ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Автор Съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
SakatOrel написа:
След двете пришчици на кутретата по време на Е-3 миналата година и десетките по краката на Ванката тогава, това лято имах точно 0 за цялото Е-4 на фона на появяващите се немалко на останалите ми спътници въпреки голямата помощ на обилното използване на вазелин от тяхна страна по съвет на maratonec.
Причината за липсва на проблеми при мен отново беше носенето на вълнените чорапи (шушони), плетени от баба ми!

да не би освен, че ти си бил единствения с шушони, да си бил и единствения с достатъчно минати километри предните месеци Very Happy
Вто Юни 30, 2015 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
SakatOrel написа:

Причината за липсва на проблеми при мен отново беше носенето на вълнените чорапи (шушони), плетени от баба ми!

За да установиш каква е причината, трябва да направите следното - ти да тръгнеш с други чорапи, а на останалите от групата баба ти да им изплете вълнени чорапи. След като пак минете Е-4, ако ти имаш пришки, а те не, значи причината е в чорапите. Но ако те пак имат, а ти не, значи причината е някъде другаде, или в краката, или в обувките Smile
Е, ще правите ли експеримента? Wink Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Юли 01, 2015 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
И аз нямах никакви мазоли на Е 4. Не носих вълнени чорапи, а най-обикновени на саломон.
От време на време си мажех краката с един крем - Спасатель.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Сря Юли 01, 2015 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз си мисля, че бабините шушони се надценяват носталгично от някои - не само тук. Сигурен съм, защото съм пробвал, че маркови чорапи са по-добрия избор. Последно ползвах на зайо - кулмакс.
На е3 имах доста мазоли, направо драма и много странно след 2 месеца на е4 не. Не съм бил със шушони, а със същата екипировка като на е3.
Пон Апр 04, 2016 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Примерен вариянт за ултра леко минаване на ком-емине:

Дрехи:2кг
------------
раница 25 литра - лов алпин- 0.4
швейцарско ножче 0.1
очила
шапка
тениска бързосъхнеща(термо)
гащи (термо) 0.1
2 чифта чорапи - зайо 0.1
шел 0.1
клин компресиращ 0.1
пухенка 0.4
къси гащи 0.1
маратонки мизуно без мембрана 0.300
спасително фолио 0.1
шелте 0.2
Планът за прехода с разстоянията + химикал
---------------------------------------------------
Лекарства: до 0.800 кг
1.упсарин - 1/2 - 0.01
2.бочко .05
3.перскиндол .05
4.ксизал
5.таблетки дезинфекция вода
6.бактробан
7.паста+четка за зъби -0.05
8.3м конец+2 игли
9.портфейл с документи и пари -0.05
10.Гсм+зарядно+слушалки - служи и за навигация - 0.200
11.челник - 0.150
12.мокри кърпички - 0.150
13.детол 0.05
14.Добавки - магнезий, за нещо за стави...
-----------------------------------------------------
Храна:0.700 кг
----------------------
5 яйца -0.100
Хляб бонус - 0.300
Маслени бисквити - 0.200
Захаросан джинджифил - 0.100

2х0.5л бутилки 1кг
------------------------------------------
Цялата раница с 1 литър вода - 4.5 кг
------------
На мен дрехи до 1 кг
тениска
гащи 0.1
чорапи 0.1
панталон 0.1
наглезенка 2 бр
маратонки адидас без мембрана 0.300
щеки

----------------------------------------
за обувките:
Опита ми показва, че гортекса не прави краката сухи. Въпреки, че донякъде спира водата не ми е достатъчно за да компенсира повишеното тегло и по-бавно съхнене.
Планинските бегачите когато са наясно, че може да е мокро съм чувал че слагат найлонови торбички над чорапите - колкото помогне - толкова. Варианта за мен е - когато се намокрят обувките - примерно заради роса или преваляване, след като вече стане сухо - се сменят обувките и чорапите. Ако може пак да се намокрят скоро - оставам с мокрите и съхнат на краката или продължават да се мокрят. С хубави чорапи не е чак толкова зле дори с мокри обувки. За е3 - километража се върти по приятни пътеки за които маратонките са най-подходящи за мен. Допълнителни стелки помагат донякъде за кълдъръма, но по-важно е олекотяването - на раницата и на тялото. Другото е постигане на някакво оптимално - бързо за всеки темпо, при което определеното за деня разстояние се минава за по-кратко време в движвние. По-добре да се спира и почива легнал, отколкото да се влачиш бавно, но все пак си си върху стъпалата.
Щеките:
На мен ми помагат за предотвратяване изкълчвания на глезените, микро травми и разтежения. Дават ми и някаква може би илюзорна сигурност при многобройните срещи с кучета по Пътеката.
Раницата:
Ако въпроса е: Без какво мога да мина? има по-голям шанс за лека раница.
Дрехите:
За ултралекото минаване мислех да взема само една ветровка и шише с вода и 5 бонбона, но като поразмислих реших, че колкото и да се опитвам да се съобразя с метеорологичните условия, може да закъсам някъде между хижите, както оптимистично съм си направил преходите. Горния е къслия ми списък с неща.
Лекарствата:
Строго индивидуално, но кремове за ходилата, слънцезащитен, антихистаминови препарати,упсарин и някакви добавки са добра идея.Таблетки за дезинфекзия на вода и лопедиум или подобно - също
Храната:
Кой - каквото му се яде, но най-много за 2 дена. Храна по хижите се урежда, на проходите може да чакат ятаци, а и се минава тук-там през населени места.
Пон Апр 04, 2016 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
За мен най- подходящата е: Хубаво АТВ и много бензин
Вто Апр 05, 2016 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение пъклен план Отговорете с цитат
Аз пък планирам преминаване на линията Риш- Върбиш със средно тежък челен товарач или малък комбиниран багер.
И тогава ще му се появя на онзи с "делендата", та да видим как ще почерпва.
Вто Апр 05, 2016 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Re: пъклен план Отговорете с цитат
tzezko написа:
Аз пък планирам преминаване на линията Риш- Върбиш със средно тежък челен товарач или малък комбиниран багер.
И тогава ще му се появя на онзи с "делендата", та да видим как ще почерпва.

Значи за не купувам винетка за грейдера.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Апр 05, 2016 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дали някой ден темата "Къде е водата" няма да стане излишна, а? Very Happy


Бутилка се пълни с вода от въздуха

Изобретиха иновационна бутилка, която се пълни с вода от въздуха. Тя се нарича Fontus и технологията и е относително лесна – устройството кондензира вода от въздуха. Целта е човек никога да не остава без вода, включително в пустинята.
Бутилката може да събере 500 милилитра вода за час, когато температурата и влажността на въздуха са по-високи. При по-студено време обаче се изисква и повече време за събирането на същото количество вода.
Бутилката е разработена в два варианта - Fontus Airo и Fontus Ryde. Разликата е, че първият вариант е предназначен за туристи пешеходци, а вторият е за велосипедисти. Fontus работи със специална слънчева батерия, а въздухът в нея се събира автоматично, пише Факти. За да кондензира вода на Fontus не му е необходим друг източник на енергия.
Продуктите в момента са налични на цени от $200 и $165, съответно за Fontus Airo и Fontus Ryde. Компанията събира средства за масово производство на устройството.
economic.bg

https://www.youtube.com/watch?v=4ZKPcVZ9tUs



_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Апр 08, 2016 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vatman



Регистриран на: 22 Юни 2009
Мнения: 4
Местожителство: Doom Island

Мнение Отговорете с цитат
Поредния фейк... 200 УСД! Я кондензира 1 глътка за час я не...
Пон Апр 11, 2016 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Само за комеминейци! Отговорете с цитат
И тежи не повече от три пълни с вода пластмасови шишета от по литър и половина. Ама Комеминеецът е корав!
Пон Апр 11, 2016 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaspar_kz



Регистриран на: 22 Окт 2016
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
Да попитам какъв спален чувал да си взема? В смисъл какво да са му температурните граници?
Пон Апр 17, 2017 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kaspar_kz написа:
Да попитам какъв спален чувал да си взема? В смисъл какво да са му температурните граници?

По кое време ще ходиш? Къде мислиш да спиш с него, в коя част от маршрута? И в палатка или ще чувалуваш? Има значение и дали си мъж или жена.
Аз не мога да съм критерии, защото никога не ми е достатъчно топло, но за Централен Балкан бих гледала комфорт около 5 градуса. Вярно, че в Западна и Източна Стара планина може да е жега при нормално лято, но някак си е трудно с един спален чувал да се покрият места от 400 до почти 2400 метра и да е все удобно.
За Ком-Емине обаче по-важният въпрос е не какви да са температурните граници, а колко тежи. Защото, ако ти е студено, ще си навлечеш дрехите, ако ти е топло, няма да влизаш в чувала, а само ще се завиеш. Много хора са се отказали заради последици от тежките раници, но не съм чула или чела някой да се отказал, защото му е било малко студено или топло през нощта. Така че избирай внимателно, като гледай водещо да ти е теглото, а не температурите.

------------------------------------------

Понеже първо писах, после четох, а трябва да е обратното, се коригирам Rolling Eyes Сега видях, че ще ходиш с организираната група, т.е. няма да носиш чувала на гръб, така че написаното за килограмите отпада Smile Все пак няма да го трия, защото тежестта на раницата е един от най-важните фактори за успешния край на похода.
Та основния въпрос е къде ще спиш с този спален чувал?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Апр 21, 2017 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За чувала, не знам за другите, но на мен ми е особено студено след големи преходи. Чувала ми е комфорт 0 градуса и в 2 - слойна палатка с дрехите лятото често се будя от студ. Вярно не е кой-знае какво, но и 500 грама допълнително не са кой-знае какво, ако поне ще можеш да се наспиваш. Проблема с олекотяването съм решил като изцяло разчитам на хижите и не нося никакви бивачни тежести, ако не броим бивито, но то е 100 грама и е за крайни случаи а не за ползване нормално.
Пет Апр 21, 2017 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Да, след 12-15 или повече часа движение обикновено съм толкова изнемощял и измръзнал (щото вече е станало късна вечер и е студено горе), че ми е безкрайно трудно да се стопля. Спането след това в тънък чувал и без гореща баня обикновено значи цяла нощ зъзнене. Ама... това е Ком-Емине все пак, неудобствата, студа, глада и т.н. са част от чара на играта Smile
Пет Апр 21, 2017 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 4 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov