ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От село Пирин до хижа Беговица и обратно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От село Пирин до хижа Беговица и обратно
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение От село Пирин до хижа Беговица и обратно Отговорете с цитат
Тежки прогнози за калпаво време бяха налегнали душите на баирувашите през т. нар. почивни дни. Аз не правех изключение. Следейки внимателно прогнозите за времето реших тактически да избегна лошите атмосферни условия като взема работен ден, за да се проведе що годе нормален и обгледен преход. Планът за баира беше да се пришпорим 4 човечета, но 2-ма се отказаха понеже имало сняг и им било сдудено. В крайна сметка останахме само аз и Жорката.

В неделя сутринта сестрата на Жоро ни извози до местността Лъките над с. Пирин, откъдето започна ходенето. Хванахме пътя за х. Пирин и до там може да се каже, че не спирахме. Първата стабилна почивка направихме на мотелчето "Горски рай", наричано още малката х. Пирин. Там строшихме половин час моабет с хижарите. След това хванахме пътеката през Башмандра. Преди да навлезем в циркуса над върхарите се скупчиха облаци и видимостта бе слабичка. Хапнахме при едно от сухите езера в долната част на циркуса в компанията на дузина крави за кураж, след което загазихме постния сняг към превала между върховете Зъбът и Куклите.

Когато стигнахме до него ни удари силен вятър и предвиденото качване на Зъбатия връх се разсъхна, още повече, че зад нас напираше упорита мъгла. решихме да не си слагане таралежи в гащите затова сметнахме за по-удачно да се смъкнем към Беговото езеро. Надолу пътеката се беше скрила под снега, но следенето не беше проблем, понеже имаше доволна видимост. Направих неколко опита да звънна на Дидо да видя как се е оправял в снега предните 2 дена, но без успех. На Беговото ез. снега почти зачезна и небето взе да се прояснява.

Тъкмо си подскачах по едни камънаци телефона звъни. Дидо се прибрал в Софията и ми звъни да ми каже да не ходя из Пирина, ама късно. Laughing Съобщи ми, че на тевно ез. паднал половин метър сняг, след което каза, че съм "луд" да ходя като чу къде съм в момента. Жорката слизаше доста бавно надолу и затова периодически го изчаквах, че и района е опасен - хлъзнеш ли се, вероятноста да се отрошиш никак не е малка. Както и да е, свлякохме се до р. Беговица, където Райко напече и се опънахме на поляната зяпайки Куклите, Бегова капа и други красоти.

Слизането към х. Беговица беше песен, много приятно. Там заварихме троица петричани качили се джип да вдишат свеж въздух, но се изнесоха. В хижичката беше само готвача - тъкмо той ни трябваше. Човека пекна кюфтенца, направи салатки и супички, а ние през това време тествахме банята и наляхме ракийцата. По едо време човека ни почерпи и по чашка винце от Мелнишко. По едно време решихме и да поспим! Wink

Сабайле станахме към 7:30, позакусихме с чай, оплакнахме очи с гледка към Синаница, която се подаваще иззад смърчовете пред хижата и закатерихме към Солището. Някакво куче виеше самичко в една овчарска колиба. Свирнахме му 2 пъти за да се успокои и продължихме по стръмнината. Първом през гора, а след това през клек се добрахме до преслапа. Там отново ислезе вятър и се наложи да се пооблечем. Жоро пак замрънка, че било необходимо да се качим на някой връх и затова предложих да се яхнем до Кельо. Зарязахме раниците и потеглихме към връо, където стъпихме след по-малко от половин час. Горе се отвориха убави гледки във всички посоки.

След като се помотахме 20 минути горе заслизахме наобратно. На Солището подкрепихме със сандвичи и кроасани, след което се пуснахме към Кельова мандра. На кошарите отново пладнувахме под сянката на мурите и се запътихме към Лоповската поляна и Демирхан. Там ни посрещна само един кон - второто по-едро създание след кучето при овчарската колиба. Отново се заоблачи и решихме да слизаме към Лъките обратно. Там разменихме думи с един човечец тръгнал да търси загубена крава, проучихме възможностите за стоп, преоблякохме се и заслизахме по асфалта. Не след дълго се появи ГАЗ-ка, която не пропусках да стопирам. Оказа се, че това е кола на горското, като в каропсерията се возяха 8-9 жени, които кастрели клони към "Калугера" и сечището при Боримечковото. Cool

На Нушков чарк помогнахме на жениците да натоварят едни чували с картофи, скед което се изсипахме на центъра на селото. Адин дядо тръгна да ми развива теории откъде съм, но не позна. Bleh Една жена пък си плетеше чорап и упорито искаше да я снимам. Снимах я, и да же сега ще я изтипосам във вестника, понеже вчера ми дойде "гениалната" идея да пусна едни малък материал за с. Пирин.

Пешачката издраскахме до пътя Катунци - Неврокоп, където един человек от Неврокопа откликна на нашите махания за стоп. Докато идем до родното гнездо той ни изнесе няколко лекции за жените, парите, работата и т.н. умни съвети с което походчето приключи най-благоприятно. Very Happy

Ами товачка е от мен засега. Разбира се качих и фотки за гледане на -> http://oreliak.e-psylon.net/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=51

Приятно плакнене на очите с пирински красоти! Wink


Последната промяна е направена от Speedy на Съб Сеп 15, 2007 9:59 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Сеп 13, 2007 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Браво бе, верно се е постопил снега съботата... Хубава разходка си направил, поздрави.
Чет Сеп 13, 2007 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Пък аз се чудя къде изчезна напоследък, лозе ли отиде да бере? Rolling Eyes
Чет Сеп 13, 2007 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Пък аз се чудя къде изчезна напоследък, лозе ли отиде да бере? Rolling Eyes


Aaa, ранко е още за лозето.
Чет Сеп 13, 2007 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ааа, тоя връх Бегова капа, мноо готин Very Happy
и района супер ... обаче се смях много на "необходимостта" от качване на някой връх Laughing Голяма зараза е това, ей Laughing

Поздрави

п.п
а за лозето може да дойдем да ти помогнем Wink
Чет Сеп 13, 2007 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да, Бегова капа е много красив гледан от долината на р. Беговица.

За лозето ако има мераклии, засега се очертава да се бере 6 или 7 октомври. По-вероятно 6-ти щото на 7-ми ще се рони и ще се пълнят бъчвите. Croc
Пет Сеп 14, 2007 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Бе не си навличай беля на главата ...

Колко декара беше Question Rolling Eyes
Пет Сеп 14, 2007 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Бе не си навличай беля на главата ...

Колко декара беше Question Rolling Eyes


Малко е лозенцето.Smile Мога и без много навалица да се оправя. Laughing На помагачите им правя инструктаж преди да почне брането, щото не става иначе. Правят се бели и недоглеждания, които могат да се отразял зле на виното и ракийката после. Wink
Пет Сеп 14, 2007 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
.. сега да видим кой е слушал през годината Wink Laughing
Съб Сеп 15, 2007 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Бе я зарежи тия помагачи, това е тънка работа, не е като да мааш гащи по баирите! Не, не, не!
Съб Сеп 15, 2007 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Жоро пак замрънка, че било необходимо да се качим на някой връх и затова предложих да се яхнем до Кельо. Зарязахме раниците и потеглихме към връо, където стъпихме след по-малко от половин час. Горе се отвориха убави гледки във всички посоки.
....Това ми хареса Laughing Познай откъде това желание за върхове в Жорката? Wink
Съб Сеп 15, 2007 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
бре, Митко, не мога да се пошегувам ли? Confused
или с лозето шега не бива?
ок, тържествено обещавам никакви шеги с лозята, където и да са те Capitulate Cool
Съб Сеп 15, 2007 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Tooth Tooth Tooth Дядо ми казваше, че много косове изяждали гроздето!
Съб Сеп 15, 2007 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ъхъ и много помагачи коледния шопар, накрая остава само сланината от него Laughing
Нед Сеп 16, 2007 12:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
goro_levskara написа:
Жоро пак замрънка, че било необходимо да се качим на някой връх и затова предложих да се яхнем до Кельо. Зарязахме раниците и потеглихме към връо, където стъпихме след по-малко от половин час. Горе се отвориха убави гледки във всички посоки.
....Това ми хареса Laughing Познай откъде това желание за върхове в Жорката? Wink


Знам знам аз... Laughing
Нед Сеп 16, 2007 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov