ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътеводител Ком-Емине
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Пътеводител Ком-Емине
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
stefan_iliev38 написа:
В учебник по физика и в учебник по астрономия съм учил и чел, че измервателните ни уреди (на този етап) много по-точно измерват времето, отколкото разстоянието.
"... LIGO е най-точния измервателен инструмент, който някога е бил създаван.[/i]" (думи на David Reitze, California Institute of Technology (Caltech), изпълнителен директор на LIGO Laboratory).
Твърдението на David Reitze не противоречи на твърдението в учебниците по физика и астрономия.

Дискусията взе да става изключително интересна, но вече получих запитване от приятели дали не прекаляваме с разискванията, които вече не засягат пряко настоящата тема. И са напълно прави. А и модераторите ще вземат да ни преместят в нова тема. Smile
Затова оставям въпроса си (джипиесите кое мерят по-точно - времето или разстоянието) за някоя друга среща. Благодаря за дискусията!

По темата:

00:15h
(3.5km) - това е просто пример как ще изглежда визуално написаното, не означава, че 3,5 км се изминават за 15 минути.

Тошко (todor__x) - къде има 30 градусов наклон по Ком-Емине? Връх Ботев?

Мои лични наблюдения от склоновете на Витоша, които са с около 10-15 градусов наклон - 3,3 км за час на изкачване.

Прав си за средната скорост от 4 км в час. А като сложиш и почивките - стават 3 км в час.

Прав е и Vedrin - ще трябва да отделим 1 страница в началото на пътеводителя, за да разясним подробно как са изчислявани времената, какви рискове крие Ком-Емине, колко е важно да се следи времето и особено внимание да се обърне на тежкия багаж и на неговото влияние върху темпото на придвижване.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Чет Мар 31, 2016 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Никой не прекалява с нищо, нали това си е нашата тема, може да пишем каквото искаме.
Всичко казано по-горе беше твърде интересно, ако и да не разбрах половината от написаното Wink

Относно спора километри vs време. Ясно е, че е най-добре да има и двете. Само че тук имаме малък проблем и той е, че ние със Стефан малко бяхме изостанали до миналата година т.е. нямахме GPS. И това с разстоянията става малко трудно. Така че приемам съветите сериозно, и ако не видите резултати от тях, причината най-вероятно не е че не ги възприемаме, а по-скоро че ни трябва време да ги приложим на практика.

За съкращенията - ще съкратя думата "минути" в диаграмите, и на мен ми се струваше дълга.

За имената на езерата - мерси, Дидо(гене), ще проуча въпроса пак и ще оправя.

За изчисляването на времената - това е повече работа на Стефан, така че съм оставила на него да "отбива атаките". Чудно ми е защо в нито един пътеводител не съм чела да е описано как са изчислени времената. Не казвам, че не трябва тази работа да се промени и ако трябва ще го направим. Само ще отбележа, че правим пътеводител за Ком-Емине и времената не могат да бъдат измерени с други правила, важащи за няколкодневни преходи. Поне аз като мисля за времето, необходимо за преминаване на дадена отсечка, винаги интуитивно пресмятам и на кой ден е това, какъв е бил предишния преход като трудност, натрупаната умора и т.н.

За описание на екипировка, трудности, тежест на раницата и прочие съвети трябва да вмъкнем някакъв текст, но може би ще остане за последно.

Утре отиваме по Пътеката, но в началото на другата седмица ще гледаме да пуснем още една част - от Лескова до Белия камък и да изгладим нещата по направеното до тук. Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Апр 01, 2016 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
За описание на екипировка, трудности, тежест на раницата и прочие съвети трябва да вмъкнем някакъв текст, но може би ще остане .

Може да е старомодно, но мисля, че подобна информация ще обърка потенциалния комеминеец. Ще го вкара в "трябва" вместо в "мисля", от което произстичат повече грешки.... Не знам как да го кажа.
Четенето на смляна информация и вярването в нея е по-подлъгващо от разсъжденията и собствения опит.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Апр 01, 2016 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_1978



Регистриран на: 15 Май 2015
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
Яни, ако са готови ,пускай следващите отсечки, че времето се затопли и настана време за разходки Smile.
Аз лично с огромно нетърпение чакам Кашана - Беклемето ! Smile
Сря Апр 20, 2016 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
niki_1978 написа:
Яни, ако са готови ,пускай следващите отсечки, че времето се затопли и настана време за разходки Smile.
Аз лично с огромно нетърпение чакам Кашана - Беклемето ! Smile

Хубаво чакате, но от 2 седмици "се работи" по отсечката Етрополски проход - х. "Чавдар" - Кашана - Свищиплаз, ама се работи в буквалния смисъл на думата - обхождане физически маршрута, маркиране, почистване, поставяне на табели, засичане с GPS-и...

Иначе въпросната отсечка е готова като описание до връх Паскал (може би още няма карти и схеми), но има нови данни, които трябва да се включат в описанието, което ще се преработи и допълни в съответствие с тези нови данни.

Утре обаче следва разучаване и работа по друга, не по-малко важна отсечка - Изворите на Камчия-Котел-Върбиш-Риш.

И разбира се - левурда! Wink

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Апр 20, 2016 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_1978



Регистриран на: 15 Май 2015
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
Стефчо, благодаря !
Последното нещо, което имах в предвид е да давам излишен зор.
Свалям ви шапка за ентусиазма и труда, който полагате !
Сря Апр 20, 2016 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Няма проблем, не го възприемай като критика. Напротив, приятно е, че се интересувате.

Но някои отсечки от Ком-Емине лично аз съм ги минавал само по време на своето Ком-Емине преди 3 години и сега възнамерявам да ги премина отново, за да е актуална и вярна информацията. Същото се отнася и за алтернативните варианти на маршрута.

Относно Централен Балкан - това е най-посещаваната част на Стара планина с най-много информация (от пътеводители, интернет, туристически карти), така че може би ще остане за накрая. А и там най-лесно се описва маршрутът, няма много алтернативи и неясни участъци.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Апр 20, 2016 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov