ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Молба - посещение на в. Мусала през 1902 година ...

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Молба - посещение на в. Мусала през 1902 година ...
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Молба - посещение на в. Мусала през 1902 година ... Отговорете с цитат
Попаднах на интересен документ от 1902 година - молба от туристи от ТД "Ибърски турист" с. Долна Баня към командира на граничната рота в Самоков да бъдат допуснати до тогавашната погранична линия (с Турция, през в. Манчу) за да посетят в. Мусала. Четивото е забавно, правя аналогия с нашите молби за посещение на в. Копрен в Стара планина.



_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 13, 2009 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Я, това верно е интересно!
Вто Окт 13, 2009 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Мотай го баджанак. Ама това, ама онова, ама тоя, ама оня. Внимание!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Окт 14, 2009 8:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
А, как бе, поручикъ Томов е любезен Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 14, 2009 9:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Откъде го набара това Very Happy
Има ли още такива документи?
Сря Окт 14, 2009 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Това е кореспонденция от архива на ТД "Ибърски турист" село Долна Баня. Дружеството е искало да се кръсти "Рилски турист", но от горе им напомнили, че с. Долна Баня се намира в Родопи, не в Рила, затова не върви да са "Рилски" ... Wink

Публикувано е в книгата на Павел Делирадев "Рила", т. I, 1930 г. като пример как на туристи и учени им е било трудно да обикалят оня район поради близостта на тогавашната държавна граница с Турция. Няма повече такива за съжаление.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 14, 2009 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Много интересно

Господине Командире Very Happy
Сря Окт 14, 2009 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам, че би могло да има в архива на някои стари тур. дружества, ма кой ще ходи да ровичка в архиви...
Мен ме кефи обръщението накрая - "Здравейте", такива съм срещала като съм чела стари кореспонденции от емиграцията Very Happy

Здравейте Razz

_________________
Чет Окт 15, 2009 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, езика е много интересен! Може да се направи сравнение със сегашните писания по интернет. Cool

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 19, 2009 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Абе какво да ти кажа за езика ... Cool

В момента прехвърлям информация за Рила - заради картата. Тъй като съвременните източници - след '44-та нещо не ми допадат, реших да ровя в тия отпреди Народната Република. Открих, че публикациите от ония години са на качествено различно ниво спрямо сегашните. За сравнение слагам популярната книга на проф. Жеко Радев "Природна скулптура на високите български планини", писана 1920 година срещу всичко останало ново - като се почне от Живко Радучев и се стигне до Румен Грънчаров.

Езикът на Жеко Радев е потресаващ просто. Изящен да го нарека. С малко думи дава много факти за планината - засяга по популярен начин чисто научни проблеми. В тези малко думи обаче има и нужната емоция, която неизменно би трябвало да съпътства описването на едно такова величаво нещо като планинските масиви на Рила и Пирин.

Контраста от другата страна - с Живко Радучев и Румен Грънчаров например - е пълен. Много думи, претупано съдържание, сухота на изказа, утежнен изказ заради използването на много паразитни думи в описанията и т.н.

Въпросният контраст го отдавам на определено пагубното влияние на руската "наука" върху българската след войната. Дотогавашните наши светила - ученици на немската и австрийската школа, европейци въобще - биват натирени за даскали по селата. На тяхно място идат рабфаковците, самоуките "учени" от съветски тип.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 19, 2009 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение "Гледай и мисли" Отговорете с цитат
"Гледай и мисли!" - това е бил девизът на проф. Жеко Радев Idea [/b]
Пон Окт 19, 2009 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
За съжаление нивото на тогавашните географи, геолози, ботаници занимавали се с българските планини, и не само с тях разбира се, е такова, че почти всички днешните учени в тези области доста бледнеят. Който е чел нещо от хора като Жеко Радев, Димитър Яранов, Анастас Иширков и т. н., да не ги изброявам вижда разликата. Мдам.
Ама те са са ученици на светила като Ритхофен и Ратцел, а после са чели помежду останалата си работа лекции в места като Сорбоната в Париж, не само в нашите университети, членове са на тамошните научни дружества - немски, френски - велики научни школи. За какво говорим!? "Гледай и мисли", какво съдържание имат тези думи само!
Руската географска школа също е добра, но съветския период не й се е отразил добре.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Окт 19, 2009 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Контраста от другата страна - с Живко Радучев и Румен Грънчаров например - е пълен. Много думи, претупано съдържание, сухота на изказа, утежнен изказ заради използването на много паразитни думи в описанията и т.н.


Дидо, не съм съгласен що се отнася до Р. Грънчаров. Книгата му "Върховете на Рила", издание 2000 г., за мен е прекрасен помощник когато планирам някой по-различен маршрут. Писана е с любов към планината и предлага интересна информация за алтернативни походи. Чете се увлекателно, радвам се че притежавам този пътеводител (да не се възприема като реклама).

Поздрави!
Чет Окт 22, 2009 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
А, аз също харесвам книгата на Р. Грънчаров откъм информацията, която подава. Полезна е, спор няма. Не харесвам стила обаче, под който е поднесена тази информация. Харесвам/не харесвам е твърде субективно разбира се, но мисля твърде много хора ще са на същото мнение ако сравнят стиловете на писане - както съм споменал в коментара ми по-горе.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 22, 2009 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov