ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
E-4: лято 2016
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
E-4: лято 2016
Автор Съобщение
martinov



Регистриран на: 04 Юни 2010
Мнения: 79
Местожителство: софия

Мнение E-4: лято 2016 Отговорете с цитат
Реших да отворя нова тема за това лято тъй като сме решили да се пробваме да минем маршрута август месец.
Имам някой питания към хората който са го минавали.
Като начало не мога да реша да ли палатка да взимам.Вашето мнение какво е ?

_________________
martinov66@abv.bg
Пон Юни 06, 2016 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По принцип можеш да минеш Е-4 и без палатка, защото има къде да се спи. Въпросът е дали искаш да даваш пари за хижи, както и дали искате да сте независими за преходите или ще минавате непременно прехода до следващата хижа.
Единствено проблемно е спането първата вечер, между хижа Алеко и Клисура. На заслон Смильо няма нужда от палатка, но пък ще трябва спален чувал. Иначе в Рила и Пирин хижите са удобни за преходите.

И нещо важно според мен - връщането си осигурете или проучете предварително, че от Славянка няма удобен транспорт.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юни 07, 2016 7:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение нож в гърба Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
................................... от Славянка няма удобен транспорт.............................


Точно ТИ ли го твърдиш това!!!???
Сря Юни 08, 2016 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: E-4: лято 2016 Отговорете с цитат
martinov написа:
...
Като начало не мога да реша да ли палатка да взимам.Вашето мнение какво е ?
Аз не бих взел палатка за себе си. Друг е въпросът дали бих взел палатка за някой друг, или бих носил нечия друга палатка.

Вариант е да вземеш палатка в началото на похода, където няма удобни хижи, където ти си планирал да нощуваш, а после да я оставиш в някоя от хижите, през която минаваш. След края на похода отиваш до въпросната хижа и си прибираш палатката.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Юни 08, 2016 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: нож в гърба Отговорете с цитат
tzezko написа:
Mariana1000 написа:
................................... от Славянка няма удобен транспорт.............................


Точно ТИ ли го твърдиш това!!!???


Да не си открил редовна линия Славянка -> спирка по желание? Very Happy Ако е така си вземам думите обратно Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Юни 08, 2016 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martinov



Регистриран на: 04 Юни 2010
Мнения: 79
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
За сега варианта да използваме палатка първите дни и после да я оставим в някоя хижа ми се струва най добър.
И на мен не ми се мъкне палатка през целия маршрут.
За транспорт на края не бях мислил добре ,че ме подсетихте.
Да ли август месец ще имаме проблем с водата.За Рила и Пирин ми е ясно но за другите места незнам.

_________________
martinov66@abv.bg
Сря Юни 08, 2016 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Всяка година е различно, но все пак мисля, че няма да жадувате.
Във Витоша до Алеко няма да имате проблеми, даже на Бай Кръстьо може да направите и почивка за закуска. После на Алеко имате вода, мисля че имаше вода на Стената на едно място, после изворите на Владайската река, ако не ви е страх да пиете от такива места. Преди Ярловски купен имаше работеща чешма, на заслон Смильо също. Оттам нататък почва проблемен участък.
До Букапреслапски проход няма вода. На около километър след него е последната чешма преди да приближите Клисура, т.е. трябва да си налеете вода за цялата Верила. Там е доста през открити места, ниско е, пече и ще видите зор, ако е слънчево. (От друга страна има едни хубави сладки череши през август...) Има една възможност за отбиване 500 м в посока Голям Дебелец за снабдяване с вода след това, но не мисля че е добра идея един километър излишно да ходите. На един километър преди Клисура има две чешми, но вие стигнете ли ги, вече сте в Клисура.
От Клисура до чешмата Петруана отново няма вода, след това вече образно казано сте в Рила и трябва да има.
От Македония до Капатник има едно-две изворчета, които ще ви спасят да не носите много вода, ако видите говедари те ще ви упътят с удоволствие.
В Пирин си знаете къде със сигурност няма.
Среден Пирин - от Суватя до Попови ливади няма вода, там си предвидете да си налеете и да не замръквате около Ореляк, че вода няма.
И Славянка (Алиботуш) е безводна. Над Парилската седловина има една чешма и след това чак от другата страна при заслон Ливада (Марина поляна).

Това на прима виста, предполагам че някой, който е ходил повече по маршрута, ще даде и по-детайлна информация Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 09, 2016 12:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martinov



Регистриран на: 04 Юни 2010
Мнения: 79
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Настъпи и нашето време да опитаме да направим Е-4 мислим в неделя да тръгнем от Драгалевци. Графика е за 12-14 дни зависи от времето.
Някой ако е ришил да прави похода и има намерение да спи в село Клисура има къщи който се дават, да се свърже с Любо на тел. 0885637125

_________________
martinov66@abv.bg
Пет Авг 12, 2016 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
martinov написа:
Настъпи и нашето време да опитаме да направим Е-4 мислим в неделя да тръгнем от Драгалевци. Графика е за 12-14 дни зависи от времето.

Успех, хубаво време и никакви травми! Да се наслаждавате максимално на това второ Е
В събота тръгва групата на Вели, настъпвайте ги по петите, за да не се измързеливят след като изпият бирата от магазина в Клисура Wink Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Авг 13, 2016 5:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От профила на хижа Попови ливади във Фейсбук:
"От 20 дни моста на Кумитски чарк е готов. Маршрута и маркировката от Тевно езеро, Хижа Пирин, Хижа Малина до Хижа Попови Ливади е перфектен. Няма да се гази реката."
Снимките: https://www.facebook.com/hijapopovilivadi/posts/1584420735192384
Мостът е направен от паркаджиите, да са живи и здрави, колкото и пари да са усвоени или да не са, защото там минаването на реката е доста проблемно. Дано издържи през зимата и пролетното пълноводие.

П.П. Ако се чудите в коя хижа да спите след Тевно езеро, недейте вече да се чудите, а идете при Митко в хижа Попови ливади, който знае какво е Е-4, маркировка и посрещане на изгладнели е-четирейци! Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Авг 13, 2016 5:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ogobogo



Регистриран на: 24 Окт 2012
Мнения: 116

Мнение Отговорете с цитат
аз пък се върнах преди няколко дена от Е4. Много готино беше. Имам чувството, че макар и по-кратък от Е3, е по-сложен i и по-брутален за обувките.Моите обувки се скъсаха за 10 дена трамбоване. Имаше и губене в участъка з. Смильо-Клисура. Такова губене, че слязох в Ярлово и после обратно нагоре. А самото загубване къде се получи - малко след локвата с гумите - когато излязох на една поляна и както дотогава си вървях по марката, тя изведнъж изчезнаSmile Даже имам чувството, че в локвата с гумите видях меча стъпка. Беше голяма почти колкото ръката ми и имаше големи следи от нокти.

Та за самото ходене:
1. Симеоново-з. Смильо
2. з. Смильо-някъде в гората около локвата с гумите
3. гората около локвата с гумите - къщичката на горските до х. "7-те езера" (до ез. Трилистника)
По принцип всичко си е маркирано, но искам да кажа няколко думи. Първото е, че магазина в Клисура е затворен след 12.00. не знам после кога отваря. Другото нещо е, че в момента ловците от Клисура си правят ловна хижа на около 3-4 км след Клисура в посока Рила. Пада се около Ковачка чешма (това е по картата, иначе самата хижа е на коло 500 м северно от мястото, където пътя/ пътеката от Клисура се разделя на няколко - едното разклонение е за 7-те езера, другото е за Говедарци, имаше и още 1-2 разклонения. Другият начин по който може да се ориентира човек е за хижата е, че самото отклонение за нея е на първата поляна, на която се излиза след като е започнало стръмното изкачване от Клисура)
Казвам го без да съм я виждал тази хижа, но просто около 2 км ме кара един джип, а в него имаше табела и после шофьорът ми каза.

Другият интересен момент е за т.нар. Обесен камък. За да се стигне до него се върви по маркираното, което всъщност си е широк черен път. Покрай този път преминава т.нар. Сапаревска вада . Това е един канал, който според една табела е копан на ръка през 1800 и някоя си година и е дълъг 15 км. Та на първото място, през което каналът преминава през маркирания път (няма как да се пропусне, защото трябва да преминете над едни решетки, под които минава водата от канала) трябва да завиете надясно и да продължите да вървите по...пак черен широк път. Иначе там, където каналът преминава през пътя (т.е. където са решетките) пътят се разделя на 3 части - средната е маркираната пътека, лявата е път, който преминава през гората, но се съединява с маркираната пътека (в това съм сигурен, защото точно тогава ме изпревари една кола, която зави по левия път и по-късно я видях до една масивна двуетажна постройка, която се оказа кошара) и десният, който преминава през Обесения камък и по-късно се съединява с маркираната пътека. А иначе Обесеният камък е на около 30-40 м от този път, маркирано е със синьо и се познава по едни табели и, за съжаление, по многото боклук Sad

Самото изкачване до 7-те езера го направих покрай Долното езеро, а не през новата хижа

4. къщичката на горските до х. "7-те езера" - Кобилино бранище.
преходът си беше доста спек, защото го минавах изцяло по билото от Еленин връх чак до Поповокапски езера. Маркирано си е с пирамидки, пътечката се вижда, но това не ми попречи да се объркам 2-3 пъти. Но пък гледките са невероятни.
Самото слизане към Поповокапските езера не беше никак приятно, защото няколко пъти излизах на отвеси и трябваше да се връщам.
Даже на самите Поп. езера си приказвах едни туристи и ми казаха, че е много по-добре от Попова капа да се слезе на север към коловата маркировка (и тази пътечка е маркирана).
На самото Кобилино бранище ме учуди, че вечерта нямаше комари в заслона.
5. Коб. бранище- близо до вр. Езерник
Нищо особено този ден, освен, че беше много красиво от Рибните езера към х. Македония (понеже за 1 път минавам оттам).
6. до вр. Езерник - под Даутов връх
Слизането от вр. Капатник си беше преживяване и с тия клекове се чудя кой ли прави прехода Предел. х. Македония, особено в дъждовно време. Гадно и неприятно. Маркираовката малко след Капатник съвсем я загубих - не знам дали аз съм си виновен или просто я няма.
7. под Даутов вр. - з. Кончето
В този ден пак вървях няколко часа по немаркирани миста (т.е. марката беше с пирамидки) - от моста на Бяла река до билото. В общи линии вървене по каменни реки, сред клекове, малко подсичане и качване до превала. Идеята ми беше да спя някъде около Муратово ез., ама се наложи да ремонтирам обувки и раница.
8. з. Кончето - Чаирски езера.
Тук вървенето пак си беше по билото. След вр. Вихрен подсякох Хвойнати вр и Муратов вр., слязох на Муратовото ез, качих се до Овинатите езера и там отново по безпътечие започнах да изкачвам и подсичам. Излязох на билото, намерих отново пирамидки и по тях докато не излязох на маркираната пътека СИ от Бъндеришки чукар. Не ми стана много ясно кога съм минал Караулите. На единия от върховете имаше забита щека. Може би това е бил най-високият Караул.
9. Чаирски езера - на една беседка на около 40 мин преди Попови ливади
Браво и благодарности на хората, които са си играли да маркират. Иначе щеше да е доста приятно и често губенето.
Иначе и тук си има алтернативен маршрут по билото (на картата има такава пътека Демиркапия-Джано-Ченгечал-Демирчл-Корнишки превал.....)) и би ми било интереснода мина някой ден по нея
На Комитски чарк си има мост-нов е.
А качването (по-скоро подсичането) на вр. Ореляк си беше доооста гадно. Имах идеи да с екачвам до кулата,ама тези идеи бързо се изпариха с приближаването му.
10. беседката - Гоцев връх- по браздата
Между другото последната вода, покрай която минах в Славянка е до един заслон на ловците от село Тешово. (по спомени се казва Бъндерица, но може и да се лъжа нещо.
В началото на Славянка си има маркировка, но по някое време няма, започва да се появява доста избледняла синя. В един момент се появиха две табелки (това е около 5-6 часа след като се влязе в Славянка) - за х. Попови ливади и с. Тешово. И нито дума или марка а Парил. Доста се замислих дали не съм се объркал,но добре, че не съм се върнал да търся "правилния"път, защото това е именно той.
Сед като се качих на Голям Царев връх (Алиботуш) си оставих раницата на 103 пирамида и за 1 час (1 час отиване и 1 час връщане) бях на Гоцев вр.
11. по браздата и по разни прасешки пътеки до село Нова Ловча. Тук пак си беше доста губене и вървене докато изляза на пътека

В общи линии това си е. Снимки отново нема. Обичам да гледам, да си спомням и в момента си търся обувки, които да ме издържат повече от две годиниSmile)) Идеи???
Съб Авг 13, 2016 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Приятели, преди два дни се прибрах и аз от Е4. Успешно и без контузии. Определено преходът си струва. Много красота, много!!! Направих го по моя начин - бавно, от хижа на хижа, с лека раница. Запознах се с много нови хора, обичащи планината. Видях отново познати и обичани места. Видях и нови, непознати, диви. Маршрутът дава различен профил за ходене и гледки в отделните дни. Не ми се искаше да свърши! Искам специално да благодаря на нашите съфорумци за прясната маркировка от Комитски чарк до Попови ливади. Снимки.
Пон Авг 15, 2016 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Поздрави на двама ви - ogobogo и staria, за ходенето по маршрута.

имам въпрос към ogobogo относно написаното тук:

ogobogo написа:
В началото на Славянка си има маркировка, но по някое време няма, започва да се появява доста избледняла синя. В един момент се появиха две табелки (това е около 5-6 часа след като се влязе в Славянка) - за х. Попови ливади и с. Тешово. И нито дума или марка а Парил. Доста се замислих дали не съм се объркал,но добре, че не съм се върнал да търся "правилния"път, защото това е именно той.


Навлизането в Славянка става след Парилската седловина, табелите на която staria е снимал тук - https://lh3.googleusercontent.com/X2SRSJDJjm4vuxECEwkuRoyrIIBoUoSJUY2HA_TIyDm0awwCO6R8Ev45zaSBwxxUdtgYk3EKQ1JPZw=w799-h1064-no . За 5-6 часа би трябвало да си подминал Гоцев връх и да слизаш надолу, с твоето солидно темпо на ходене.

Това ме кара да мисля, че твоето влизане в Славянка всъщност е било все още в Южен Пирин, 5-6 часа след Папазчаир. Можеш ли да ми дадеш повече информация за минаването ти по-горе?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 15, 2016 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
diantsvetkov



Регистриран на: 31 Авг 2012
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за успешния преход и прекрасните снимки Razz Би ли споделил за колко дни премина маршрута и къде са ти били нощувките?
Пон Авг 15, 2016 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Предвид на това че се движа сам, а и отдавна не съм млад, бях предпазлив в натоварванията. Направих си график за движение за 15 дни, в т.ч. 1 почивен. 1 ден Алеко - Черни връх - Ярловски Купен - Ярлово (нощувка в къщата с гнездата - Тодор Дишлийски).
2 ден Ярлово - Букапреслап - Клисура (нощувката е в къщата за гости)
3 ден Клисура - чешмата Петруана - Урсуз вада - х.Ловна - х.Седемте езера (нощувка)
4 ден Седемте езера - Раздела - Мальовица - х.Мальовица (нощувка)
5 ден - почивен х.Мальовица - заслон Страшното езеро (нощувка)
6 ден Страшно езеро - Кобилино бранище - х.Рибни езера (нощувка)
7 ден Рибни езера - Македония (нощувка)
8 ден Македония - вр.Капатник - х.Предела (нощувка)
9 ден Предела - Бетоловото - х.Яворов (нощувка)
10 ден Яворов - х.Вихрен (нощувка)
11 ден Вихрен - Демяница (нощувка). Тук планът беше от х.Яворов през Типиците на Тевно езеро, но прогнозата беше за дъжд с гръмотевици по билото.
12 ден Демяница - Тевно езеро - Комитски чарк - Дришливата поляна - х.Малина (нощувка).
13 ден Малина - Суватя чешма - х.Папазчаир (нощувка).
14 ден Папазчаир - Парилска седловина - х.Славянка (нощувка).
15 ден Славянка - Голям Царев връх - Малък Царев - Алиботуш(Гоцев връх) - заслон Ливада - х.Извора.
Пон Авг 15, 2016 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov