ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Наводнения

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Наводнения
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Наводнения Отговорете с цитат
Бедствено положение в Банско, река Глазне преля

Хак да ви е, мамицата ви алчна! На мен пък душата ми прелива от радост! Cool
Сря Ное 09, 2016 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И по-интересно ще става, гледам плахо, но със скрити искрици радост как се променя времето. Чакам и някой вселенски снеговалеж, като има много топло, ще има и студено. Само не ми харесва възможността за трайно затопляне (средно) и за суша. Разболяват се горите. Някакви вируси има по дъб и какво ли не тази есен в Ст Планина.
Сря Ное 09, 2016 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, чел ли си това:

Можеш ли да спреш ти Бистрица, дето иде напролет яростна,

разтрошава ледовете си, на мостовете подпорите

и излиза от коритото и завлича, мътна, пакостна —

къщиците и градинките, и добитъка на хората —

в родния ми град?

Писано е от Багряна, градът е София, писти, хотели и лифтове няма.
Не е хубаво човек да изпада в крайности.
Не може всичко да се тълкува ЕКО. Ще излезе, че затоплянето по времето на динозаврите е от употребата на дизелови автобуси, а ледниковите периоди са резултат от използваното от саблезъбите тигри атомно оръжие.

В Банско освен алчни хотелиери има и обикновени граждани с чисто човешки проблеми.
Чет Ное 10, 2016 7:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Не не, не е добре да се радваме на природните бедствия по никакъв начин!

Още повече, че в случая няма нищо свързано с екологията - паднало е едно голямо количество вода в планината - то трябва да се оттече от някъде, пистите и горите не влияят на това.

За сметка на това, заведенията и съоръженията покрай реката е трябвало да бъдят помислени по-добре, няма да се учудя и да са повече или по-малко незаконни.

Нещо като във Варна се е случило, за щастие без жертви.

Да си помислят банскалии, как да озаптят Глазне, та следващия път да няма щети.

Ето - в Самоков проблема е решен отдавна, стената е сложена на правилното място и действа безотказно Smile
Чет Ное 10, 2016 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм от Варна, и съм предсказал наводнениетов Аспарухово преди над 10 години. Ако въобще има елемент на предсказване - очевидно е, че коритата на реките на изхода на големи водосборни площи са затворени изкуствено и когато се извали достатъчно големия дъжд, водата ще потече надолу, не нагоре. Строи се без план имисъл. Така Варна се размина с нещо много по-страшно, за което няма да прочетете. Седмица преди наводнението в Сарафово, ако не греша така е именовано в така наречените средства за масова информация, прогнозата беше за над 450 литра на кв метър валеж в рамките на 8 часа. Ако това се беше случило, Варна щеше да има променен терен и съответно няколко свлекли се в новите долове сгради. Дъждът в Аспарухово беше 60 л за два часа (не съм сигурен; не е повече от 100).
При валеж над Банско има голяма разлика в количеството задържана вода и във времето на оттичане в зависимост от почвата и растителността. Вода задържа горската почва, листата върху нея и самите дървета. Пистите задържат примерно половината вода и я изпускат по-бързо. По-песъкливата почва се оцежда по-бързо, освен че събира по-малко.
Аз се радвам на бедствията, защото те са признак, че все пак природните процеси продължават да си работят и все още ще вали дъжд, ще има хубаво време, топло и студено. Обратното не е хубаво, имали сме суша от по 8 месеца, може да не сте забелязали, но има дейности в пряка зависимост и там работещите усещат това.


Последната промяна е направена от radi на Чет Ное 10, 2016 11:20 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Чет Ное 10, 2016 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Естествено,че има връзка м/у пистите и наводненията-опадалите листа и иглички правят килим,който попива водата като гъба и тя се оттича постепенно.

Поставете под наклон две дървени дъски за рязане.На едната сложете гъба за миене на чинии и полейте двете с вода-ще има поне 10 пъти разлика в интензивността на оттока.

Не злорадствам за проблемите на банскалии,но ги съжалявам,че и това няма да им отвори очите и ски-свинщините ще продължат, наводненията също.
Чет Ное 10, 2016 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
...
Ето - в Самоков проблема е решен отдавна, стената е сложена на правилното място и действа безотказно Smile

Край, във и със стени не се живее добре. Справка - този форум точно на това дължи съществуването си.
Чет Ное 10, 2016 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Самият град Банско допреди 20 години беше на поне половин километър встрани от реката. Има една долчина, дълга километър пак покрай реката, преди Дурчовата къща, която още си личи, това е било второ легло на реката, което при наводнения се е пълнело и оттичало като втора река. Сега всичко около река Глазне е новопостроени хотели - много повече като площ, отколкото самият град Банско.
Чет Ное 10, 2016 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Gollum, очертай с една линийка водосборния басейн на Глазне, над причинените щети и се опитай да сравниш общата площт на този водосборен басейн с общата площ на пистите - стари и нови. Как ти се вижда отношението? На мен като на някакви 1-2 процента ми изглежда максимум, дори на по-малко...

Колко това може да промени оттичането и интензивността (иначе да, има такъв ефект почвата).

Не става дума за това законни ли са пистите и дали не харесват...

Щетите са заради неграмотно и незаконно строителство. Иначе стената на Глазне в Банско си е екстра и пази достатъчно града, разни нови неща отгоре са пострадали.

А това, че планинските реки трябва да са добре канализирани, не подлежи на съмнение - е ходете в Алпите да видите. По големия наклон в планините водата бързо се оттича и създава сериозни проблеми в изключителни ситуации (много валеж) в селищата в подножието, които заемат все по-голяма територия.

А самоковци си имат от известно време един язовир над тях, дето го изпускат от време на време... С тази стена съм израснал, за мен е един от символите на града, най-обичах да ходя по нея, в последствие много съм я катерил... Красив градеж, добре направен.
Чет Ное 10, 2016 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Пистите на Тодорка отичат към Бъндерица, но по-голямата река е Демяница. Не знам какво е станало с миналогодишното укрепване. Двете се събират малко над Банско.
Чет Ное 10, 2016 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Въпросното наводнение май е над водослива, на Бъндерица, към Пещерите, там е залятата писта и кръчмето, за което човека толкова страда във фейсбука.

Мдам, на Бъндерица една голяма част от водосбора е в мраморите, на Демяница е гранит от горе във високото
Чет Ное 10, 2016 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Банскалии добре знаят къде Глазне прави поразии, затова старите части на града са разположени изцяло на десния бряг на реката.

В последните години при подобни разливи пострадаха хотелите, разположени на отсрещния, ляв бряг, строени от т.нар "софиянци". Чувал съм банскалии дето закачливо да подмятат, че тия дето строят новите хотели са без глави щото не се замислят как са се появили ония големи кръгли валуни под хотелите им ... Wink (за справка потърсете инфо за хотела на Богомил Бонев).

Споменатото кръчме горе при Пешчерите явно също е строено от хора, дето не им е ясно къде не бива да се строи. Ма - глави не е като да нямат, да сърбат попарата сега.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Ное 10, 2016 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Последният коментар на Дидо само потвърждава, че реката винаги си е правила забавления с желаещите да я подценят. Трите писти не променят нещата, а онези, дето са построили хотелите, да са мислили.
Чет Ное 10, 2016 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov