ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвет за маршрут из Златишко - Тетевенския Балкан

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Съвет за маршрут из Златишко - Тетевенския Балкан
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Съвет за маршрут из Златишко - Тетевенския Балкан Отговорете с цитат
Идващият дълъг уикенд ни отвори възможност да се поразходим още един път по Балкана и решихме този път да е западно от Вежен, където почти не сме ходили (само веднъж до х. Бенковски). Ще е за 3 дни, т.е. с 2 нощувки на хижи. Тъй като не е познавам района и се ориентирам само по картите и пътеписите, искам съвет от по-опитните как да си съставя маршрута. Насочил съм се нощувките да са в някои от хижите Свищиплаз, Момина поляна, Бенковски. За тях има добри отзиви и е сигурно, че работят.
Най-вероятно ще сме с кола (от Варна), но има и някаква вероятност да пробваме с влак (нощния), ако това ще ни даде възможност за по-добър маршрут.
Ако сме с колата, обаче трябва да се има предвид, че първия и последния ден не трябва да има повече от 4-5 часов преход, заради пътуването, Средния ще гледаме да го уплътним добре, т.е. 8-9 часа ходене не са проблем (малка компания сме).
Това, което ми дойде наум, на "първо четене", е да тръгнем от Златица до х. Свищиплаз, където да спим първата вечер (малко е, но за половин ден не видях друг вариант). Втория ден да направим едно добро ходене до х. Бенковски (където много ми хареса миналата година). И на 3-я ден да слезем до с.Антон през Антонски превал, където ще търсим вариант да стигнем до Златица за колата. За да не повтаряме участъка от хижата до Антонски превал, на отиване (2-я ден) може да се спуснем през Булуваня или чак през Братаница от билото. Тъкмо до там сме го ходили от изток.
Отворен съм , разбира се, и за по-добри предложения, има още 1-2 дни до тръгване Smile . Може и до х. Вежен да се стигне, там май има нови хижари, да се види как е обстановката. Всъщност районът, в който се целим е между Кашана и Вежен , най-общо. За колкото ни стигне времето и силите.
Чет Сеп 01, 2016 12:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едно лично мнение за качването до хижа Свищиплаз - по жълтата маркировка на мен ми харесва много повече, отколкото по синята, така че ако не сте се качвали от там го препоръчвам.
http://www.kade.si/#map=15/2688694.97/5274892.68/0

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Сеп 01, 2016 6:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
088 5737062 Това е номерът на бай Петър от Пирдоп. Не знам как е сега, но до преди няколко години работеше като такси. Два пъти ме е карал из района. Например обаждал съм му се от Антон и ме е карал до Пирдоп, а вторият път ме взе от пътен възел Клисура до Антон. В началото беше малко недоверчив, беше го страх да не е измама, но вторият път като му напомних за първия, нямаше проблем. Дори вече да не работи, ще ви каже някой друг. Аз иначе 4 пъти съм стопирал в този район по подбалканското шосе, досега с нулев успех.
Чет Сеп 01, 2016 7:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Едно лично мнение за качването до хижа Свищиплаз - по жълтата маркировка на мен ми харесва много повече, отколкото по синята, така че ако не сте се качвали от там го препоръчвам.
http://www.kade.si/#map=15/2688694.97/5274892.68/0

Благодаря!
Точно това щях да питам - от къде е по-приятно да се качим до Свищиплаз?
В пътеписи от по-предни години, четох за червена маркировка (не била съвсем довършена - липсвал червения цвят Very Happy ), която не виждам на картата, но според описанията - май съвпада с това, което сега е жълтата. Rolling Eyes
За да я хванем, трябва от първия навес след параклиса да хванем покрай реката, после по сипея и малко след това ще се появи марката, нали така?
Чет Сеп 01, 2016 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
От Златица до хижата ще стигнете за около 2,30ч., на хижата може да си оставите раниците и да се качите на връх Свищиплаз, така ще запълните деня. А и върхът е в обратна посока от тази, по която ще поемете на следващия ден.
Чет Сеп 01, 2016 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
За да я хванем, трябва от първия навес след параклиса да хванем покрай реката, после по сипея и малко след това ще се появи марката, нали така?

Точно така, но ако междувременно няма някаква промяна, марка няма да се появи. По фрагмента от картата,който Мариана е показала, минаваш втория сух поток и веднага в дясно търсиш пътеката, има бяла вързанка/ако все още стои/,появяват се марки, но трудно се забелязват от пътеката,която продължава по долината.
За визуална ориентация за подхващане на пътеката по "жълтата маркировка":
снимка 1
снимка 2
снимка 3
уточнявам:снимка 3 е вход/изход на пътеката непосредствено до сухия поток, малко по-напред е втория вход/изход/ориентир камъка/. На картата се виждат двете пътеки, които скоро се съединяват.
Най-кратък маршрут за изкачване на Свищиплаз от Златица е :заслон 1-заслон 2-вр.Главеш/Венков егрек с подсичане от дясно/-вр.Козуелеси/подсичане от ляво/-през вр. Орльово скала и "без път" към Свищиплаз. Маркировката /бяла черта/ до заслон 2 е добра, нагоре има синя маркировка, която предполагам вече не личи. Ориентировката по терена не е проблем, проблемно място е преодоляване на тясното хребетче след вр.Главеш до излизане на подсичащата вр. Козуелуси пътека поради краткото, но силното отръняване. Обгледен маршрут!
Чет Сеп 01, 2016 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:

В пътеписи от по-предни години, четох за червена маркировка (не била съвсем довършена - липсвал червения цвят Very Happy ), която не виждам на картата, но според описанията - май съвпада с това, което сега е жълтата. Rolling Eyes
За да я хванем, трябва от първия навес след параклиса да хванем покрай реката, после по сипея и малко след това ще се появи марката, нали така?

Точно така е. Ето така изглеждаха недовършените марки през май, тази пролет:

SDC15557

SDC15558

Ето това са всички снимки от това ходене. Слязохме по синята марка, но почти нямам снимки от там, за да сравните.
https://www.flickr.com/photos/140676768@N08/albums/72157668525018431/page1

Antoon написа:
От Златица до хижата ще стигнете за около 2,30ч., на хижата може да си оставите раниците и да се качите на връх Свищиплаз, така ще запълните деня. А и върхът е в обратна посока от тази, по която ще поемете на следващия ден.

Да допълня за това предложение - на връщане от вр. Свищиплаз може да се слезе не по същия път, а след Малък Свищиплаз да се продължи на изток по билото, да се мине през Голямата Занога и от местността Гроба да се слезе до хижата. Единственият недостатък е последния участък над хижата - стръмно спускане през хвойна и после малко в гората, което не е приятно, но пък за сметка на това е кратко. По този начин обаче се качва още един връх, има гледки и е нещо различно. Ако се качите на билото и връх Свищиплаз ви се види далечко (защото той баш така се вижда Wink ), може и директно да направите това през Заногата и няма да сте на загуба Very Happy
Ето тук съм обяснила накратко за този вариант, както ние го направихме, има и карта: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=110883#110883

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Сеп 02, 2016 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за съветите и разясненията. Разгледах и няколко албума от маршрута и мисля, че картинката ми се проясни. Smile
Имам и един по-страничен въпрос за колата - къде е по-удобно и сигурно да я оставя? В Златица или Антон? Непознати са ми и двете населени места и за да не обикалям и да се чудя, ще съм благодарен, ако някой може да ме насочи къде е удачно да преседи 2-3 дни.
Пет Сеп 02, 2016 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov