ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Черни връх от Чуйпетлово
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Черни връх от Чуйпетлово
Автор Съобщение
millenary.falcon



Регистриран на: 10 Юни 2013
Мнения: 40
Местожителство: София

Мнение Черни връх от Чуйпетлово Отговорете с цитат
Здравейте , на стари карти и тази на БГ Мунтийнс има пътека от Меча чешма над Чуйпетлово, покрай Мийовица, Сухото езеро за Черни връх .До колко е проходима и разрешена.Благодаря предварително.
Пет Авг 21, 2015 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 424

Мнение Отговорете с цитат
Няма(ше) забрани. Минавал съм го, обаче, през 2012г., та информацията не е актуална. Пътека имаше, но не силно изразена, от горе на долу не е трудно да се следи, в обратната посока по-добре да има човек някакъв трак или карта с ГПС.
Добре е някой минавал по-скоро да каже как е.
Пет Авг 21, 2015 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди около месец с един приятел минахме по трасето от Ч. Връх към Меча чешма. От пътека не се забелязва и помен, макар да се движехме по следата посочена на картата. Неприятният момент е силно обраслия с хвойна терен. Ако го минавате си вземете дълъг панталон и евентуално гети, иначе си е неприятно.
Аз лично от Чуйпетлово бих тръгнал на изток до там, където се пресича червената маркировка от Бука преслап - Ярловски Купен - Черни връх и оттам по посочената пътека е песен в сравнение с коментираната. По-дълго е ходенето, но пътеката е много добра и добре маркирана - миналата година съм я ходил. Единствено не съм минавал отсечката от селото до кръстопътя, на който има метален кол с табели в четирите посоки - Ярловски Купен -> Бука Преслап и Чуйпетлово -> Ярлово.
Пет Авг 21, 2015 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:
Преди около месец с един приятел минахме по трасето от Ч. Връх към Меча чешма. От пътека не се забелязва и помен, макар да се движехме по следата посочена на картата. Неприятният момент е силно обраслия с хвойна терен. Ако го минавате си вземете дълъг панталон и евентуално гети, иначе си е неприятно.
Аз лично от Чуйпетлово бих тръгнал на изток до там, където се пресича червената маркировка от Бука преслап - Ярловски Купен - Черни връх и оттам по посочената пътека е песен в сравнение с коментираната. По-дълго е ходенето, но пътеката е много добра и добре маркирана - миналата година съм я ходил. Единствено не съм минавал отсечката от селото до кръстопътя, на който има метален кол с табели в четирите посоки - Ярловски Купен -> Бука Преслап и Чуйпетлово -> Ярлово.



За тази пътеха дето е на средата на картата ли става въпрос?

http://www.kade.si/wpt.html#map=17/2588840.98/5243200.95/0

Иначе аз в събота минах по маршрута, който си препоръчал - никога не се бях качвал от тази страна.
След Чупетлово хванах коловата маркировка от тук и нагоре покрай купените към върха.
Беше доста красиво но бих пробвал и тази от Меча Чешма някой ден.
Обаче изкачване, не слизане.
Любопитно ми е как е като денивелация - изгледжа доста брутално.
До сега обаче по-брутално изкачване на Ч.Връх от червената маркировка след Танчовица не съм намерил.
От тук, по червената маркиривка.
Много радва това трасе но се върви доста през гора пък аз харесвам голите билни части...
Пон Юни 06, 2016 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
trap



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Чак пък брутално Smile
За сметка на това буковата гора там (по бруталния) е фантастична и я препоръчвам на всеки решил да си направи една различна разходка до Ч.Връх.
За един ден може да си спретнете Княжево-Златните-х.Селимица-вр.Селимица-Ч.Връх-Железница и е страхотна разходка - около 32км са но сега деня е дълъг.
Вто Юни 07, 2016 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ValeriPetkov



Регистриран на: 28 Юли 2015
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"За тази пътеха дето е на средата на картата ли става въпрос?"
Да. По нея минахме.Лично аз не бих си го причинил отново.Може би зимата в дебел и стегнат сняг...Пиринските камънаци са песен в сравнение с този терен.Ако все пак решиш да се пробваш сподели как е минало Very Happy .
Вто Юни 07, 2016 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Е брутално като за Витоша.
Аз пък гората не харесвам та затова обикновено качвам по коловата маркировка.
За пътеката над Меча чешма ще споделя как е минало но със сигурност няма да го бъде в идните 2 уикенда.
Дори не знаех, че я има но така както слушам и гледам на картата има вероятност много да ми хареса Rolling Eyes
Вто Юни 07, 2016 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
ldmlz



Регистриран на: 25 Сеп 2012
Мнения: 60

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката Меча чешма - Черни връх, я свързвам с единственото ми бедстване на Витоша (в края на лятото).
Минавайте оттам само в сухо време и ако познавате района/има някой местен в групата, или си оставете поне 6 часа до залез Smile.
Пътеката, която я има на БГ Маунтинс, в реалността почти не съществува и всеки, който се обърка, го очаква много клек и яко морени.
Пет Юни 10, 2016 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Хич и не очаквам нещо различно.
Веднъж се опитах да я намеря от Ч.Връх по джипиес - еми не успях.
Отказах се тогава.
Нали е за спорта, ще опитам пак в обратна посолка.
Ако ще бедствам предпочитам да е на изкачване отколкото на слизане Rolling Eyes
Нед Юни 12, 2016 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Моят еднократен опит Отговорете с цитат
Не разбирам колко пътеки има от Чуйпетлово до Черни връх. Минах само веднъж надолу от Черни връх с прятели, които бяха минавали преди мен. Май съм го описал в темата. От наблюдателницата поехме общо взето на юг, нямаше ни табели, ни маркировка. Ужасно скачане по морени (на мен ми допада, но е е за всеки). Стигнахме до Сухото езеро. После до изворите на Струма, чудесна вода. Надолу през смриките без никаква пътека. Ориентирахме се единствено по къщичката на охраната, защото се пазехме да не ни усетят. Добре, че нямаше куче. Ако ни върнеха, нямаше да сме живи обратно нагоре! На прибежки подминахме участъка и стигнахме до път за коли, по който вече слязохме до буйната река и след нея в Чуйпетлово. Това ли е маршрутът или има някакъв друг, по който да не стрелят на месо?

В самото Чуйпетлово ни чакаше гадна изненада. От интернета се бях осведомил, че автобус има само в неделя и сряда от 19 ч. Беше сряда. Оказа се, че автобусът бил в 18. Увиснахме яко! Питахме за хотел - какъв хотел! Те там три вили и половина. На площадчето има ресторантче. Момичето ни приготви най-вкусните пържоли, които съм ял напоследък. Докато вечеряхме, дойде да ни вземе наш приятел, когото извикахме по спешност. Иначе щяхме да бием крак осем километра до съседното село, където май имало хотел. Абе, дивотия голяма! Но пък красиво, особено след пържолите и приятеля с колата.

Някакви корекции да ми предложите?
Пон Юни 13, 2016 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото зная от Чупетлово официалният път към Черни Връх е този по който аз се качих.
Преди селото в дясно по черните пътчета и се излиза на коловата маркировка:

http://www.kade.si/wpt.html#map=15/2588597.93/5238596.84/0

Това всъщност е трасе Е4 - в обратна посока продължава към Рила, Пирин и така нататък.
Трасето е перфектно към Ч. Връх, маркировката е червена (освен коловете), утъпкана, няма грам клек.
Върви се изцяло по открит терен и е много красиво и лежерно.
На мен ми се видя доста понеже преди да изляза на Е4 имах вече 30км зад гърба си.

За превоз от Чупетлово изобщо и не си го помисляйте - на нищо не може да се разчита.
По-добре е да се слезе до с.Боснек по пътя (около 12км)- там съм чувал, че са по... редовни и на често.
А още по-добре от Боснек към с. Студена заобикаляйки язовира - въпросните 30км по-горе.
Това всъщност е част от трасето на традиционната Витошка обиколка, другата седмица Smile
От с.Студена има автобуси на всеки час (почти), има и маршрутки към София.

От Чупетлово разбира се може да се тръгне в посока Кладница по зелената маркировка покрай Меча Чешма и з. Дивият Бик:

http://www.kade.si/wpt.html#map=15/2586924.3/5240083.29/0

От там транспорта е както от с. Студена.
Вие всъщност най-вероятно сте слязли именно по това трасе от горе в посока Чупетлово.

Хотели няма на нито едно от посочените места.
За Кладница не съм уверен но вероятно няма.
Вто Юни 14, 2016 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 424

Мнение Отговорете с цитат
Ето моят маршрут през 2012г. върху БГМ от същата година, не се различава особено от този, описан от Сотиров, но все пак тогава имаше някаква пътечка поне през по-голямата част от ходенето.
https://picasaweb.google.com/116545574595776927569/6295964880256625185#6295964882311275890
Вто Юни 14, 2016 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това е следата, защото пътека миналата година нямаше. Нашият маршрут беше Черни връх - Сухото езеро - Меча чешма - Кладница. Ако човек е без GPS и разчита на пътека няма да се оправи. Явно много рядко някой минава и планината е заличила пътеката съвсем.
Вто Юни 14, 2016 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Е то както казвате, че пътека реално липсва джипиес не може да е от особена полза.
Казвам го защото има хора, които си мислят, че GPS е като куче водач.
А това далче не е така в подобни условия.
Няколко метра встрани дори и да приемем, че съществува пътека наоколо и си до кръста в ла...та.
Пък той туристическият джипиес не е рулетка - няколко метра офсет е съвсем в реда на нещата.
Евентуално е полезен да те върне в пътеката... Ако такава съществува.
Иначе аз знам къде отивам - драпане само нагоре и все някога и някакси ще изляза на торфеното бранище.
Ако няма мъла и без да гледам тамагочито бих се оправил.
Това не значи, че няма да го нося с мен - той всъщност абсолютно винаги си е в мен.
Просто като чета темата смятам, че е безполезен за този маршрут.

Ще я проверя аз тая следа, рано или късно.
Мисля, че ще си прекарам добре от чутото.
Вто Юни 14, 2016 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
millenary.falcon



Регистриран на: 10 Юни 2013
Мнения: 40
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте , тъй като аз подех тази тема на 05.02.2017 дойде време и за споменатия маршрут дилемата беше дали да се тръгне от Кладница или Чуйпетльово, 500-те метра денивелация до Меча чешма ме насочи по по-краткия маршрут от Чуипетльово.за 1 час взехме разстоянието до Меча чешма ( в началото беше много кално -Струма течеше по пътеката , но по- нагоре снега стана бетонен въпреки южния сколон) .трябва да спомена че целия ден беше облачно и слънцето нямаше възможност да разтопи снега.Оттам тръгнахме в гората имаше ясно изразена широка пътека , сложихме и снегоходки, зашото снега беше състояние грис и след 500 метра изленахме на на открито поле без сняг.имаше много ясна пътека образувана от автомобил и забелязахме кръстопътя за Вододайната зона и продължихме по левия ръкав , който се изгуби под дебел пласт сняг оттам продължихме като се ръководехме от GPS следата , но където имаше сняг(който беше много твърд и не трябваха снегоходки) и беше удобно за ходене , достигнахме местността на Сухото езеро -там има няколко сколона които при повече сняг изискват внимание но като цяло маршрута е със много слаба лавинна опастност, имаше само един изразен улей след езерото който се подминава.Следи от самотен скиор бяха единствените на човек , а на диви прасета съвсем малко.Кота 2223 на картата на БГ маунтийнс неусетно заобиколихме от другата страна имаше едно връхче което изглеждаше на Самара , но после видях на GPS-a , че той е останал в ляво доста по надолу.като цяло имаше доста причудливи хълмчета.700-800 метра преди Черни връх вече се забелязва стълбовата маркировка от Конярника и се преминава през една порта от две хълмчета (скоро като се науча и снимки ще пусна), голяма красота .Видяхме антените на върха и за под 4 часа бяхме вече в чайната (1150 метра денивелация).Върнахме се през нормалната зимна маркировка Е4 с отбивка до с.Чуйпетльово.За връщането няма какво толкова да кажа , освен че преди Скопарника решихме да ползваме вече тези снегоходки , които мъкнахме и ползвахме само 500 метра за изкачването Very Happy , минавайки напряко през изворите на Струма , а не заобикалайки през Ярловския купен и се натъкнахме на доста пресни (на няколко часа според мен) мечи следи - то си беше пъртина , която слизаше директно в издълбаното корито на реката Rolling Eyes .Надолу решихме да хванем първата възможна пътека към Чуйпетльово - имаше много сняг ,но излезнахме директно на чентъра на селото(3 часа)Общо взето останах разочарован от трудността , но имахме късмет , че беше твърд снега , като обобщение много добра тренировка от кладница ще бъде още по - сериозна и най вече това е сезона за минаване на този маршрут, когато скалите и клековете са затрупани. Oops
Чет Мар 09, 2017 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov