ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Боя за маркиране
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Боя за маркиране
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Кауфланд ми е най-близкият голям магазин - на 4-5 минутки път пеша ми е, така че любим-нелюбим - удобен ми е и там пазарувам.

В Практикер съм гледал за бои, но не си спомням дали имаше бял автоемайл лак, за червен съм сигурен, че нямаше.

За място за полевия тест - най-добре е на Витоша някое място, където има различни видове дървета и близо до тях камъни.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Окт 09, 2015 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Днес мушнах в торбата 2 кутии бяла Лакпром за хоризонтална маркировка от Бриколаж. Ще видим тоя уикенд кон боб яде ли на остатъка под в. Мурата до Суватя

В Бриколаж няма никаква читава вносна боя между другото. Продавача се скъса да ми пробутва неква на оргахим. Най-добрата била, щото бил представител ... абе Sex

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 16, 2015 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Бялата за "Хоризонтална пътна маркировка" на Лакпром мина първончаялен тест - успешен за мен.
Доколкото можах да преценя в бързането, кората не пие боята. Самата боя пък стои плътна.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 19, 2015 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Снимка на маркировка правена през октомври 2012 година, значи на три години:



Освен на дървото отдясно, се забелязва дори следващата, която е на дървото вляво от хората.
Бялата е автоемайллак на Селт, а червената е алкидна боя на Селт. Мисля, че не са лоши.

И още нещо - ето тази табелка е надписвана през май 2013 година, с перманентен почти изхабен маркер. За мое учудване все още изглежда добре, а си мислех че след една зима надписът ще е изчезнал. От известно време плюс пирони, в раницата ми постоянно има и черен перманентен маркер, не тежи и не заема място.



(снимките са на Диди Цветанова)

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Окт 27, 2015 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
между другото, нали все нареждаме спрея колко малко държи и бързо изчезва.. преди 2 седмици минах тука покрай варна през една пътечка, където си бях набелязвал преди над 2 години по боровете и по няколко камъка с червен спрей /не помня вече какъв, но беше от по скъпите/.. ми и върху бора и върху камъните си се виждаше съвсем отчетливо в мрачния и мокър ден. явно и там си зависи какво има във флакона..
Вто Окт 27, 2015 8:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pavle



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
Изчетох темата и реших да пробвам с бялата акрилатна боя за хоризонтална пътна маркировка на селт. Месец след това минах по маршрута и се оказа, че на камъните масово е изпопадала. В същото време другия цвят го бяхме правили с алкидна на декоратор и той си стоеше. На дърветата нямаше грижи. Мисля занапред да ползвам и за бялата алкидна.
Пет Окт 14, 2016 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Павле,

акрилатната версия не е подходяща за нашите цели. Хлоркаучукова за пътна маркировка е тази, която ползвах преди време и продължавам да имам добри отзиви за нея.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 14, 2016 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
...
Аз пък бачкам в Практикер. Ама хабер си нямам от бои. Трябва в понеделник да разпитам и да попрочета. Ако някой от вас има път към наш магазин да разгледа и ако има попадение кажете, ползвам към 20% отстъпка.

Каква е цената на тази хлоркаучукова боя за пътна маркировка? Има ли я в червен, зелен, син, жълт цвят?

Ако може някой да издейства отстъпка и да се купи по-наедро, ще бъде много добре. Но не по-наедро в големи опаковки, а в нормални кутии, но повече бройки, за да се избегнат проблемите при транспортиране, складиране и пренасяне при маркиране.

В Мосю Бриколаж автоемайл лакът е най-евтин, а има и всякакви цветове, включително и редкия червен. Началото на лятото улучих промоция 8-9 лева кутията!

В БауМакс/ХоумМакс също видях различни цветове автоемайл лак (и червен), но там цената беше с 2-3-4 лева по-висока от тази в Мосю Бриколаж, така че дори с отстъпката на служител излизаше повече.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Окт 14, 2016 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
А някой пробвал ли е с акрилни бои? Водоразтворими са, но след изсъхване не се разтварят от вода. Нетоксични и устойчиви са. Освен това, ако се нацапаш, можеш да се измиеш/избършеш с вода, ако не изчакаш да съхне де. В къщи съм ползвал бяла, черна и безцветен лак, но за дребни неща.
По-скъпи са обаче.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Окт 18, 2016 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
А някой пробвал ли е с акрилни бои? Водоразтворими са, но след изсъхване не се разтварят от вода. Нетоксични и устойчиви са. Освен това, ако се нацапаш, можеш да се измиеш/избършеш с вода, ако не изчакаш да съхне де. В къщи съм ползвал бяла, черна и безцветен лак, но за дребни неща.
По-скъпи са обаче.

Не знам дали говорим за едно и също нещо, но това лято си боядисах первазите на прозорците с някаква очевидно подобна боя. Казаха, че имала в нея силикони, които я правят изключително силно устойчива на атмосферни влияния, и наистина след като изсъхне става непоклатима, иначе, преди да вкочани, се мие само с вода. На дървета не знам как ще държи, но на камъни със сигурност ще е доста здрава.
Вто Окт 18, 2016 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Павле писа пет мнения по-горе:

pavle написа:
Изчетох темата и реших да пробвам с бялата акрилатна боя за хоризонтална пътна маркировка на селт. Месец след това минах по маршрута и се оказа, че на камъните масово е изпопадала. В същото време другия цвят го бяхме правили с алкидна на декоратор и той си стоеше. На дърветата нямаше грижи. Мисля занапред да ползвам и за бялата алкидна.


_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 18, 2016 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Павле писа пет мнения по-горе:

pavle написа:
Изчетох темата и реших да пробвам с бялата акрилатна боя за хоризонтална пътна маркировка на селт. Месец след това минах по маршрута и се оказа, че на камъните масово е изпопадала. В същото време другия цвят го бяхме правили с алкидна на декоратор и той си стоеше. На дърветата нямаше грижи. Мисля занапред да ползвам и за бялата алкидна.

Тази за която говоря май изобщо не е акрилатна/акрилна(не знам кое е правилното...). Акрилатната като че ставаше на люспи и бързо падаше... Ще направя тест върху дърва, и ще пиша пак. Върху метал също държи много здраво, като тестът продължава да си седи без никакви проблеми върху ламарината на покрива у дома, вече цяло лято..
Вто Окт 18, 2016 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
dido написа:
Павле писа пет мнения по-горе:

pavle написа:
Изчетох темата и реших да пробвам с бялата акрилатна боя за хоризонтална пътна маркировка на селт. Месец след това минах по маршрута и се оказа, че на камъните масово е изпопадала. В същото време другия цвят го бяхме правили с алкидна на декоратор и той си стоеше. На дърветата нямаше грижи. Мисля занапред да ползвам и за бялата алкидна.

Тази за която говоря май изобщо не е акрилатна/акрилна(не знам кое е правилното...). Акрилатната като че ставаше на люспи и бързо падаше... Ще направя тест върху дърва, и ще пиша пак. Върху метал също държи много здраво, като тестът продължава да си седи без никакви проблеми върху ламарината на покрива у дома, вече цяло лято..


Акрилатна и акрилна са две различни неща. С акрилна гледам, че в белите държави мажат градински пейки и дървении, с такава боядисват и дървени детски играчки, защото е нетоксична.

Пример: https://www.mr-bricolage.bg/catalog/akrilna-boya-sokrates-lilava-905776.html#1

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Окт 19, 2016 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
vladofff написа:
dido написа:
Павле писа пет мнения по-горе:

pavle написа:
Изчетох темата и реших да пробвам с бялата акрилатна боя за хоризонтална пътна маркировка на селт. Месец след това минах по маршрута и се оказа, че на камъните масово е изпопадала. В същото време другия цвят го бяхме правили с алкидна на декоратор и той си стоеше. На дърветата нямаше грижи. Мисля занапред да ползвам и за бялата алкидна.

Тази за която говоря май изобщо не е акрилатна/акрилна(не знам кое е правилното...). Акрилатната като че ставаше на люспи и бързо падаше... Ще направя тест върху дърва, и ще пиша пак. Върху метал също държи много здраво, като тестът продължава да си седи без никакви проблеми върху ламарината на покрива у дома, вече цяло лято..


Акрилатна и акрилна са две различни неща. С акрилна гледам, че в белите държави мажат градински пейки и дървении, с такава боядисват и дървени детски играчки, защото е нетоксична.

Пример: https://www.mr-bricolage.bg/catalog/akrilna-boya-sokrates-lilava-905776.html#1


Не знам дали е така. В източници на английски няма нещо като "акрилатна боя". Полиакрилатите излиза се ползват в боите тип "латекс", т.е. разбирам, че познатия ни "латекс" за вътрешно боядисване е тип полиакрилатна боя. Дали тогава акрилатната боя е вид латекс?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 19, 2016 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Набързо прегледах този акрилен въпрос. Двете думи - акрилни и акрилатни - са за едно и също нещо. Но това не изяснява нищо повече от това, че боята може да се нарече "пластмасова". Може да е вододисперсна, може и с органичен разтворител. Рецепти има безброй.
Без да съм проверил, бих посочил хлоропреновите като по-здрави. Би трябвало да са по-еластични и по-устойчиви на ултравиолетови лъчи. Акрилни/акрилатните пък трябва да са по-устойчиви на вода и водни раатвори, като например лишеите отделят малко и слаби киселини по камъните и може да повлияят.
Четох уикипедия, някой да не си помисли, че съм професор по химия и физика на полимерите Smile
Сря Окт 19, 2016 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov