ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз не разбрах ходенето в с. Косово грешка ли ще бъде или не? Wink
Пет Апр 01, 2016 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Предложение е за поправяне на всички възможни грешки.

И много подходящо за Тортоманин, който в едно пътуване обича да съчетава много места.

А ти Ивайло, с толкова обширни познания за Родопите - заеми се да напишеш един нов пътеводител,
за да бъдат по-малко родопските грешки! Old

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Апр 01, 2016 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Предложение е за поправяне на всички възможни грешки.

И много подходящо за Тортоманин, който в едно пътуване обича да съчетава много места.

А ти Ивайло, с толкова обширни познания за Родопите - заеми се да напишеш един нов пътеводител,
за да бъдат по-малко родопските грешки! Old


Ами обширни, ... Laughing Laughing Laughing
След 6 години разходки из Родопите мога да кажа само, че познавам в общи линии само района по горното течение на р. Арда. В общи линии означава, че досега съм минал по почти всички маркирани туристически маршрути заключени между Кайнадинския дял (за който не знае - условно билото южно от р. Черна) от север, граничното било от запад и от юг между гранични пирамиди 125 и 60, както и линията между водослива на р. Елховска и р. Арда и гранична пирамида 50 от изток. В района ми остават още няколко дупки в един от дългите маршрути, изясняване на мистерията с половината от един от местните, както и цялостно минаване на други два от местните маршрути.

Знам горе долу как се казват отделните дялове на тази хълмиста местност (Родопите), кой къде се намира и кои са най-високите им върхове. В някои от тях съм ходил повече от един път, а в други още не - дори и виртуално.
Засега съм се захванал с допълването на картата BG Mountains в Родопите. За пътеводители си има други хора. В момента нов пътеводител може да напише само човек, който има точна информация, колко от хижите продължават да са хижи, колко от пътищата и пътеките продължават да са такива, колко от маркираните туристически маршрути имат добра маркировка и са проходими, колко от новите екопътеки, които изникнаха като гъби след дъжд през последните 10-15 години съществуват на някаква точна карта и т.н. и т.н.

Не знам, дали въобще има човек, който може да каже, че познава добре Родопите...

А в с. Косово пак ще ходя, защото оттам до с. Хвойна има маркирана пътека, която все още я няма никъде. Laughing
Пет Апр 01, 2016 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Абе, освен да се разберем така - аз ще правя грешки, Ивайло ще ги оправя. Да видим кой ще се откаже първи.
Сря Апр 13, 2016 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Вчера, последният почивен ден от Великденските празници, подхванах пак поредицата грешки. Този път беше ясно, че грешки ще има, защото куцах от работни, а не туристически подвизи и защото още първият набелязан обект не ми вдъхваше доверие. След стената на "Студен кладенец" имало скално дъно, отдавна издрано от водите на Арда. наричат го дори каньон. От двата края имало изгаснали вулкани, скалите били вулканични, а седиментът - отмит. Като прочета такова нещо, предварително ми става кеф. Географи и геолози спорят или се правят, че спорят, имало ли е вулкани тука, в България, демек... Пък седиментът, нали пак е резултат от наносната дейност на реката? Как го донесе, после изнесе......
Абе, тръгнахме... По пътя се редуваха перфектни асфалтови участъци, правени по проекти и тотално убити пътища. Не казвам кои са повече, че страданието винаги ти се вижда по-дълго. Стигнахме. Хм, нито следа от онова трескаво чувство да тичам, да снимам, да се възхищавам.... Е, какво пък, поредицата от грешки и трупането на опит продължават. На ти Шейтан дере. Няколко снимки и напред. На стената има сериозна охрана - бяха поне трима, вероятно заради терористичната мода.
От другата страна на реката намерих стар бетонов възел, подходящо място за снимане. Снимах Арда, централата, овце, къщички, цветни петна от дървета.... Продължихме нататък, мотахме се по Крумовица, в Крумовград и после... Пак грешка.
Докато аз си гледам пътя, хората на новото време бъркат из телефоните и търсят съмнителни забележителности.
Вместо да се качим до Моняк, тръгнахме да търсим някаква вкаменена гора. Тук съвсем цапнахме дървото. Трябваше да е на 2 километра от Момчилград, станаха 8 плюс още 6. Тръгнахме по някаква пътека, превалихме седловина, ходихме по река и стигнахме до поредните скални гъби, типични за района, но скрити от буйна пролетна растителност. Остана съмнителното удоволствие от провирането през храсти, паднали дървета и заобикалянето на крави и кравешки торти. Джапането в реката не го броя.
Поради липса на време отсвирихме Каменната сватба край Зимзелен /там поне съм ходил/ и се отчетохме само на скалните гъби край Бели пласт.
При следващи родопски грешки ще пиша пак, но засега смятам да спирам да обикалям тази близка и непозната планина.
Ей ви фоторепортаж:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/sheyitan-dere-krumovgrad-g-bi.908139
Вто Май 03, 2016 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Много хубави "грешки"!
Сря Май 04, 2016 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Девински грешки. Гребенец. Отговорете с цитат
След много премълчани и предвидими пирински и рилски преходи, дойде времето на поредните родопски грешки.
Този път бяха предизвикани от професионален семинар в Девин. Попитах туканакана, получих отговори, които не ми вършеха работа и реших да импровизирам. Огледах картата, набедих Гребенец като най-най в района, прочетох каквото имаше преди заминаването.
Е, пристигнахме. Гребенец се откроява над Девин с по-предизвикателния си релеф и явно най-голямата височина в района. Даже има нещо като стеничка. Денивелация - малко над 500 метра, при нормални обстоятелства, не трябва да е над два часа.
Вечерта разпитах местните, които не са критерий за сигурност. Дадоха ми противоречиви сведения, заподозрях, че цитират цитиращи.
На сутринта колегите се колебаеха, на някои им се спеше, някои кифли нарекоха идеята експедиция. Накрая тръгнахме само двама, с една колежка, която със сигурност не е мрънкало. Полека, с питане, намерихме уж пътя.
Времето приятно, махаш гащи по добър коларски път и накрая.... Затворени врати , табели...... оправяй се.
Започна се глиганинг. Всички тука знаем какво е, при нас се утежняваше от факта, че бяхме с неподходящи папуци, хлъзгахме се непрекъснато, а аз бухах като черешово топче от грип, който уж си отива.
Провирайки се през бодливи храсти, стигнахме почти до върха. Иронично говорейки за интелекта си, съжалявахме, че не сме избрали дългия, но уреден маршрут.
Приблизително 70 метра /вертикално/ преди върха напуснахме коловете на Енергото, минахме през последното възможно седло и започнахме да заобикаляме връхчето, търсейки нормален път или пътека. Намерихме обиколна пътека пред борова гора, кривнахме надолу, прескочихме два сухи потока, после се появи път за сечище, по принцип ужасен, но все пак по-добър от това, по което вървяхме и накрая - асфалт!
Търкаляйки се надолу като доволни валяци пристигнахме в Девин, където имаше салати и каквото трябва. Авантюрата с всички грешки продължи по-малко от пет часа.
Ивайло да обяснява какво пак съм сбъркал.
Ето някоя снимка от девинската есен:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/grebenec.930897
Пон Окт 31, 2016 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едната голяма грешка е да не се обадиш по гсм-то..... Laughing . Не само Ивайло обикаля около Девин!
Пон Окт 31, 2016 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Нали знаеш, че съм туристически фундаменталист. Машинки не ползвам. Преди да тръгна, прочетох за два маршрута в Гуглю, тази тема не излезе, поне до трета страница и.... газ.
Никога не съжалявам за подобни неща, защото не ги вземам навътре. Малко челии и някакъв Гребенец. Кво толкова. Пък и темата трябва да расте.
Пон Окт 31, 2016 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм лаик около Девин. Имам един преход до Лъката и оттам до х. Орфей и толкоз. В района има интересни места, където човек може да търси приключения... Laughing Laughing Laughing
Вто Ное 01, 2016 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Хъъъъъъъъъ...... не бях писал тука, че наскоро не съм правил родопски глупости, ама напоследък направих.
Като начало един линк:
http://www.novjivot.info/2016/11/17/77053/
Една позната, която е трудно до се нарече туристка, прочела тези неща и ме заврънка да ходим да гледаме. Бях крайно изненадан, защото районът ми е домашен, даже съм се катерил по тези скали като по-млад. Как не съм видял проклетите фигури и как не ги е видял никой досега? Отидохме в края на ноември и.. !!!! Вярно бе! ЛъФ! Другото по-слабо се виждаше, но лъвът беше почти съвършен. Само че носех единствено телефон и не правих снимки. Те пък щото щяха да станат.... Позицията за снимане е само една, разстоянието над сто метра, скалите - малки.
След поредица пречки /сняг, студ, болест и смяна на колата/ подбрах жената, взехме два фотоапарата и отидохме да снимаме насериозно.
Да, ама не. Климатът или хората бяха отнесли половината лъвска глава. Не прилагам снимки, че почти нищо от очакваното не се вижда.
Имам сериозни съмнения за каменоделска намеса и при появата, и при изчезването на лъвската глава.
Нед Фев 26, 2017 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Същата жена успя да ме кандърдиса да ходим на Глухите камъни. Тази дивотия се намира в Източните Родопи на превала на пътя между Малко градище и Арда с нейните язовири. Е, не точно на пътя, а по продължението на едно ридче, след което трябва да се обиколи връхче, напраскано със скали, скални ниши и крепостни остатъци. Поредната "магнетична" зарибявка.
Пътят беше по-добър от очакванията ми, на места кърпеха. Минах Харманли и Любимец и се озовах на път, по който не бях карал 15 години. Хм, пак добре. На отбивката за обекта имаше достатъчно място за паркиране, следва приличен черен път, по който има табели. Първата част от пътя спокойно може да се измине с кола, но местата за обръщане и отказване са малко. Пишеше в материалче, че има 20 минути вървене. Е, не са толкова! Или са 20 след последното място, достижимо с нормална кола, или става дума за стегнато туристическо ходене, което бе невъзможно за моята спътница, облечена и обута неподходящо. Когато ходиш с чуждо темпо, всичко ти е странно. Пътят изтъня, започнаха да се показват тревички по него и обяснението стана ясно. Спътницата ми се отказа, както са правили много преди нея. Когато се върнахме до колата, се оказа, че сме се мотали час и половина, което включва и две цигарени паузи.
Носих фотоапарат, но снимах скалите само отдалече.
Живот и здраве, в неделя ще ида до Орлово око. Нямам никакви максималистични очаквания, но ще пиша. Нали става дума за грешки? : Very Happy
Чет Май 25, 2017 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
ще ида до Орлово око.

Тва да не е ягодинското око, дето орел не прелита,че ше го хванат за селфи,пардон!-РЕлфи Very Happy
Чет Май 25, 2017 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Точно на него се каня. Никакви очаквания нямам, но не е нормално да критикуваш филм, дето не си го гледал.
Пък и защо да не тропнем и това в посетените точки?
Чет Май 25, 2017 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Утре съм в Смолян. За събота, хората с които съм - настояват за Орлово око, понеже никога не са ходили.
А Каньонът на водопадите ще остане за неделя. Да видим, че прогнозата за почивните дни е за дъжд.

Не съм ходила още на Вълчи камък над Гьоврен, но платформата на Орлово око, която те "държи" в нищото, със сигурност,
скоро няма да има конкуренция като преживяване.

Хубаво е, стига да не се разтрещи Св. Илия с колесницата. Съседният връх е Дурдага, в превод - Спри и се огледай! Very Happy

Та и гледката от платформата на Орлово око е - Спри и се огледай! Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Май 26, 2017 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 2 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov