ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Уеб топографска карта на България и Гърция
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Уеб топографска карта на България и Гърция
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
По отношение на Гърция, естествено би било добре, освен източници като сателитни снимки и официално публикувани тракове да се търси връзка и с туристически любители от общността, за споделяне на данни. Open street също е опция. До колко обаче е възможна такава връзка си е сложен въпрос и не мога да помогна. Добре е да се огледат гръцките туристически страници, за съществуването на подобен проект и т.н. Но не искам напълно да отнема възможността на създателя и в тази насока...

Този отговор за съжаление не носи никаква информация. Би ли споделил нещо по-конкретно. (например връзка към "официално публикуваните тракове" или към "гръцките туристически страници"). Не се плаши, че ще отнемеш нечия възможност.
Чет Фев 16, 2017 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Описанията далеч не са задължителни за да бъде една карта добра. Нито пък сеченията. Нещо повече - нито сеченията, нито описанията, са някаква стандартна част от която и да е карта. И двете обаче са една съвсем стандартна част от всеки пътеводител. Оттам дойде и приказката за ползата - ако ще предоставяш информация, типична за пътеводители, сложи и текста Very Happy OSM дава съвсем лесен инструмент за нещо такова. Можеш да закачиш текст за всяка отсечка, после автоматично да събереш всички описания за релацията в общо каре.

Говорейки за ползата. Тя е ясна - за по-неопитните потребители, които освен стандартната картна информация получават сечение и описание. За опитните е ясно, че сечение не им трябва. То така или вече присъства в картата във вид на очертание на пътека, проектирано върху комплект хоризонтали в даден мащаб.

Огромния труд го остави на OSM-контрибуторите. След като го има инструмента, ще се намерят и хора да въведат инфото.

П.П. Докато се обяснявам за ползите от описанието, забравих да коментирам самото сечение. Получило се е много добре, което не пречи да имам няколко градивни бележки:
- при частично показване на маркирано трасе, излиза сечение за целия маршрут - част от който е трасето. Дали няма да е добре в сечението динамично (според зума) да се отбелязва коя част от трасето се визуализира на екрана?
- тествах на екрана червената пътека х Лагера за Синаница през Разкола и Ленище. На екрана се вижда само част от червената, но в списъка дясно се вижда кафявата и жълтата. Дали спатиал-селекта се прави спрямо целия червен маршрут (заради което влизат и жълта/кафява)? Според мене трябва да се прави спрямо текущия екран.
- добавените ключови точки къде се съхраняват? Влизат ли в OSM-базата, което би искало по-пестеливо ползване и по-умно именуване...?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 16, 2017 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
OSM дава съвсем лесен инструмент за нещо такова. Можеш да закачиш текст за всяка отсечка, после автоматично да събереш всички описания за релацията в общо каре.

Хм, виждал ли си реализирано подобно нещо някъде (имам предвид описателен текст вкаран като ОСМ таг). Според мен той няма да е прикачен към отсечките, защото отсечките не знаят за релацията, която описва маршрута, но това всъщност опростява нещата. Ако има такава практика, мисля че няма да е голям проблем да се показва текста например в попъп, когато кликнеш на маршрута. Ако няма - едва ли точно аз ще мога да я наложа.

Колкото до моята идея, която споделих последно, тя е по-друга. Става дума за визуализация на информация, която не е вградена в картата и съответно динамично може да бъде показвана и скривана според ситуацията. Както дадох пример, аз мога да разкажа визуално с точки и текст за някое ходене и да го постна тук с условието, че това съдържание ще е видимо само тук.
Чет Фев 16, 2017 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

П.П. Докато се обяснявам за ползите от описанието, забравих да коментирам самото сечение. Получило се е много добре, което не пречи да имам няколко градивни бележки:
- при частично показване на маркирано трасе, излиза сечение за целия маршрут - част от който е трасето. Дали няма да е добре в сечението динамично (според зума) да се отбелязва коя част от трасето се визуализира на екрана?
- тествах на екрана червената пътека х Лагера за Синаница през Разкола и Ленище. На екрана се вижда само част от червената, но в списъка дясно се вижда кафявата и жълтата. Дали спатиал-селекта се прави спрямо целия червен маршрут (заради което влизат и жълта/кафява)? Според мене трябва да се прави спрямо текущия екран.
- добавените ключови точки къде се съхраняват? Влизат ли в OSM-базата, което би искало по-пестеливо ползване и по-умно именуване...?


Сега видях допълнението. По реда:
- сечението е за целия маршрут или за най-дългата част от маршрута (случаите с дупки и вариации).
- спред текущия екран се прави. Менюто също е част от екрана, може би са под него или пък близо до краищата. Ако не - е бъг.
- не, точките се пазят отделно, като се индентифицират с двойката релация - сесия на юзера (да го наречем условно). Една релация може да има множество комбинаии от точки.

ПП. Специално за сечението - на този етап се генерира като картинка, което не оставя възможност за вариации. Мисля да променя това в близко бъдеще и да го визуализирам динамично, с опция за проектиране на точка/точки от картата върху точка от сечението.
Чет Фев 16, 2017 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Гръцки сайтове и инфо Отговорете с цитат
Надявам се адресите, които изпратих да помогнат. Ето още два сайта, единият съдържа нахождението на хижите в Гърция, а в другия намерих интересни растери на планини -

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1c_Y3G_duUzR_g2XveVmwOClnLpQ&ll=38.28535318427432%2C23.12276399999996&z=6

https://sites.google.com/site/greecehistory/oreibatikoi-chartes-elladas-downloads-1

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Пет Фев 17, 2017 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение корекция на трасе Отговорете с цитат
Поздравление за начинанието, мисля, че си поставяш/поставяте ?/ доста голяма цел, успех!
Естествено беше ми интересно да видя ситуацията около с.Мирково и малък коментар във връзка с по долните цитати:
Whitestar 16.0.17 написа:
"...много важно да бъдат нанесени всички пътеки и пътища и то с точност..."

и
igurbev 16.02.17 написа:
Въпросът за точността на дадена карта е важен, няма спор, но как добавянето на допълнителни описания го прави още по-важен?

В тази връзка нещо конкретно ,мисля, че ще ти бъде от полза.
Ситуация в района на вр.Голем Прешивец е невярна. На подложката, която използуваш съществуваше трасе от билото към селото правено по трак на някой си, сега виждам, че си го включил и като маршрут. Ето ситуацията на терена по снимки:
вр.Г.Прешивец от юг
вр.Г.Прешивец от юг,пътеката подсича вр.от дясно
Следейки трака ми е ясно, че направената в ляво чупка е към гората в търсене на път за заобикаляне на върха. От там не може да се мине, много е стръмно, не ми е ясно как направо през скалите се стига до котата. За мене това е измислено. И тука е отговора на цитатите, ясно е , че не можеш да промениш трасето, но би могло да се сложи някакъв предупредителен символ,нпр."!" и текст в смисъл "скално катерене, преминаване с помощни средства-само като пример/ и да се изчертае подсичащата от запад пътека. Това е хубава пътека, проблема, че началото и е доста обрасло и не се вижда.
Позволявам си да цитирам Пелитко:
Централна Стара планина
кратък пътеводител - Pelitko
05.3.с.Мирково-река Воден-рид Прешивец-вр.Братювица-седловина Пряслупа
"Връх Голям Прешивец е скалист и почти отвесен от север и изток, но може лесно да бъде заобиколен по водоравна пътека от запад".
има и даден трак, сегмент от моя изглежда така:
и същото,като GPS файл.
Между впрочем пуснал съм билетче "гара Мирково-вр.Мара Гидия-гара Мирково" с подробности, можеш по твое усмотрение да ползваш каквото сметнеш за необходимо.
още един път:
Успех!
Сря Фев 22, 2017 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти,
Радвам се, че се включи, все пак сме съседи по район, със сигурност има какво да науча от теб.

Под "подложката" доколкото разбирам имаш предвид картата. Разбира се че мога да я променя и не само, но почти всички (да не кажа 100%) пътеки в района са чертани по мои тракове. Специално за северния склон на Голям Пръшивец ( или ПрЕшивец в руската транскрипция), ето тук: http://osmap.org/hiking-trails.shtml#map=16/2670518.32/5270545.22/0 се минава без никакъв проблем. Снимката подвежда за непристъпността му - те са нещо като тераски, между които се прехвърля с леко кривене вляво-дясно (затова е чупката на трака) без никакви услия.

Ще отскоча, като се постопи снега да огледам за пътеката, която цитираш.
Сря Фев 22, 2017 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Re: igurbev/22.02.17 Отговорете с цитат
Привет!
По силата на смесените междуселищни бракове може да излезе,че имаме някаква роднинска връзка! Question Very Happy
Не се съмнявам във възможността да се изкатери котата от страната за която става въпрос. Съмнявам се че определен кръг от хора биха могли да го направят или да рискуват да го правят при наличие на алтернативен път. Просто трябва да се нанесе на картата след като съществува.
Възможно е да съм пропуснал, каква е идеята на този проект и как си го представяш в завършен вид, колкото и относително да звучи последното. Питам те, защото ако правиш нещо като електронен пътеводител само от твой тракове, то сегмента, който го коментирах се обезсмисля. От друга страна ако имаш по-големи амбиции е възможно конфликти с авторски права. Нпр. конкретна ситуация, както писах пуснал съм "билет'че" и вече "собственикът" може да има претенции независимо от желанието на автора, само като хипотеза ?/.
Пет Фев 24, 2017 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Re: igurbev/22.02.17 Отговорете с цитат
Петър написа:
Възможно е да съм пропуснал, каква е идеята на този проект и как си го представяш в завършен вид, колкото и относително да звучи последното. Питам те, защото ако правиш нещо като електронен пътеводител само от твой тракове, то сегмента, който го коментирах се обезсмисля. От друга страна ако имаш по-големи амбиции е възможно конфликти с авторски права. Нпр. конкретна ситуация, както писах пуснал съм "билет'че" и вече "собственикът" може да има претенции независимо от желанието на автора, само като хипотеза ?/.

Не ме разбра, като казах мои, нямах претенции за собственост, а че са проверени на терен Просто защото там балканът ми е в задния двор, не ми се искаше да вкарвам данни, които не съм проверил лично. Смятах да го добавя, след като разгледам на място, но ок, добавих го сега: http://osmap.org/hiking-trails.shtml#map=16/2671017.42/5270274.71/0 Бих могъл да пременя и маршрута да следва обхода, но според мен изкачването на върха си е атракция и не трябва да се пропуска.
Пет Фев 24, 2017 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Re..... Отговорете с цитат
ОК!Така е добре.
Нед Фев 26, 2017 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Видях в темата за прехода 100х24 линка с трасето. В тази връзка се замислих - 100х24 не е ли част от Е-3? В случая вероятно е добре да има и уточняваща информация. Въпреки това ми се струва че се е получило. В БГ Mountains има много пътеки и горски пътища, а така картата използвана от непрофесионални планинари може да бъде в известен смисъл объркваща. Ако в твоята карта се обхванат всички важни маршрути на територията покриваща картата, включително и максимален брой второстепенни сигурно резултатът ще е доста полезен за по-масови туристи, дори на твое място бих се замислил за безплатен и платен вариант. Rolling Eyes Shocked Rolling Eyes

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Пет Мар 10, 2017 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
В тази връзка се замислих - 100х24 не е ли част от Е-3? В случая вероятно е добре да има и уточняваща информация.

Част е, но това не пречи.
Във връзка с допълнителната информация, OSM стандарта предолага използването на 3 тага за препратки към такава: website (което следва да е официален сайт), link (по-обща връзка, в нашия случай защо не и пътепис) и wikipedia (препратка към статията в wikipedia) Добавих визуализацията и на трите, стага да са въведени, разбира се.
Например Витоша 100 или пък този маршрут, който сочи към Викито на Дидо. При При Е3 се предполага да има и официален сайт и Wikipedia страница.
Пет Мар 10, 2017 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Иване, стана ми интересно от къде си взел имената на обектите(върхове и др.)? Защото някои не съм ги срещал. Например от кога Кучето (в района на Козя стена) се казва Коли кон? Rolling Eyes

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Мар 10, 2017 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Иване, стана ми интересно от къде си взел имената на обектите(върхове и др.)? Защото някои не съм ги срещал. Например от кога Кучето (в района на Козя стена) се казва Коли кон? Rolling Eyes

Картата е базирана на данните от OpenStreetMap На практика всеки може да добавя или променя.
Пет Мар 10, 2017 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Whitestar написа:
В тази връзка се замислих - 100х24 не е ли част от Е-3? В случая вероятно е добре да има и уточняваща информация.

Част е, но това не пречи.
Във връзка с допълнителната информация, OSM стандарта предолага използването на 3 тага за препратки към такава: website (което следва да е официален сайт), link (по-обща връзка, в нашия случай защо не и пътепис) и wikipedia (препратка към статията в wikipedia) Добавих визуализацията и на трите, стага да са въведени, разбира се.
Например Витоша 100 или пък този маршрут, който сочи към Викито на Дидо. При При Е3 се предполага да има и официален сайт и Wikipedia страница.


Откъм UI се е получило добре - маршрут и група операции долу.
Линковете към сайтовете в отделен таг към релацията ли са?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Мар 13, 2017 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov