ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
На трона на Зевс (Стефани) и Митикас

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
На трона на Зевс (Стефани) и Митикас
Автор Съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение На трона на Зевс (Стефани) и Митикас Отговорете с цитат
Споделям едно скорошно преживяване из митичния Олимп. Както напоследък правя, давам тук сухата статистика за тези, а емоциите, снимките и няколко клипчета могат да се видят тук - http://radobayraktarov.blogspot.bg/2016/09/all-inclusive.html

Беше еднодневен преход със следните етапи:

нощно качване от паркинга на Приония към хижа Спилиос Агапитос (хижа А) - 1:40 мин
преход до хижа Ясос Апостолидис (хижа СЕО) - 1:30 мин
качване и слизане по улея към връх Стефани - 1 час (със чуденето и маенето)
качване до връх Митикас по улея Локи - 20 мин
слизане към хижа Спилиос Агапитос и Приония - 3 часа общо (без почивката на хижата)

Аз лично силно препоръчвам този кръгов маршрут. Преходът до хижа Ясос Апостолидис (хижа СЕО) е много усамотен и далеч от тълпата. Срещат се диви кози, които дори не си и помислят да се преместят. Платото на музите и Стефани са просто величествени и трябва да бъдат видяни. Следващия път смятам дори да пренощувам на платото на музите.
Качването на Стефани по улея става и без специална екипировка, подобно на улея Локи към Митикас. Там също (по незнайни за мен причини) няма хора. Качването до самия връх от т.нар. туристическа кота изисква повече техника и липса на страх от височина. Този улей е много сходен на Локи, само където е далеч по-малко посещаван.
Относно Локи - там си беше магистрала: нагоре и надолу (денят беше неделя - предполагам,. през седмицата е по-спокойно).
Трябва да отбележа, че слизането от Митикас по стандартния маршрут през Скала ми се стори не по-малко опасен от слизането по улеите.
Като цяло еднодневката с около 2200м денивелация общо беше велико. Няма да ми омръзне да се връщам на Олимп.

Едно изречение и за чистотата и хижите: е, ми просто няма как да избегна сравнение с нашата действителносъ, където дори и на асфалтов път, хижите са по зле поддържани (за отношение изобщо няма да говоря).

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Пет Сеп 16, 2016 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Respect Вече ти казах, че много съм впечатлен как си го направил...И понеже съм мераклия да го пробвам и аз по този начин нещо помощ от навигация използва ли? Карти за телефон (bg mount..., мисля няма там или бъркам), а че с тези мъгли без навигация ми се струва доста напрягащо...
Съб Сеп 17, 2016 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Е как - имаме GRMountains Wink

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Сеп 17, 2016 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Много оригинално и вълнуващо! Отговорете с цитат
Чудесен преход, Ронка! Съвсем нетрадиционен и както гледам, доста предизвикателен маршрут. Няколко пъти казваш, че не се изискват особени алпинистки умения, но както разбирам, здрави нерви са необходими. Вероятно си забелязал един зрителен парадокс, който за българите, които обикновено наблюдаваме изгрева от морския бряг, изглежда доста странен. От височината около Митикас, очаквайки изгрева, насочваме поглед надолу "към морето", ниско в каньона, а слънцето всъщност изгрява на нивото на очите ни, където му е мястото! Аз самият се подведох и после се усетих. Да те питам: като се качваше към "убежището" А, обърна ли внимание на една табела с пътека надясно? Ако си я снимал, ще запълниш един мой непростим пропуск. Накъде води тази пътека? Тя, като слизаш, е след стръмните наклони под хижата, може би на една четвърт до паркинга. А на мястото за почивка още по-надолу имаше ли вода от гумената тръба?
Съб Сеп 17, 2016 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Трудно постижим преход в рамките на толкова късо време си направил. Браво!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Сеп 17, 2016 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
excalibur - не съм ползвай навигация, просто прегледах една карта от нета. Според мен навигация не е необходима по този маршрут. Добре маркиран и няма как да се объркаш. След хижа А на 200 м. има табела за СЕО и просто следваш пътеката и маркировката до платото на музите. След това има надпис за улея към Стефани, Локи е ясен - там винаги е навалица. Може да се чуем, като тръгваш и ще те упътя доколкото мога. Иначе имаше карти на Олимп за 1-12 евро но се отказах

Сотиров - на слизане видях на 2 или три места табели но да ти кажа честно не съм се заглеждал и не съм ги снимал. Нали знаеш как е слизане след 10 часа преход - чаках да се топна в морето Smile Ако ходиш на таб ще питам един приятел, който има карта и може да я проверим тази пътека. Само пиши на лични

Иначе пак подчертавам, че според мен това е най-красивия и приятен маршрут в тази част на Олимп. Избягва се монотонното махане на крачоли към Скала. Тук релефа е интересен, местността дива и непокътната. Освен дивите кози, нямаше друга жива душа. А горе беше като за почивен ден. Аз вярно го направих спортно, но имах и достатъчно време да почивам. Оптимално според мен би било да се направи една нощувка на хижа А или на платото на музите (там може да се види изгрева към морето през премката и ако човек има късмет - огряването на стената на Стефани.

Абе ясно е че пак ще се ходи там...

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Съб Сеп 17, 2016 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov