ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За размерите на термо бельото

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
За размерите на термо бельото
Автор Съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение За размерите на термо бельото Отговорете с цитат
Колеги, кажете дали термо бельото трябва да се купува с точния размер, който носиш или трябва да е по-малко и с колко по-малко , ако е така? Става въпрос за тениска 100% мерино.

_________________
Всичко е възможно.
Съб Фев 06, 2016 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Размера трябва да е точен. Иначе е дискомфортно и неефективно.
Всъщност точен размер е много условно. За да ти е таман трябва да е прилепнало по кожата без да стяга излишно. При проба си вдигаш ръцете перпендикулярно на тялото и китките на 90 градуса. Краят на ръкава трябва да свършва на сгъвката без да е набран или да е търпа нагоре по ръката. От тази поза се навеждаш надолу, ръкавите не трябва да се движат, а кръста да остава гол. После ръцете горе и ако шевовете не ти опъват под мишниците всичко е шест. Съжалявам за физарядката. Smile
При долнищата се следи за същото при клякане. Шевовете да не опъват, кръста да не се оголва и крачолите да не се набират нагоре.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Фев 06, 2016 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря didogen!Smile

_________________
Всичко е възможно.
Съб Фев 06, 2016 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Въпрос за цената Отговорете с цитат
Да попитам и аз любезния didogen или който може да ми обясни за тези прекалени разлики в цената и качествата на термобельото. Мерих някога в К2 за 80 лв долнище и се отказах, заприлича ми на чорапогащите на жена ми. Тях не носих, а от пазара си купих два чифта българско за по 3 лв. После от Декатлона за по 10 лв долнища и горнища. Там имаше за по 20, 40 лв. Носих ги тези неща многократно в планината при -15, харамийствам при вихрушки - доволно. Ако съм щастлив за 3 лв., за 80 ще съм в Рая ли? Или със скъпо бельо ще спя в ледовете? Или ще манекенствам? Виж за Хималаите, е друго.
Съб Фев 06, 2016 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Ние имаме от двата вида. И по-евтино и по-скъпо /от отчасти мерино/, по-евтините варианти хващат бримки, разпадат се по-бързо, а и термоизолацията е по мека там. Това са лични впечатления.
За голем студ за гащи предпочитам от фина вълна, /по-скъпото/ за горница май се тая и от Декатлона става.
Става дума за условия в България.

п.п. за чорапогащи и аз съм мислил, но не "дишат" и става спеч...
Съб Фев 06, 2016 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Не знам, аз гравитирам около 60 лв. за комплект. В момента имам две зимни и едно лятно. Декември изпуснах промоцията в Спортдепо, ама сега ще го дебна за нещо от рода на Биос, Боис, нещо от този сорт беше. Понеже работя навън и в градски условия го ползвам.
Още ми свиди и не се чувствам готов да дам над 120лв./парчето за мериносово бельо. Още повече, че мериносово, доволно дебело одеало, немско производство струва 60 лв.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Фев 06, 2016 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, приятели! Ще ми се за пробвам два чифта по-евтинко, дали прави чифт супер скъпо - при голям студ и движение. Пък се оказа, че имам три размера и не съм сигурен, добре ли ми е или понякога е тегаво? И Кога е ефективно бельото - при натоварено ходене или ако се свреш някъде, за почивка? Имам и някакви вълнени потничета, те как ще ми служат? Благодаря - едно време беше рахат с ямурлука... Спорт депо ми е отсреща, подсещайте, ако има нещо. Взех се от там едни румънски обущета за 100 лв. За ден ходене са идеал. Трябва да кътам бестарките, че 100 чифта цървули прокъсах, дорде застарея и поумнея /оглупея/.
Съб Фев 06, 2016 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Принципно на етикета трябва да има информация за какво време (температурен диапазон) е бельото. На моите имаше графика, която нито мога да обясня без да ръкомахам, нито да начертая. Ама да кажем Крафт са ги създали като серии, за по-просто:

stay cool - лятно бельо

be active - зимно за активни дейности. По мое наблюдение от 0 до -5 като се лъзгам или трамбован нагоре е лека жега, но запазвам сравнителен комфорт. Кат са лъзгам спокойно и при преход като цяло е екстра. При престой ми става студено, дори и в зактири помежения с температура около 10-тина градуса. Но както казва Изхода, аз съм много зиморничев.

keep warm - за температури под - 5 градуса, включително разходка и престой. Предвид горното трябва да го пробвам, но първо трябва да се преборя с мнението ми от горния пост.

С дебелото термо на Барс съм карал таборката на - 11, само с едно яке отгоре. 6 часа се чувствах добре, включително и в почивки от по 10 мин. Задържа ли се повече ми става студено.

П.С. Лично наблюдение, може и да не е точно така. При дадените примери съм бил само с бельото и яке, без среден слой. Но поне е разбираемо какво да се гледа по етикетите.
При дадените примери съм бил само с бельото и яке, без среден слой.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.

Последната промяна е направена от didogen на Нед Фев 07, 2016 12:27 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Фев 06, 2016 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А може ли да се центрофугира в пералнята? Пише "wash cold 30grad",но нищо за това дали може да се центрофугира...а и знакът е леген с градусите нарисувани вътре, а не ръчичка както е за ръчно пране....?Имам други вълнени неща, не мерино, с примеси, смаляват ми се лека полека като ги пера и центрофугирам, новото термо бельо не знам как да процедирам...То ако се смалява на дължина, няма проблем, че ми е дълга, но на ширина - ще е вече проблем.
В Стената ми показаха обработено мерино за чувствителни хора - цената му беше почти двойна на другото...но аз май съм за него, защото от няколко часа съм с новата тениска и малко ме дразни на врата и леко ми стои като обрив по бието...а може и ръба да ме дразни знам ли...
Иначе в спорт депо гледах едно на Хели Хансен - хареса ми като модел и цвят, но вътре има освен мерино и нещо изкуствено под формата на нишки Лифа...почти 50/50 и не знам дали няма да съм алергична към него - не понасям изкуствени материи, а не ми се рискуват почти 65лв. Някой има ли такова и как е?Ако може да се включи и някой с алергия към изкуствени материи и много топлокръвен(="спарен") Smile))

_________________
Всичко е възможно.
Съб Фев 06, 2016 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Откакто една фланелка 100% мерино стана с два размера по-малка (на ширина я опъвам, обаче на дължина ми е до пъпа) след като беше изпрана в пералня на 30 градуса и центруфугирана, всичко що е мерино се пере на ръка и се простира без да се изцежда. Добрата страна е, че като се степа, от пъпа нагоре топли повече. Very Happy Имам и на Хели Хансен 100% лифа стей драй - като се натовариш подгизва. Над 10% пластмаса в мериното, според мен, вече се отразява негативно.


Последната промяна е направена от HHristov на Нед Фев 07, 2016 12:20 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Фев 07, 2016 12:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
символите
Въпреки твърдението, че машинното пране е неподходящо за мембрани, щом може според производителя го пускам в пералнята.
Аз да пера на ръка? Може чифт чорапи, ако съм изморен единия само. Даже като се позатопли времето ще си пробвам походната пералня ТИП-1 (без електроенергия). ТИП-2 още не е готова, но за нея си трябва и поне 12v. Smile

Премахни центрофугата и няма да се степва. Аз карам цинтрофугата на 400 оборота за по деликатни материи.
П.С. didogen не носи отговорност за поразени материи!
Вярно, че трети път редактирам, но все нещо изпускам.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.

Последната промяна е направена от didogen на Нед Фев 07, 2016 12:29 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Нед Фев 07, 2016 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
didogenq super Благодаря! Сега се стягам за утре из планините с з лева, че се пера на ръка и те са ми наред. Но ще взема и нещо съгряващо извътре, че хайдути през зимата в Балкана няма. Те харчат жълтици при шантонерките в Букурещ и където им падне. Този форум е кръвожадна потеря - преследва до край.
Нед Фев 07, 2016 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Мерино на Ortovox, Bergans, Icebrekaer си го пускам на 40 градуса и 1000 оборота в пералнята, никакви грижи.
Нед Фев 07, 2016 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако представлява интерес да споделя и личен опит. Вече си изпрах 100% мерино с програмата за вълна на пералнята и нямаше никакви поражения. Термобельото е Icebreaker, а програмата е за 30 градуса и 1200 оборота на центрофугата.
Пон Фев 08, 2016 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov