ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпроси за района Бачково-Добралък

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Въпроси за района Бачково-Добралък
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Въпроси за района Бачково-Добралък Отговорете с цитат
Някой да познава района от Бачково до Добралък - пътеки, забележителности и т.н.? Също се интересувам за река Луковица, която е по на север - водопади и други интересни неща има ли? Всякаква информация е от полза, да преценя струва ли си да се забия там, защото изглежда по-непопулярно.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Мар 11, 2016 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не съм родопски фен и едва ли точно аз трябва да давам съвети, но гледам, че не отговарят..... От Бачковския манастир нагоре, точно срещу входа на манастира тръгва широка алея, която върви покрай незначителна рекичка. Забележителностите покрай нея са скромни - параклисчета, малко водопадче, чешми, нещо като пещера и накрая, след пресичане на реката, интересни, вработени в скалите параклиси. Дотам става за разходка. Пътеката нагоре продължава покрай реката, минава през резерват Червена стена и стига Добростан. Тръгнах веднъж по нея, но беше в многоводие и се отказах след намокряне. Нашите туристи говорят, че била келява, едва ли не постоянно се вървяло в речното корито, а то не е полегато. Би трябвало да стига до Добростан. Марциганица май не работи.
Е, за Асеновата крепост не може да не знаеш. Предполагам, че пътеката, която описах, също ти е позната, Бачково е почти до Пловдив.
Пет Мар 11, 2016 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Мислещ, не си ли ходил към Клувията и по-нагоре към Марциганица. Пътеката е яка, особено и само пролетно време... Усойно е и се пързаля здраво дори при хубаво време...Аз там си извадих почти рамото падайки от едни чучки. За щастие не напълно , само се намести обратно.
Какво е това Добралък? Добростан?

п.п. Сори, видях къде е. Това е точно в обратна посока. Там не. Ама може да попроуча, че другата седмица ще шетаме в района, поздрави.
Пет Мар 11, 2016 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Добралък е село, а Добростан е цял масив/дял от планината. Сюжетът на филма "Гола съвест" се развива в и около Добралък. Аз лично не съм ходил там. Минавал съм само през Черни връх.

Във връзка с Добростанския масив и по-специално района на резерват Червената стена, бих отишъл на Янкина скала (на скалата, не на върха). Западно от нея из урвите в ЕТК 1:5000 има отбелязана някаква Калугерска пещера.
Съб Мар 12, 2016 12:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Мислещ, разбирам за какво питаш. Минавала съм от Бяла черква все по билото до Бачково. Пътеката слизаше някъде срещу пазарчето до манастира, има мост, знаеш. Беше маркирана. Ясна схема има на стр.220 в пътеводителя от 1982г. Ако тръгнеш по тая пътека нагоре, можеш да слезеш или в долината на р.Луковица, или в Добралък. За един ден, както ти ходиш, става.
Съб Мар 12, 2016 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Мислещ, разбирам за какво питаш. Минавала съм от Бяла черква все по билото до Бачково. Пътеката слизаше някъде срещу пазарчето до манастира, има мост, знаеш. Беше маркирана. Ясна схема има на стр.220 в пътеводителя от 1982г. Ако тръгнеш по тая пътека нагоре, можеш да слезеш или в долината на р.Луковица, или в Добралък. За един ден, както ти ходиш, става.


Всъщност, може би не съм се изразил съвсем ясно. Интересува ме не самата билна пътека, която според картата е маркирана, а района на север от нея до реката Луковица, включително реката. За тези склонове и дерета става дума.



А другите, къде ме забихте отсреща - там го знам разбира се. Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Мар 12, 2016 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Ружа 62г. написа:
Мислещ, разбирам за какво питаш. Минавала съм от Бяла черква все по билото до Бачково. Пътеката слизаше някъде срещу пазарчето до манастира, има мост, знаеш. Беше маркирана. Ясна схема има на стр.220 в пътеводителя от 1982г. Ако тръгнеш по тая пътека нагоре, можеш да слезеш или в долината на р.Луковица, или в Добралък. За един ден, както ти ходиш, става.


Всъщност, може би не съм се изразил съвсем ясно. Интересува ме не самата билна пътека, която според картата е маркирана, а района на север от нея до реката Луковица, включително реката. За тези склонове и дерета става дума.



А другите, къде ме забихте отсреща - там го знам разбира се. Very Happy


От билната пътека има отклонение на север, което слиза в реката и се качва в Лясково.
Още по-нататък, след втория връх- "Св.Илия" - има разклон пак на север до Добралък. Продължава през селото и се качва на билото на Копривките.
Не съм слизала в района, но и не виждам други пътеки в него. Ще бъде интересно да разкажеш.
Съб Мар 12, 2016 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм минавал няколко пъти в онзи район, но бе доста отдавна.

Единият път бе над с. Добралък се хваша вляво по билото за Бяла черква. Тогава бях с колелото. А другия вариант е пак нас селото не се хваща

вдясно и се слиза към река Луковица по стар макадамов път, който излиза после между пътя х. Студенец и Бяла черква.

Минава се през реката и имаше едно интересно каменно мостче и близо до него еднометрово водопадче с приказна полянка за пикник.

По самата река не съм обикалял много, но съм чувал, че по друг участък под с. Добралък до хан Луковица имало доста скрити вирове и девствени места.

А за тези деретата, които те интересуват, трябва да хванеш точно вторият вариант, който описах. Пътят вие покрай всички тях, но като цяло

няма нещо особено. Пусто и изоставено. Мисля, че преди 4 години ходих за последно имах една Лада Нива и тогава открих полянката.
Сря Апр 13, 2016 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Ходил съм само до Черни връх. Отговорете с цитат
Става дума за долината между Белочерковския рид и Руенски рид на дела Чернатица.
В Белочерковския рид са върховете Преспа,Бяла черква, Стоева чука,Черни връх,Съботинче,Каладовия камък,Свети Илия,Баба и Чукала.
В Руенския рид са върховете Сушикутел,Гола могила,Света Петка,Руен 1326м ,Свети Илия 1221м,Поленица, Могила Пещерка и Кутра.
По Белочерковския рид съм ходил до Черни връх през Стоева чука - доста е диво там.


Стоева Чука :



Черни връх :



Стоева чука от пистата на Бяла черква:




Иначе от Луковските ханчета нагоре по реката е готино - има и турове за катерене ,но е доста замърсено от селяните .

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Сря Апр 13, 2016 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Въпроси за района Бачково-Добралък Отговорете с цитат
mislesht написа:
Някой да познава района от Бачково до Добралък - пътеки, забележителности и т.н.? Също се интересувам за река Луковица, която е по на север - водопади и други интересни неща има ли? Всякаква информация е от полза, да преценя струва ли си да се забия там, защото изглежда по-непопулярно.

За река Луковица: аз съм я минавал цялата- от вливането й в Чая при ресторанта край шосето за Смолян- до изворите й чак при Бяла Черква (не става за 1 ден, минавал съм я на части, на няколко пъти, всеки път от там докъдето съм стигнал предишния път).
Ходил съм плътно по самата река. Край нея НЯМА път или дори пътека- чак до шосето от Яврово за Добралък. Диво е, девствено е. Върви се бавно, като често се налага да се прецапва ту към единия, ту към другия бряг. На някои места има и трудни участъци с много скали, камъни и натрупани паднали клони, както и трънаци. Но пак не е невъзможно- малко по малко може да се проходи цялата.
В ниския участък от Чая до шосето за Добралък има само две места, където път пресича реката (има един път от Лясково за Черновръшкото било, по който също съм минавал), и по-нататък също имаше някаква пътека, но не се сещам сега, по нея не съм минавал.
По-нагоре, от шосето за Добралък има един кратък участък до водослива на Студенецка река. И той пак е същия- без път край реката.
От самия водослив тръгва пътека нагоре към х. Чернатица, има и (уж) пътека, която върви край реката, но тя почти не си личи, аз така и не я откривах, ако я има, тя вече е изостанала и обрасла, доста по-удобно е просто да се върви край брега на рекичката или да се прецапва по нея.
По-нататък тя стига до камионния път от Добралък за Студенец и Бяла черка. Този път върви още срещу течението на рекичката, и вече най-накрая, когато я напуска, нагоре вече има само катерене по някое от изворните й дерета.

А относно пътя от Лясково до Черновръшкото било- той си слиза стръмно и кратко от Лясково до Луковица. После продължава на юг и се вие все нагоре, има разклонения, имаше и един изоставен фургон (но това беше преди доста години, сега не знам дали още го има), минава все през широколистни гори, тук-там обрасли ливади и змиярници, и вече чак най-горе стават по-високопланински букови, тук-там смесени и борови гори, докато излезе на самото било (мисля до вр. Баба), и се слее с билния път от Бяла черква за Бачково.

Ако те интересува, освен от Бачково, Черновръшкото било може да се мине и от ресторант Луковица нагоре до Бяла черква. Има тясна обрасла пътека (поне през 2010 година си беше проходима, аз даже бях с колело, и можех да го мъкна нагоре докато изляза на по-равно и по-широко за каране). Тя се изкачва стръмно нагоре, минава край една руина на изоставена барака, по-нагоре пък минава и край една вила, после и край едно ловно стопанство, и там някъде се свързва и с маркираната пътека откъм Бачково. Smile
Чет Апр 21, 2016 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov