ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ФАЛАКРО или Драмски Боздаг
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
ФАЛАКРО или Драмски Боздаг
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение ФАЛАКРО или Драмски Боздаг Отговорете с цитат
След заканите си от началото на септември, вчера наистина отидох до Фалакро. Получи се не както го мислих, макар че не съжалявам за еднодневката. Нещата тръгнаха назад още в събота, когато не можах да кандърдисам Спиди да дойде за екскурзовод, а аз съвсем не се бях скъсал от предварително четене. Все едно, някъде към осем сутринта предизвиквахме учудване у служителите на КПП "Илинден". Нашият се чудеше, че като хасковлии не сме минали през Маказа, а гъркът съвсем изумя, че отиваме на Фалакро. После ми стана ясно защо.
Пътят беше широк, занемарен, осеян с паднали камъни и доказателства за кравешко присъствие. Имаше няколко джипа с ловци, летяха двама парапланеристи, но нямаше и един турист. Табелата сочеше към ски центъра, но той твърде се отличаваше от моите представи. Имаше само лифтове и влекове, спрели през лятото и с порядъчно количество ръжда. Никакви хотели и кафенета, ресторантчета и сергии. Една голяма и занемарена сграда, десетина каравани и омазан от овчи аки асфалт. Появи се едно от онези гладни кучета, за които говори Диана и изпроси половин хляб.
Колата беше спряна съвсем случайно на източната част на обръщалото. Баирът над нас изглеждаше по-нисък от отсрещния, така че тръгнахме към "по-високия" и - грешка. Ниският хълм е скривал от очите ми сериозните върхове. Озовахме се на място, което Спиди нарича Момин връх в пътеписа си. Това се вижда оттам.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/falakro-ili-dramski-bozdag.880159
Е, беше ме яд, но аз избрах посоката, а знаех добре, че двамата ми спътници, любители по-скоро на плажовете, отколкото на кривите пътеки, няма да посрещнат ентусиазирано идеята за слизане и ново качване. Затова завъртях фотоапарата, набелязах поредния "правилен" път и си обещах да дойда пак. Харесах един коларски път, който тръгва от североизточната част на паркинга и се вие до билото, южно от което са стръмните скали.
Видях множество големи и малки планинки, всяка от които може да бъде атакувана за един ден от Разлог. Ама - друг път. И тъй като беше още обед, отскочихме и до Кавала. Странно е да вървиш по асфалтирана крайморска алея с туристически обувки, ако температурата е 32 на сянка, но кой ме познава?
Пон Сеп 21, 2015 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хехе, колега Тортоманин, посетил си една чудна планина, поздрави!
Определно имаш повод да идеш отсреща и да поцъкаш от оградката надолу ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Сеп 21, 2015 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Момин връх е прекрасно начало за опознаване на Боздаг (Фалакро). Предстоят ви чудесни преживявания из тази красива планина. Не съжалявайте!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Сеп 25, 2015 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Re: ФАЛАКРО или Драмски Боздаг Отговорете с цитат
tortomanin написа:
След заканите си от началото на септември, вчера наистина отидох до Фалакро. Получи се не както го мислих, макар че не съжалявам за еднодневката. Нещата тръгнаха назад още в събота, когато не можах да кандърдисам Спиди да дойде за екскурзовод, а аз съвсем не се бях скъсал от предварително четене. Все едно, някъде към осем сутринта предизвиквахме учудване у служителите на КПП "Илинден". Нашият се чудеше, че като хасковлии не сме минали през Маказа, а гъркът съвсем изумя, че отиваме на Фалакро. После ми стана ясно защо.
Пътят беше широк, занемарен, осеян с паднали камъни и доказателства за кравешко присъствие. Имаше няколко джипа с ловци, летяха двама парапланеристи, но нямаше и един турист. Табелата сочеше към ски центъра, но той твърде се отличаваше от моите представи. Имаше само лифтове и влекове, спрели през лятото и с порядъчно количество ръжда. Никакви хотели и кафенета, ресторантчета и сергии. Една голяма и занемарена сграда, десетина каравани и омазан от овчи аки асфалт. Появи се едно от онези гладни кучета, за които говори Диана и изпроси половин хляб.
Колата беше спряна съвсем случайно на източната част на обръщалото. Баирът над нас изглеждаше по-нисък от отсрещния, така че тръгнахме към "по-високия" и - грешка. Ниският хълм е скривал от очите ми сериозните върхове. Озовахме се на място, което Спиди нарича Момин връх в пътеписа си. Това се вижда оттам.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/falakro-ili-dramski-bozdag.880159
Е, беше ме яд, но аз избрах посоката, а знаех добре, че двамата ми спътници, любители по-скоро на плажовете, отколкото на кривите пътеки, няма да посрещнат ентусиазирано идеята за слизане и ново качване. Затова завъртях фотоапарата, набелязах поредния "правилен" път и си обещах да дойда пак. Харесах един коларски път, който тръгва от североизточната част на паркинга и се вие до билото, южно от което са стръмните скали.
Видях множество големи и малки планинки, всяка от които може да бъде атакувана за един ден от Разлог. Ама - друг път. И тъй като беше още обед, отскочихме и до Кавала. Странно е да вървиш по асфалтирана крайморска алея с туристически обувки, ако температурата е 32 на сянка, но кой ме познава?



Освен на разказа, насладих се и на перфектния правопис и пунктуация.
Съб Сеп 26, 2015 7:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
На 4 октомври - неделя, група приятели-планинари решихме да се изкачим Боздаг. Тази южна красавица отдавна е в плановете ми, но нещо все ми убягваше. Я времето ще се влоши, я ще излезе нещо непредвидено. Тръгнахме от Петрич в 7 часа и през Папаз чаир, Гоце Делчев и ГКПП "Илинден" в 10.30 часа бяхме на изходна позиция на Ски центъра Фалакро, който е разположен на 1700 м и до него води асфалтов път. Решихме да изкачим първенеца на планината връх Пророк Илия (2232 м). За тези, които не ползват помощни средства и не искат да правят грешката на колегата Тортоманин, трябва да дам кратки разяснения: Към върха няма никаква пътека, пък камо ли маркирана. Тръгва се от самото начало на ски центъра на дясно (на изток) по склона, като за ориентир ти служат жeретата на лифта, който стига до връх Карталка. От началото на маршрута се вижда и чайната на връх Карталка. След нея няма как да се объркаш. Продължава се покрай карстовата пропаст Снежницата (Хионотрипа) или пък се следва дървения парапет, който води до самия връх.

Гледките от билните части на планината са зашеметяващи. В известна степен Боздаг ми напомня на Алиботуш (Славянка), но мащабите са по-големи. Без да си даваме никакъв зор, изкачихме върха за около 2 часа. Иначе през цялото време се радвахме на прекрасно време и безветрие. Рано след обяд от юг се появиха бели пухкави облаци, които само разнообразиха гледките. През целия ден срещнахме само един ловец на яребици и няколко души алпинисти-пещерняци от Серес, които се спускаха до дъното на Снежницата. На дъното на пропастта все още имаше сняг. Казаха ни, че температурата там е 2 градуса.

За всички които се колебаят и още се чудят да поемат към Боздаг. Точно сега е сезона за нея. Тя е идеална еднодневна дестинация, ако се нощува в района на Гоце Делчев, Банско и дори Сандански. Изкачването въобще не е тежко и е подходящо за по-слабо подготвени планинари.
Вто Окт 06, 2015 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Още нови впечатления от високия Боздаг Отговорете с цитат
Дойде ред и ние да навестим високия Боздаг. От София потеглихме малко преди 3:00 часа сутринта и пристигнахме в наскоро фалиралия ски център Фалакро около 7:00 часа, точно на зазоряване. Първоначалното ни намерение беше да сме се изкачили на билото между върховете Карталка и Св. Илия за изгрев слънце, ала малко се позабавихме с тръгването, а и на ГКПП "Илинден" се беше образувала сериозна опашка от нашенски сезонни работници, която за жалост допълнително ни забави. По тесния планински път срещнахме много подранили люде нарамили пушки. Някои бяха пешаци, а други -- с джипове и малки ремаркенца с натоварени в тях ловни кучета. По-късно в ранната утрин планината ехтеше от изстрелите им, ала май те само плашеха гаргите, които пък наистина бяха невиждано много. След като слънцето понапече, ловците и кучетата им подвиха опашки и поеха към студените питиета и другите мурафети в подножието на планината. Многобройните стада пък се пръснаха по работа и така планината остана изцяло на наше разположение -- изглежда бяхме единствените планинари, въпреки чудесния почти есенен неделен ден. Нарадвахме се на хубави гледки, въпреки лятната омара. Неизброимите вече ръждясващи скиорски лифтове и влекове, които до преди година са били хвалени за едни от най-модерните в Гърция, натрапващата се и на места вече полусъборена, иначе старателно изградена, ограда, предпазваща заблудени скиори, коне и говеда от последен полет в красивата пропаст, неизбежната гръцка мрежа от планински черни пътища, включени барабар с върховете на Боздаг в биологичната мрежа Натура 2000 -- всички тези дразнители дори не успяват да бъдат лъжичката катран в кацата с мед, толкова прекрасна е природата там! Много се впечатлихме от невероятните места, на които съжителстват широколистни и иглолистни дървета -- избуяли и радващи се на живота по изключително стръмните склонове към пропастта:



Представяне на всички снимки можете да видите тук.
Нед Сеп 18, 2016 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Mалее. Тия с пушките бая високо са се качили.
Иначе страхотни снимки! Другия месец ще ида натам.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Сеп 19, 2016 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Авджии имаше и предния път, макар че случихме по изборите. Там е щур пущинак.
И аз трябва да повторя.
Пон Сеп 19, 2016 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Много хубави снимки вади Сонито, да им се ненагледаш - с тая хубава планина.

Жалко за фалита на ски-центъра, дано го вдигнат на крака до зимата. Беше оферта един път - невероятната Боздашка гледка от върха на света, гарнирано с 5 или 10 евра ски-такса дневно Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 20, 2016 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Какво интересно може да се види в околията на връх Боздаг?
Мислиме да го посетиме и освен изкачването му, искаме да видиме и нещо друго около него.
Сря Дек 07, 2016 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ако си достатъчно близо до границата, за един ден качваш планината и отиваш до Драма или Кавала. Едва ли искаш веднага да идеш на Серски Боздаг.
Сря Дек 07, 2016 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Около Боздаг - пещерите Маарата и Алистрати. От първата изтича Панега (Ангиста), като по-надолу по течението на реката е пещерата Алистрати край едноименното село. Аз съм очарован от тази пещера, входа тук е 8 евро, беседата на български в слушалките се плаща допълнително. Иначе си е чудна разходка из сутрешния Боздаг, през Алистрати и разходка привечер из Кавала, но за един по-дълъг ден.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Дек 08, 2016 12:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Пещерата Маара, наричана и Ангитис, е единствената пещера в Гърция над река.
През зимата обаче работното време на пещерите е по-различно и кратко.

В Драма – красивият парк с изворите на Агия Варвара, а сега за настроение - Коледното градче Онируполи. Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Дек 08, 2016 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:

Мислиме да го посетиме ... ; ...искаме да видиме




Много неприятно!
Чет Дек 08, 2016 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
neillmakoli написа:

Мислиме да го посетиме ... ; ...искаме да видиме




Много неприятно!


Това нормалното поведение ли ти е?
Интересно ми е и дали така се държиш винаги или просто настроението ти е породено от някакви липси?!
Съб Дек 17, 2016 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov