ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
относно някои неща
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 102, 103, 104  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
относно някои неща
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: относно някои неща Отговорете с цитат
ray написа:
stefan_iliev38 написа:
ray написа:
Здравейте, господа,
...
...
П. П. Смятам, че в обръщението "Здравейте, господа," несъзнателно и ненарочно е пропуснато "и дами". Wink

П. П. П. Приятна беше разходката по звездното небе, напомни ми някои неща, за есенния гроздобер например. А през януари Скорпион надига щипките си в мразовития предутринен час...
...
Здравейте, stefan,
... бях избран.
...
Отговор на вашия постскриптум:
Грешно смятате. Съвсем съзнателно и нарочно е.
Радвам се, че сте си дали труда да прочетете последния ми постинг, още повече че ви е харесал. “А през януари Скорпион надига щипките си в мразовития предутринен час...” – прекрасно е, а откъде е?
Не съм задавал ВЪПРОС за пропуснатото в обръщението "и дами". Но очевидно държите да подчертаете, че сто го пропуснали съвсем съзнателно и нарочно. Странно. И разбираемо.

Чудя се дали да приема от думите "бях избран", че зад името ray стои мъж... Или може би се крие жена, а само форумният член е "приел" мъжки род поради някаква причина...

П. П. Що се отнася до "А през януари Скорпион надига щипките си в мразовития предутринен час..." - аз лично го съчиних. На 21 януари 2000 година наблюдавах пълно лунно затъмнение. В мразовитата утрин в 6 и половина часа, когато започна да настъпва полумракът, забелязах съзвездието Скорпион бавно да изгрява на югоизточния хоризонт... с щипките напред и нагоре... поразителна гледка. Поразителна - главно защото това съзвездие винаги съм го свързвал с топлите летни вечери, блещукащите светулки и жътвата на комбайни, когато Скорпион кулминира невисоко над южния хоризонт. А не с кучешкия януарски студ. Това е. Реших да си позволя дързостта да допълня един стих за началото на годината - за януари месец.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Авг 12, 2016 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: относно някои неща Отговорете с цитат
[quote="stefan_iliev38"][quote="ray"][quote="stefan_iliev38"][quote="ray"]
...
Чудя се дали да приема от думите "бях избран", че зад името ray стои мъж... Или може би се крие жена, а само форумният член е "приел" мъжки род поради някаква причина...

Мъж съм. Моя е вината, че не е станало ясно от самото начало. А и нали съм бъбрив като жена, която никога не е ходила в планината. Признавам си, че много неефективно общувам онлайн - макар че за мен "онлайн общуване" е нещо като "дървено желязо". Така де, смотан съм в псевдообщуването онлайн. И затова може би в някаква степен са прави тези (може би и сред съфорумците има такива), които държат на чистата, техническа комуникация онлайн. Например, можем да си споделяме за колко минути се стига от Тевно до Вихрен, но кво сме видели на два метра от пътеката и кво сме си помислили или почувствали, тогава или после - не. Разбирам ги. Ако се бяхме срещнали на някоя пътека щяхме да се разберем веднага, не само за това, но и за много други неща.
Пет Авг 12, 2016 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
ray написа:
Не знам дали имам право да споменавам марките на закупените неща, както и името на магазина, за да не би да се сметне че правя реклама - но в крайна сметка защо не? Нали сме тук за да си помагаме с ценна информация...

Не се притеснявай за рекламата, поне лично тя няма да улови, поради причината че не марковата, а изпитаната на терен екипировка е по-атрактивна. А и разнообразието в предлагането е толкова голямо, че едва ли някой ще обърне внимание.

ray написа:
Надявам се да успея да покоря някой връх, първенец в някоя планина, още тази година, за да видя какво е.

Като начинаещ бих ти препоръчал Витоша или Стара планина, защото пътеките са по-отъпкани и изкачването е по-неуморително, дори и за начинаещ. Но същото важи и за първенците на Рила и Пирин, изкачени по стандартните маршрути, което в масовия случай може да бъде направено за 8-9ч с връщането, за съжаление и опечаление на изпечените баш планинари.

P.S.
Не залагай на екипировката. В случай че си неопитен, както и ти сам подчерта, мазохизмът ти е в кърпа вързан и в този смисъл термините алтернативни на "покорявам" ще бъдат осъзнати в реални условия.


Благодаря ви. Чудесно. В този случай да ви кажа, че първоначално заложих на огромна раница Дойтер (която да може да побере всичко) и на зимни обувки ЛаСпортива (които естествено могат да се ползват и през лятото, докато обратното е невъзможно). Обаче междувременно си промених мнението и смятам да ги заменя с други: по-малка и по-евтина раница и някакви китайски чипици.
Относно върховете: все още съм на етап набавяне на екипировка. След това ще уточня кои върхове ще покорявам и кога. Но вие или се шегувате или много ме надценявате - за първенците на Рила, Пирин и Стара планина е арогантно дори да си мечтая на този етап. Виж, Витоша може и да влезе в плана. Но, честно казано, амбициите ми далеч не са толкова високи.
Не разбрах само защо мазохизмът ми е в кърпа вързан?? Аз съм човек, който много си угажда.
Пет Авг 12, 2016 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
20.08.2016 - Орлово гнездо, Стара планина, при бат Наско

Информация от първа ръка за всичко що ти сака душата. Е не баш за всичко, ама .... Що пане?

А и един съвет: чети това което пишеш по няколко пъти преди да го пуснеш. Визирам предпоследният ти пост. Има едно нещо което малко ме смути, на фона на останалото. Ако дойдеш ще ти кажа кое е Wink

Но може и да бъркам....
Пет Авг 12, 2016 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
20.08.2016 - Орлово гнездо, Стара планина, при бат Наско

Информация от първа ръка за всичко що ти сака душата. Е не баш за всичко, ама .... Що пане?

А и един съвет: чети това което пишеш по няколко пъти преди да го пуснеш. Визирам предпоследният ти пост. Има едно нещо което малко ме смути, на фона на останалото. Ако дойдеш ще ти кажа кое е Wink

Но може и да бъркам....


Димо, благодаря ти за поканата!
Да ти кажа защо май нямам друг избор освен да ти откажа. Първо, неудобно ми е, защото ние на практика изобщо не се познаваме. Би могло да съм някой феноменален кретен, няма как да го знаеш. Второ, онзи ден нещо “малко” се контузих и идея нямам дали ще съм във форма. Та така ... мойта май стана да ме поканят да си наточа колкото си искам от бъчвата с вино, а аз да нямам ни черпак, ни чаша.

Спокойно можеш да ми кажеш и тук какво те смущава в написаното от мен. Не за друго, а да изчистим нещата, за да не се смутят и други хора.
То остави, че трябва да си прочитам какво съм написал преди да го пусна, но и трябва да пиша по-малко – удивително е колко много глупости човек може да напише за толкова кратко време.
Наистина ти благодаря за жеста, незаслужен, като повечето хубави неща в този живот.
Пет Авг 12, 2016 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Ти си знаеш. Кретените най ги обичаме
Пет Авг 12, 2016 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение относно челник Отговорете с цитат
Здравейте, господа,
Много ви благодаря за съдействието в окомплектоването на екипировката ми за покоряване на върхове през летните сезони (за зимните ще мислим като дойде зимата). Сега да питам по-кокретно за челник. Някой има ли идея какъв и откъде да си купя? Ама искам наистина да е качествен, да може да ми свети от до, тоест от залез до изглев слънце, а не да ме зареже в потайна доба някъде посред чукарите. Та идеята ми е не просто да може да издържи поне през нощта, но и да може дето се вика ден да прави. Ясно е, че ако искам да си гледам в краката само мога и със свещ да си светя, но нали планинарството е приключение, искам да ми дава 100% сигурност, искам да виждам поне два кола напред, искам да виждам и наоколо, да знам къде съм и какво правя, а не просто да оцелявам като някой нещастник в планината. Значи, да свети дълго без да се налага да сменям батерии, да свети силно (а не след два часа да клюмне като прегрял пищов), и освен това да е издръжлив на удари, да издържа дълго при попадане във водна среда (примерно ако го изпусна в някое езеро), да издържа на натиск- а бе изобщо да носи, както се казва. И други две характеристики на които държа много - 1. да е лек (все пак го нося не за да правя мускули на врата, а за да разглеждам природните красоти, когато всички останали спят и са лишени от това) и 2. дизайн!!! Много държа на дизайна! Знаете, че днес дизайнът е всичко. Ами това е, ако може да ми препоръчате точна марка и модел и магазин да го купя. И последно важно нещо: парите не са от първостетепенно значение! Човек все пак не си купува всеки ден челник. А на него ще разчитам изключително много за покоряването на върховете и най-вече за слизането от тях, което предполагам, ще ми се налага да правя нощно време. Много ви благодаря предварително и се извинявам, че ви отнемам от времето, но в някокото магазина в които проверих като ги питах ми предложиха сто неща и така ми обясниха, че ме заболя главата от информация и имах нужда от челник, за да виждам посред бял ден.
Съб Авг 13, 2016 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Пробвай с търсачката.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Авг 13, 2016 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение челник: правилният избор Отговорете с цитат
dido написа:
Пробвай с търсачката.

Мерси, Дидо. Приятел в нужда се познава.
Изследвах въпроса в дълбочина и стигнах до извода, че от това чудо, от това творение на човешкия гений наречено челник редовият турист и планинар има толкова необходимост и полза, колкото обикновеният човек от смартфона. Тоест, ползата е малка и доста спорна, а негативите са сигурни и не са никак малки. Затова моят избор - който препоръчвам и на останалите съфорумци - е едно най-обикновено малко фенерче за 2-3-4 лева, което може да си купите от най-различни непретенциозни сергийки и магазинчета. Едно такова фенерче, няколко резервни батерии (ако планирате предимно нощно ходене из планината) и фенерчето на телефона или запалката ви, би трябвало да ви направят истински "зверове", сиреч да крачите смело и уверено в планината. Изпробвах тази теория тази вечер пред блока ми, където вероятно е доста по-тъмно отколкото край Тевно и всичко беше точно. Препоръка: използвайте спестените по този начин около стотина лева за класен челник за някакво добро дело, а добро дело е това, което е от полза за другите. насладете се на мисълта, че разни малоумни фитки не са успели да измъкнат сто лева от джоба ви жонглирайски с разни предизвикващи слюнкоотделяне думички и заигравайки с незнанието, страховете, надеждите и суетата ви.
Съб Авг 13, 2016 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Сега да питам по-кокретно за челник. Някой има ли идея какъв и откъде да си купя? Ама искам наистина да е качествен, да може да ми свети от до, тоест от залез до изглев слънце, а не да ме зареже в потайна доба някъде посред чукарите.


Темата озаглавена "За някои неща" се превърна в тема за екипировка. Само припомням, че си има отделен раздел във форума. Ето тук колегите Tw1ceBlessed и nabludatel50 тъкмо обясняват за челници -
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3145&start=120
Нед Авг 14, 2016 7:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
ray написа:
Сега да питам по-кокретно за челник. Някой има ли идея какъв и откъде да си купя? Ама искам наистина да е качествен, да може да ми свети от до, тоест от залез до изглев слънце, а не да ме зареже в потайна доба някъде посред чукарите.


Темата озаглавена "За някои неща" се превърна в тема за екипировка. Само припомням, че си има отделен раздел във форума. Ето тук колегите Tw1ceBlessed и nabludatel50 тъкмо обясняват за челници -
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3145&start=120


Господине, благодаря Ви за изразеното мнение. Същевременно вземам повод от мнението ви, за да заявя следното:
Първо, имам пълното право в тема озаглавена “относно някои неща” и намираща се в раздел “ЛАФЧЕ. ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ” да пиша за каквото се сетя, дори и за компонентите на екипировката си.
Второ, не просто имам това право, ами правилата на форума ме задължават да го правя точно тук. Това и правя.
Трето, тази тема съвсем не се е превърнала в тема за екипировката и няма как да се превърне, тъй като екипировката е последното нещо, което ме интересува, повервайте ми. Създадох я: (1) за да благодаря за този продукт, т.е. този сайт, който, твърдя аз, е един от малкото смислени български сайтове. И който е дело на всички вас. Смятам, че ползвайки се от нещо добро, ако не друго поне едно мерси трябва да кажа; (2) за да споделя за “Записките на Дивия орел” – това предстои, но не мога да стигна до него от ей такива постинги като този, който ми се налага да пиша в момента; и (3) ако се стигне дотам – да се похваля с постиженията си в покоряването на върховете (за жалост, това започва да става все по-нереално).
Четвърто, изобщо започнах да пиша за екипировка в отговор на постинги на хора, напълно непознати за мен хора, които в отговор на първоначалния ми постинг сметнаха, че е важно да ме съветват и за екипировка. Сред тях бяхте и вие, Уайтстар, за което ви благодаря. Е, след като тези хора са отделили време, мислене и какво ли не за да посъветват един пълен начинаещ и очевидно смотан човек смятам, че е най-нормалното да им отговоря, благодаря и споделя какво мисля. И сега пак им благодаря!
Пето, единственият иницииран от мен постинг за екипировка е този за челниците. В интерес на истината първоначално го публикувах тук по погрешка, но след това като размислих си дадох сметка, че точно тук му е мястото. Много ахкане, охкане и импресионизъм има в него, някакви усещания за нещо си базирани на нищо си...би стоял като кръпка сред професионалните мнения в темата посветена на челниците и дори би я разводнил, което би нарушило правилата на форума. Точно тук, в най-непретенциозния раздел ”Лафче” му е мястото. Изобщо смятам, че човек преди да пита и занимава хората със себе си преди това трябва да се опита сам да се справи и тогава да пита – иначе, да си лафи в лафчето. След това публикувах и изводите до които стигнах по въпроса за челниците - ако мога и аз да съм полезен на други хора, така както други хора ми помагат на мене с мненията си (впрочем, страницата към която насочва Уайтстар е много добра).
Шесто, първоначално нямах намерение, но сега смятам, че би било чудесно да споделя тук за усещанията си свързани с трудностите и успехите свързани с всички неща (включително и с екипировката!) свързани с покоряването на върховете – дано да бъда и аз от полза за някого. И смятам, че точно тук, в “Лафче”, е мястото да го направя. Надявам се някога да имам основания да пиша и в по-престижни раздели на форума – но това предполага знания, опит и т.н. Едно е просто да си разговаряш (лафиш), друго е да даваш мнение, на което хората ще разчитат в планината.
Седмо, Господа, моля, ако някой от вас сериозно смята, че нещо от написаното от мен не може да бъде включено в темата ми “относно някои неща”, поставена от мен във форумния раздел “Лафче. За каквото се сетите”, защото не съответства като съдържание и стил да ме уведоми, за да го изтрия. Господа, понякога все още имам проблеми с българския така че, ако има неясноти или нещо подобно, моля, да ме уведомите.

ПС само за Уайтстар: В постинга си сте променили заглавието на темата ми – най-вероятно несъзнателно, което говори още по-добре за вас – от “относно някои неща” на “за някои неща”. Вашият вариант ми харесва повече, но както се казва “късно е либе за китка”.
Извинявайте, че ви изписвам името на кирилица (другият вариант беше да го преведа), но имам някакви проблеми в момента с латиницата. Приятна вечер.
Нед Авг 14, 2016 7:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
ray написа:
Сега да питам по-кокретно за челник. Някой има ли идея какъв и откъде да си купя? Ама искам наистина да е качествен, да може да ми свети от до, тоест от залез до изглев слънце, а не да ме зареже в потайна доба някъде посред чукарите.


Темата озаглавена "За някои неща" се превърна в тема за екипировка. Само припомням, че си има отделен раздел във форума. Ето тук колегите Tw1ceBlessed и nabludatel50 тъкмо обясняват за челници -
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3145&start=120


Very Happy Very Happy Very Happy
Пон Авг 15, 2016 1:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Whitestar написа:
ray написа:
Сега да питам по-кокретно за челник. Някой има ли идея какъв и откъде да си купя? Ама искам наистина да е качествен, да може да ми свети от до, тоест от залез до изглев слънце, а не да ме зареже в потайна доба някъде посред чукарите.


Темата озаглавена "За някои неща" се превърна в тема за екипировка. Само припомням, че си има отделен раздел във форума. Ето тук колегите Tw1ceBlessed и nabludatel50 тъкмо обясняват за челници -
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3145&start=120


Very Happy Very Happy Very Happy


Смешно или не резон има и трябва да се спазва. Особено от новобранци.
Пон Авг 15, 2016 7:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
ray написа:
Whitestar написа:
ray написа:
Сега да питам по-кокретно за челник. Някой има ли идея какъв и откъде да си купя? Ама искам наистина да е качествен, да може да ми свети от до, тоест от залез до изглев слънце, а не да ме зареже в потайна доба някъде посред чукарите.


Темата озаглавена "За някои неща" се превърна в тема за екипировка. Само припомням, че си има отделен раздел във форума. Ето тук колегите Tw1ceBlessed и nabludatel50 тъкмо обясняват за челници -
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3145&start=120


Very Happy Very Happy Very Happy


Смешно или не резон има и трябва да се спазва. Особено от новобранци.


Very Happy Very Happy Very Happy
Пон Авг 15, 2016 8:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bikerboy



Регистриран на: 07 Фев 2015
Мнения: 26
Местожителство: Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Колега раздвояваш ни малко, сега не знаем челник ли да ти препоръчаме или хладилна чанта за бирата където че си носиш Rolling Eyes .
Относно съветите за преходите започни с по кратки за да добиеш увереност и да "калибрираш" обувките по краката ти. А що се отнася до нощни и зимни преходи изчакай малко че май ти е рано още.
П.П. И застраховка да не забравиш да направиш че колегите от ПСС скъпо взимат.
Пон Авг 15, 2016 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 102, 103, 104  Следваща
Страница 2 от 104

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov