ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Около Семково, зимно и летно...
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Около Семково, зимно и летно...
Автор Съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
Рибното езеро сте посетили - това трябва да е от групата на Якорудските езера, в което са едни от последните "находища" на алпийски тритон у нас. Видяхте ли някое от тези дребни динозавърчета?


За съжаление, не видях подобни животинки, иначе със сигурност щях да ги щракна...

Според картата на Домино, Якорудските езера са : Рибно, Мъртво и Якорудско.
На Нехтеница има един момък, който, по думите му, трябва да дава информация на туристите, та той нарича Якорудското езеро - Синьо, а Рибното - езерото, от което якорудчани пият вода...
На долната снимка се вижда стената, с която е увеличен обема на езерото:
.

ДИАНА - Радвам се, че съм ви доставил удоволствие със снимките. И аз с голямо удоволствие разглеждам през зимата местата, които сме посещавали....Всички снимки
Сря Авг 25, 2010 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Dido, въпросните изкопи и аз видях в снимките на w_sjankata. - Поздравления за убийствения преход! От какво ви са краката бе момчета?!
Такива изкопи не съм виждала никъде из Рила. Баща ми каза, че от 1953 до 1956 год., се правят първите проекто-проучвателни работи за да се изяснят геоложките особености на целия Рилски масив. Прави се климатична, хидроложка и геоложка характеристика на Рила. Проектанти и геолози, изучават местности, маркират съоръженията на бъдещата каскада „Белмекен – Сестримо”, като с проучванията се търсят и материали близо до строителните площадки на обектите. Помня началото на 70-те години, когато се градеше язовирната стена на „Белмекен” и глината се возеше от „Юндола” и „Куртово”, а камъка вложен в стената се добиваше от кариера от местността ”Мечи валог”, близо до язовира. Твърде възможно е въпросните изкопи да са още от онзи проучвателен период, а може и да е нещо съвсем друго.
Lubitel – Снимките от „Якорудските езера” са изключително красиви и ви личи доброто настроение!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Авг 25, 2010 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Изкопите са от геоложки проучвания - кумецът ми завърши МГУ и ми обясняваше едно време ама не запомних точно защо така е разкопано.
Има ги не само в Рила, но там личат най-добре.
... всичко е разработка на военните

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Авг 26, 2010 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имахме мерак да направим кръгова обиколка на Реджепските и Карааланишки езера, като подсечем вр. Реджепица. Уви, оказа се невъзможно (поне за нас), както и не намерихме подходящо място за слизане към Карааланишките езера.
Това наложи промяна в плана - изкачихме вр. Реджепица и се прибрахме в Семково през Вапските езера.
Реджепското езеро:

Цитат:
...над Реджепишкото езеро има и още едно, по-мъничко...

Ето го и него...

Поглед от рида, разделящ двете групи езера, към вр. Аладжа слап и Карааланица:

От вр. Реджепица се откриха страхотни гледки...


и отново малкото езерце в подножието на вр. Реджепица:

Вапските езера:

Надявам се, че снимките са ви харесали!
Още малко тук.
П.П. За тези, които ще разгледат всичките снимки - последните са от Пирин. По план трябваше да се качим на вр. Вихрен, но по редица причини, успяхме да се разходим само до Рибното Бъндеришко езеро....
Вто Юли 19, 2011 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
николай георгиев



Регистриран на: 01 Юли 2011
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
еле па са хубави тези езера само че не се вижда какво има в раничката
Вто Юли 19, 2011 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малък принос към темата:
Първи ден: х. Семково - Сухото езеро - х. Семково;
Втори ден: х. Семково - Вапски езера - билото - Горни куки - х. Семково.
https://picasaweb.google.com/110077264394701844198/232013

Ако нещо съм омотал върховете, защото не съм си играл да ги нанасям в Гугъл Земя и да правя възстановка на кадрите, приемам градивна критика. Wink

х. Семково – Вапски езера – билото – Горни куки – х. Семково
http://dox.bg/files/dw?a=91b76ea8ff

Бележки към трака:
От х. Семково до Вапски езера има жълта маркировка, която ако не ме лъже паметта, започва на разклона на пътищата, намиращ се на 200 м. северно от хижата. Но може пък и от хижата да почва. Та тази жълта маркировка е по пътя горе долу до т. 1 (синьо флагче). Там някъде (забравих да маркирам точното място) маркировката се отделя надясно от пътя по пътека, цепи напряко нагоре и излиза на острия ляв завой на пътя т. 2. След това малко след кантон Вапата (останките от постройки) маркировката предлага два варианта: единият е надясно (както е трака), а другият е по дерето напред. Него не съм го и оглеждал, защото не обичам деретата. По-нагоре сигурно двете пътеки се съединяват, но не видях къде. От Вапски езера (или по-точно от горното езеро) вече на маркировката пише, че е за х. Рибни езера. Качва се на север от езерото и излиза на билните маркировки (червена и синя). Така като гледам, предполагам че излиза някъде около мястото, от което зимната пътека за х. Рибни езера започва да се спуска от билото.
Не знам, дали нашият маршрут за качване на билото на изток от връх Вапа е най-добрият, но беше безпроблемен откъм клек, скали и т.н. Уж там имало маркирана с каменни пирамидки пътека, но ние не я видяхме.
На слизане от Горни куки към х. Семково има два проблемни участъка, където човек може да се обърка.
В първия случай може да отцепи направо по пътеката и да стигне на една голяма поляна намираща се на маркировката х. Семково – Сухото езеро.
Във втория случай на мястото, където маркировката се губи в клека, се продължава леко надясно по естествена хубава просека и след 50 м. се стига до голяма поляна (пак с такъв диаметър). Там благодарение на урудката стоплих, че сме на крив път и се върнахме назад. Малко се лази на 4 крака под клека и толкоз – двайсетина метра. След това надолу пътеката е нормална.
Нарочно съм оставил в трака частта с погрешната посока, която хванахме и при двата гореописани случая.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Сря Сеп 18, 2013 1:48 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Авг 20, 2013 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Браус - чудо снимки и расодка.
Определено трябва да се отдам на езерен туризъм. Време е.
Стига съм ги гледал от билата. Laughing

Ей това е полезна информация за качване/слизане до/от билото - https://picasaweb.google.com/110077264394701844198/232013#5908735570751064034

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Авг 20, 2013 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Изкопите са от геоложки проучвания - кумецът ми завърши МГУ и ми обясняваше едно време ама не запомних точно защо така е разкопано.
Има ги не само в Рила, но там личат най-добре.
... всичко е разработка на военните


Дали става въпрос за същите изкопи? На мен лично ми приличат на окопи. Например над Заврачица по Янчов чал има 2, от двете страни на пътеката. Страшно много има на Възела по посока река Маринковица. Скоро даже ги гледах на Гугъл, че са сложили снимка с малко сняг и много си личат. Личат си и на снимки без сняг. Има един например от източната страна под Възела и като се подсичат Жандармите се минава през него. Има ги и на безимените върхове между Венеца и Шишковица. Много странно ми изглеждат - около 2 метра широки, около 10-15 дълги.


Ивайло, много хубави снимки!
Вто Авг 20, 2013 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За поредния рожден ден си подарих три прекрасни дни около Семково. Времето беше ветровито и облачно, но без валежи; слънцето се показваше по малко, но без да напича, т.е. всички условия за приятно ходене бяха налице.
Ден първи - к.к. Семково - х. Македония - Ангелов връх, 2641 м.нв. (на табелата на върха пише 2643 м.) - Узуница/Голяма Пъстрица, 2606м.нв. (поставена е табела, малко по-ниско от върха; името фигурира и в картите на Домино и Картография) - Кадиин гроб - м. Карааланица (без пътека, както миналата година) - к.к Семково.
И малко времена (главно, за да не ги забравя):
- к.к Семково - х. Македония - 2 ч. и половина;
- х. Македония - Кадиин гроб (мястото откъдето започнахме слизането) - 2 ч. и половина;
- слизането до пътя - 1 ч. и 5 мин;
- м. Карааланица - к.к. Семково - 1 ч. и половина.
От моста на р. Малка Узуница до новите беседки в м. Карааланица забравих да засека, но не е повече от 15-20 мин.







Ден втори - к.к. Семково - м. Карааланица - Карааланишки езера - билна пътека - Вапски езера - к.к. Семково. Към Вапските езера слязохме по поредната пътека, явно възможностите са доста....







Ден трети - к.к. Семково - Сухото езеро - к.к. Семково.
Всички снимки.
ivailo.hr написа:
.... малко след кантон Вапата (останките от постройки) маркировката предлага два варианта: единият е надясно (както е трака), а другият е по дерето напред..... По-нагоре сигурно двете пътеки се съединяват, но не видях къде. От Вапски езера (или по-точно от горното езеро) вече на маркировката пише, че е за х. Рибни езера. Качва се на север от езерото и излиза на билните маркировки (червена и синя). Така като гледам, предполагам че излиза някъде около мястото, от което зимната пътека за х. Рибни езера започва да се спуска от билото......Уж там имало маркирана с каменни пирамидки пътека, но ние не я видяхме.....

Двете пътеки след кантона са от двете страни на реката (явява се ляв приток на р. Вапата и се събират малко след като се пресече реката; по пътеката през дерето няма нито едно паднало дърво.
От горното езеро тръгват много пътеки към билото, но тази която описваш би трябвало да се разклонява малко след камъните, тъй като миналата година на слизане излязохме на същото място, но по друга пътека. Явно трябва специално да се поразгледат тези две възможности за качване на билото...
Вто Авг 09, 2016 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Много хубав подарък за рождения ден и най-вече, че си го споделил с приятели!

Минаването от Кадиин гроб към каскадния път, за нас беше трудно в долната част.

Миналата седмица загубихме доста време в лутане да следваме максимално трасето на старата пътека,
която се оказа безвъзвратно загубена. Клек, смрики и зайча сянка, на места са станали като стена!

С клекинг и глиганинг се добрахме до каскадния път при река Малка Узуница.

Как го излъгахте клека и така леко минавате? Laughing

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Авг 09, 2016 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Слизането ни беше приблизително следното:

Идеята е да се заобиколи клека отляво, т.е. по-далече от реката. На места се минава през хвойни и други ниски растения, но те не са проблем Laughing . В долната част има добре очертана пътека, заобикаляща гората и водеща до деривацията и от там до пътя отляво на моста (чешмата е вдясно). Някой ден ще пробвам да се кача по този маршрут.
Вто Авг 09, 2016 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение За пътеката от Кадиин гроб Отговорете с цитат
Общо взето така го минахме и ние, но е трябвало да се качим още по-високо по склона на Аладжа слап.

Да, в най-долната част, на места личеше старата пътека, за която говоря и тя ни изведе до водохващането,
а после и при кръста: „В памет на брат ми Любо“ и чешмата на река Малка Узуница.

Над кръста е мястото, откъдето си започваше пътеката и преди. Сега всичко е много обрасло!

Преди десетина години, на Кадиин гроб сварихме три момчета, като нещо се беше случило с крака на едното.
Тръгнали бяха от „Македония“ към „Рибни езера“, но не можеха вече да продължат по билото и мислеха за аварийно слизане към „Семково“.

Мисля, че на това място трябва да си има пътека – изцяло проследима и ясна, както преди!
Винаги на някой може да му се наложи подобно слизане, дори поради влошаване на времето.

Сега се влагат много пари за „Достъпна Рила“, но никакви нови табели не могат да заменят някоя важна, но вече заличена пътека!


_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Авг 11, 2016 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov