ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвременните технологии в туристическата екипировка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Съвременните технологии в туристическата екипировка
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Не всеки гледа клипчетата на катерачите, примерно аз не ги. Дай връзка за онагледяване.
За сгънато като хармоника се сещам да това - http://www.cascadedesigns.com/therm-a-rest/mattresses/fast-and-light/z-lite/product

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Юли 24, 2015 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ormusus



Регистриран на: 10 Фев 2015
Мнения: 97
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно за такова ми е питането, с какво е по-различно от шалтето навито на руло (освен, че е по-тежко)?

_________________
.................
Съб Юли 25, 2015 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ormusus написа:
Точно за такова ми е питането, с какво е по-различно от шалтето навито на руло (освен, че е по-тежко)?
По-компактно е в сгънат вид, съответно е по-пригодно за носене. А това хич не е за подценяване.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Юли 26, 2015 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Някой виждал ли е да се продават такива? Отговорете с цитат
Вижте последният от описаните патенти на Google -
https://money.bg/inovations/nay-ludite-patenti-na-google.html
Сря Авг 03, 2016 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
След дълги години ходене и тичане без проблеми, сега и мен ме застигна състоянието "паднал преден свод на ходилото" или по медицински Метатарзалгия . Сещам се за всички неудобни планински обувки и откровени кютуци, не само родни такива, но и Кастингер, Лова, Саломон от ранните им производства , които ми минаха през краката. Морето ти е до колене и не мислиш, когато няма проблем.
В тези години, някой да ме беше светнал, че има стелки в не скъпи обувси, които значително подобряват комфорта на стъпалото, но не се случи. Случайно попаднах на тях преди 10 години, но тогава не им обърнах внимание, тъй като нямах проблем, и продължих да си ходя и с други обувки и стелки. Та това са ORTOLITE - стелките www.ortholite.com , които вече ги слагат в много спортни и други обувки - като Кларк, тимберланд , но не задължително във всички модели.
Основно в характеристиките им наблягат на високата дишаемост и че са обработени против бактериии и др. предимства, но главното е че са доста по-дебели от обикновените стелки, жълтата им част е пяна на мехурчета, която е като пружина и адсорбира шока върху ходилото.
Тук не става въпрос за ортопедични стелки за проблемни ходила , а стелки за всеки ден, които са равномерно дебели и меки. Когато получих болките в ходилото, установих че мога да ходя с обувки само с такива стелки, с които възпалението отиваше към затихване. Друго което установих е, че като свалиш стелката на една обувка, натискам вътре да видя има ли мекота в подметката. Милет , Васке / може моделите да са такива/ са твърди като камък, в Саломонът потъва малко пръста - има допълнителна мекота. Обуя ли твърда обувка - възпалението ведната се активира. Взех си вече медицински ортопедични стелки. Те са малко по-твърди от ORTOLITE - стелките , и при по-твърдите Милет и Васке слагам освен медицинската стелка и една изрязана предна половинка /където ми е проблема / от ORTOLITE - стелка отдолу - от стари Саломон. Даже и след 10 год, пяната на ORTOLITE - стелките е без промяна - мека и пружинира. Имам обувки и с мемори пяна - не става, пяната потъва и я усещаш като някакъв мотащ се в стъпалото спукан балон, и няма нинаква еластичност.
Вече съм оставил настрана предимствата на Гортекс, кожи и какво ли не - най- важно е обувката да е удобна и комфортна. Не всички модели на Саломон, но някои от тях имат такива стелки, и вече съм само на тях. Тук вече не говоря за избор , а за необходимост при мен. При вас е въпрос на избор, който е добре че имате, преди да ви стане проблем и необходимост. Ако знаех за този избор, сигурно щях доста години да отложа сегашното състояние на ходилата.
При Саломон ORTOLITE - стелките , които се виждат и при избора на обувката, изглеждат така :



Последната промяна е направена от аngel на Чет Яну 05, 2017 4:20 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Яну 05, 2017 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
След дълги години ходене и тичане без проблеми, сега и мен ме застигна състоянието "паднал преден свод на ходилото" или по медицински Метатарзалгия .

след двайсет и някоя година костите с "вкочанясват". Така, че за да ти "падне" свода, значи костите пак са омекнали, а на това май му викаха остеопороза. И в този случай сводът е най-невинното нещо, което може да се случи, така че обърни по-сериозно внимание на това внезапно споходило те събитие.
Чет Яну 05, 2017 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Така, че за да ти "падне" свода, значи костите пак са омекнали, а на това май му викаха остеопороза. И в този случай сводът е най-невинното нещо, което може да се случи, така че обърни по-сериозно внимание на това внезапно споходило те събитие.

Съгласен съм, знам че е метатарзалгията е следствие от други причини и правя каквото мога, за да живея нормално, да работя и да продължа с ходенето. Но точно при стелките, това ми е спасението в момента - два дни да нося твърда обувка, и започва възпаление.
vladofff Smile , всяко зло за добро - с меки кости ще ми е по-лесно да пълзя и се провирам през скалите, както го глася Very Happy
Чет Яну 05, 2017 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
За първи път чувам, че остопороза може да е в основата на заболяването.
От досегашните ми посещения при лекари не съм чул такова нещо.
Ходил съм и при ортопед(уж известен и добър специалист).
Чет Яну 05, 2017 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
За първи път чувам, че остопороза може да е в основата на заболяването.
От досегашните ми посещения при лекари не съм чул такова нещо.
Ходил съм и при ортопед(уж известен и добър специалист).

Аз не твърдя такова нещо, просто изказах предположение. Има спецове, които да кажат, но за целта потърпевшият трябва да ги потърси. Това имах предвид.
Пет Яну 06, 2017 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Производителите използуващи Ортолайт, в дъното долу са знакови марки планински обувки : http://www.ortholite.com/footwear-consumers/brands-with-ortholite . Не всички модели обувки на производител са с такива стелки. Освен в обувки, използува се и в дрехи, спортни стоки, в които трябва да се търси щемпела на Ортолайт.В немската търсачка при вкарване на думата ortholite излиза Саломон за 9 евра , но отдолу под него има много предложения за други видове стелки https://www.auspreiser.de/goto/shop/6782733646?type=oc_offer&price=8.99&search=ortholite =
Пет Яну 06, 2017 2:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Да споделя нещо за мембраните и тяхната цена. Беше след онази известната градушка през 2014г., която изпотроши половината керемиди на покрива, който и без това плачеше за ремонт. Започна се едно пороучване на модерните дишащи изолации за покриви. Отивам аз в един специализиран магазин и ми показват едно тесте мостри на дишащи мембрани. На пипане бяха като вестник, а цената беше някъде 1-5лв/м2. Една от мембраните беше на Dupont. Демонстрираха ми как слагат парче мембрана между две прозрачни чаши. Горната беше пълна с вода. Долната беше пълна с въздух и свързана с помпичка от апарат за кръвно налягане. Помпайки въздух от долу нагоре се виждаше бълбукане във водата, но никаква вода не порокапваше през мембраната.

Тогава загрях, че производителите на мембрани произвеждат един и същи продукт в огромни количества и супер евтино. Когато тези мембрани се ламинират към текстил и станат на дреха се придава значителна добвавена стойност с прости методи и евтини суровини и цената става....
Пон Фев 13, 2017 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Някой може ли да сподели впечатления от DryDS на Dachstein, че си поръчах едни чепици с такава мембрана?
Вто Окт 24, 2017 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
al.popov84@gmail.com



Регистриран на: 01 Фев 2018
Мнения: 1

Мнение Montura Vertigo GTX Отговорете с цитат
Здравейте,
тъй като съм прохождащ и се чудя какви обувки да си купя,които да ползвам и за котки и трек ,
моля накой да ми каже дали има наблюдения на тази италианска марка новодошла на пазара.
За мен обувката е добра но на визия а и няма история.Моля за коментар!Благодаря!
https://www.alpstationline.it/en_wd/vertigo-gtx-48356.html
Чет Фев 01, 2018 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov