ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Полежан 20.12.2015: гледки от Шар до Самотраки, Атон и Олимп

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Полежан 20.12.2015: гледки от Шар до Самотраки, Атон и Олимп
Автор Съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Полежан 20.12.2015: гледки от Шар до Самотраки, Атон и Олимп Отговорете с цитат
Честита Коледа, драги приятели!

След Мальовица бе дошло време да вдигнем малко летвата и решихме да се пробваме на 2851м в Пирин... След консултация с хижата разбрах, че снегът е доста малко, качват се хора нагоре и въобще е изцяло по възможностите ни и катерейки Полежан от юг нямаше да е, като да слизаме от Вихрен към премката (знаете там какво стана преди дни)... Очакванията бяха над мъглите времето да е ясно и слънчево, което бе предпоставка за добра видимост в далечина. Така на 20ти декември се отправихме към хижа Добринище и х. Гоце Делчев, откъдето с лифта към х. Безбог. На х. Гоце Делчев гледката бе тъжна и печална: неделен ден, прекрасно време и докато по Банско, Боровец и не знам си къде откриваха ски сезона с изкуствен сняг, тук нямаше и грам сняг, а ние бяхме единствените клиенти на лифта... Цената му е 13лв в двете посоки, а последната кабина тръгва отгоре в 15:30!

Моята другарка и една приятелка се любуват на изкачването, докато отзад други двама приятели безуспешно се опитваха да ги настигнат по въжената линия... Smile



Към 9:50 потеглихме от хижа Безбог (2230м). Хижата ми се видя много, много хубава, а по-топли и приятни тоалетни не бях виждал в хижа! Езерето разбира се бе замръзнало и заснежено. Като цяло снегът бе наистина малко, но за сметка на това пък здраво стегнал, тоест - идеал Петров!



Набързо подминахме езерото и се качихме на тераската, след която се влиза в малки борчета и хвойни. От това място се откриват гледки към Рила, Стара планина, Родопите и Фалакро.



Не си давахме много зор, снимахме се яко, а в същото време някак неусетно се озовахме пред една стеничка на 2 нива, която щеше да се окаже, че е най-трудната част. Безгрижно напредвахме и по нея, не бе много дълга тази "душевадка". В горната част имаше леко предизвикателство - малко по-заледен участък, но имаше доста стъпки и нямахме никакви проблеми.

Това е първата част от стеничката, отзад се вижда горичката.




Ето и въпросния участък, който искаше малко повече внимание, точно накрая:



На премката между Безбог и Полежан тревата се бе показала изцяло (тук не си личи), направихме кратка почивка, след което продължихме със снимките... Модели не ми липсваха, а над тях Полежан изглеждаше на една ръка разстояние...





Огърлицата на Бейли, но не по време на слънчево затъмнение, а в изпълнение на приятелката ми:



Времето сякаш бе спряло...



По едно време се сетихме да продължиме... Тоя кривак вдясно съм аз, а над мен Родопи, Фалакро, Пангео и някои по-далечни обекти, които на снимката не личат защото е от телефона.



Набирайки височина, "монтирах" кръста на Безбог пред Ботев (на 160 км).



Малко след този момент вече започнаха истинските неща... Това е една от снимките на деня: на 205 километра Олимп се виждаше прекрасно! Връхчето вдясно от десния му край е Конгуро!




Завъртях глава назад и на 190 км зърнах добре познатата ми пирамида на Атонския двухиледник! Освен по формата често се познава и по още едно нещо: ако на чисто небе някъде може да има облаци, то това може да е само около Атон! Smile
На снимката се виждат още Пангео, а по-наблюдателните ще забележат и ТВ кулата на Ореляк (2099м).



Снимах, снимах, снимах и се оказа, че сме на върха. По реброто на Полежан се редуваха камъни и снежец, но винаги имаше как да не сме по снега. На върха бяхме към 12 и нещо. За 2 часа и малко (с над 500 снимки) неусетно бяхме стигнали. Струваше ми се, че по-лесно изкачване на връх с такава височина трудно може да се намери. Доброто настроение на моята принцеса беше очаквано:



Каменица, Беласица и Олимп на 205 км. Вляво на снимката, над Куклите личи и планината Оса, която е южно от Олимп.



48х приближение към характерното олимпийско V (парченцето от планината с височина над 2900м). Вляво - Митикас, вдясно - Сколио (2911м):



Приближение към Бъндеришки чукар, а зад него на 175км е Якубица и характерната форма на първенеца и - вр. Солунска глава (2589м).



Муратов връх, а отзад над 220+ км е веригата на Шар планина



Снеговете на Алиботуш, зад нея Смийница, а вляво от тях на 190км пък е Атонският колос (2033м).



36х приближение към Атон:



Фалакро, а вдясно от нея на по-заден план, на 155 км от Полежан е Ипсарио (1200м) на о-в Тасос!



Като си говорим за острови, бях се подготвил да видя още един... И успях! Вляво от Фалакро (най-вдясно на снимката е снишението на планината), далеч зад ниските възвишения се вижда Саос (1611м) на о-в Самотраки и дистанция от 230км:



Мусала и Малка Мусала:



Заснежената част от Родопите - сняг само по билото от Шилеста чука (вляво и най-снежно на снимката) до голям Перелик.



Приближение към Рила и Добринище



Добринище, 2000м под краката ни с 48х:



Един ден в рая:



Точно над премката между Вихрен и Кутело се вижда и част от осоговското било към Руен. 48х приближение:



Отново моята другарка на фона на заснежените пирински колоси.



Връхчето вдясно на снимката е Циганско градище (на 117км):



Две телевизионни кули в кадър... Интересно, че върхът на ниската на снимката, тази на Ореляк се извисява на около 2200м височина, докато тази високо отзад, на заден план - ТВ кулата на Пангео, се извисява на около 2000м м.в. Но такива са законите на физиката.... Smile



Хич не ми се оставяше тази любима гледка, но... Ще се върна отново!



От Полежан се виждаха още върхове и планини, с чийто снимки няма да ви заливам. Не планината над Каменишка кукла, а вдясно от нея, над Куклите, се виждаше планината Оса (~1980м), която е на 220км, южно под Олимп. Точно над беласишкия първенец, вр. Радомир, съм снимал една планина също до Олимп, която се казва Пиеира Ори (2190м). Вижда се разбира се и Кожуф, но забравих да го снимам, а също и Пелистер, който бе забулен в някакви облачета, ниско на хоризонта, и така и не можах да го заснема ясно. Стара планина също се виждаше много хубаво, още над хижа Безбог.

Пожелавам на всички весело посрещане на новата година и нека тя ни донесе много здраве, успехи, щастие, любов и естествено много незабравими моменти във висините!
Нед Дек 27, 2015 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Честита Коледа, драги приятели!

След Мальовица бе дошло време да вдигнем малко летвата и

Пожелавам на всички весело посрещане на новата година и нека тя ни донесе много здраве, успехи, щастие, любов и естествено много незабравими моменти във висините!

Браво на момчетата! Само така!
Нед Дек 27, 2015 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bitterman



Регистриран на: 29 Юли 2009
Мнения: 280
Местожителство: ГРАД ДОБРИНИЩЕ

Мнение Отговорете с цитат
Браво

_________________
Пирин планина номер 1
Нед Дек 27, 2015 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Чуден светъл ден за гледки, браво!
По самотрашко Саос викат на планината. Най-високият връх е Фенгари.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Дек 28, 2015 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни снимки! Поздравления!

Желая ти фотографски успехи и през следващата година!
Чет Дек 31, 2015 8:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
xfce



Регистриран на: 17 Ное 2015
Мнения: 3
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво! Супер сте си прекарали!
Любим дял от Пирин и .. май наистина снега намалява всяка годинаSad
Преди 3-4 години бях за последно зимата там и по мое мнение (и вашите снимки) имаше повече сняг
Съб Яну 09, 2016 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления, много увлекателно разказано и с много красиви снимки! Very Happy
Пон Яну 18, 2016 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov