ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Беговица - Яловарника - Зъбът - зимен траверс

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Беговица - Яловарника - Зъбът - зимен траверс
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Беговица - Яловарника - Зъбът - зимен траверс Отговорете с цитат
Пирин планина в района над хижа Беговица е сред слабо посещаваните дестинации през зимата. Подходите към върховете изискват пресичане на лавиноопасни склонове, преодоляват се улеи, склонове, кулоари, отдалечено е и трябва да се внимава. Отдавна бях хвърлил око на върховете и траверса там: връх Яловарника - 2763м.н.в., връх Зъбът - 2686м.н.в., Куклите - 2686. В поредния уикенд с прекрасно време и в прекрасна компания, се запътихме към хижа Беговица, където останахме да нощуваме. На другия ден се захванахме със стръмнината и панорамните гледки от билото.


Долината ни посрещна с прекрасна визия и фирнован сняг, рано-рано изпълзяхме от топлата хижа.







Делчо и Владо.



В подготовка за кулоара.



Връх Зъбът вдясно и портата между Яловарника и Зъбът.



Яловарника.



Владо по склона...



Делчо.



Прекрасно време и студ в кулоара.



Харесахме си един от множеството кулоари и хванахме по него.













Връх Яловарника с Каменица на заден план.









Траверса към връх Камница и Каменишка кукла.



Дълги рид с Маленкото езеро.



Връх Зъбът, към който след сериозно спускане се запътихме.



Каменичка е това. Smile



На връх Зъбът. Денят напредна и не можахме да слезем през Куклите и Солището, затваряйки този така красив и див траверс.



Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Апр 03, 2017 8:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Снегът видимо отстъпва и в тази долина...

За сравнение -- поглед към СЗ кулоари на вр. Яловарника от 4 април 2010 г. (снимката е и връзка към варианта ѝ в пълна разделителна способност):



По кой точно кулоар се изкачихте?


Последната промяна е направена от vedrin на Пон Апр 03, 2017 3:54 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Апр 03, 2017 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Отново красиви снимки. Както ги подредихте тези изкачвания, вие въобще слизате ли в долините ?! Laughing Снегът е критично малко на Пирин тази година, но сезонът не е свършил - миналата година валя доста оттук нататък.
Лятото, също е много приятно да се качи Яловарника по големият Y - образен кулоар, който се вижда от горната снимка на Ведрин.
Пон Апр 03, 2017 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, аз залагам на десния клон на V-то, което е в средата на твоята снимка, но ще ми е интересно и Марто да начертае нещо върху нея. Голяма красота е!

Забелязвам (по принцип и от конкретно наблюдения от последния уикенд в Пирин) една любопитна особеност при ползването на екипировката от българина, особено зимната.
Техническите средства (пикел, котки, въже и т.н.) се ползват само когато наистина вече не може без тях... Което увеличава риска и е предпоставка за инциденти.

В случая например ми липсва на снимките едно хубаво шарено въженце Smile
Аз съм сигурен, че юнаците имат, но са решили, че няма нужда от него.
За сметка на това имат по две сечива, които на тоя снежен улей са му в повече... Еле па тия с кривите дръжки Smile

Супер снимки, Марто, трябва да излезем някой път заедно, да имам и аз някоя професионална снимка в архива!
Пон Апр 03, 2017 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Снегът видимо отстъпва и в тази долина...

За сравнение -- поглед към СЗ кулоари на вр. Яловарника от 4 април 2010 г. (снимката е и връзка към варианта ѝ в пълна разделителна способност):



По кой точно кулоар се изкачихте?


Здравей. Smile Качихме се по десния улей, който в горната си част имаше разклонение вляво и вдясно. Поехме по дясното до излизане на билния ръб. Снегът беше прекрасен - фирнован и лавините се бяха отекли. Прекрасен и отвесен кулоар намерихме в последната част, но със силни навявания и се притеснихме да опитваме там. Със сигурност щяхме да свлечем някоя дъска... Поздрави! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Пон Апр 03, 2017 6:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Апр 03, 2017 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Ведрине, аз залагам на десния клон на V-то, което е в средата на твоята снимка, но ще ми е интересно и Марто да начертае нещо върху нея. Голяма красота е!

Забелязвам (по принцип и от конкретно наблюдения от последния уикенд в Пирин) една любопитна особеност при ползването на екипировката от българина, особено зимната.
Техническите средства (пикел, котки, въже и т.н.) се ползват само когато наистина вече не може без тях... Което увеличава риска и е предпоставка за инциденти.

В случая например ми липсва на снимките едно хубаво шарено въженце Smile
Аз съм сигурен, че юнаците имат, но са решили, че няма нужда от него.
За сметка на това имат по две сечива, които на тоя снежен улей са му в повече... Еле па тия с кривите дръжки Smile

Супер снимки, Марто, трябва да излезем някой път заедно, да имам и аз някоя професионална снимка в архива!


Да, прав си. Имаме си въже, последно го носихме на Баюви дупки и по Котешки чал, но и там го ползвахме колкото да ни пречи. Относно зимната екипировка, лично аз винаги нося поне пикел, а котките не излизат от раницата до края на май. Като ходя по тези преходи е добре да нося широкия обектив и голямото тяло, но пусти - пречат много и тежат в тази фоточанта... Човек не може да се изкефи на терена. А този траверс от Каменишка кукла през Каменица към Яловарника ми се иска да го направя зимно. Трябва си осигуровка на 2 места там. Поздрави от мен. Smile

Каменица в този и вид, също ни допусна тази зима, през февруари. Много хубави дни, с прекрасно време. Smile


_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Пон Апр 03, 2017 7:03 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Апр 03, 2017 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
danin94



Регистриран на: 15 Сеп 2012
Мнения: 251
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Перфектни снимки както винаги....няма да ти цапам темата с аматьорски изпълнения , само една да си видиш тракчето от вчера



от лявата страна беше по полегат и по широк улея , тоя си е с една идея по добър
Пон Апр 03, 2017 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
А този траверс от Каменишка кукла през Каменица към Яловарника ми се иска да го направя зимно.

Като спомена това и ми напомни, че отдавна се каня да попитам -- някой минавал ли е на един дъх "Беговишкия венец" (зиме или лете)? Имам предвид кръг с начална и крайна точка х. Беговица, който включва Солището, Куклите, Зъбът, Яловарника, Каменица и Беговишки рид (~+1800m/-1800m, ~20km).
Пон Апр 03, 2017 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ха ха, познал съм значи за кулоара! Smile

Да, въжето много пречи, особено когато човек няма навик да го ползва. За това е добре да се вади на стръмното, и човек да свиква с него. Че после идват едни места, на които задължително си вързан, и не е добре да ти пречи, че си имаш други ядове.

Иначе ходихме с двама младежи към Кончето от Яворов, които сложиха котките на билото чах, а фирна почваше от хижата и беше бетон...
После се вързаха чак на Кончето, и то на най-неудобното място, след като единия прекара 10тина минути на стръмен снежен склон преди въжето, като явно му беше тегаво там. Изпотих се, докато го гледах...

То гледам и на твоите снимки има един човек с обувки по фирна. Не че не става, ама защо да се мъчи човек...
Пон Апр 03, 2017 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Ха ха, познал съм значи за кулоара! Smile

Да, въжето много пречи, особено когато човек няма навик да го ползва. За това е добре да се вади на стръмното, и човек да свиква с него. Че после идват едни места, на които задължително си вързан, и не е добре да ти пречи, че си имаш други ядове.

Иначе ходихме с двама младежи към Кончето от Яворов, които сложиха котките на билото чах, а фирна почваше от хижата и беше бетон...
После се вързаха чак на Кончето, и то на най-неудобното място, след като единия прекара 10тина минути на стръмен снежен склон преди въжето, като явно му беше тегаво там. Изпотих се, докато го гледах...

То гледам и на твоите снимки има един човек с обувки по фирна. Не че не става, ама защо да се мъчи човек...


Владо е човекът без котки. На 60 години е, а вървеше пред нас като машина. На няколко места се зачудих как успява без котки, но въпрос на избор. Аз му дадох да ползва едни от моите, докато се качи през портата, после ги свали, пикелът така и не извади през цялото време... Surprised Не е работа без котки по тези участъци, сакатлъците бързо стават...

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Апр 03, 2017 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво ходене, поздрави!
Владо е машина, Ще го питам аз що търси да дърпа дявола за опашката ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 05, 2017 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
petrucci



Регистриран на: 03 Окт 2014
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Казвате че Владо е минал през портата ....а там как стоят нещата по това време?дали ще е удачно качване без котки ?ако имате някоя снимка може да е от полза.
Чет Апр 06, 2017 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
petrucci написа:
Казвате че Владо е минал през портата ....а там как стоят нещата по това време?дали ще е удачно качване без котки ?ако имате някоя снимка може да е от полза.


Не мисля, че е удачно да се минава без котки там, защото едно подхлъзване е много вероятно да завърши с контузия... Поздрави! Smile


_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Апр 07, 2017 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Хубаво ходене, поздрави!
Владо е машина, Ще го питам аз що търси да дърпа дявола за опашката ... Very Happy


Благодаря, Дидо! Smile Влодо е железен, да, можем само да му завиждаме - благородно! Smile
Там беше по-безопасно, през портата. Сега гласим кулоара на Вихрен, ама падна сняг и ще се забавят нещата. Поздрави! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Апр 07, 2017 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Отново красиви снимки. Както ги подредихте тези изкачвания, вие въобще слизате ли в долините ?! Laughing Снегът е критично малко на Пирин тази година, но сезонът не е свършил - миналата година валя доста оттук нататък.
Лятото, също е много приятно да се качи Яловарника по големият Y - образен кулоар, който се вижда от горната снимка на Ведрин.


За съжаление се налага да слизаме. Very Happy
Сега и на водопадите време трябва да се отдели...

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Съб Апр 08, 2017 7:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov