ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ИМА И ТАКИВА ДНИ

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
ИМА И ТАКИВА ДНИ
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение ИМА И ТАКИВА ДНИ Отговорете с цитат
Може би съм минавал над 200 пъти по маршрута Драгалевци - Черни връх. Приятна планина, научно-популярна почти, с изреждане на широколистен, иглолистен и алпийски пояс.
Четири пъти не съм достигал върха - заради спъващи се другарчета или заради лошо време. Последният път беше в тази събота. След месец под преспите колата ми трябваше да бъде изкопана, а аз самият - раздвижен. Синоптикът /неговата мама/ обещаваше хубаво време. Вече си представях гледките към Рила, Осогово и Балкана. Подкокоросах и мой приятел, който си намери чужденка за жена и двете семейства тръгнахме на лов за удоволствия и хвалене на родното.
Още на Ихтиман стана ясно, че нещо не е наред. Докато пиехме кафето, Рила се виждаша, но Витоша имаше прическа като новия американски президент. Какво пък, длъжни сме да опитаме.
Повече от час преди забраната подминахме "Простор", но ни отби полиция още при бариерата вдясно. Ясно! Много хора са си направили "нашите" сметки и планината е пълна. Тръгнахме полека. Време топло, облачно, леко мъгливо. Колкото повече се качваш, толкова падат температурите. Взе да духа яко. почна да вали. Вятърът стана свиреп, почна да мете фирна от земята и да го блъска по нас. Преценихме, че удоволствието си е отишло, а повод за гордост и гледки няма да има и от подножието на Малък Резен минахме в отстъпление.
Докато слезем, стана почти ураган. Коловете се виждаха, но пътеката се губеше, затъвахме. Без поражения се добрахме до колата. Имаше разочарование, но не сериозно. Такъв вятър хващах за втори път, предният май беше на 7 или 8 декември преди две години. Понякога е по-интересно да видиш планината в нейната ярост, отколкото когато е заспала като белишка мечка - танцьорка. Повечето коли бяха изчезнали, изчезнахме и ние.

Пътят беше идеално изчистен до "Бай Кръстьо", нагоре има насечен лед и коловози, но е опесъчено.
Пон Фев 06, 2017 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
N-8



Регистриран на: 09 Сеп 2016
Мнения: 12
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По това време бях на Плана и Витоша изглеждаше доста мрачно.
Пон Фев 06, 2017 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вчера (понеделник, 06.02.) в 5 сутринта решихме да се качим с жена ми и сестра и за изгрева на Черни връх. Последно се качвах в четвъртък преди 4 дена и още се топлех от слънчевия изгрев на върха (така изглеждаше последните 2 седмици изгрева - http://radobayraktarov.blogspot.fr/2017/01/blog-post.html). По прогноза, трябваше да е ясно и леко да подухва. Тихо беше единствено в гората около хотел Морени. Излезли на откритото по зимния път ни заблъска един вятър. И колкото повече качвахме толкова по силен ставаше. На билото направи не виждахме нищо от летящия сняг, може би беше 60-70 км/ч. А по зазоряване стана ясно, че и мъгла е обхванала Черни връх. Та някъде километър преди него обърнахме и се върнахме. И на мен за втори път ми се случва да не стигна до горе.
Направи ми впечатление и паднала лавина , на място което преминахме със ски предния път (под базовата станция в улея). Имаше и доста цепнатини и козирки, така че със затоплянето нещата стават доста опасни дори и по "нормалния" път към върха и трябва да се внимава.

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Вто Фев 07, 2017 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Имаше и доста цепнатини и козирки, така че със затоплянето нещата стават доста опасни дори и по "нормалния" път към върха и трябва да се внимава".

Е, ние поне един месец няма да идваме. Пътят ни в двете посоки е с 500 километра по-дълъг.
Вто Фев 07, 2017 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От много време ползвам различни източници за прогноза на времето. Наблюденията ми са, че най-близо до истината е meteoblue.com. На същото мнение са и доста хора от хижите по планините, например Ицо от заслон Ботев. За справка - за миналия уикенд прогнозата за високата част на Витоша беше силен вятър (60 км/ч) и определено хората познаха. Това беше и причината да ходя само в ниското - до 1500 м. Следващият път хвърлете едно око преди да тръгнете.
Вто Фев 07, 2017 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:
От много време ползвам различни източници за прогноза на времето. Наблюденията ми са, че най-близо до истината е meteoblue.com. На същото мнение са и доста хора от хижите по планините, например Ицо от заслон Ботев. За справка - за миналия уикенд прогнозата за високата част на Витоша беше силен вятър (60 км/ч) и определено хората познаха. Това беше и причината да ходя само в ниското - до 1500 м. Следващият път хвърлете едно око преди да тръгнете.


Интересен и непознат / за мен / сайт за прогнози. Ясен е , акку стана много сив напоследък. Дава и фаза на луната / която иначе се търси немай-къде / , вятър, посока на вятъра, което е важно за спящите на открито. Валежи, влажност по часове, УВ сила на слънцето, брой слънчеви часове. Меню на български, подробна разбивка по часове на седмицата. Благодарско, pl27, добро и полезно нещо е .
Сря Фев 08, 2017 12:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:
Наблюденията ми са, че най-близо до истината е meteoblue.com. На същото мнение са и доста хора от хижите по планините, например Ицо от заслон Ботев.

Наистина много полезен източник на метеорологични прогнози! Изчисляват ги в сътрудничество с университета в Базел. Особено удобна е функцията за генериране на прогноза за която и да е избрана от потребителя точка.
Сря Фев 08, 2017 1:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pl27 написа:
От много време ползвам различни източници за прогноза на времето. Наблюденията ми са, че най-близо до истината е meteoblue.com. На същото мнение са и доста хора от хижите по планините, например Ицо от заслон Ботев. За справка - за миналия уикенд прогнозата за високата част на Витоша беше силен вятър (60 км/ч) и определено хората познаха. Това беше и причината да ходя само в ниското - до 1500 м. Следващият път хвърлете едно око преди да тръгнете.


meteoblue.com е познат сайт на повечето потребитили във форума. Благодаря все пак за напомнянето, но поучителния тон ми се струва не съвсем на място. Сигурен съм че и tortomarin е гледал прогнозата за времето, както и аз. Все пак основната цел на разходката е движение сред природата и зареждане с енергия. Достигане на върха не винаги е необходимо, за да се чувства човек удовлетворен. Приятната разходка рано сутрин не мога да я сменя с нищо друго, ако остана в София, пък била тя и при силен вятър.
Та всеки сам решава дали да се движи в ниското или във високото, според собствените си разбирания.

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Сря Фев 08, 2017 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
ronkata написа:
Вчера (понеделник, 06.02.) в 5 сутринта решихме да се качим с жена ми и сестра и за изгрева на Черни връх. Последно се качвах в четвъртък преди 4 дена и още се топлех от слънчевия изгрев на върха (така изглеждаше последните 2 седмици изгрева - http://radobayraktarov.blogspot.fr/2017/01/blog-post.html). По прогноза, трябваше да е ясно и леко да подухва. Тихо беше единствено в гората около хотел Морени. Излезли на откритото по зимния път ни заблъска един вятър. И колкото повече качвахме толкова по силен ставаше. На билото направи не виждахме нищо от летящия сняг, може би беше 60-70 км/ч. А по зазоряване стана ясно, че и мъгла е обхванала Черни връх. Та някъде километър преди него обърнахме и се върнахме. И на мен за втори път ми се случва да не стигна до горе.
Направи ми впечатление и паднала лавина , на място което преминахме със ски предния път (под базовата станция в улея). Имаше и доста цепнатини и козирки, така че със затоплянето нещата стават доста опасни дори и по "нормалния" път към върха и трябва да се внимава.

Хубави снимки,вятъра и снега са създали чудни гледки.
Сря Фев 08, 2017 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov