Съмнение нямам, щом казваш - местен си все пак.
Ще го променя, благодаря за инфото
П.П. Може да се окаже, че от лингвистична гледна точка е важно да бъде точно "Бръдо", а не "Бърдо".
_________________ Бутам след осмата бира
Сря Окт 21, 2015 1:32 pm
Петър
Регистриран на: 20 Авг 2012 Мнения: 425 Местожителство: София
Бърдо
Ниско разлято възвишение м/у селата Буново/дясно/ и Мирково/ляво/. Като малък ме упътваха/без диалект/:"...по пътя над тунела и през Бърдо'то слизаш...../ Презумцията беше да не минавам по ЖП линията. Според мене е "Бърдо", но никога не съм държал на наименованието на местности за ориентиране, доста условни с размити граници. Етнографският комплекс е най в ляво,преди завоя на пътя/тренировъчното трасе/,вижда се и големия краварник.Има и малък, ще видя точните координати за евентуални корекций.
Съмнение нямам, щом казваш - местен си все пак.
Ще го променя, благодаря за инфото
П.П. Може да се окаже, че от лингвистична гледна точка е важно да бъде точно "Бръдо", а не "Бърдо".
Едва сега се сетих да проверя в книгата "Местните имена в Пирдопско" на Йордан Заимов, издание на БАН, която е може би най-прецизния източник за топонимична информация. Там пише това:
Код:
"Бръдо" - бърдо, което слиза от Стара планина и минава край западния край на Мирково, сега залесено с бор - 19
С което мисля неяснотата е разрешена. Написаното от езиковеда потвърждава забележката на Иван.
П.П. За другите топоними пише това:
Код:
Маркова камик - чукара в Кобилек, Ю Мирково. Според преданието Крали Марко хвърлил камък от Синокос в Стара планина към чуката Миал, но паднал в тая местност, понеже се закачил за малкия му пръст, от което е и малко одраскан
Кобилек - равнина, З, 3-4 км от Мирково, дето в миналото са пасли кобили ; за наст. срв. Зайчек
_________________ Бутам след осмата бира
Пет Окт 23, 2015 9:00 pm
Петър
Регистриран на: 20 Авг 2012 Мнения: 425 Местожителство: София
dido на 11.23.2015 написа:
С което мисля неяснотата е разрешена.
Ако погледнем в картата на ГИС на МРРБ ще видим:
масивът, който съм показал на снимката е даден, като " Бърдо", месността където е атракционния комплекс е "Бърдо", на Ю след завоя на пътя към селото местността е " Бръдо". Или с други думи малката планина /възвишението ката цяло/ е "Бърдо" с различни местности по него, като споменатите по горе и др.
По ГИС карта:
"Шугова чешма"/42 42 52.4 23 54 38.7/- по BGM,kade.si и "Местните имена в Пирдопско" на Йордан Заимов" е "Шутова чешма" Там никога не е имало чешма, каптиран кладенец с водопои на около 50 м. от него, работещ ,с прогресивно затлачване, месното име е "Шутово/то/ кладенче".
"Шубаш дере"/42 41 00.8 23 56 14.7/ в ГИС,ВGM и kade.si-по именника/стр. 290/ е "шубашин трап", както е и местното наименование, което отговаря точно на местността: затворен дол, дупка, трап.
Ако се позоваваме на "Местните имена в Пирдопско" на Йордан Заимов" следва ли корекция?
м. "Сухото корито"/42 45 44.0 23 57 01-3/, по именника е "Суото корито"
м. "Соколов камък"/42 43 30.9 23 55 46.5/--"Соколов камик"/ въобще по картите има много "камък" и "камик"-доста безразборно тълкуване/
м. "Синия камък"/42 43 48.7 23 57 30.1/. -"Синия камик"
Наименованията, като "бръдо", "камик" ,"суо", "ан"/за последното сеща ли се някой за какво става дума?/са остарели диалектични форми, които отдавна са неизползваеми и едва ли е нужно да се връщаме на тях.
На BGM,kade.si северно от с. Макоцево беше обозначен вр. Дрислек, действително е вр. Ковачевец/вече поправено!/,да се махне "дрислек" в скобите. Добре е описано в "wikimapia ", също и в именника.
Точни координати, засечени на терена:
42.706462 23.964176-голям краварник на "ЕЛАЦИТЕ" има чешма с течаща вода и водопой-42.705923 23.964069.
42.707319 23.970080-овчарник/кошара/-има течаща вода.
42.713054 23.965276-овчарник/по точно козарник, правят мн. хубаво сирене/-има течаща вода.
42.718154 23.962654 , 42.718008 23.962600-два водопоя почти един до друг с малък дебит.
Пояснение:
"Соколов камък" не е местност, представлява скала/масив/ с височина около 20 м. Следва на картата да се отрази със съответния символ.
"Синия камък"-местност с едноименен каменист вр. и отцепена от него скала с височина около 10 м. - историческо място, да се отрази със съответния символ.
Благодарно за новокачената маркировка Антон-Момина поляна. Само едно допълнение за да е всичко ОК - от Момина поляна до Краварника (седловина Момин чукар) маркировката е двойна червено-синьо. Червената после продължава към Картала, синята към Планински извори.
Вто Дек 29, 2015 12:38 am
Петър
Регистриран на: 20 Авг 2012 Мнения: 425 Местожителство: София
Корекция на местоположение-параклис Св.Богородица,с.Буново
Напоследък имаше дебат относно неточностите по картите и в тази връзка ще споделя някой местоположения подлежащи на корекций.
Обект/оброк/ Св. Богородица в землището на с. Буново е сгрешено с около 100 м. по права линия от действителното местоположение.
Същият се вижда на картата "Св.Богородица"/ http://dox.bg/files/dw?a=3863ac7b41 /,както и някой прилежащи обекти и подходите към тях.
Статутът на отразените в картата обекти/за Св.Илия и Св.Богородица съм променил на "параклис"/ в кратко е описан в "Waipoint*s Properties"
Подходът към&от обекта са част от обработен трак "Bunovo 15.03.15 proc./с.Буново-безименна кота/връх 2/-възвишение "Бърдо"-вр.Св.Илия-с.Буново" / http://dox.bg/files/dw?a=cc8472fb98 /
Въпросният обект/параклис Св.Богородица/се вижда и на сателитните снимки в "googleearth".
Дадено е и точното местоположение на "Ловна среща"/чешма/
Визуална представа синхронизирана с горе цитираният трак и конкретно отнасяща се към упоменатите обекти:
https://picasaweb.google.com/107134206014018464889/Bunovo150315
Наскоро ходих до местността Ярешка поляна или Гарванов камък,Пазарджишко.,над село Баткун.Няма я на картата,което е странно!Мястото е доста известно,а гледката от там е невероятна..Имам и трак,но не знам как да го постна!
Пиша Ви относно корекция на картата за Garmin в района на ждрелото на река Ерма. Двата върха над самата река са Църквище и Жилав камък. Жилав камък е посочен на грешното място, а Манастирище трябва да се преименува.
Направих допълнителни справки, няма спор че "Манастирище" трябва да се преименува на "Църквището". Сещам се как е станало объркването - някой турист се е опитал да си спомни как се казва върха и почти е успял да се сети.
Скалата на отсрещния връх(върха над тунела) също излиза доста информация, че масово се нарича "Жилав камък". Тук двоумението идва от това, че са налични карти в мащаб 1:25 000 и 1:5 000 в които с това име отбелязана скалата на 800 метра на юг, както е и на нашата карта. Има данни, че на Жилав камък е имало стара крепост - това може да бъде, някакъв ориентир.
Ако някой знае нещо повече по въпроса да сподели. Аз лично съм на мнение, че е по-вероятно създателите на картите да са сбъркали.
Пон Авг 29, 2016 11:48 am
Любомир Илиев
Регистриран на: 19 Окт 2015 Мнения: 126 Местожителство: София
На онлайн картата kade.si търсих Побити камъни в региона Варна-Девня, но нищо не открих. Побитите камъни са разпръснати на голяма площ, но все пак може да се маркира на няколко места. В гугъл карти е маркирано над с. Белослав и малко под магистралата в близост до пътен възел за с. Слънчево Не съм ходил там, но ми предстои. Иначе бих дал координати.
С програмата BaseCamp като увелича Варненското езеро (над с. Белослав), изчезва синия цвят на цялото езеро. Надявам се, че езерото не е пресъхнало само защото променям мащаба от 2 км на 1,5 км? Ползвам последната карта на кирилица за мапсорс от 27.06.2016 г.
Чет Сеп 01, 2016 11:50 am
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Благодарност с любезна забележка
Няколко пъти вече имах случай да благодаря на Дидо, Ведрин и всички, които имат принос за създаването на електронната карта на планините. Откакто се снабдих с GPS, екскурзиите ми се издигнаха на съвременно ниво. Имам обаче една малка бележка. Когато увеличавам картата, обектите на нея естествено стават по-големи, но не и цифрите и надписите. По-точно буквите и числата само за секунда нарастват, а после се връщат в предишната големина. Стават прекалено ситни и едва се четат, има пред вид най-вече височините на хоризонталите. Дали не би могло този дефект елементарно да се оправи и увеличението да върви еднакво за всичко върху картата?
Няколко пъти вече имах случай да благодаря на Дидо, Ведрин и всички, които имат принос за създаването на електронната карта на планините. Откакто се снабдих с GPS, екскурзиите ми се издигнаха на съвременно ниво. Имам обаче една малка бележка. Когато увеличавам картата, обектите на нея естествено стават по-големи, но не и цифрите и надписите. По-точно буквите и числата само за секунда нарастват, а после се връщат в предишната големина. Стават прекалено ситни и едва се четат, има пред вид най-вече височините на хоризонталите. Дали не би могло този дефект елементарно да се оправи и увеличението да върви еднакво за всичко върху картата?
Размера на буквите всъщност не зависи от картата, а от настройките на софтуера, който я визуализира. Ето малко указания къде се намират тези настройки:
-- MapSource: Edit --> Preferences --> Change Map Font --> Size (промяната влиза в сила понякога едва след рестартиране на приложението)
-- eTrex30: Setup Map --> Advanced Map Setup --> Text Size --> Small/Medium/Large за различни категории обекти
-- 60CSx --> Setup Map --> T --> Small/Medium/Large за различни категории обекти
В BaseCamp не съществува възможност за избор на вид и размер на шрифта.
Размера на шрифта по принцип не е обвързан с мащаба (нивото на приближение).
Чет Сеп 01, 2016 1:16 pm
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Най-лесно!
Благодаря ти, Ведрин! Напътствията с MapSource и прочие не са ми ясни, защото не знам къде да ги търся. За сметка на това забелязах, че размерът на шрифта най-лесно се увеличава, като се увеличи самото изображение, както обикновено се увеличава образът в Интернет: с Ctrl+ (на английска клавиатура, не на кирилица!). С въртене на копчето на мишката или с +,- на самата карта пък се увеличава мащабът. С комбинация на двете действия се постига желаният баланс между мащаб и размер на шрифта.
Благодаря ти, Ведрин! Напътствията с MapSource и прочие не са ми ясни, защото не знам къде да ги търся. За сметка на това забелязах, че размерът на шрифта най-лесно се увеличава, като се увеличи самото изображение, както обикновено се увеличава образът в Интернет: с Ctrl+ (на английска клавиатура, не на кирилица!). С въртене на копчето на мишката или с +,- на самата карта пък се увеличава мащабът. С комбинация на двете действия се постига желаният баланс между мащаб и размер на шрифта.
Да, при ползване на онлайн версията на картата в уеб браузър гореописаното е едно възможно решение.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3, 4, 5, 6Следваща
Страница 4 от 6
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети