ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода Отговорете с цитат
Родопите не са "моята" планина, макар че се виждат от всеки по-висок западен или южен прозорец в Хасково. Дори не ги познавам достатъчно добре. След промяната на някои имена пък съвсем се обърках, а и не съм полагал много усилия да се поправя. Така на трети, след разговор на маса, реших да уточня някакво петънце на картата. Наши хора щяха да ходят на Преспа, но за едно връхле цяла "експедиция" с преспиване не е по мой вкус. Вечерта на четвърти за първи път отворих електронната БГ баир. Браво, добра работа сте свършили, а ако аз не съм разбрал нещо или съм го изтълкувал неправилно - моя си работа. Реших, че ще отида дотам през Давидково и ще се смъкна през Лъки. Вчера денят на грешките започна. Станах рано, но позволих на жена си удоволствието да похърка. Нали Преспа се вижда от Хасково? Грешка! Тръгнахме към осем и половина, но стигнахме на паркинга на хижа "Свобода" чак в 11. Пътят след Кърджали не е от най-добрите, завои и дупки се редуват за кеф на колата и шофьора, след Давидково нагазихме в сняг, който на моменти бе над 15 сантиметра. Започнахме да откриваме нови грешки. Мима си беше забравила щеките, после се оказа че е взела две различни туристически обувки, добре че не бяха и две леви или десни. Хижата не работеше. Хижа "Свобода" и хижа "Преспа" не са една хижа, както ме бяха убеждавали някои. Връх Свобода и Енихан Баба са един връх. Преспа не се вижда от Хасково. Голият връх, мислен от мен за Преспа е висок около 1800 метра, зад него е Свобода, 1900 и трети по линията е Преспа, 2000м. Разстоянието между трите върха по права линия е може би около три километра.
Пародийно изглежда името на върха Свобода. Отгоре са капичнали имитация на ислямска гробница на разорителя на Родопите Енихан Баба. Ега ти свободата, все едно в Анкара да направят паметник на Тамерлан или в Търново на Баязид. С мекушавите маниери на нашите служби строежът бил незаконен, но номерът минал. Иначе при близостта на паркинга мястото е облагородено с безброй чешми и маси, на които можеш да се напиеш в чест на Енихан завоевателя или на Момчил защитника. Има и негова плоча, но е на човека до чатала. Снимал съм се между нея и гробницата, за илюстрация на размерите.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/vr-svoboda.900095
Е, поне на време случихме, а и изчистихме някои заблуждения.
Нед Мар 06, 2016 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Гледам, постройката 'умело' е посветена на Момчил войвода ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Мар 06, 2016 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Голият връх, мислен от мен за Преспа е висок около 1800 метра, зад него е Свобода, 1900 и трети по линията е Преспа, 2000м.

Последният двухилядник по маршрута Е-8 Wink
(като ходи човек със статистици винаги знае първия и последния връх по някой си признак Laughing)

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Мар 07, 2016 1:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Един ден помолих Гугъл да ми извади разни неща за Енихан баба и ми се зави свят. Легендите варират от свят човек до военен предводител. Не открих достатъчно достоверни научни доказателства нито за едното, нито за другото, вкл. и че такава личност действително е съществувала. Та покрай всичко това ми се мярна и информация, че преди тюрбето, което сега стърчи празно на върха с надморска височина 1943 м., там е имало друг религиозен обект - светилище, оброчище, параклис или др. под (религията не ми е силна страна). Докато четох разните предания и легенди, установих, че в района има интересни места и истории - старото и опожарено село Иноглово, намирало се високо някъде около вр. Преспа / Чил тепе (ако такова наистина е имало), всичките тези истории за Енихан баба, Момчил юнак и т.н.

Казвам всичко това, защото наскоро се втрещих, когато установих, че за разлика от повечето карти, които съм виждал, в ЕТК 1:5000 името Енихан баба стои не на върха с НВ 1943 м., а на съседа му на югозапад, който е висок 1867 м. На седловината между тях се намира х. Свобода. Брех, викам си, ето го поредния заплетен и обвит в мистика казус. Посъветвах се с Ведрин и той ми извади разни неща по темата. Един ден като/ако се пенсионирам, може би ще се посветя на изследвания свързани с топонимията в Родопите. Заплетени казуси и материал за работа има за целия китайски народ...
Пон Мар 07, 2016 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Изобщо няма да се напъвам с такива работи. Някой ден ще се кача до Преспа от село Манастир, но може и да не е тази година. Като направя друга поредица грешки, ще си призная.
Пон Мар 07, 2016 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Един ден помолих Гугъл да ми извади разни неща за Енихан баба и ми се зави свят. Легендите варират от свят човек до военен предводител



... това нищо не е , за един друг бабА - Демир /същия има теке в Лудогорието/, се носи мълвата, че всъщност е бил .....Хан Тервел Shocked

Laughing та внимателно с бабИте

имаше ли парцалчета там, за което уважавам мюсулманите и сектите им, че слагат само парцалчета по местата които смятат за свети, за разлика от някой от християните които закачат направо гащи, чорапи, сополиви носни кърпи и разни други нечисти фрагменти от бельото си по дърветата /справка Индипасха - Странджа/
Пон Мар 07, 2016 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
На едната беседка, не на текето, имаше преметнато нещо на гредите, с размер на голяма хавлия. Не проверих какво е, не ми беше интересно. Изобщо, примитивните магически практики съм ги отсвирил, затова като ходих на Белиташ, само заклинания ръсих по тези, дето бяха окичили всичко с конци и парцали.... Мен ако питат, и там не е интересно.
Пон Мар 07, 2016 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
За Белинташ/Беланташ ще си позволя да не съглася.
1.Просто е красиво и просторно горе. Духа свежо и мириши хубаво на Планина. Мани го светилище, улеи, дупки.
2. Имаме геокешове там, ненамерени още.
Laughing
Пон Мар 07, 2016 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
в района има интересни места и истории - старото и опожарено село Иноглово, намирало се високо някъде около вр. Преспа / Чил тепе (ако такова наистина е имало)

Покрай някогашното село Иноглово имах удоволствието да се разходя в дъждовния октомври 2009 г., при това в компанията на приятел родом от недалечното с. Петково. Тръгнахме от с. Манастир, изкачихме вр. Преспа, постоплихме се в х. Преспа и след това на слизане към с. Петково преминахме през обширните поляни на Иноглово. Днес там има само една къща и един параклис, освен многото легенди...








Последната промяна е направена от vedrin на Чет Дек 12, 2019 11:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Мар 07, 2016 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Tortomanin,
като бях там преди няколко години, плочата на Момчил войвода беше надрана.
Сега от твоите снимки не мога да видя добре, но май няма драскотини, дали е полирана наново или сменена?
Вто Мар 08, 2016 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не знам какво са правили, но си беше в кондиция.
Вто Мар 08, 2016 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Вчера отново подхванахме родопските грешки. Пиша тука, да не отварям нова тема.
Многократно, минавайки към Пещера, съм се заканвал в някой студен зимен ден да се кача на един от хълмовете край шосето. За лятото не си и помислям, вероятно ще е като на тиган. Тъй като бяхме на роднински повод в Пловдив, реших, че това е подходящият, макар и не толкова студен ден. По картите нямаше много информация, само в БГ Баир пишеше за връх Турска глава, 900+ метра. Е, спряхме колата на шосето за Пещера и се качихме на единия хълм. Другите около нас бяха почти равни по височина, нямаше за какво да се съжалява. На съседния имаше някакви антени, виждаха се едновременно Пловдив, Пазарджик, Кричим, Белмекен.... Не беше много ясно, но стига толкова. После тръгнахме към язовир "Кричим". Много харесвам този язовир, стръмните брегове и тъмната вода му дават вид на алпийско езеро. Оказа се че един от нас не виждал каскадата и продължихме нагоре. Е, без грешка не мина. Не се отбихме към стената на "Цанков камък" и почти не го видяхме. Новият път ни прекара през друга долина и видяхме само опашката на язовира в Девин. Прибрахме се през Пампорово.
Така изглеждаха нещата:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/peshterski-h-lmove-yazoviri-na-v-cha.903227
Нед Мар 27, 2016 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
За разлика от други язовири, няма свободен достъп за туристи до стената на „Цанков камък“.
Сложили са бариера с охрана при отбивката към село Стоманево.

Пътувахме няколко пъти по стария път Кричим - Девин, точно в месеците преди да напълнят язовира.
Този път вече е под водата от лятото на 2012 г. Винаги спирахме край стената, за да гледаме финала на така обсъжданото
мащабно строителство.

Като каза, че сте минали през Пампорово, можело е да се отбиете дори за кратко в село Косово.
Това малко бижу е само на 3 км. в отбивка от главния път Пловдив – Смолян.

Миналата седмица посрещнахме Пролетта в Нареченски бани и на следващия ден, Косово беше най-удобната и лесна разходка.
Четири рекички, пръснати старовремски къщи из баирите, шест параклиса из околността. Тесни улички, които те извеждат
към високото и те връщат назад във вековете... Природа, която се събужда.
Гостоприемните родопчани в кръчмата „Безгрижен живот“, с ирония ми казаха: „Ами хубаво ни е селото, щото няма хора.“

Зимата и Пролетта още се разминават по пътя и върху колите едни пътуват със ски - други с каяци.
Все пак - хванахме се за зелено! Честита Пролет, планинари! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Мар 29, 2016 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Ако искате да видите язовир "Цанков камък" може да идете до село Стоманево. Там от баира се вижда добре, и двата му ръкава - по долината на Въча и по долината на Гашня.
По мое скромно мнение е много красив.
Село Косово и преди е било малко и в миналото е било много бедно. Старото му име е Шейтанкьой. Когато по пътя се зададял бирник селяните нарамвали всичката си по-ценна покъщина (явно не е била много) и набивали в гората. А бирникът се връщал с празни ръце. Отатам и старото име - дяволско село.
Сря Мар 30, 2016 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Шейтанкьой Отговорете с цитат
Така е!
Ахмед ага Тъмръшлията забранил в Косово да се строи черква, разрешил им само параклис.
Косовци не го послушали и съградили набързо черквата.

Като дошъл в селото и я видял, владетелят на Тъмръшката република казал, че това е дяволска работа и Дяволско село.
Косово никога не е било потурчвано.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Мар 31, 2016 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 1 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov