ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До Тевно езеро и назад

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
До Тевно езеро и назад
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение До Тевно езеро и назад Отговорете с цитат
Няколко години не бях се изкачвал към Тевно езеро по долината на р. Демяница, наричана в горното си течение Валявица. По-често правя обратното. Слизам по нея – посока Тодорова орница, тъй като наклонът е умерен и щадящ ставите.
През миналата година камионния път от Тодорова орница до х. „Демяница“ претърпя реконструкция. В резултат по-високите леки автомобили без проблем отиват до м. Долна Демяница, до малко над Демянишка поляна. А това позволява безпроблемното провеждане на еднодневен набег до Тевно езеро и връщане на изходна позиция. Решихме с приятелите да направим именно това.
Доста рано сутринта вече пиехме кафе и чай на х. „Демяница“, а скоро след това крачехме по пътеката към Тиаците. Под Голямата страна връхлетях върху една усойница. За късмет бе доловила вибрациите на тракането на щеките ми и бързо се изнасяше от пътеката, така че избегнахме сблъсъка. Само я изгледахме как се завира в тревите и храсталака. Доста тлъста беше.
Тиаците? Мочурливо място, дъно на някогашно езеро, където пътеката се разделя: към Валявишките езера и към Превалските езера. Прекрасна е гледката към вр. Валявишки чукар.



Оттук поехме към Превалските езера. А там гледки също красиви. Коя от коя по-хубави!







Тук пренебрегнахме „магистралата“ – някогашния винарски път, към Мозговишка порта. Захванахме пътеката към Превала. Целта на удължаването на маршрута бе да видим Чаирските езера. А също и Преваските езера отвисоко.







След което поехме към Мозговишка порта. И оттам към м. Белемето с гледките към Каменица и Тевно езеро – черешката на тортата, основната цел на мероприятието.





Слънцето жулеше здраво. Небето се бе оцъклило, поради което водата на езерото имаше необикновен цвят – тевно син!











Около 2 часа се кефихме на гледките докато хапвахме и пийвахме, след което настана време за връщане. За да не бъде скучно решихме да минем през Валявишкия циркус.
Поехме към премката между Валявишки чукар и кота 2722 (наричана от туристите Момин двор).





А оттам към (Голямото) Валявишко/то/ езеро. Доста камъни строшихме докато достигнем бреговете му. Пътьом огледахме 3-те затлачни „езера“ южно от него.





Трябва да кажа, че тази година е твърде суха. Ненормално ниско е нивото на водата за това време на годината. При оттока на Валявишкото езеро хванахме маркираната пътека. Последната бе доста осрана от пасящите в района крави. Един сух клон успя да раздере панталона ми та станах уязвим за усойнците.



Надолу почти нищо интересно. Единствено омайна панорама към величествения трог на р. Валявица с Валявишки чукар и Мозговишка порта.



Комарите на Демяница се бяха напекли и активизирали, но взехме мерки и пораженията не бяха големи. За финал погълнахме по един спиртосан буламач – бира, и поехме към дома.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Юли 21, 2016 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво си е било времето, то угодия няма! Я виж какви хубави снимки са станали.
Той панталона и без това нямаше да те отърве от змия. Новия го правиш от вътрешни гуми на камион и си готов Wink.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 22, 2016 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Speedy, на теб, като на ветеран във форума, специално ти благодаря, че не се високомериш и си си направил труда да подготвиш този пътепис за нас. Разказът е много приятен и снимките са прекрасни.
Пет Юли 22, 2016 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: До Тевно езеро и назад Отговорете с цитат
Speedy написа:
...

Слънцето жулеше здраво. Небето се бе оцъклило, поради което водата на езерото имаше необикновен цвят – тевно син!
...

...
...
Тук стилът ми напомни за пътеписите на Иван Вазов...

А какви са тези колчета и върви на снимката?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Юли 22, 2016 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Митко, Ружа... Благодаря за хубавите думи. Радвам се, че са ви харесали снимките и написаното.

Стефане. Това с колчетата и въжетата не е новост. За конете направено. Иначе съм много далеч от Вазов. Де да можех и аз като него Exclamation

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 22, 2016 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни жежки юлски снимки, благодаря за споделянето!

Сменил си фотото, май?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 26, 2016 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да. Тествах една нова машинка. Като се имат предвид атмосферните условия смятам, че резултатите са отлични. За жалост апаратчето няма да ми е винаги под ръка Wink

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Юли 27, 2016 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Speedy, поздравления за хубавото ходене, вече става и за един ден значи Smile Много красива е върволицата от малки басейнчета по потока оттичащ се от горното Чаирско езеро към долината под него, и другого голямо Чаирско в съседната долина, дето никой не ходи.
Чет Юли 28, 2016 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Хубава разходка, добри снимки. Малки ми идват, но добре са станали.
Досега не съм срещал змия в Пирин, за разлика от Централния Балкан.
Ниското ниво на водата не ме радва, турбинките трудно ще работят през есента.
Поздрави!
Пет Авг 05, 2016 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
На два пъти съм виждал усойница точно до х. Вихрен, веднъж на входа на паркинга и веднъж в тревата над чешмата отпред.
Пет Авг 05, 2016 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение Speedy . Отговорете с цитат
Тази чудесна разходка както си я описал все по маркирани пътеки ли става или само с ГПС и познания ?
Пет Авг 05, 2016 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Speedy . Отговорете с цитат
Pagane написа:
Тази чудесна разходка както си я описал все по маркирани пътеки ли става или само с ГПС и познания ?

Слизането от Тевно езеро до Валявишкото езеро е доста тежко. На места е опасно и маркировка няма. Останалата част от разходката е по широки и маркирани пътеки.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Авг 07, 2016 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение Re: Speedy . Отговорете с цитат
Speedy написа:
Pagane написа:
Тази чудесна разходка както си я описал все по маркирани пътеки ли става или само с ГПС и познания ?

Слизането от Тевно езеро до Валявишкото езеро е доста тежко. На места е опасно и маркировка няма. Останалата част от разходката е по широки и маркирани пътеки.

Благодаря , Ники Smile
Нед Авг 07, 2016 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение И аз, и аз с усойница. Отговорете с цитат
Митак написа:
На два пъти съм виждал усойница точно до х. Вихрен, веднъж на входа на паркинга и веднъж в тревата над чешмата отпред.


Аз пък веднъж си водех една - по Джамджиевия, през Хвойнати и Муратово и пак до паркинга пред хижата.
Пон Авг 08, 2016 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Както се казва :-и ние бяхме с теб-снимахме,катерихме и се възхищавахмеSmile Smile Smile

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пон Авг 08, 2016 4:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov