ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Идеи за селски туризъм до 100-150км от София

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Идеи за селски туризъм до 100-150км от София
Автор Съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Идеи за селски туризъм до 100-150км от София Отговорете с цитат
Отварям темата тук, понеже не е точно за Стара Планина.

Споделете идеи за селски туризъм (за двама, края на месеца) за няколко дни, с цел релакс, с директен транспорт по възможност; до 2-3ч с автобус /100-150км макс от София.

Района на Стара планина, Средна гора...
Освен Копривщица и Хисаря, засега не ми идва нещо на ум. В планина ще е най-добре, но предвид липсата на кола...

Arrow Да не е скъпо, да е топло и да има къде да се нахраниш. Wink Confused

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Чет Фев 04, 2016 1:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
С влак по подбалканския път - Панагюрище, Клисура, Карлово, Калофер. Мальовица - Бели Искър, Говедарци, Мала църква.
Тази година ходих лятото в Бели Искър и беше уникално. Сега зимата трябва да е още по-хубаво, но заради близостта си до Боровец държат по-високи цени.
Пет Фев 05, 2016 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Влака не е опция, засега проверих само до Копривщица и Хисаря, че има автобус, но до Хисаря е 3.5ч път.

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Пет Фев 05, 2016 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Идеи за селски туризъм до 100-150км от София Отговорете с цитат
taurus написа:
... Споделете идеи за селски туризъм...
Освен Копривщица и Хисаря, засега не ми идва нещо на ум...

Копривщица и Хисаря са градове, а не села! Wink

Темата е много интересна. Наскоро бях в къща за гости в село Маджаре - точно до църквата на селото. Но не бих го нарекъл точно селски туризъм, защото целта на групата ни беше друга. А вашата цел каква е?

Защото аз селски туризъм го разбирам така - отиваш и домакинът ти показва дръвника и брадвата - ако си насечеш дърва и си запалиш печката - ще ти е топло. Домакинът ти показва кухнята, чувала с брашното и боба - ако си умесиш хляб и свариш боб - ще ядеш. Но може и да греша що е то селски туризъм. Smile

Сещам се, че хижа "Попови ливади" предлага много добри условия и "селски туризъм" - ще останете доволни. Малко по-далече е от 150 километра, но до град Гоце Делчев има директен автобус.


От Уикипедия - Селски туризъм

...
Селският туризъм е подотрасъл на туризма. Характерен е с това, че целта на туристическите посещения са малките населени места. Понякога туристите се настаняват в традиционни селски къщи и се запознават с местния начин на живот, а в други, модерни хотели се построяват в малки села с чиста природа.

Селският туризъм е резултат на политическата сила на страните от европейския съюз - политика на повишаване на доходите на селските стопани в тези региони. Създават се възможности за подобряване на селскостопанските структури с цел да се задържат стопаните там и да се ограничи имиграцията към града. Градските жители се явяват бъдещите потребители на всички атракции на селската среда. Селският туризъм се появява през 60-те години като една евтина алтернатива на масовия туризъм. По-късно през 70-те години туристите започват индивидуално да избират своя маршрут и да планират самостоятелно почивката си.

Оформят се 2 групи туристи:

туристи изследователи - търсещи нови места и маршрути, но свикнали и търсещи удобствата на индустриалното общество.
туристи скитници - не интересуващи се и не търсещи удобна развита туристическа инфраструктура.
...

Дефиниране на селския тирузъм

Термина селски туризъм е използвано широко понятие и не е еднозначно дефинирано. Туристите се настаняват във ферми, а в други случаи се разширява до зелен, почивен, алтернативен, местен, на открито, провинциален.
Компоненти на селския туризъм

Селското стопанство има етнологическо наследство (оръдие на труда, селскостопанска техника, занаяти, работилници), различна архитектура, богат фолклор, разнообразни кулинарни традиции, които са елементи от продукта селски туризъм.

Селският туризъм се дефинира като туризъм, в селските райони, при които се задоволяват интересите на туристите към бит, култура, селскостопански и други спецефични дейности както към природните, исторически и културни дадености на съответния регион.
Характеристика на селския туризъм

Селският туризъм е една от възможностите да се излезе от урбанизацията на големия град, при което хората да напуснат индустриалната среда и да се приобщят към природата. Да поживеят в по-малки жилища и по-близо до земята, да се върнат към своите родови корени чрез наблюдение или участие в различни прояви организирани от домакините. Характерна черта на туристическия продукт на селския туризъм е личният контакт с посетителите, създаването на възможност да почувстват околната среда и душевност. Те участват в дейностите, традициите и начина на живот на местните хора. По-голямата част от привържениците на селския туризъм са хора от средната и по-богатата класа, които придават голямо значение на местните ценности и културна идентичност.

Това е туризъм, при който има контакт и споделяне на опит и преживяване. В резултат на местната инициатива и управление селският туризъм се основава на пейзаж и култура и затова е атрактивен за много хора живеещи в градовете."


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Съб Фев 06, 2016 1:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Селски туризъм? Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Защото аз селски туризъм го разбирам така - отиваш и домакинът ти показва дръвника и брадвата - ако си насечеш дърва и си запалиш печката - ще ти е топло. Домакинът ти показва кухнята, чувала с брашното и боба - ако си умесиш хляб и свариш боб - ще ядеш. Но може и да греша що е то селски туризъм. Smile

Е, дава ти и канче, да си надоиш мляко от кравата. Very Happy

Стефан точно го е описал този туристически жанр, но не знам къде се е прихванал в България. Преди години четех за много такива мераклии, но ме съмнява този бизнес (предназначен главно за чужденци) да се е оказал устойчив. Ако разбираме селския туризъм в тесния смисъл - селски къщи, пригодени за гости и с храна, приготвена от стопанката, аз лично съм попадал на много удачни примери в Родопите и Странджа. Домашна ракия, домашни гозби, на сутринта домашна баница с мляко от обора... all inclusive, само без spa. Пътьом попаднах на едно интересно начинание (без да съм то ползвал):

Ранчо "Конникът"

Фамилията освен конната база притежава голяма ферма, от която човек може да си купи мляко, сирене и пр. А тематата е интересна и полезна.
Пон Фев 08, 2016 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Наистина зависи какво точно търсиш. Бил съм в няколко тризвездни хотела в които излизаш на терасата имаш прекрасна гледка към планината, а от долу в съседите кокошки, прасета и ухание на тор. Единия се намира в Сапарева Баня на около 80 км от София, само не знам дали има директен автобус.
Вто Фев 09, 2016 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov