ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Виа ферата Мальовица
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Виа ферата Мальовица
Автор Съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Курсисти - в курсовете

Клиенти - в туристическите програми

При мен хората идват да работят Smile

Но ако искаш да ти бъда случайно инструктор, заповядай - http://planini.eu/planini/center.php

За практиките не гарантирам, че не е ясно дали ще съм много в движение, но някоя лекцийка може и да чуеш от мен Smile

Между другото, днес и утре към въпросния курс има СИП "Виа ферата", днес са на Ледницата, утре може би ще са на Мальовица. Водещ - Жоро Черния...
Чет Юни 09, 2016 3:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Стефчо, ако ти ме наемеш, за да те заведа на някоя виа ферата, ще се постарая да излезеш отгоре.
Ако въпреки всичко, не успеем да я преминем в рамките на разумното време - ще те сваля в изходна позиция, жив здрав по възможност.

И в двата случая накрая се пие бира Smile
Чет Юни 09, 2016 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение "Обущарю, съди само за обувките." Отговорете с цитат
vladofff написа:
Има и още един принцип - по време на обучение поначало не се задават въпроси /без значение удобни или неудобни/, по време на обучение се слуша и запомня. Ако програмата е качествена, тя трябва да е направена така, че въпросите да са излишни и в крайна сметка такива да се задават не от курсиста, а само от изпитващия, но то по-късно, на изпита.

Shocked Не знам какви курсове сте водили и на какви хора, но ако няма нито един въпрос, то часът или лекцията не са минали както трябва. То бива перфектни преподаватели, бива гениални курсисти, бива късмет, ама чак пък толкова... Laughing
И още нещо - много лектори оставят всички въпроси за накрая, но ако човек не си води записки, това е леко безсмислено, защото трудно се помнят въпросите над 20 минути, при положение, че през тях му се дава още нова информация. Ако е специалист в тази област, за която слуша и се е сблъсквал с тези проблеми и преди е друго, но на абсолютен лаик да му обясняваш цяла лекция и накрая да му кажеш "Има ли въпроси?", считай че е имал поне 10, само дето е забравил 9 от тях и то най-важните.
Използвайте бутона Преглед от време на време, че се изписаха бая абсурдни работи в тая тема и то даже не за катеренето.

mom4i, дистанционната форма на обучение за планински водачи ме озадачава. Confused

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 09, 2016 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Казах "поначало", което е идеален вариант. Тъй като идеални неща няма, очевидно и въпроси би имало. Не се прави на ударена, след като знаеш много добре за какво иде реч - за някой дебил, който непрекъснато пита, още преди да е чул какво му се говори. Имах един такъв съученик - учителката по химия задълбочено обяснява защо даден елемент проявява и втора и четвърта валентност, оня не слуша, а рови нещо из учебника... Накрая я прекъсна да пита, цитирам дословно "защо това така е..." Викове, крясъци и го изпъдиха, оказа се че питал именно защо елементът проявява и втора и четвърта валентност...
Чет Юни 09, 2016 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не се правя на ударена, просто си казвам мнението за материя, в която съм специалист. Което нямаше да се случи, ако се бяхте придържали към вашите си теми. Понякога хората просто си пишат искреното мнение, а не искат да си докажат тезата, нали знаеш?

mom4i написа:

И в двата случая накрая се пие бира Smile

Сега разбирам откъде идва този виц Laughing Laughing

vladofff написа:
Х. Маловица, неизвестен посетител, по повод на "известни" нейни посетители, сутринта: "Аз помислих за алпинисти, а вие се оказахте най-обикновени пияници..."


_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 09, 2016 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=awORVMs_4d0
Чет Юни 09, 2016 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Мариана, и мен ме озадачава, спокойно Smile Но за щастие то не е дистанционно въобще, дори и задочно не е - всички практики са задължителни, което е важното в случая... Но името е странно, съгласен съм, от 5-6 години се боря да бъде сменено...

Умирам си за интересни въпроси, обикновено от всяко занимание научавам по нещо допълнително Smile

Но на пречещи хора, задаващи тъпи или провокационни въпроси, или правещи неуместни коментари (според мен естествено), след предупреждение се посочва вратата... Съжалявам, другите имат също толкова право на внимание, когато са повече, няма как.
Чет Юни 09, 2016 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Освен абсорбера на линка на Ведрин, в момента се ползва още един тип (по-разпространен вече) при който удара се абсорбира от разкъсване на шевове. Естествено е за еднократна употреба (едно падане). Но на виа ферата не се пада по принцип - има голяма вероятност от тежки травми по време на самото падане - удари в скалите и степенките.

Мда, ама някои падат и по два пъти на едно и също по-трудно място (както във видеото по-горе). В такива случаи версията за еднократна употреба хич не е за предпочитане...
Чет Юни 09, 2016 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ха ха ха, явно е изтощен младежа до край, щом така се изпуска... И явно не го е страх! Аз в неговото състояние ще зависвам на всяко стъпалце с допълнителната примка... Всички техники и тактики на фератата са като на скала, само дето е много по-опростено от стърчащите метални стъпала... Този от клипчето е имал нужда от курс, преди да го пуснат на тази изпомпваща ферата - прави много грешки, но това е предизвикано и от умората най-вероятно.

Водача го издърпа юнашки, аз щях да го направя веднага след първото падане, щото като се изтощи напълно - ще се наложи да го дърпам до горе, ако това не е края...

А иначе падането е малко и системката за омекотяване не се задейства - останалите елементи обират удара достатъчно явно. Иначе на второто падане, което беше по-истинско, ако му се беше разпорил абсорбера - щеше да го вадят с въже Smile Не само, че вече няма да има какво да обира удара, а и ремъка му ще се удължи с над метър, което не е много удобно за движение Smile

Все пак това е най-добрия терен са падане - гладка скала и лек надвес, има къде по неприятни места, най-вече удар в площадка, което на Мальовица е възможно на поне 10 места (то и много трудно се избягва, много мисъл се иска при екипирането...).
Пет Юни 10, 2016 8:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ето и малко по-истински надания, за щастие изпълнени от дънер Smile

https://www.youtube.com/watch?v=jOzhOs9SAws

Тестове в реална обстановка, дори и да не разбира човек немски (като мен), всичко е ясно...
Пет Юни 10, 2016 8:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Страница 5 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov