ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
През планините на Северен Тибет: Съчуан и Чинхай'2016

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
През планините на Северен Тибет: Съчуан и Чинхай'2016
Автор Съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение През планините на Северен Тибет: Съчуан и Чинхай'2016 Отговорете с цитат
ПРЕЗ СЕВЕРЕН ТИБЕТ
Съчуан и Чинхай'2016

Всяко по-голямо пътуване има три части. Първата част е подготовката. Втората част (макар и обикновено най-кратка) е самото пътуване. А третата му част е споделянето на снимки, подаръци, спомени, впечатления (а може дори и нещо повече- книга или филм), и всичко друго, свързано с впечатленията ни от това пътуване.
Аз съм сега в третата част от нашето пътуване. Живеем в Китай, в южната част на страната, в (суб)тропическата зона близо до Хонгконг и Гуанджоу. И решихме, че това лято ще отидем някъде далеч, на по-хладно, дори студено място. Най-привлекателно ни се видя Тибетското плато- най-високата и обширна планинска зема на света.
За много хора Тибет е едно особено, дори мистично място, хем известно, хем непознато. Повечето го свързват със съчетанието от високи планини и религия, което, както те мислят, е “източник на дълбока мъдрост” и всякакви други подобни, днес особено модерни влияния и учения. Също така чисто географски, много хора мислят, че Тибет се състои предимно от Хималаите, Еверест, Ласа (Лхаса), съответно Тибетския автономен район на Китай, както и няколко други “свещени” върхове и езера наоколо.
Всъщност Тибет е доста повече от това. Тибетския автономен район обхваща само половината територия на географския Тибет, и там живее само 40% от тибетското население. Но всъщност Тибетското плато се простира далеч отвъд тази китайска провинция, в почти цялата провинция Чинхай, южната част на провинция Гансу, цялата западна половина на провинция Съчуан, и крайната северозападна част на провинция Юннан. Географски и културно Тибет се дели на три части- Ю-Цанг (в по-голямата част на днешния Тибетски автономен район), Кхам (източната част на Тибетското плато) и Амдо (североизточната част на Тибет).
И понеже за нас чужденците влизането и пътуването в Тибетския автономен район е свързано с някои ограничения и съответните усложнения и трудности, решихме да пътуваме в другите части на Тибет, които са извън този район, и които (с някои изключения) са напълно свободни за чужденци. И въпреки, че тези места са далеч от известните Хималаи, и от Ласа (Лхаса), пак те предлагат изключително красиви планини и пейзажи, при това доста по-девствени и автентични, далеч от интензивния туристически поток към известната част на Тибет.
Този път реших да се опитам да събера група за експедиция, поне от няколко човека, по възможност “по-професионални”. Определих точния маршрут, със всичките му изчисления по километри, с подробности относно всички дестинации и спирки по пътя. Реших, че ако се съберем няколко човека, ще можем да си позволим наемането на автомобил, и с него да пътуваме, разпределяйки всички пътни разходи по равно. Най-трудно се оказа сформирането на групата. В крайна сметка всички “професионалисти” отказаха да се присъединят, по една или друга причина. Събрахме се една група от 5 човека, които нямаха никакъв опит- освен мен, жена ми, една майка- Джу Джу (която изобщо не можеше да ходи по планини, и никога не беше ходила на палатка), сина й Донг Донг (който беше също “градско момче” на около 20 г.), и една млада учителка Чин Чин Цао, също без никакъв опит.
Наближи и времето за заминаване, а аз бях доста притеснен- аз, който съм чужденец, трябваше да бъда водач, екскурзовод, и шофьор на 4 човека китайци, в собствената им държава Китай (никой от тях не може да кара кола). Никога не бяхме наемали кола, никога не бях водил такава група, и то в такъв, както се опасявах- екстремен район! В крайна сметка нямахме друг изход, освен просто да предадем цялото пътуване в Божиите ръце, да подготвим това, което трябваше да се подготви- колата под наем, хотелите на някои места, билетите за влак за отиване и връщане, и... да тръгнем....

Цялата история на пътуването можете да видите тук: http://krasentrips.blogspot.bg/

А цялата галерия със снимките от пътуването- тук: https://photo.uni-plovdiv.net/krasen/China_007/SCQH-2016/

Приятно четене Smile
Пет Сеп 02, 2016 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно! И приятно за четене. Smile
Пет Сеп 02, 2016 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Колко хубаво ,че си се потрудил да опишеш всичко,което си заснел!Това са екзотични за форума теми.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Нед Сеп 04, 2016 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Rain написа:
Колко хубаво ,че си се потрудил да опишеш всичко,което си заснел!Това са екзотични за форума теми.

Да, аз по принцип винаги гледам когато пътувам някъде и правя снимки, да описвам точно и ясно кога, къде, на каква надморска височина (ако е необходимо- а в случая с Тибет, което е най-високото място на Земята описанието на надморската височина е особено важно). Не си падам особено по "поетични излияния", а и не ме бива. Според мен самата планина, самата природа сама по себе си е достатъчно поетична, по-поетична от поезията на най-големия поет- така че нека тя сама да говори за себе си, а аз само описвам точните и "сухи" факти около нея и покрай нашето пътуване. Smile
Пет Сеп 09, 2016 8:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
avatar



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Хем, че Рила ми е любимата планина, Великата рилска пустиня, ряпа да яде, ако мога да използвам това клише. Автопарка в Китай е изключително нов, четох че доста лесно се взима и е изгодно нов автомобил на лизинг. Пътища на 5000 метра н.в., по-добри от на Бойко магистралите, които стават на вълни след 6 месеца, но то това е да не се кара бързо, че много състезатели тук с 23 годишни беенвета с кожен салон, Laughing които летят с над 200 км. в час. И се запознават с природата отблизо и еднократно. Confused
Сря Сеп 14, 2016 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
avatar написа:
Хем, че Рила ми е любимата планина, Великата рилска пустиня, ряпа да яде, ако мога да използвам това клише. Автопарка в Китай е изключително нов, четох че доста лесно се взима и е изгодно нов автомобил на лизинг. Пътища на 5000 метра н.в., по-добри от на Бойко магистралите, които стават на вълни след 6 месеца, но то това е да не се кара бързо, че много състезатели тук с 23 годишни беенвета с кожен салон, Laughing които летят с над 200 км. в час. И се запознават с природата отблизо и еднократно. Confused


Да, Рила си е нашенска, малка планиничка (в сравнение с онези планинища там). Smile
Но за мен и Рила, и Родопите, също са не по-малко екзотични от Тибет, просто са по-малки. Във всеки случай, поне за мен, може да са нашенски, но са по-екзотични от прекалено добре уредените и цивилизовани Алпи, насред "богатата" част на Европа. Wink

Иначе за пътищата- всъщност те в момента ги правят. Все още има пътища, които не са довършени напълно, но скоро явно ще ги довършат.
А новите им пътища са иделни, перфектни. Дори опасно перфектни, когато са идеално прави, преминаващи през някое поле насред Тибетското плато. Празни, наоколо само зелено, над нас- само тъмно синьо с бели облаци (точно като в един от основните по подразбиране тапети на Windows). Опасно перфектни, защото човек докато кара, направо му се доспива неусетно. Very Happy
Докато ако има поне малко неравност, поне малко препятствия или нещо такова, това държи шофьора буден и по-внимателен. Very Happy
Чет Сеп 15, 2016 7:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov