ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От Делчево до х. Вихрен

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От Делчево до х. Вихрен
Автор Съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение От Делчево до х. Вихрен Отговорете с цитат
С приятел направихме няколкодневен поход в Пирин.
Началото бе в Делчево, където в Шапковата кръчма поставихме добър темел на разходката:



Освен добра гледка към Гоце Делчев и низината, заведението има и собствен вестник, с който може да разнообразите времето до идването на бирата (ракията).
Последва недълъг преход по пясъчници, в гора и по черен и асфалтов път до х. Попови ливади. На следващия ден преходът бе доста по-сериозен - до х. Пирин.
Почти през целия ден кулата на Ореляк привличаше окото:





Привечер пристигнахме в х. Пирин, където бяхме посрещнати радушно, така, както бе и на х. Попови ливади.



Следващата пътека бе тази през Башмандра, като дългото качване на Превала между Зъбът и Куклите се компенсира от красивите гледки на север и северозапад:



Последва неприятно слизане до езерото, на което направихме кратка почивка. Светлинните условия не бяха добри за снимане, ама нейсе:



Нощувката бе на х. Беговица, която освен добри условия за ракиено-бирена диета, предлага и топла вода, нещо което се оказа голяма екстра за избрания маршрут.
На следващата сутрин с тежките раници се запътихме към Беговишки превал, където се разделихме с моя приятел: той пое към камънаците на покритата от облаци
Каменица, а аз - към з. Тевно езеро, култово място, на което отделям огромно внимание при моите похождения. Почаках времето да се пооправи и поех към
Момини двори. Докато драпах по камъните често поглеждах към пътеката - време бе Вальо да се появи на нея. Нямаше го и започнах да се притеснявам.
Приближавайки Момини двори видях на върха човек с раница и веднага разбрах, че това е моят човек, не вярвах в района да има още един мазохист, освен него.
Той беше траверсирал Каменица, Малка Каменица, Кралев двор и накрая ме бе изпреварил на Момини двори. Е, младото си е младо, макар, че и ретрото не е за
изхвърляне! За Пиринско и Загорка намеквам, да не останете с други предположения.



През деня времето бе доста облачно, но привечер се пооправи:



До Тевно по пътеките и хижите не срещнахме планинари, на Тевно бяхме 26-27 човека. Потвърдиха се наблюденията ми, че туристическият поток се маргинализира
и съсредоточава най-вече в районите на Тевно езеро и Вихрен, в по-малка степен Синаница, Демяница и Безбог, а посещенията на други хижи с всяка година
стават все по-редки. Особено през юни, септември и октомври, когато предпочитам да съм в Пирин. Подобна тенденция демотивира хижарите и намалява техните
възможности за инвестиции. Хубаво е, че има хора, които правят неща, полезни за популяризиране на туризма - кой с издаването на книги и карти, кой със създаването
и поддържането на сайтове като този и БГМаунтийнс, кой с други неща. За преодоляване на горепосочената тенденция, обаче, е необходима по-ефективна политика
на държавата. Добре е повече пари да се дават за включване на подрастващите в истински туристически походи, а по-малко - за офиси, табели и екопътеки, някои от
които 5 години след изграждането им са жалка картина. Говоря конкретно за нашия район, Пирин е до голяма степен изключение.
Какво пречи държавата да финансира ученически прояви - разходите за транспорт, нощувки по хижите? Така ще се подкрепят и хижите, част от които тънат в безпаричие.
Ама кой да се захване с тези неща? Кунева?!
Но да се върнем на Тевно, малко след изгрев:




По програма предстоеше преход по билото до х. Вихрен. Времето бе променливо : ту слънчево, ту облачно, на малкото конче и при слизането към Дългото езеро дори прероси.









Някои от езерцата бяха тотално пресъхнали, други частично:



На х. Вихрен се разделихме с моя приятел, аз с последната за годината маршрутка слязох в Банско, а Вальо на следващия ден, след преход от 8 часа и половина финишира в х. Яворов.
На мен този преход щеше да ми дойде множко. Особено с тежката раница и болежките в нозете. Както обичам да казвам на наборите : много се прекарахме, че остаряхме!
Враца ме чакаше с много бира,
в кварталната кръчма и на панаира!
Ама това е друга бира ...

Е, Пирине, до следващи срещи ...



Ако сте харесали снимките, може да разгледате албума на един от долните адреси (Гугъл направиха промени, та не знам кой от всичките три адреса е правилно да посоча) :

https://plus.google.com/photos/+%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%9D%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2/albums/6330931531490260129

https://get.google.com/albumarchive/113411068358504368642/album/AF1QipMGXofirdY2oJbVv3zGLNO4OA9bAJIiN_vjk9OA
Съб Сеп 17, 2016 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Браво момчета! Бая ми ти качествена разходка. Не разбрах Вальо близна ли ракия или упорито си караше на бира!? Wink

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Сеп 17, 2016 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Любими места. Благодаря много за споделеното преживяване. Very Happy
Съб Сеп 17, 2016 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Много хубави снимки и ходене, през средата на Пирина Smile Огърлицата на Чаирите е очарователна, всяко място на Пирин е различно. Колажите на гъбки и цветя са като свежо пиринско.
Нед Сеп 18, 2016 8:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ех, Пирин! Доволно сте се насладили на Горната земяSmile Макар че май никога не стига - при тази красота.... Благодаря за споделянето!
Вальо вече е във форма, гледам - няма я наколенката. Ще се засичаме по РилскоSmile

_________________
Всичко е възможно.
Чет Окт 13, 2016 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
...
Вальо вече е във форма, гледам - няма я наколенката. ...)

Винаги ходя с дълги панталони, така, че не знам как определи, че съм без наколенка... Без наколенка не ходя в планината...
Поздрави и до нови срещи в планината. Smile
Съб Окт 29, 2016 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov