ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине 2016
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине 2016
Автор Съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Планинец написа:
Къде може да се нощува в района на х. Бузлуджа, която доколкото знам не работи?

Как да не работи?


Ами прочетох тук:
http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Stara/BuzludjaStara

че хижата пак била без хижар. Да разбирам ли, че все пак работи?
Чет Авг 11, 2016 8:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
diantsvetkov



Регистриран на: 31 Авг 2012
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Ние спахме там , имаше доста хора. Все пак звънни за да си сигурен.
Чет Авг 11, 2016 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
diantsvetkov написа:
Ние спахме там , имаше доста хора. Все пак звънни за да си сигурен.


Благодаря, може ли да ми кажете актуален телефон?
Чет Авг 11, 2016 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
diantsvetkov написа:
Ние спахме там , имаше доста хора. Все пак звънни за да си сигурен.


Благодаря, може ли да ми кажете актуален телефон?


Не се осланяй на този сайт. Там всеки пише що иска и повечето неща са глупости

Тел. 0431/62566 - това е ТД Орлово гнездо. Каката ще те запише. Прати й много здраве от мен Very Happy От там резервацията е сигурна. Други които имам 0882955304; 0882966490; 0897473961;
Чет Авг 11, 2016 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Планинец написа:
diantsvetkov написа:
Ние спахме там , имаше доста хора. Все пак звънни за да си сигурен.


Благодаря, може ли да ми кажете актуален телефон?


Не се осланяй на този сайт. Там всеки пише що иска и повечето неща са глупости

Тел. 0431/62566 - това е ТД Орлово гнездо. Каката ще те запише. Прати й много здраве от мен Very Happy От там резервацията е сигурна. Други които имам 0882955304; 0882966490; 0897473961;


Croc
Чет Авг 11, 2016 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
...
Благодаря, може ли да ми кажете актуален телефон [на хижа "Бузлуджа"]?

Dimo Kolev написа:
...
Не се осланяй на този сайт. Там всеки пише що иска и повечето неща са глупости

Тел. 0431/62566 - това е ТД Орлово гнездо. Каката ще те запише. Прати й много здраве от мен Very Happy От там резервацията е сигурна. Други които имам 0882955304; 0882966490; 0897473961;

Сайт http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Stara/BuzludjaStara:

"xижа Бузлуджа/стара/
...
Телефон 0882/955304, 0431/62566, 0882/966490, 0887/902009"

ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ » Стара планина » Къде да нощуваме в Стара планина - информация
"х.Бузлуджа(стара) - намира се на южните склонове на вр.Бузлуджа на 1280м н.в. и представлява масивна двуетажна постройка с капацитет 34 места. Изходни пунктове - гр. Казанлък - 25км. (по асфалт); гр. Шипка - 2.00ч; с. Крън - 3.00ч. по пътека/ 11км. по асфалт; с. Енина - 3,00ч; гр.Габрово/кв.Ябълка/ - 2.30ч; проход Шипка - 2.00ч. /11км. по асфалтово шосе/. Тел: 0889/441197, 0431/62566, 0882/966490, 0887/902009.
GPS: N 42,43.894’, E 25,23.866’"
Чет Авг 11, 2016 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Втори опит на същата височина Smile
На 21.8 ще се опитам да си изпълня плана за 8 дневно минаване. Ако някой иска да помага за някой участък, може да ми пише. Особено полезно би ми било от Котел нататъка, ако дай боже стигна по график, някой който знае добре пътя и може да ходи/тича така, че да не се забавя.
Вто Авг 16, 2016 8:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:
... Особено полезно би ми било от Котел нататъка, ако дай боже стигна по график, някой който знае добре пътя ...
Добре е да дадеш планирания график - по възможност с дните от седмицата - за да може хората да се ориентират.

А защо вместо това не дойдеш на премаркирането около Котел септември, за да разучиш сам пътя и вече да го знаеш? Wink

Арабаконак и старият път от село Губислав към шосето за Лакатник също чакат доброволци с ножици и триони...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Авг 16, 2016 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
momchilov написа:
... Особено полезно би ми било от Котел нататъка, ако дай боже стигна по график, някой който знае добре пътя ...
Добре е да дадеш планирания график - по възможност с дните от седмицата - за да може хората да се ориентират.

А защо вместо това не дойдеш на премаркирането около Котел септември, за да разучиш сам пътя и вече да го знаеш? Wink

Арабаконак и старият път от село Губислав към шосето за Лакатник също чакат доброволци с ножици и триони...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Ще дойда, ама ще е някой уикенд. Сега 5 дена отпуск съм взел - и не искам да изпускам последната си възможност тази година...
Пътя го знам, но за разлика от този до котел, нататък не съм сигурен, че е най-ефективния. Особено с тоя кратък ден вече - добре е да има някой дето знае.

В тая връзка, някой спал ли е скоро на зла поляна в новопостроената барака?
Вто Авг 16, 2016 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Не съм спал, но няма да имаш проблеми. Мога да ти дам телефона на единия говедар. Дължи услуга Wink

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Авг 16, 2016 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Успех, momchilov Отговорете с цитат
Стискам палци на momchilov да успее.

Моите препоръки към правещите К-Е

Искам да подчертая, че не налагам мнение - всеки сам си решава, а споделям моите наблюдения и пресен опит. Всеки е различно подготвен, има различни травми или проблеми, различен опит, всичко е строго индивидуално.

1. Прочетете колкото можете пътеписи и мнения тук във форума - хората преди вас са дали страхотна, синтезирана и много разнообразна и подробна информация за маршрута, различни варианти, къде да се спи, къде е водата - общо взето всичко.

2. От собствените ми наблюдения - първите 3 дни са решаващи за прехода, не заради спряганото голямо катерене към Мургаш, което е факт, но повечето хора подсичат върха и излизат директно от Белия камък, по лявата пътека, на Зла поляна. Основният проблем са натрупаните травми - колене, глезени, ходила, пришки... затова е важно първите дни човек да не се изсилва прекалено.

3. След като обмислите всичко, преценете дали да отидете с организирана група или с приятели/познати/съфорумци. Има хора, които го правят и сами, и на тях шапка им свалям, всичко е възможно да се случи - четох пътеписи на хора ухапани от змия, а при нас имаше ухапани от оси, кърлежи, здраво куцащи, подути глезени и колене, разстроени стомаси... Вероятност от загуба на маркировка тук-таме също е възможна, така че ако сте няколко можете да се разпръснете в различни посоки и да я търсите по-лесно.
- ако сте решили да ходите с група - аз бях с такава организирана група и не бих препоръчала точно нея на други хора. По мое мнение, ако се слиза на пр.Петрохан и от там се качва вр.Ком, и после се слиза долу на х. Ком за спане - за мен това е тотална загуба на време, а и прави прехода на следващия ден много по-дълъг, неприятен и точно на обяд се пада да сте на билото при Тодорини Кукули под палещите лъчи на слънцето. Бих си избрала група с вариант за 1ви ден, където се тръгва или от х.Ком първоначално, качва се връх Ком и се спи на пр./х. Петрохан, или се тръгва от пр.Петрохан (хвърля се багажа на барчето и се качва върха без тежести)- вр.Ком - пр. /х. Петрохан, както правят някои други организации.
- Тръгвайки на другия ден от х.Петрохан към 6ч сутринта, вие ще минете горе през откритото било по хлад и малко преди обед ще сте на х.Пробойница. В нашия случай, ние се паднахме по обедно време горе на поляните и изпукахме от жега, в тези дни слънцето напичаше яко, на някои им прилошаваше, на други им свърши водата, влачехме се едва едва в жегата... Ако се тръгне рано, към 6ч, от х. Петрохан и правейки необходимите почивки, може да се стигне до към 18-19ч до село Лакатник, където да се спи на палатка или частни квартири, някой беше дал телефон за такъв вариант, или за по-бързите - на х.Тръстеная, което от прочетените пътеписи видях, че не е невъзможно, доста хора успяват да стигнат до там. Вариант е също спането на чифлик Чемерник, където ядохме страхотно кисело мляко и е малко след х.Тръстеная - по пътеката към х. Лескова.

4. Веднъж като си определите някакъв примерен маршрут - вземете телефоните на всички места за спане от линковете, дадени в началото на секцията К-Е и се обадете на хижарите - питайте ги дали работят хижите, постоянно ли има човек там, какви са условията, готвят ли... всичко, за което можете да се сетите, че ще ви е полезно и необходимо като информация. Има хижи, където няма човек постоянно и трябва да се обадиш предварително, да съобщиш че ще ходиш там, иначе ще ги намериш заключени, особено ако е през седмицата.

5. Щеки - за мен задължителни - не толкова заради качването, макар че също помагат и там, а заради спускането, а то е много; също като помощно средство за отместване на драки, клони и гонене на пълзящи гадинки.

6. Гети, по възможност дишащи - за мен задължителни - моите не дишаха, но пък ме пазиха от абсолютно всичко по пътя. Не ме беше страх от тръни, къпини, змии, хвойни, всякакви бодливи неща, мръсотия, вода... просто безценни. Мое мнение, не го налагам.

7. Вода - по билото се случва да минавате часове, 5-7 часа понякога, без водоизточници, така че поне 1 добър контейнер за вода е задължителен. Доста хора от нас имаха 3 литрови резервоари за вода с маркуч, което ми се видя доста удобно. Аз имах 1.5л много леко шише от Декатлон, което свърши чудесна работа. Отделно имах друго шише от 1л, което обикновено нося в ръка, защото предпочитам да пия вода често и на малки глътки, вместо наведнъж по много, но нарядко. Когато се налагаше, купувах от хижите и 1.5л бутилка с минерална вода, да имам екстра течности.
- има тук един трак с отбелязан маршрут и вода; прекрасен е, свърши ни чудесна работа. На доста места през август водата беше вече пресъхнала или течеше едва едва, примерно - чешмата преди Агликина поляна течеше едва едва и водачът ни каза да не наливаме от там, нямаше добър дебит и според него не беше достатъчно чиста.
- не вярвайте винаги на хижарите, които ви казват че еди къде си има течащ извор или вода. Случи ни се на х. Чумерна, където ни казаха че по-нагоре имало място с много вода. Като отидохме там беше малко и не много чиста. Аз си бях заредила доста, но други го бяха послушали и се оказаха почти без вода, а там следва един доста дълъг безводен участък, та се наложи да напуснем пътеката, да отидем долу до Бяла Паланка до едно дере с поточе, и там на една чешма да налеем вода, но това ни увеличи времето доста, а и всичкото спуснато после трябваше да го изкачим. Това, което искам да кажа е - има ли вода - наливайте, ако намерите после по-студена и прясна - излейте наличната и налейте, иначе си имайте вода в резерв винаги.

8. Храна - на повечето хижи се готви и супи и скара са най-често срещаните менюта. Аз не посмях да ям единствено на гара Кръстец, защото се ужасих от лошите хигиенни условия. Ако ще спите в близост до хижи и заслони - хората почти навсякъде готвят добре, на места дори много вкусно. Грехота си е да отидеш на х.Дерменка и да не хапнеш от вълшебната гъбена супа. Прекрасна е. На х.Добрила всичко беше вкусно - паниран кашкавал, кабапчета, сланина, която повечкото остана за обяда за другия ден, таратор ... беше просто ... мням.
- някои от нас си имаха ятаци, които им носеха пържоли, дини, чисти дрехи... ако и вие сте от късметлиите - възползвайте се максимално. Добри хора ми дадоха мъничко и на мен, та и аз си хапнах вкусна пържолка единия път.
- четох, че някои ползват разни енергийни гелчета. Химии избягвам да ползвам, затова си направих от бъркоча на мама, който тя нарича еликсир, и намазан на бисквити "Закуска" е супер храна - дава енергия и е бърза закуска. Взема се 1 буркан по възможност по-чист пчелен мед и се разделя на 2 буркана с винт. Взема се 1 пакет от минимум 200 гр прашец и се разделя на 2, като се добавят половинките в 2та буркана с мед. В продължение на 2 седмици като минавате покрай тях ги обръщате с главата надолу и после пак на обратно, така че да се омеси колкото се може повече прашеца с меда, да омекне и да се премеси с него. Ако стане единна хомогенна смес - най-добре, но за 2 седмици вероятността е малка. След това се вземат сурови тиквени семки поне 200 гр и се смилат, разделят се на 2 и се добавят в бурканите. Вземате каквито си искате ядки, според личния ви вкус, и се мелят (аз меля всичко на мелачка за кафе - по-лесно е за усвояване от стомаха и не влиза между зъбите), разделят се на 2 и се добавят в бурканите. Този път добавих и малко смляно сусамено семе. Някои хора могат да добавят и малко стрит клей, според желанието. Добавих и няколко пълни лъжицикуркума. Цялото това нещо го смесих добре с дървена лъжица. Тъй като бях с организираната група и бус ни караше големия багаж - взех 1 пълен голям буркан и го сложих в багажа, каран от буса, а в един малък буркан с винт напълних от сместа и него си го носих всеки ден с мен. Пак повтарям - това намазано на бисквити или филия с масло е вкусно, поне за мен. В кисело мляко също става - може да се добавят и на дребно нарязани плодове и цели семчици чия.
- 2ри вариант за супер калорична енергийна закуска - омесено масло с халва, намазано на филия.
- 3ти енергиен вариант - фурми, смокини - сушени и сурови, стафиди, праскови, банани.
- в Котел има много добра пицария в близост до хотел Кристал, където хапнахме чудни пици. Моята Хавайска пица беше много свежа и вкусна. Препоръчвам самото заведение на всеки.
- хижа Узана - страхотна хижарка, угоди ни за всичко. Баничките сутрин са супер вкусни.
- хижа Козя стена - добра закуска и всякакви вкусотии.
- хижа Партизанска песен/Янтра - вкусна храна, мусаката беше много добра.
- хижа Дерменка - знам че се повтарям - страхотна гъбена супа от гъба кладница. Вкусът и е като на месо.
- хижа Добрила - всичко там беше много вкусно - сланина, паниран кашкавал, кебапчета, таратор - бяха вкусотия.

ВНИМАНИЕ:
- Малко преди да слезете долу на гара Лакатник, при къщите горе над Топилото / Басейна - кой както ще да го нарича, когато реално видите едни от първите къщи - от дясната страна в една от къщите една баба продава страхотно домашно сирене смес козе-овче по 6 и 50 килото (2016г). За мен това си влиза в графа - "задължителни" покупки. Вкусно, истинско сирене.
- хижа Тръстеная - малиновото вино беше свършило и взехме ягодово - пак беше много хубаво.
- ферма Чемерник - киселото мляко и сиренето бяха много вкусни.
- в Дъскотна в първия ресторант, който при влизане е на самото шосе, не този до кметството, не и другия до хранителния магазин, а отдясно на шосето - правят страхотна цаца, салати, картофи със сирене, само шишчетата им не са хубави, защото ги вземат готови опечени и само ги претоплят в микровълновата. И най-важното - бащата на собственика ни донесе вкусни домашни розови домати, с които презаредихме дисагите. Може да се попита и за други плодове и зеленчуци. Това е благодатта на месец август - има всичко в селските дворове.
- в Емона, под ресторанта където всички пият бира с гледка към нос Емине - видях страхотна градина с огромни смокини, които са ми най-любимият плод заедно с черната череша и динята. Та, докато си пиех колата видях една жена да шъта долу и и казах, че искам да си купя смокини. Тя ми каза че не ги продава, но след няколко минути ми подаде една шепа със смокини и сини сливи - бяха просто невероятни. Сигурно са и чисти, непръскани. Абсолютна вкусотия! Благодаря!

9. Спането - за хората на палатка - първо поклон, че мъкнете целия катун с вас, особено ако минавате през Купените, после - вие сте лесни - където се уморите или замръкнете - там спите.
- за хората без палатка - обадете се на хижите предварително и НЕПРЕМЕННО си вземете ТАПИ ЗА УШИ - няколко чифта. Изгубих моите на х.Тъжа и преди добри хора да ми дадат чифт от техните допълнителни тапи, прекарах няколко почти безсънни нощи.
- в Дъскотна се оказа, че в туристическата спалня при Ральо няма места. Затова - запазете си места предварително, когато решите къде ще спите. Ако ви се променят плановете - непременно се обадете на хижарите да знаят, че няма да пристигнете, за да не ви чакат и да се притесняват.
- в Котел спахме в хотел Кристал - много съм доволна - чист, добра локация, нови хубави бани. Хората ни предложиха сервиз за пране на дрехите - външен човек дойде и взе всички торби. За цяла голяма торба пълна до горе с неща платих около 7 лева - изпрани и изгладени.
- заслон Орлово гнездо - отзивчив хижар, красива панорама, много ми хареса.
- хижа Добрила - пране и сушене на една пералня с дрехи - 10 лв. Комбинирахме се доста хора и така ни излезе много евтино.
- хижа Тъжа - пране на дрехи, без сушене мисля че беше - не помня цената, но беше поносима.
- хижа Ком нова - ужасни арендатори, които не мога да нарека хижари, на които не им пука за нищо и никой. Нашата стая на първия етаж беше потънала в плесен и мухъл, в столовата на тавана огромно петно мухъл, порции малки и скъпи на храната, през нощта имаше хора, които слушаха чалгии до 2 и 30 сутринта, многократно ходихме да ги караме да намалят музиката, с хижаря също говориха хора преди лягане - казал, че там било така - докато имало хора в столовата, можели да парвят каквото си искат. Брей! Тази хижа за туристите ли е или само за туристунгерите? И защо тогава го наричат ХИЖА? Аз повече не бих спала там.
- Старата хижа Ком не знам дали работи, но ако пак ходя бих спала в нея или по-добре на х./пр. Петрохан.
- за останалите хижи - виж раздел "Храна".

10. Комуникациите - Глобул/Теленор почти нямат обхват горе. Много са зле, а това ви афектира вас не заради разговори с близките, а защото когато ви се наложи да се обадите за помощ или да се чуете с хижар - няма да можете. МТел и Вива имаха обхват през повечето време.

11. Лекарства - не съм лекар и само ще споделя какви имена се спрягаха най-често на нашето ходене.
- Тук ми препоръчаха Лиотон1000, за което много благодаря, за възпалените ходила - ужасно ме боляха, едва стъпвах на тях. Използвах и него, и много други неща - кой каквото ми даваше - мажех, и комбинацията се оказа успешна.
- подутите глезени с температура - оказа се, че част от проблема съм си причинила сама. Наглезенките и наколенки имали размери, не се купували просто така. Бях сложила доста стегната наглезенка, която е пречела на свободното движение на кръвта и лимфата. След като я махнах и я замених с ластичен бинт, нещата се нормализираха и отока изчезна. Ластичния бинт ми показаха да го връзвам не само на глезена, но да го прекарвам и през ходилото на няколко пъти. Аз пък забелязах, че от това и болката в ходилото ми намаля доста, така че вместо по 1-2 пъти го прекарвах през ходилото по 3 пъти и това даде много добър резултат - поне до към 1-2 часа следобед не ме болеше, а болка се засилваше реално едва към 4-6 часа следобед. Глезенът по същия начин.
- Магнезиево олио - всяка сутрин и вечер мазах целите крака с него, и понеже беше във флаконче за спрей - пръсках коленете и през обедната почивка. Помага много против крампи и мускулна треска. Вечер след измиване пръсках ходилата, коленете и глезенете също. Един от любиимите ми продукти.
- комбинирани таблетки - Магнезий, Калций, Цинк, ако има и още нещо като Калий, витамин Д3... - да се подпомогне електролитния баланс в организма. С потта изхвърляме доста от тях.
- ПРИШКИ - облепянето на краката с лекопласт предварително, дори преди тръгването 1ия ден, помага много за избягването на пришките. Под стъпалата, на възглавничките - задължително. Някои облепяха и индивидуално всяко пръстче. Това даде добър резултат и доста хора избегнаха пришките така.
- в аптеките продават цинк на прах, който затварял раничките. Носех такъв, но не съм го ползвала - дадох го на едни събратя, които казаха, че им е помогнал. На тях краката им бяха живи рани. Как издържаха до края - не знам, но си го изходиха всичкото. Браво!
- имаше хора с домашни мехлемчета от мас с билки. И аз носих такова, но не ми се наложи да го ползвам. Правени са основно от мас с варени в нея различни билки, основната е невен; някои бяха сложили и клей.Добър вариант са като мехлем за заздравяване на рани.
- слънцезащитни кремове - взех скъп от аптеката, 50+ фактор, по препоръка на аптекарката, че бил медицинска козметика а не обикновен, платих 47 лв за удоволствието и изгорях още на 1ия ден. Лицето ми стана на подметка, кожата на ръцете ми сбръчкана като на слон. Имаше хора с евтин на Бочко или други и им свършиха чудесна работа.
- деган - това, че вие нямате почти никога стомашни проблеми не значи, че няма да ви се случи точно на този преход. Имах късмет, защото бях с много други хора и имахме с нас почти всичко, защото все се случва някой да има някакъв проблем, който другите нямат. Ако сте малка група - вземете си непременно. Почти всички изкарахме стомашни разстройства. Ужасно е, вярвайте ми, особено в жегата.
- активен въглен - виж по-горе. И от него ми дадоха и пих през 1 час с дегана.
- нещо при разстройство - не съм лекар, не знам кое е по-добро, имодиум или нещо си беше с "л", но непременно си вземете и от тези хапченца.
- нещо против алергии - още 1вия ден няколко души ги нажилиха оси. Бяха се подули целите, краката им бяха кръв червени и горяха, и така няколко дни. Пиха урбазон, после им го и биха, и пак минаха дни, докато се оправят. Затова - първо - гети, и после - поне хапченца, ако не ви се носят инжекциите. Те се бият мускулно - добре е да се научете как се бие мускулно инжекция - не е някаква философия. Ако вземете ампули и спринцовки - в аптеката им казвата да ви дадат с най-малките иглички, за бебенца, иначе боли яко.
- парацетамол, аналгин, аспирин, мултивитамини разтворими, и кой от каквото си страда - да си го вземе.
- лекопласт - задължително. Аз ходих със сандали и чорапи и краката ми можеха да дишат. Предварително залепих лекопласт на възглавничките, и мисля че това ме предпази от пришки.
- чесън - научих, че ако току-що ухапано от пчела-оса се натърка с чесън, не се получава оток. Добре е да има 1-2 скилидки чесън на удобно място по всяко време.
- йод - имайки цял живот проблеми със сливиците, и от магарешки инат отказвайки да ми ги махнат, научих, че ако се направи гаргара с разтвор от 1 доза йод и 5 дози за възрастни, 10 дози за деца вода, и така 5 пъти на ден, сливиците се изчистват и спадат. При мен проработи след 1я път, като 5 дози вода ми се стори малко и разредих със 7, т.е. 1 към 7 йод към вода. Рецептата била взета от bg mama. За пореден път се убеждавам, че ако ти трябва някаква информация - първо се минава от там и тогава се търси другаде.
- БЪЛХИ - още не съм открила природно, натурално средство за прогонване на бълхи - ако някой знае такова да сподели.

12. Обувки - моите декатлонски непромокаеми половинки ги носих само 2 дни - 1я и на Купените. През другото време бях със сандали Trango, които нося задължително с чорапи, и мисля, че те ми спестиха пришките. Доста хора от нашите смениха туристическите обувки с маратонки и казаха, че се чувстват по-добре - по-леки, по-удобни, краката им почти спряха да се потят. Аз лично не съм го правила, не мога да го препоръчам от първа ръка, само споделям. Ако ползвате нови туристически обувки - непременно ги разтъпчете добре преди прехода. Чорапите също са важни. Тук имаше тема специално за чорапите - прочетете я. Бях с 2 чифта къси Arpenaz 500 от Декатлон, и съм много доволна, съжалявам че нямах поне 4 чифта от тях. Купих ги на промоция, иначе са си скъпички на реална цена.

13. Дъждобран - задължителен. Моят е пончо, покриващо цялото тяло и раницата на Ферино. Слага се над раницата и е до под коленете. Много съм доволна от него. Ако си с гети, непромокаеми обувки и дъждобрана - можеш да си вървиш с часове под дъжда без никакъв проблем.

14. Лека ветровка и добър полар - за да ви е топло вечер в планината или като завали.

15. Олекотена кърпа от Декатлон - бях със L размер, около 9 лв. Лека, компактна, попива всяка капка - супер е.

16. Шапки за слънце - бях купила скъпа шапка с парче отзад да пази врата, за 18 лв - да за мен е скъпа, защото не свърши никаква работа. Абсолютно безсмислен артикул - изпотяваше ми се главата ужасно и изгорях, беше ми много горещо с нея през нея. Съответно видях хора с големи, леки шалове, покриващи главата и раменете им - чудесна работа им свършиха - така и главата и врата могат да дишат, и заедно с раменете - цялата горна част на тялото да е предпазена от жаркото слънце.

17. Карабинерчета - много удобни да си закачате по раницата разни неща - храна, обувки, чаши, които да играят ролята на чан и да гонят мечки и диви прасета ... каквото ви хрумне. Не е задължително да са някакви големи и скъпи - среден размер и евтини също вършат работа. Имах алуминиеви по 3.50 лв парчето и бях доволна от тях.

18. Палатка - купих си на Vango и не съм доволна. Не мога да ви кажа защо, просто не ми хареса. Оставям настрана, че едната рейка ми се счупи още на първото монтиране, нацепи се. Просто - не е моята палатка. Иначе изглеждат добре. На дъжд не е тествана - не мога да коментирам.

19. Кога да ходите - мое мнение, не го налагам - краят на юли, началото на август - след големите групи.
+ Пътят е перфектен, вероятността да се загубите - минимална, всички трънаци и коприви са здраво смачкани. Кошмарът на Риш не е никакъв кошмар - това са само легенди от преминалите предишните месеци, били първи пъртината през тях. Ние го минахме Ришкия ужас на "юруш" - имаше само 1-2 малко неприятни участъка при паднали дървета, иначе всичко беше така изпотъпкано, че .... вървяхме и си пеехме. Не ми се мисли за първите минали от там обаче. Ужас!!!
+ това е най-малко дъждовният период от годината, така че опасността от гръмотевични бури е по-малка. За пръв път минах през Ботев в почти хубаво време. Лееекинко прекапа 2-3 капки на върха, ама това нямаше да е Ботев, ако не си беше показал рогата поне за малко, нали! Ноооо, Ботев си е Ботев - просто прекрасен в хубаво време.
- Лошото е, че доста извори са с намален дебит или пресъхнали, но ако се предвиди достатъчно вода - не би било проблем.
+ Денят е доста дълъг, могат да се правят по-дълги преходи с повече почивки.

20. Ракийка - да се носи задължително. Ракийката разтапя всички ледове - това го видях с очите си на толкова много места. Ако искате да имате добри отношения с хижари и местно население, добрата, блага, мека ракийка е част от задължителния инвентар на всеки турист. Smile

- При цялото ядене на боклуци от рода на сухи пасти, шоколади, вафли и коли, съм свалила 5.4 килограма.


--------------------------

Това е за сега от мен. Ако се сетя още нещо ще го добавя по-късно, или още по-добре - ще оставя и други хора да си напишат и те съветите.


Последната промяна е направена от Alina на Вто Юли 03, 2018 12:04 am; мнението е било променяно общо 6 пъти
Вто Авг 16, 2016 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Re: Успех, momchilov Отговорете с цитат
Alina написа:
.................

20. Ракийка - да се носи задължително. Ракийката разтапя всички ледове - това го видях с очите си на толкова много места. Ако искате да имате добри отношения с хижари и местно население, добрата, блага, мека ракийка е част от задължителния инвентар на всеки турист. Smile


Е това е разковничето на прехода. Задължително трябва да се носи. 20 дена по 150-200 гр. прави 3-4 литра. Не е много. Важното е да я има. Ама това е само за личната консумация. Ако и ще се разтапят ледовете става сложно. Rolling Eyes
Вто Авг 16, 2016 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Re: Успех, momchilov Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Alina написа:
.................

20. Ракийка - да се носи задължително. Ракийката разтапя всички ледове - това го видях с очите си на толкова много места. Ако искате да имате добри отношения с хижари и местно население, добрата, блага, мека ракийка е част от задължителния инвентар на всеки турист. Smile


Е това е разковничето на прехода. Задължително трябва да се носи. 20 дена по 150-200 гр. прави 3-4 литра. Не е много. Важното е да я има. Ама това е само за личната консумация. Ако и ще се разтапят ледовете става сложно. Rolling Eyes

ха, че на мен толкова няма да ми стигне само за обедните почивки бе Димо Very Happy
Вто Авг 16, 2016 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
еее, стига де! Литър и половина стигнаха за половината преход. После други поеха щафетата, техни ятаци им я донесоха. Smile Важното е да е домашна и не прекалено силна, да е мека, блага, да не боли глава от нея. Very Happy
Вто Авг 16, 2016 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Re: Успех, momchilov Отговорете с цитат
joy_boy написа:
Dimo Kolev написа:
Alina написа:
.................

20. Ракийка - да се носи задължително. Ракийката разтапя всички ледове - това го видях с очите си на толкова много места. Ако искате да имате добри отношения с хижари и местно население, добрата, блага, мека ракийка е част от задължителния инвентар на всеки турист. Smile


Е това е разковничето на прехода. Задължително трябва да се носи. 20 дена по 150-200 гр. прави 3-4 литра. Не е много. Важното е да я има. Ама това е само за личната консумация. Ако и ще се разтапят ледовете става сложно. Rolling Eyes

ха, че на мен толкова няма да ми стигне само за обедните почивки бе Димо Very Happy


Е те затова не правим и Ком-Емине я. Докато стигнем до Ком както сме надалече и сме я изпили по пътя още Very Happy Ако сложим и бирата става една....

Alina написа:
еее, стига де! Литър и половина стигнаха за половината преход. После други поеха щафетата, техни ятаци им я донесоха. Smile Важното е да е домашна и не прекалено силна, да е мека, блага, да не боли глава от нея. Very Happy


Виж как съм го нацелил с литрите значи Very Happy То ятаците хубаво ама ако ги има. Скоро станах на Дидогена и аз ятак, такъм щеше да черпи с моята ракия и виж какво стана.
Вто Авг 16, 2016 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19  Следваща
Страница 17 от 19

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov