хартиен носител, в бъркотия. От 3-4 години със сапунерката – времето лети.
Харесвам сините цветове. Моята снимка е на Аубриета. Любимец заедно с ниските флоксове в моите алпинеуми. От нея ползвам и розовки . Да сравним твоята снимка с такава на приятел.



И с моята

Надявам се да сме познали. То цветарството освен моминско занимание си е и Царска работа. В най-популярния английски справочник The rock & water garden expert -Dr. D. G. Hessayon се препоръчваше вида Arabis Ferdinandi-coburgi Variegata.Да, ама не - провали се, не се харчеше, капризен, изпадна от класациите...
Вто Дек 22, 2015 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат

Незабравка - Мyosotis sulvatica - в цивилизацията се ползва като двегодишно, пролетно цъфтящо цвете. Има варианти сини и розови. Ето снимки :на BateBorco .


Иначе в градините ще намерите една друга незабравка - Кавказка Brunnera macrophylla, мнотогодишна тухфа с други листа \

Сря Дек 23, 2015 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Пирински еделвайси Отговорете с цитат
Алпийска звезда, Благородно бяло цвете / от немски / На втората снимка има и малко доказателство, че пчелите много го обичат, въпреки че и те трудно го достигат Very Happy








Чет Дек 31, 2015 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 33, 34, 35  Следваща
Страница 2 от 35

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov