ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Върховете в сърцето ми!

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Върховете в сърцето ми!
Автор Съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Върховете в сърцето ми! Отговорете с цитат
Всеки носи в сърцето си кътче от детството, към което се връща с умиление!
Такова за мен е Беличката гора и Карааланица в Рила. Нямах баби и дядовци, нито село на което да ме изпращат летните ваканции.
Годината за мен беше – училище и Рила. Кипеше усиленото строителство на Каскада "Белмекен–Сестримо".

Вуйчо ми отговаряше за механизацията на обект „Поленица“ над Трещеник, след Нехтеница.
Гостувахме му, после и татко замина на работа там. Един ден, вуйчо ме взе с него до обект „Ропалица“ и това пътуване запомних завинаги. Нищо по-величествено и красиво не бяха виждали детските ми очи до този момент…
Тогава Рила намери местенце в сърцето ми и не го напусна до сега…

После дойдоха и летата на Карааланица.
Имаше много народ там, идваха децата на миньорите и беше като в планинско село. Местните деца бяха различни от мен.
Научени бяха на труд от съвсем малки. Помагаха в отглеждането на домашни животни, познаваха и не се страхуваха от гората,
познаваха цветя и гъби, беряха плодове и билки, знаеха как да пресичат реката…
Научих много от тях!.........................

Сега винаги се връщам в Рила с много вълнение, с тъга по отминалото и не толкова често, колкото ми се иска…

За тази среща с Рила имахме само три дни, а още в Белица се намръщи и прикапа дъжд.
Беличката река беше бърза и мътна и говореше за отминалия порой. На Семково капчуците отцеждаха капките цялата нощ…
Почти не спах, имахме само ден за високото!

Кръгчето: Семково – месността „Карааланица“ – Карааланишки циркус, покрай Карааланишките езера – връх Канарата – Павлев връх – Карааланица / Черна поляна 2716 м. н.в - връх Аладжа слап – през седловината Кадиин гроб – към Семково.

На другата сутрин в Карааланишкия циркус дългите треви и клека тежаха от влагата, но добре, че се беше изваляло преди да дойдем.
Клекът в циркуса не е просичан скоро, все още се минава, има и много места с провиране, които плачат за мачете, но е зона –
„Ограничено човешко въздействие“. Каменни пирамидки има значително повече отпреди и с внимание пътеката се следи!

Сушата се е качила и по най-високото. На последното стъпало от циркуса под Канарата, нямаше и капка вода.
Гледката – суха каменна река. Добре, че наляхме вода около второто Карааланишко езеро.

Горе по билото на върховете от маршрута Е-4, са наслагали едни табели – немонтирани, а подпрени, някои закрепени с тел!?
Защо се харчат така парите, като първите силни ветрове ще ги отвеят? Снимала съм как намерихме табелата на връх Карааланица /
Черна поляна – хвърлена между скалите.
В същия момент, маркировката с боя - х. „Рибни“ – х. „Македония“ е изтрита изцяло на много места, за подновяване е.

На Кадиин гроб също има нови малки табели /едната вече счупена/, които ни казват какво да не правим в планината, най-вече –
да не я замърсяваме! В същият момент, на няколко метра в клека са хвърлени останките от старите масивни табла на НП „Рилски манастир“.
Ех, сега яко се харчи пара за табели на килограм.

Слизането от Кадиин гроб към каскадния път беше приключение по изчезнала в клека пътека!
Трябва да се държи по-високо склона, страната на Аладжа слап.
Клекът по река Малка Узуница е станал като четка и навсякъде растат смрики, от които не виждаш къде да стъпиш.

За каскадния път след Семково – към хижа „Македония“ вече писах – ремонтиран е по ОП „Околна среда“ само в границите на НП „Рила“,
с цел да се развива велосипеден и конен туризъм.
Хубаво и ново е още всичко, направено красиво, но някак си като за градския парк.

На мостчетата и стръмни места край пътя са сложили дървени парапети, които ще трябва да удържат на дебелите снегове.
Новите заслончета на бившия миньорски обект „Карааланица“ са поставени на място,
където някога имаше фургони и върху тях падна лавина от стръмните склонове на Аладжа слап.

Тези, които изготвят проекти и инвестират пари за достъпната планина, да не гледат Рила само на картата!
Във високата планина правилата са други, ще минат стихиите и снеговете… ще има ли бюджет пак да се поправя?

Дните на високо никога не стигат и тръгваме натам дори за ден. Затова след три дни – за многото почивни дни,
се връщаме отново на Семково да походим още, дано без дъждове!

Постарах се да пиша под повечето снимки.

http://dibilareva.snimka.bg/mountain/rila-karaalanica.922228.37279587

Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Авг 30, 2016 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!!!
Никога не съм бил в Семково - познато ми е само билото по което сте ходили. Прекрасни снимки и много добре надписани. Ще ми бъдат от голяма полза при разходка до езерата.
Сря Авг 31, 2016 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Преди по-малко от месец бях по тези върхове (по Е4) и ти ме върна отново! Харесвам Рила, но ти обичаш тези места - направо излъчваш върховно удоволствие. Върни се скоро пак. Ти там наистина си у дома!
Сря Авг 31, 2016 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря. Великолепно!
Сря Авг 31, 2016 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Много интересен разказ. По стечение на обстоятелствата, и аз през тези години на изграждане на каскадата, бях всяка година на Семково и върховете му 15 дни през лятото , някой път и зимата. След много десетилетия сега пак разбрах, че Средна Рила е най-красивата и запазена част от планината. Тъй като времето не стига за повече, ако се тръгва към Рила, влече ме и отивам само там.
Съб Сеп 03, 2016 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасна, величествена и непребродна е Средна Рила. Жалко е, че толкова малко хора преминават през немаркираните пътечки по била, върхове и омагьосани езера.
Съб Сеп 10, 2016 1:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
il4o_voivoda написа:
Прекрасна, величествена и непребродна е Средна Рила. Жалко е, че толкова малко хора преминават през немаркираните пътечки по била, върхове и омагьосани езера.


Оооо, хич не сме малко, напротив доста сме! Laughing
Съб Сеп 10, 2016 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления ДИАНА за хубавите преживявания в Беличката гора и Карааланица в Рила !

Права си, че всеки носи в сърцето си любимо място от детството, към което се връща с умиление след години.

Жива и Здрава бъди!
Съб Сеп 10, 2016 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov