ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рила - избор на отправна точка за седмица
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рила - избор на отправна точка за седмица
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Рила - избор на отправна точка за седмица Отговорете с цитат
Здравейте!
Миналото лято със съпругата ми изкарахме прекрасна една седмица на Боровец, общо-взето обходихме всички маршрути от курорта, с лифт (ех, Мусала) и без лифт + Мальовица, Йончево езеро, Бели искър и околностите.
Това лято идеята е да видим друга част от Рила, но ще трябва да е малко по-лежерно Oops
Моля за съвет за отправна точка - идеята е да не ползваме почти колата, да има пътеки с неголяма денивелация, планински рекички и хлад от борова гора.
Местата, до които стигнах след много мислене, са Семково, Трещеник и Паничище. Целта е да има повечко маршрути, тръгващи направо от мястото. Моля ако имате по-добри предложения - отворен съм за тях.

Да попитам направо:
Семково:
1) Какво представлява пътеката от Семково за х. Македония (по Динков дол) - има ли вода? Струва ми се прилично полегата.
2) Как е по червената маркировка към Трещеник и към парка за танцуващите мечки?
3) Има ли чешмички в курорта с планинска вода

Паничище - има ли къде да се ходи от самия курорт, или трябва с колата до Зелени преслап, Пионерска и т.н.? Добра отправна точка ли е за пешеходни разходки?

Трещеник - работи ли нещо, освен хижата? Хотелът не работел :/

Рилски манастир? Сещам се, че освен покрай реката, май всичко започваше със стръмно изкачване - нали той е между баирите.

Много благодаря на отзовалите се.
Пон Юни 27, 2016 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Колеги и приятели, никой ли няма препоръки? Изчетох целия форум, но все пак разчитам на лични впечатления.
Приятно ли е за разходка по Динков дол от Семково - в една тема четох за кучета, крави, мечки? Все пак не искам да причинявам на жена ми неприятни усещания, а не съм ходил по този маршрут.
А към Сухото езеро как е?
Сря Юни 29, 2016 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
По Динков дол вода има само от реката но маршрута е достатъчно кратък за да ти трябва и по път.Има разрушени овчарници,нямаше кучета и крави като минавахме преди 3 седмици,мечки също не се мяркаха-ни танцуващи,ни пеещи Very Happy
Стръмно е само в последния участък преди Мечи проход-Бялата пръст-ама е кратко
Сря Юни 29, 2016 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти!
А инфо за Паничище - има ли някакви пътеки от самото Паничище? Може ли да се ходи до Зелени преслап или Пионерска, но не по шосето?
И за Рилски манастир как стоят нещата също.
Сря Юни 29, 2016 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
ПАНИЧИЩЕ е много „разпръснат“ курорт и има значение откъде ще тръгнете и къде ще ви е колата.
Ако сте на хотел или почивна станция, ползвате паркинга там.
Ние сме я оставяли на Зелени преслап пред хотелчето „Горната земя“, както и след бариерата на лифта – срещу 5 лева на ден.
За Зелени преслап писаха за срязани гуми, та си е дерт! За Езерата и за района на Скакавица има много писано – харесайте си вариант.
От хижа „Пионерска“ може да се разходите и до хижа „Ловна“ пак в рамките на ден.

РИЛСКИЯТ МАНАСТИР - най-леко за разходка е до Гроба на Св. Иван Рилски и до Сухото езеро.
Всичко друго интересно - езера и върхове, са надалече и нависоко над Манастира.

СЕМКОВО - най-лесно за разходка, без натоварване се стига до Вапските езера и до Сухото езеро.
Динков дол – става, само ако търсите хлад край реката, малини през август или отивате на хижа „Македония“.

Хубаво е да идете и до „Парка за танцуващи мечки“. Той е в Андрианов чарк, недалеч от Семково.
Стига се и с кола, пътят вече е асфалтиран.

Реджепските /Скалешките/ и Карааланишките езера са по-далече от Семково. Към Реджепеските има маркировка - табели,
към Карааланишките – не! Нооо е диво и красиво!
Ето тук, проучи всички възможни идеи за района на СЕМКОВО – екопътеки към езерата, върхове:

http://www.belitsa.com/bg/turizam-v-belitsa/semkovo

Ако минавате през Белица в подходящо време, може да питате каквото ви интересува в Туристическия център, който е в центъра на града.

А за кравите, кучета и мечките – никога не се знае и никой няма да ти даде гаранция, че няма да се засечете по маршрута.
Лятото много стока се качва на паша в планината. Коне, крави и кучета има и по най-високото в Рила.

ТРЕЩЕНИК – Последно бяхме там през август – 2014. Много красива местност и много пусто откъм хора, въпреки,
че тогава работеха и хотела и хижата.
Ние спахме на Вили „Сали“, които са преди Трещеник, на един ляв завой.
Самите вили не се виждат от пътя, защото са долу край реката, има и рибарници.
Двама ползвахме срещу 30 лева - цялата вила. Пъстървата я ловят пред теб и с якорудски картофки, място е добро за нощувка!

На Трещеник е хубаво за почивка, но за разходка е красиво над местността Нехтеница - към Якорудските езера.
Пътят между Трещеник и Нехтеница също вече е асфалтиран.

Вълшебна е гледката от Мъртвото езеро /едно от Якорудските езера/ към стената на връх Ковач/Налбант.
От Нехтеница става за разходка и към хижа „Грънчар“ с езерото.

Така че, може да направите нощувка и на Семково и на Трещеник.
Тази част на Рила е красива и по-малко посещавана и няма нищо общо с потока от туристи откъм Паничище.

Трудно е да се дават съвети, защото в планината всеки е с различни възможности и желания,
а в последните дни във форума чета и упреци към хора, дали съвети. Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Юни 29, 2016 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за изперпателното мнение!
Пет Юли 01, 2016 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Реджепските /Скалешките/ и Карааланишките езера са по-далече от Семково. Към Реджепеските има маркировка - табели,
към Карааланишките – не! Нооо е диво и красиво!
На Трещеник е хубаво за почивка, но за разходка е красиво над местността Нехтеница - към Якорудските езера. Вълшебна е гледката от Мъртвото езеро /едно от Якорудските езера/ към стената на връх Ковач/Налбант.

Миналата година минахме през Карааланишките езера след няколкогодишно прекъсване. Много е приятно. Само трябва да се хване пътеката от лявата страна на водопада, след това е лесно.
Към Реджебските не пробвах, защото се притесних, че клека може да е прораснал, а е доста неприятен, особено за по-високи хора. И Милко (хижаря на х.Семково) ни посъветва от вр. Реджепица да слезем към езерата и после обратно да се качим.
Пак миналата година имаше три реда телени заграждения преди първото от Якорудските езера и не можахме да стигнем до Мъртвото; не вярвам да са ги премахнали, все пак зоната е вододайна....
Нед Юли 03, 2016 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Да, така е! Откакто се помня, Якоруда пие вода оттам. Табелите и бодливата тел не зная кога са се появили във времето.
Изискванията вече са такива, че трябва да ги има!

Ние стигнахме до Мъртвото езеро, въпреки табелите. На стената на Рибното езеро ни видяха хора от кантона,
но не ни питаха защо сме там, нито къде отиваме.

Отговорът за по-строгите мерки видяхме край Мъртвото езеро, където мъртви души си бяха оставили всички боклуци
в огнищата край скалите.
Боклуци бяха прикрити и в цепнатините на скалите. Пълен контраст с гледката към Ковача!

По пътеката имаше нови табели-символи, че е забранен риболова и забранено паленето на огън.
Разбира се, някой си беше запалил огън на 2 метра от табелата!

А и защо слагат табели, по пътека, по която е забранено да се минава?

Проблемът на вододайната зона не са хората с раници, преминаващи оттам, а гуляйджиите оставили боклуците!
И може би, те са местни хора?!

Интересно е, че след Мъртвото езеро по пътеката, която тръгва към улея и извежда на връх Ковач, нямаше нищо, което оказва забрана за влизането във вододайната зона по обратния път.
Ясно е, че който се спусне от върха, няма да се върне заради това, че има табела и тел.

Но, все пак тези ми впечатления са отпреди две години.

Миналата седмица край Юндола видях табела: „Еврограждани, пазете чистота! Планината няма ръце да чисти вашите боклуци!“

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Юли 14, 2016 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, пак съм аз - авторът на тази вече стара, но отново актуална за мен тема. От 2016 насам доста пъти сме ходили из Рила. Като отправни точки досега сме ползвали:
- Боровец (за вр. Мусала, Дено, Иречек, Шатър);
- Бели Искър (за екопътеката);
- Мала църква;
- Говедарци (за вр. Мечит);
- ЦПШ Мальовица (за вр. Мальовица, Йончево, Страшното, Мальовишките езера);
- х. Вада (за 7-те езера и сме вървяли към Урдини, но не сме стигали);
- Паничище (за 7-те езера, Кабул, Отовишки, Дамга, Скакавишки водопад);
- Овчарци (за Овчаренски водопад);
- Добърско (за х. Добърско);
- Семково (за Сухото езеро, Вапски езера, х. Македония - как пък никой връх не сме качили тогава?);
- Трещеник, т.е. Нехтеница (за ез. Грънчар, вр. Ковач, Рибното и Мъртвото езеро);
- Белмекен (за вр. Белмекен - тук имам още идеи за осъществяване).
Въпросът е, че малко взех да се изчерпвам. Не, че не може да повтаряме - то се забравя, а и Рила винаги и навсякъде е хубава, но ми се иска да открием нещо ново!
Особеността е, че правим лъчеви или кръгови, еднодневни преходи, което понякога ни коства повече вървене, но си спестяваме неприятни преживявания с купони и неспане в хижи.

Помогнете ако може с някакви идеи за други места и еднодневни преходи! Благодаря!
Вто Май 18, 2021 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
А какъв е автомобилът?

Ако е по-висок, може да достигнете до 2 изходни пункта, от които може да се направят много кръгови маршрути:

Тиха Рила – https://www.kade.si/index.html#map=18/2613751.99/5181118.83/0.

Хижа „Марица“ – https://www.kade.si/index.html#map=19/2631694.21/5189514.76/0.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Май 18, 2021 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ама... вече доцент стана, и още питаш? Smile

Ето ти Белмекенска идея.
Тръгваш от стената на язовира. Държиш пътя към хижа "Белмекен". Отбиваш се да качиш Равник, може и да не го направиш. Тръгваш към осигурения с парапет ръб на Сиври чал и или Острец. Нищо страшно, малко атракция...
Ако идете скоро, ще видите планината в най-красивото и време, според мен, когато бели преспи и тъмни скали се редуват. След Острец през едно седло качваш Каменити и слизаш при Школа "Белмекен". Групата пие кафе или бира, най-якият прибира колата. После щастливи офейквате, ако не спите на базата, разбира се.
Последния път го правих сам, отне ми 6 часа, сега биха ми трябвали осем, предполагам. Wink
Пробвай, заслужава си.
Вто Май 18, 2021 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Докато съм се чесал и мислил, Стефан ме е изпреварил.

Стефане, бях писал, че ходихме с една Хонда до хижа "Марица", но клечасването отказа жена ми да стигне Маричини езера.
Някаква промяна?

Вече си купих паркетник и мога да стигна до хижата с лозарски ножици и трион, но наборите почти изцяло се предадоха на дъртизма и никой не иска да ходи да кастри клек или челии по баирите.
Sad
Вто Май 18, 2021 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Tortomanin, за свой срам още не съм бил на Маричините езера, гледал съм ги само отгоре. Oops

Чух, че доброволци са прочистили от клека пътеката до седловина Орището и сега тя е напълно проходима. Wink

Седловина Орището: https://www.kade.si/index.html#map=17/2633540.41/5188571.73/0.

Хубав кръгов маршрут става през Орището до Мустачал, Ченгенечал 1 и слизане през хижа „Заврачица“.

Друг кръгов маршрут е х.„Заврачица“ – връх Манчо – Маришки чал – Юрушки чал – Песоклива вапа – Кайзеров път – х.„Заврачица“.

Варианти много. Аз бих помислил и варианти с преспиване на хубавата хижа „Заврачица“.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Май 18, 2021 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Костенец или Долна баня. Но там може да си го видиш на картата. Или Дупница е особено красиво. Има още доста варианти.
Вто Май 18, 2021 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сещам се за следните неспоменати възможности:


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Май 18, 2021 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov