ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Скъсани връзки на коляно . Помагайте със съвети !

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Скъсани връзки на коляно . Помагайте със съвети !
Автор Съобщение
G_P_S



Регистриран на: 27 Окт 2011
Мнения: 204
Местожителство: Троян-Пловдив-Лондон

Мнение Скъсани връзки на коляно . Помагайте със съвети ! Отговорете с цитат
Здравейте колеги . Скъсах връзки на коляното . Оперираха ме , гипсираха ме и след десет дни чакам да сваля гипса. Изчетох доста мнения по въпроса , но както се казва от много глава не боли. Моля Ви ,ако някой е имал подобен проблем ,нека да сподели мнение. Благодаря .
Пон Ное 21, 2016 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Виж тук http://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=1353 със сигурност ще намериш полезна информация.

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Пон Ное 21, 2016 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
G_P_S



Регистриран на: 27 Окт 2011
Мнения: 204
Местожителство: Троян-Пловдив-Лондон

Мнение Отговорете с цитат
Ужас .
Вто Ное 22, 2016 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 85
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Ако става дума за предна кръстна връзка, то при професионални спортисти (футболисти) преди да минат 6 месеца не ги пускат да играят официален мач, т.е. добре е и ти да не правиш максимални натоварвания на коляното първите 6 месеца (т.е. ски и други подобни този сезон забрави). Ако имаш конкретни въпроси питай, каквото знам ще отговарям (аз лично имам такава операция на предната кръстна връзка на дясното ми коляно от 10 години).
Сря Ное 23, 2016 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dea simeonova



Регистриран на: 30 Сеп 2015
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
Toва е супер несериозно питане!Първо коя -кои връзки на коляното сте скъсал.Второ каква операция ви е извършена(най-просто казано зашили са ви връзката-връзките, или е правена някакъв тип пластика с временни пирони или абсорбиращи се такива).Кой ви я е правил и къде.Планова ли бе или по спешност.Имало ли е допълнително усложнения като разкъсана ставна капсула и скъсан мениск. Шансът принципно за предна кръсна връзка е 50 на 50 за пълно възстановяване- не е много голям!Колкото по активно сте спортувал толкова повече възстановяването ви ще е усложнено, поради по-голямата атрофия на мускулите ,която ще получите.Принципно е травма с трудна прогноза и много бавно пълно възстановяване.
Сря Ное 23, 2016 2:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
G_P_S



Регистриран на: 27 Окт 2011
Мнения: 204
Местожителство: Троян-Пловдив-Лондон

Мнение Отговорете с цитат
Окончателната диагноза е : Руптура капсуло-лигаментарис медиалис ген. Л.М.М ад.обс.син.етЛЦА син . Операция по спешност ,направена от човек който ми възстанови крака след 16 счупвания след катастофа през 2000 г. Станахме и приятели ,така че смятам че операцията не е претупана. Смятам да се лиша от всякакви зимни преходи и да прекарам зимата в покой и рехабилитация. Живот и здраве през май ще атакувам планината.
Сря Ное 23, 2016 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
G_P_S написа:
Смятам да се лиша от всякакви зимни преходи и да прекарам зимата в покой и рехабилитация. Живот и здраве през май ще атакувам планината.


Със сигурност почивката ще помогне. Ако се товари има гаранция, че областта ще се подсърди и може да нанесе трайни вреди на мускулите и сухожилията. Препоръчително е обездвижването да се удължи с 2-3 седмици след предписаното, а след това да не се товари поне 6 месеца.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Чет Ное 24, 2016 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dea simeonova



Регистриран на: 30 Сеп 2015
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
С извинение но от така изписаната диагноза нищо не се разбира.Доктора не ви ли обясни за какво става въпрос,вие не се ли поинтересувахте!НА времето ги изписваха в епикризи освен с латинските им именувания и с български съкращения.Явмо вече процедурата се е променила Не вярвам обаче това да е пълната епикриза.Вероятно след като е по спешност не сте и правил и ямр.
Както и да е ,обаче тук не виждам скъсани връзки но ако все пак става дума за връзка то най вероятно става дума за ставната връзка от вътрешната стена на коляното-medial collateral ligament.При нейното скъсване обикновенно се налага имобилизация на крайника за период около 30 дена след операция.Тя за разлика от кръстните връзки директно се гипсира.До колкото знам от моя доктор се шие лесно.Има обаче едно огромно ОБАЧЕ.Атрофията на вътрешните глави на четриглавия бедрен след нейното възстановяване,може да е огромна.Ако се касае за тази операция и доктора си е свършил добре работата(трябват си здрави ръце за тази връзка до колкото знам )няма да имате проблем с нестабилост в ставата.Мускула ще ви е проблем обаче.трябва много и много съвестна постоянна и постепенно градираща досадна работа.2001 година след катастрофа скъсах кръстни връзки плюс тази връзка -мускула ми и до ден днешен не е възстановен напълно!При повече информация от ваша страна с радост ще ви помогна с съвети относно възстановяването ви.
Пет Ное 25, 2016 1:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
G_P_S



Регистриран на: 27 Окт 2011
Мнения: 204
Местожителство: Троян-Пловдив-Лондон

Мнение Отговорете с цитат
dea simeonova написа:
С извинение но от така изписаната диагноза нищо не се разбира.Доктора не ви ли обясни за какво става въпрос,вие не се ли поинтересувахте!НА времето ги изписваха в епикризи освен с латинските им именувания и с български съкращения.Явмо вече процедурата се е променила Не вярвам обаче това да е пълната епикриза.Вероятно след като е по спешност не сте и правил и ямр.
Както и да е ,обаче тук не виждам скъсани връзки но ако все пак става дума за връзка то най вероятно става дума за ставната връзка от вътрешната стена на коляното-medial collateral ligament.При нейното скъсване обикновенно се налага имобилизация на крайника за период около 30 дена след операция.Тя за разлика от кръстните връзки директно се гипсира.До колкото знам от моя доктор се шие лесно.Има обаче едно огромно ОБАЧЕ.Атрофията на вътрешните глави на четриглавия бедрен след нейното възстановяване,може да е огромна.Ако се касае за тази операция и доктора си е свършил добре работата(трябват си здрави ръце за тази връзка до колкото знам )няма да имате проблем с нестабилост в ставата.Мускула ще ви е проблем обаче.трябва много и много съвестна постоянна и постепенно градираща досадна работа.2001 година след катастрофа скъсах кръстни връзки плюс тази връзка -мускула ми и до ден днешен не е възстановен напълно!При повече информация от ваша страна с радост ще ви помогна с съвети относно възстановяването ви.
ЯМР не съм правил защото този крак е с плака и девет винта от 2000 г.Тогава изкарах 11 месеца в гипс и 18 месеца в количка. Мускулите се събудиха след 6 месеца рехабилитация , а след една година направих Паниците-Рай -вр.Ботев за 17 часа.
Пет Ное 25, 2016 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dea simeonova



Регистриран на: 30 Сеп 2015
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
2000ната си е както и да го погледнем преди много години.Те за съжаление се трупат и по млади не ставаме!Може много да си улесните възстановяването с правилно хранене и правилни тренировки(тотално зае..те скъпо струващата физеотерапия за подобна травма).Ако връзката е добре зашита няма как да я скъсате отново лесно,така че не се плашете много.Ако се появи някаква нестабилност в ставата трябва да положите огромни усилия за изграждането на наистина силен мускул.Ако докторът и тялото ви са си свършили работата може и да мине и бъде доста леко.Има я и ужасната прогноза за странична сериозна нестабилност на колянна става която рано или късно ще доведе до необходимост от смяна с изкуствена-има случай при които срастването на връзката става малко по дълго или въобще не сраства изцяло.Ако се касае за тази връзка лошият шанс обикновено е около 5-10 процента.Направете си снимка след свалянето на конците за да видиме какво точно са ви оперирали,а с шивашки метър измерете атрофията на мускула ,като паралелно мерете на двата крака на отстояние 5 -11-17 см от капачката на коляното.Преживяли сте веднъж страшна травма,тази може да е и нищо и най-кошмарната такава. Възстановяването при нея трябва да е страшно съвестно и отдадено!
Пон Ное 28, 2016 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov