ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Панти?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Панти?
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Вярно е - може да остане по колана при отлепване, ако базата има по-дълбоки драскотини.
Слагал съм обаче вакса на космите на колана - в топло и лепящо време.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Дек 15, 2016 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
В такъв случай няма да слагам, така ще лузгам. Утре ми пристигат обувките и в неделя ще навестя географски център отдолу. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Дек 15, 2016 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Ново 20 Отговорете с цитат
didogen написа:
...
Вторият ми въпрос е колко градуса е ъгълът на кантовете?
Ъгъл на заточване на кантове
dido написа:
...
Слагал съм обаче вакса на космите на колана - в топло и лепящо време.

Аз дори ги импрегнирах, ама нещо не се справих като хората - сигурно импрегнант отиде и отдолу, а уж бях залепил добре коланите за базата като го прилагах.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Дек 15, 2016 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Тази тема съм я пропуснал. Жив да си Ристе. Smile
Има някаква вакса за колани. Едната е на спрей, другата е плочка. Мисля да взема твърдата поради твоите съмнения. Ама по-нататък, че сега коланите са нови и мисля всичко трябва фабрично да им е таман.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Дек 15, 2016 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
...
Има някаква вакса за колани. Едната е на спрей, другата е плочка. Мисля да взема твърдата поради твоите съмнения. Ама по-нататък, че сега коланите са нови и мисля всичко трябва фабрично да им е таман.
Остава нови колани да обработваш...
Основно правило - пази ги от намокряне като са залепени /избягвай пантене по кишав сняг, да не говорим за вода през потоци, реки, гьолове/. Намокриш ли ги - освен че стават по-тежки, но и започва да лепне сняг по тях - драмата е голяма.
Преди да ги залепиш на базата ги темперирай, т.е. да са с температурата на средата, в която ще ги лепиш. Ако ги преместиш на по-топло преди залепване, влагата на околния въздух кондензира в/у тях и не лепят.
Ако ще нощуваш някъде след преход /пантене/ и коланите са още залепнали добре на базите след прехода - не ги сваляй, освен ако не се спускаш разбира се на другия ден веднага.
Дръж коланите на студено и не на пряка слънчева светлина /поне не към лепилото/.

ПП - ако ще пантиш по склонове с по-голям наклон - може да са фирновани. Тези са животоспасяващи. Пикел също.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Дек 15, 2016 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Преди лепене се топлјат, срешту конденз. В пазвата.
Съб Дек 17, 2016 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
....и всяка ска се ваксина. Без значение дали е за туринг или писта. Ако се изцикли както трябва, няма как да ти остане вакса по колана. Твърдата вакса е за "плъзгаемост" на коланите. Течната (спрей) е да подобри водоотблъскването, но в киша след час... нищо не помага. Купи си блокче глупава ски вакса и с него натърквай и ската отгоре. По този начин ще избегнеш някое друго кило полепнал сняг, което ще влачиш като се натрупа отгоре. Моите ски са 125 мм под крака и ако снегът полепва - става лоша работа, а и трудно се "изтупват". Задължително някой метър истински дъктейп. Най-удобно е да го навиеш на щеките. Спасява ситуацията, когато коланите почнат да се разлепват след намокряне или целодневно пантене, при което си ги свалял и слагал многократно. Колани "в пазвата", както казва Ради помага много. Както казва Ристе, никога не обръщай коланите под пряка слънчева светлина ако ще почиваш повечко. Използвай половин протектор за един колан. Техниката на разлепване може да видиш из нета. Става за секунди и в ураганен вятър. В хижата - коланите далеч от печката. Естествено, че има и още много други тънкости, но те ще ти станат ясни като "запантиш".
Вто Дек 20, 2016 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Много полезни съвети. Ще си взема знание от всеки по малко. Днес покарах в компанията на един съфорумник, който ме похвали за постигнатите резултати. Laughing Сега малко почивка и към края на седмицата ще направя десетина км. пантене по едни хълмчета.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Яну 02, 2017 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Много полезни съвети. Ще си взема знание от всеки по малко. Днес покарах в компанията на един съфорумник, който ме похвали за постигнатите резултати. Laughing Сега малко почивка и към края на седмицата ще направя десетина км. пантене по едни хълмчета.

Според мен можеш да игнорираш всичко гореописано и това няма да се отрази съществено на преживяването ти, тъй като съветите са по скоро от характер на маниашко третиране. Казвам маниашко, но когато става дума за скъпи модели ски и колани си е наложително, поне за казаното от joropc съм сигурен, защото знам че не ползва каква да е екипировка.
Не съм голям пантаджия, но от 2000г, когато си купих първите панти и колани, досега никога не съм точил кантове, никога не съм ваксвал ски, никога не ми са се отлепяли колани, много рядко ми е замръзвал колан след драпане по киша, никога не съм мазал колана от към косъма с нищо. Просто на две години си сменям ските като жапанки, обикновено евтини модели и хич не ме е грижа как точно ще ги надера или изтъпя кантовете. Всъщност това с кантовете има значение само когато караш по "страшни" места и острия кант е единственото което спира падането в някой улей или стръмен склон. Ако не си такъв карач, а ще ходиш по равна поляна, на практика кантове може и изобщо да не ти потрябват. Случвало ми се е само следното - натрупан лед непосредствено след шарнира на едни много стари силврети ми сцепи ската/а уж беше някакъкъв прехвален туров атомик/ на половината път от Белмекен за Костенец и понякога при отлепяне части от лепилото на колана са оставали по другата част от колана - когато ги лепиш един за друг или наполовина...
Вто Яну 03, 2017 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov