ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
Чудесно, веднага ще го променя.
Маркираният участък от топо-картата съответства на един ден ходене по браздата. Като обем е 0,7 МВ при приближение 14.

Нулирайте също кеша на MOBAC (може с изтриване на поддиректорията tilestore), за да е сигурно че ползвате PNG тайлове.

Сещам се и още нещо -- съществуващия архив е правен доста отдавна, през юли 2015 г., с по-стара версия на MOBAC (1.9.16) от актуалната в момента (2.0.0 beta 3) и е бил пробван (не от мен) вероятно с по-стара от актуалната версия на NaviComputer. В тази връзка, може да има смисъл да пробвате и с по-обемисти атласи дали би се проявил проблема с размера на файла (възможно е съобщението за грешка да е подвеждащо и проблема всъщност да не е в размера, а в някаква друга неочаквана разлика във формата).
Вто Яну 17, 2017 2:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първо проверих MD5 hash на сваления архивиран файл и сумата излезе вярна.
После проверих оставащата свободна памет на апарата - 4 GB. Няма сложена SD-карта и приложенията са записани в апарата.
Няма логика като качвам файл 1,7 GB да стигне до около 1,2 GB и да спре. Качването извършвам правилно, защото тази процедура съм я правил поне 70-80 пъти.
Виновен е Windows-а и от 13 години му се ядосвам. От времето на първото ХР.
Вто Яну 17, 2017 2:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Смених тайла от JPG на PNG.
Изтрих папка tilestore. Тази папка я трия преди всяко отваряне на MOBAC.
Не съм променял Tools --> Settings --> Map size --> Maximum size of rectangular maps
Стартирах MOBAC за сваляне на участък от BGtopoVJ
Свалих маркирания участък Дунав-Ком с големина около 400 МВ. За сравнение цялата карта на България (заедно с околностите и Македония) във формат .nmap за NaviComputer е 1,64 GB. Това ме изненада и направих скрийншот на MOBAC.
Направих още един тест при тип на тайла JPG-70%. Обемът на картата е 47 МВ, а качеството на визуализиране на телефона е същото. Явно картата от 1,64 GB на цяла България е във формат JPG. Както каза Ведрин, всеки сам да намери баланса на съотношението обем/качество.

Снимките от тестовете качих в тестовата папка в Планинарска карта за смартфон с WindowsPhone
На дивите места нямаме подходящо покритие на BG Mountains и може да се разчита на старата руска военна топографска карта BGtopoVJ
Сря Яну 18, 2017 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
Смених тайла от JPG на PNG.
Изтрих папка tilestore. Тази папка я трия преди всяко отваряне на MOBAC.
Не съм променял Tools --> Settings --> Map size --> Maximum size of rectangular maps
Стартирах MOBAC за сваляне на участък от BGtopoVJ
Свалих маркирания участък Дунав-Ком с големина около 400 МВ. За сравнение цялата карта на България (заедно с околностите и Македония) във формат .nmap за NaviComputer е 1,64 GB. Това ме изненада и направих скрийншот на MOBAC. Надявам се Ведрин да каже дали прилагам най-подходящите настройки на MOBAC за сваляне на участък от BGtopoVJ и нормално ли е маркираният участък да бъде 400 МВ на фона на 1,64 GB за цялата карта?

Диспропорцията в обема вероятно се дължи в най-голяма степен на избраната компресия на тайловете.

Любомир Илиев написа:
Другата изненада е, че картата се визуализира с еднакво качество при двата тайла - JPG и PNG.

Качеството не е еднакво -- в JPG варианта дори без много взиране се забелязват артефакти от компресията, които липсват в PNG варианта:



Любомир Илиев написа:
Ако се върна на тайл JPG , ще падне ли обема на маркираната област съизмеримо на фона на 1,64 GB за цялата карта?

След преглед на споменатия nmap файл с размер 1.64 GB с hex редактор, виждам че вътрешното представяне на данните в него е във вид на база данни с таблици, които съдържат тайлове в JFIF (JPEG File Interchange Format) формат, който не е lossless за разлика от PNG. Това би могло да обяснява относително по-малкия обем на подготвения от мен преди години атлас. Направих също малък пробен NaviComputer атлас с PNG тайлове за участъка около Връшка чука и, след преглед с hex редактор виждам, че в него тайловете имат IHDR chunks и следователно са записани в PNG формат, който е lossless, но и по-обемист.

Ще трябва да потърсите и намерите оптимален за вас компромис между обхват на покритието в един атлас, вид на компресията (JPG или PNG), брой и вид на нивата на приближение и размер на nmap файла.

Любомир Илиев написа:
На дивите места нямаме подходящо покритие на BG Mountains и може да се разчита на старата руска военна топографска карта BGtopoVJ

Предстои да подобряваме покритието на BGMountais в тази част от Стара Планина, но това ще е постепенен процес, който ще изисква и обхождане на маршрути. Впрочем, живи данни от тези райони биха били добре дошли.
Сря Яну 18, 2017 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мерси,
Както винаги - бърз, компетентен и полезен.

До тук последните два дни обсъждахме сваляне на руската военна топографска карта BgtopoVJ за ползване в offline режим на смартфон с операционна система WindowsPhone чрез приложението NaviComputer.

Сега имам питане за смартфон с операционна система Android

При опит да сваля малък атлас (Дунав-Ком) за OruxMaps за телефони с Android, получих папка с 800 файла 5-110 КВ всеки с файлово разширение .OMC2
Досега сме ползвали BG Mountains за OruxMaps като един файл с файлово разширение .IMG
За OruxMaps има ли особености?
Чет Яну 19, 2017 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
Сега имам питане за смартфон с операционна система Android

При опит да сваля малък атлас (Дунав-Ком) за OruxMaps за телефони с Android, получих папка с 800 файла 5-110 КВ всеки с файлово разширение .OMC2
Досега сме ползвали BG Mountains за OruxMaps като един файл с файлово разширение .IMG
За OruxMaps има ли особености?

Ако разполагате с достатъчно свободно пространство в паметта на Android смартфона бих препоръчал като предпочитан вариант да използвате готовата офлайн карта за OruxMaps:

https://web.uni-plovdiv.net/vedrin/BGtopoVJ-oruxmaps-v3.00.7z
magnet:?xt=urn:btih:F758D7469F604EFE8690D1B979265E4AA0CB87FB&dn=BGtopoVJ-oruxmaps-v3.00.7z&tr=http%3a%2f%2fkade.si%3a9680%2fannounce&ws=http%3a%2f%2fweb.uni-plovdiv.net%2fvedrin%2fBGtopoVJ-oruxmaps-v3.00.7z

Ще ви бъдат нужни най-малко 2.37 GB свободно дисково пространство. Разархивирайте данните (например посредством 7-Zip), копирайте папката BGtopoVJ-oruxmaps-v3.00 в папката oruxmaps/mapfiles на програмата OruxMaps и я изберете като източник. Картата съдържа нива на приближение от 6 до 14 включително и е видима от скала 3000 км до скала 200 м.

OruxMaps поддържа и WMS, тъй че по принцип е възможно да го конфигурирате да ползва картата и в онлайн режим. Има също и вариант, пак през WMS, предварително да изтеглите определен район от картата. Видео-напътствия как става това, подготвени от Rincewind, има тук:

Създаване на онлайн BGtopoVJ-карта в Oruxmaps (и сваляне в офлайн режим)
Чет Яну 19, 2017 12:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Намерих телефон с Андроид и пробвах сваления атлас Дунав-Ком (800 файла общо 56,1 МВ). Работи добре.
Понеже свалих само 14-то ниво на приближение, при опит да увелича картата, OruxMaps-а автоматично превключва на световната карта, което е добра съобразителност на испанските разработчици на OruxMaps.
За сравнение един и същ атлас (маркирана област от картата Дунав-Ком) при приближени 14 и тип на тайла JPG за Android има обем 56,1 МВ, а за WindowsPhone има обем 38,5 МВ.
Последните две страници от темата станаха технически, за което заслугата е на Ведрин и на @Rincewind
Чет Яну 19, 2017 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gyoshev



Регистриран на: 03 Авг 2017
Мнения: 3

Мнение Избор на GSM Отговорете с цитат
Здравейте,
Може ли да ми предложите някои модели GSM-и, подходящи за преходи. Изискванията са:
1. Добра GPS антена.
2. Добра камера (да прави снимки и на по-тъмен фон).
3. Добра батерия.
4. Добро съотношение цена-качество.

Останалите неща са второстепенни.
Може би не е това форума в който да питам, но тук предполагам няма търговци, а само патили.

Благодаря предварително за отделеното време!
Чет Авг 03, 2017 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти, тук най-много още някой освен мен, да предложи това което ползва в момента и е доволен от него, например Huawei Honor 6. За мен е добро, за друг или за теб, може и да не е. Ето защо мисля, че е по-добре да попиташ в специализираните форуми, на съответното място, като например:

https://forum.androidbg.com/forumdisplay.php?fid=117

или

https://www.kaldata.com/forums/forum/155-%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%84%D0%BE%D0%BD/

Поздрави
Вто Авг 08, 2017 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gyoshev



Регистриран на: 03 Авг 2017
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за мнението!
И аз си взех Huawei Mate 9, но ще пристигне към края на месеца (втора ръка е). Ще пиша как се представя.
Пет Авг 11, 2017 6:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Добър избор, дано всичко е наред с бройката!
Huawei имат може би най-добрата стокова система за щадене на батерията, а и тези 4000 мАч са много нещо. С GPS и GLONASS надали ще загубиш някъде връзка със сателити. Поне аз не помня да ми се е случвало. Ако не си доволен от камерата ти препоръчвам приложението Snap Camera HDR, което е с огромено количество настройки и може да измъкне максимума от обектива. За цената, ти си знаеш.
Със здраве Smile
Пет Авг 11, 2017 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gyoshev



Регистриран на: 03 Авг 2017
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Вчера го тествах в Рила и след 9 часов преход с включен тракер и доста снимки, батерията остана над 60%. Показа ми най-малко изминато разстояние от всички което означава, че ме позиционира доста точно. Изключително съм доволен от него и ви го препоръчвам, стига размера да не ви притеснява.
wanderer142, доволен съм от камерата и не съм пробвал софтуера предложен от теб, но сигурно ще го сваля за следващия път (само за тест). Цената е приемлива, защото го взех втора употреба.

Пожелавам приятни мигове в планината на всички съфорумци и нека да я пазим чиста!
Чет Сеп 07, 2017 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение OryxMaps! Отговорете с цитат
Влязох в Play Store през ГСМ-а и видях, че OryxMaps вече се плаща 5.89 лв.! Има ли друг вариант да ползвам картата на bgmount... безплатно на ГСМ, както бе преди?
Нед Окт 08, 2017 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Re: OryxMaps! Отговорете с цитат
excalibur написа:
Влязох в Play Store през ГСМ-а и видях, че OryxMaps вече се плаща 5.89 лв.! Има ли друг вариант да ползвам картата на bgmount... безплатно на ГСМ, както бе преди?


Няма нужда от друг вариант, ако не ти се дават 5.89лв., сваляш Orux-a от техния сайт на компютъра си и инсталираш ръчно на телефона си Smile
Нед Окт 08, 2017 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: OryxMaps! Отговорете с цитат
loudidd написа:
excalibur написа:
Влязох в Play Store през ГСМ-а и видях, че OryxMaps вече се плаща 5.89 лв.! Има ли друг вариант да ползвам картата на bgmount... безплатно на ГСМ, както бе преди?


Няма нужда от друг вариант, ако не ти се дават 5.89лв., сваляш Orux-a от техния сайт на компютъра си и инсталираш ръчно на телефона си Smile



Нед Окт 08, 2017 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Следваща
Страница 15 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov