Сега погледнах фаила. BGMountainsCYRLT.IMG това е гармински формат нали? Чете я отлично и си работи но растоянията само по права линия ми дава. Картата ли не е рутираща или oruxmaps не рутира?
Благодаря за бързия отговор на Ведрин.
Каква е разликата ? Не съм запознат. Свалих bgmountains от тук и не знам какъв формат е ? Сложих я в папка maps на orux и на switch maps му я зададох нея. В какъв формат трябва да е?
Изчисляването на разстоянието от точка A до точка Б, следвайки избран маршрут (пътека, път и т.н.) изисква поддръжка на маршрутизация и наличие на данни, върху които да бъде направено изчислението. В растерните карти такива данни изобщо липсват. Формата на Garmin е векторен, но OruxMaps поддържа този форат по много ограничен начин: при зареждане на картата OruxMaps изчита векторните данни и ги преобразува в растерни за показване на екрана и съхраняване в растерен тайлов кеш. След това преобразуване OruxMaps вече не използва векторните данни и съответно няма представа какво е път, пътека, какви атрибути имат обектите и т.н. Поради това не е в състояние да прави маршрутизация или пък търсене на обекти по име и други подобни операции.
stm_bg написа:
Сега погледнах фаила. BGMountainsCYRLT.IMG това е гармински формат нали?
Да.
stm_bg написа:
Картата ли не е рутираща или oruxmaps не рутира?
Картата поддържа маршрутизация, OruxMaps -- не (поне що се отнася до карти във формата на Garmin).
Последната промяна е направена от vedrin на Чет Май 26, 2016 2:14 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Май 26, 2016 2:08 pm
stm_bg
Регистриран на: 17 Апр 2016 Мнения: 10
Благодаря за детайлното обяснение. А има ли начин това да се промени? Примерно друг софт или друг формат на BGmountains? На гармин приемниците също ли е така?
Благодаря за детайлното обяснение. А има ли начин това да се промени? Примерно друг софт или друг формат на BGmountains?
Съществуват други програми за смартфон, които поддържат по-пълноценно формата на Garmin, но те не сa развивани и поддържани, инсталирането им е трудно или дори понякога невъзможно и като цяло не ги препоръчвам. Не съм проверявал дали те поддържат маршрутизация, но е възможно и да поддържат.
stm_bg написа:
На гармин приемниците също ли е така?
В Garmin устройства маршрутизацията с BGMountains работи.
Някой знае ли откъде се появява разликата в показанията -с лайт версията на БГМ съм-около 250МБ+15МБ самата програма Орукс, защо тогава в съхранение/разни ми показва Oruxmaps-500МБ някакъв кеш ли си прави???Това си остава и след рестарт на телефона
Някой знае ли откъде се появява разликата в показанията -с лайт версията на БГМ съм-около 250МБ+15МБ самата програма Орукс, защо тогава в съхранение/разни ми показва Oruxmaps-500МБ някакъв кеш ли си прави???Това си остава и след рестарт на телефона
OruxMaps създава растерен кеш на векторните данни с цел ускоряване на визуализацията и намаляване на разхода на енергия при следващи прелиствания на картата във вече визуализирани по-рано райони. Има възможност този кеш да бъде нулиран през опциите на OruxMaps (Global settings --> Maps --> Reset raster cache). От това има смисъл най-вече след инсталация на нова версия на картата. По подобен начин се натрупват данни и при достъп до онлайн карти. Тези данни също могат да бъдат нулирани (Global settings --> Maps --> Reset online cache --> All).
Някой знае ли откъде се появява разликата в показанията -с лайт версията на БГМ съм-около 250МБ+15МБ самата програма Орукс, защо тогава в съхранение/разни ми показва Oruxmaps-500МБ някакъв кеш ли си прави???Това си остава и след рестарт на телефона
OruxMaps създава растерен кеш на векторните данни с цел ускоряване на визуализацията и намаляване на разхода на енергия при следващи прелиствания на картата във вече визуализирани по-рано райони. Има възможност този кеш да бъде нулиран през опциите на OruxMaps (Global settings --> Maps --> Reset raster cache). От това има смисъл най-вече след инсталация на нова версия на картата. По подобен начин се натрупват данни и при достъп до онлайн карти. Тези данни също могат да бъдат нулирани (Global settings --> Maps --> Reset online cache --> All).
Aха,разбрах!мерси,Ведрин!А това пречи ли на следващото зареждане на картата-т.е.-по-бавно ли става -ако го ползвам на друго място и друг път?
Aха,разбрах!мерси,Ведрин!А това пречи ли на следващото зареждане на картата-т.е.-по-бавно ли става -ако го ползвам на друго място и друг път?
Смисъл от кеша има само ако разглеждаш място, което вече си разглеждал преди и в същата версия на картата. В зависимост от това колко е бърз процесора, каква е скоростта на паметта (вътрешна или microSD), ефекта може да е различно голям. Изчитането на векторните данни и преобразуването им в растерни изисква изчисления, които отнемат време и хабят енергия, за това е по-добре те да се изпълняват еднократно при наличие на достатъчно количество свободна памет за кеширане на резултатите от тях.
Много благодаря!Значи ако няма много памет и след като няма да се ползва скоро и в същата планина-може да бъде изчистен!
Пон Юни 13, 2016 10:12 am
Iceman78
Регистриран на: 15 Фев 2014 Мнения: 1
oruxmaps може да рутира,но само по предварително зададен трак.Но с твърде ограничени възможности,както е написано няколко поста по нагоре.
Пон Юни 13, 2016 10:46 pm
boris_borisov
Регистриран на: 23 Ное 2010 Мнения: 616
Имам смартфон HTC Desire 500. На него имам приложението GPX Logger, което ползвам за очертаване на земеделски площи. Резултатът от ползването на приложението е .gpx-файл. Утре мисля да ходя до Червената локва над х.Пробойница с цел да направя трак по един заобиколен път, по който съм минавал преди и имам визуални спомени от него, който е удобен за минаване с велосипед и не е по червената маркировка на КЕ. Въпросът ми е дали тая програмка GPX Logger ще свърши работа? Като "хвърля" .gpx-файл, правен с нея, в kadesi.com, не виждам следата
Не разполагам с туристически ГПС и за малкото оставащо време до утре нямам големи шансове да се снабдя с такъв. А разните магии с oruxmaps, бг-маунтинс и т.н. на смартфон не ги владея и едва ли до довечера ще намеря някой магьосник да ми ги направи Пък тая следа ми трябва.
Тая следа и на мен ми трябва.
Няма вико сложно сваляш апликацията и хвърляш картата вътре. Подробности в темата по въпроса. То май настоящата тема е такава.
Но не съм запознат, защото ползвам ръчна навигация
_________________ "Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Юни 17, 2016 12:49 pm
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3289 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
boris_borisov написа:
... Въпросът ми е дали тая програмка GPX Logger ще свърши работа? Като "хвърля" .gpx-файл, правен с нея, в kadesi.com, не виждам следата
...
А на компютър с програмата MapSource или BaseCamp gpx-файлът вижда ли се? Ако да - можеш да пробваш да го съхраниш под друго име с някоя от двете програми отново като gpx-файл и да видим дали вече ще се отваря в www.kade.si.
П. П. Но то за хубав трак е по-важно характерните точки по него да се отбележат - ъглопъти, кръстопъти, чешми, поляни и прочие. Тази програмка GPX Logger има ли такава функция - да отбелязва точки?
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Юни 17, 2016 5:48 pm
boris_borisov
Регистриран на: 23 Ное 2010 Мнения: 616
Ходих на разходката Голям кеф! Малко над 3 часа по Пътеката от Петрохан до Лакатник, мисията "Запиши трака от Червената локва надолу, ама не през Врелата" с телефон завърши успешно Приятел ми инсталира на телефона приложението MyTracks и с него записвах. Като се експортне следата, дава .gpx-файл, който обаче не виждам в www.kade.si. Писал съм на ЛС на Стефан по тоя проблем, ама докладвам и тук, за всеки случай...
Записаната следа е удължен с няколко км вариант, подходящ за хора с велосипед, които нямат кой знае каква техника на каране (като мене) и искат по-плавно и без да слизат от колелото, да се спуснат от Червената локва в долината на р.Пробойница.
Пон Юни 20, 2016 12:38 pm
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3289 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
Ето и тракът на Борис Борисов (нормален gpx-файл, отваря се нормално в www.kade.si):
Тракът се е записал учудващо добре, имайки предвид трудностите при по-високата скорост с колело и по-трудното намиране на сателити в стръмните гористите долини (характерно е по-голяма неточност на завоите).
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети