ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зимно на Мусала с лифта - от къде ?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Зимно на Мусала с лифта - от къде ?
Автор Съобщение
hanastasov



Регистриран на: 24 Апр 2014
Мнения: 74
Местожителство: Карлово, София

Мнение Зимно на Мусала с лифта - от къде ? Отговорете с цитат
здравейте,

искаме да се качим на Мусала зимно и плана беше долу от Боровец по долината на реката, спане на хижата или заслона и неделя върха и обратно, но няма места за спане Sad

Сега се навихме да го правим за един ден, но за да сме сигурни искаме да ползваме лифта. Само че знам че пътеката от Ястренец към хижата на места е лавиноопасна. За това въпроса ми е има ли вариант качване с лифта до Ястребец и оттам слизане към пътеката долу в долината ? Ще спестим ли въобще нещо по този начин ? И в колко е последния час на лифта наобратно ?

Много ще са ми полезни отговорите, благодаря Smile
Пет Мар 18, 2016 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Естествено , че има слизане от горната станция на лифта към пътеката в долината , това все пак е и зимната пътека Rolling Eyes
Спестява се може би около час и половина качване по Мусаленска пътека от Боровец .
Последната кабинка от Ястребец мисля , че е около 16 ч.
Съб Мар 19, 2016 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
И трябва да тръгвате ако искате да е зимно,че имате около 10 часа само-утре в 6.30 вече ше е пролетно Wink
Съб Мар 19, 2016 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hanastasov



Регистриран на: 24 Апр 2014
Мнения: 74
Местожителство: Карлово, София

Мнение Отговорете с цитат
Направихме го с трръгване от Ястребец в 10.30, 14.00 бяхме горе на Мусала, в 19.00 долу в Боровец, че на връщане изпуснахме лифта Smile))
Пон Мар 21, 2016 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Слизането е 1;30 минути нормално от горе, ако не бяхте седяли много щяхте да успеете да хванете лифта Smile
Пон Мар 21, 2016 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Слизането е 1;30 минути нормално от горе, ако не бяхте седяли много щяхте да успеете да хванете лифта Smile
Със ски?

Как е пътеката към Мусала? А слизането към Боровец? Има ли много скиори, че на камерите не се виждат тълпи?

Според мен освен да се оползотвори билета няма голям смисъл да се счупваш от бързане на слизане, да се катериш обратно до Ястребец и да чакаш на опашка за лифта, ако Мусаленската пътека до Боровец не е заледена или пълна със скиори.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Мар 22, 2016 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте
Обмислям първо зимно ходене до вр. Мусала от горната станция на лифта
Интересувам се дали маршрута се движи по лятната пътека до Ледено езеро и после по едни колове (виждал съм ги лятото).
Кога е най-безопасно от лавиноопасна гледна точка да се предприеме и каква екипировка е необходима - котки за алпинизъм нямаме и не сме ползвали. Имаме само т.нар. туристически котки.
Има ли някъде информация за актуалната лавинна опасност и може ли да се избвгнат евентуално такива участъци. Според вас до кога е подходящо да се ходи с оглед наближаващата астрономическа пролет
Нед Фев 27, 2022 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За ходенето - от Ястребец се слиза по ски-пътя към двойния влек на писта Маркуджик 1, оттам към седалковия лифт на Маркуджик 2 и влека на Маркуджик 3. После има(ше) рехава колова маркировка към хижа Мусала. Обикновено има следа от ратрак или моторни шейни. Така се спускате до долината на Мусаленска Бистрица и после изкачвате циркусния праг на долните Мусаленски езера към хижата. Дотук имате денивелация -/+ 200 метра. От хижа Мусала се тръгва по коловете в посока Каракашевото езеро, които после се изкачват по склона вдясно над същото. Трасето влиза в широк улей и излиза на Алековото езеро. В улея много рядко се свлича по нещо малко. От Алековото езеро пътеката почти съвпада с летния път до Леденото езеро. Оттук нагоре сте само по въжето и ръба, който може да е във всякакво състояние - камъни, лед, сняг, зарито въже, прагове по 2-3 метра. Бъдете от първите на лифта сутринта и просто си определете час, след който обръщате обратно.

От Ястребец към хижа Мусала доста хора използват лятната пътека ... склона след Маркуджик 3 е лавиноопасен, критичния участък е с дължина около 500 метра. Дали ще минете оттам като мнозинството, вие си решете. Аз не бих при тези снежни условия.

За екипировката - котки, пикел, снегоходки (препоръчителни, че не се знае състоянието на снега в циркуса). Не че не се изпързалях веднъж в силно заледения улей над Каракашевото езеро, защото ме домързя да сменя снегоходките с котки. Котки се дават и под наем за уикенд, но трябва и да знае как да си служи човек с тях, в комбинация с пикел. Туристически котки не се наемам да коментирам за района, не бих ползвал - или е равно за тях, или твърде стръмно, според мен. Иначе до горе си ходят хора и по маратонки, но не е препоръчителна гледка и изкачването и спускането на повечето такива по ръба над Леденото езеро.
За условията според сезона - информация за лавинната опастност има на сайта на Боровец, но снежните условия в циркусите бързо се променят, според изложението на съответния участък спрямо слънцато, спрямо наветия или издухан сняг и т.н.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Фев 27, 2022 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Caleb, няколко съвета и от мен, като трябва да напиша, че вие си преценявате дали да ги ползвате.

Vaskoo вече е дал добри насоки.

Астрономическата пролет настъпва в 17:33 часа на 20 март 2022 г. (неделя).

Качването на връх Мусала не е толкова трудно. Може да замръкнете по обратния надолу, подгответе си изкуствена светлина.

Ако времето не е хубаво и няма видимост – аз не виждам смисъл да се качва Мусала. Качете се в хубаво време.

Относно котки, пикел, снегоходки – зависи от условията, но обикновено не са задължителни за Мусала.
Ако има пресен сняг (както сега), по-скоро няма да ви трябват котки и пикел.
Ако преди вас са минали и са пробили пъртина – снегоходките ще са излишни (особено ако групата ви е от 4 и повече души).
„Градските“ котки си ги вземете задължително – не тежат много, а могат да влязат в употреба.
Например Муселенската пътека на слизане към Боровец често е заледена и загладена от скиорите.
По камъните обаче такива котки могат да пострадат и да им опадат шипчетата, случвало се е на хора около мен, така че имайте го предвид.

За лавините – Vaskoo е написал точно, че в улея преди Алековото езеро може да се „свлече нещо малко“, но чак пък лавина...

И последно, но може би първо по важност:

Не слушайте негативните съвети да не качвате Мусала зимно.

Ако напишете в някоя от многохилядните фейсбук групи, че искате да качвате зимно Мусала с градски котки – леле-мале!
Там само това чакат!
Ще се включат всякакви разбирачи, които ще ви обяснят подробно и аргументирано, че не трябва да качвате Мусала!
Основният им аргумент ще бъде – щом питат как да качат зимно Мусала, значи не са готови да го качат!
Половината ще ви напишат без снегоходки да не тръгвате в никакъв случай!
90% ще ви напишат, че с градски котки да качвате Мусала е лудост и непременно трябва да имате алпийски котки!
Разбира се, ще има такива, които ще кажат и без пикел да не тръгвате!
Под коментарите за пикела НЕПРЕМЕННО ще се появят коментари, че няма полза от пикел, ако не знаете как да го използвате!
И накрая ще се появят коментари – недейте да качвате зимно Мусала, първо изкарайте курс за зимно планинарство и тогава може! Very Happy

Пак повтарям – по-добре да не се слушат хора, които ви разубеждават, а такива, които ви насърчават.

Ако имате повече въпроси – питайте.

Успех и после да покажете снимки!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Фев 27, 2022 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за подробната информация. За сега прозореца за качване е другия или по-другия уикенд.
Реално терена ни е познат (от летни преходи). Няколко пъти сме качвали Мусала, минавали сме по мусленския венец (през трионите). Единствено не сме минавали през Алеко - Безименен - Мусала, но това няма в никакъв случай да го предприемаме сега.
Челници винаги държим заредени в раницата, но реално не ме притеснява връщането от Ястребец до Боровец.
По-скоро ме притеснява възможността да объркам зимната пътека от Ястребец до Ледено езеро и да се набутам в някой неприятен участък. Има ли туристопоток зимата по нея или всички се движат по лятната магистрала до х. Мусала? Доколкото прочетох (а и като съм виждал терена) зимата не е добра идея тази пътека (както сте написали по-горе).
Аз фейсбук не ползвам, не черпя от там информация.
Снегоходки ще имаме още тези дни (вече съм набелзал конкретни), но реално ме притеснява нулевия опит в зимна Рила.
Зимата обикновено ходим по зимни пътеки, където повечето такива въпроси не стоят на дневен ред.
Обмислях вр. Мальовица, но ми се стори по-рисково от Мусала. А определено Мусленския циркус ми е доста по-познат (само лятно естествено)
Нед Фев 27, 2022 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Редактирам, понеже всичко си пише в предишните постове.
Нед Фев 27, 2022 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:
...
По-скоро ме притеснява възможността да объркам зимната пътека от Ястребец до Ледено езеро и да се набутам в някой неприятен участък.
...
Обмислях вр. Мальовица, но ми се стори по-рисково от Мусала. А определено Мусленския циркус ми е доста по-познат (само лятно естествено)

Няма как да объркаш – лятната пътека е хоризонтална на юг, а зимната слиза близо 200 метра денивелация на югоизток долу до долината на река Мусаленска Бистрица и после нагоре по долината, както е написал Kaloyanv.
На онлайн картата kade.si – https://www.kade.si/index.html#map=19/2624871.02/5194700.18/0 – със знак за внимание са обозначени лятната пътека и зимната пътека на важните разклони, където двата варианта се разделят.

Относно връх Мальовица или Мусала – дълга тема – зависи от конкретните условия.
На Мальовица е по-рисково да улучиш мъгла и да няма гледка. От Мусала има повече гледки.
Мусала е по-труден като положени физически усилия. Обаче финансовите разходи са повече, ако си с лифта.

П.П. Във фейсбук групите ще те затрупат от предупреждения как по пътеката за Мальовица падат лавини и без лавинен уред, сонда и лопата да не тръгваш, но понеже не знаеш как да ги използваш – задължително първо трябва да изкараш курс по зимно планинарство! Very Happy



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Фев 27, 2022 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
При хубави условия, качването на Мусала е сравнително лесно, по-лесно от лятното даже.
Но ако не гоните най-виското на всяка цена, Белмекен, Мечит, Зелени рид, Безбог, Полежан, са най-лесни за зимно качване по високите ни планини.

Успех!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Фев 27, 2022 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov