ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
6189 м., Непал

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
6189 м., Непал
Автор Съобщение
Malolo



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 23
Местожителство: България

Мнение 6189 м., Непал Отговорете с цитат
Здравейте, планинари!
Отдавна не съм писал в този форум, но ето, че пак имам хубав повод да го направя. Предстои ми трек в Непал - класическия EBC трек и изкачване на Island Peak / Imja Tse (6189 м.) Основно се осведомявам от UK сайтове за необходима екипировка, условията и т.н. Пишем си и с агенцията, която ще осигури на скромната ми група (разбирай аз + една приятелка) гид и един носач, но и те пращат едни стандартни списъци с екипировки, които ги има по сайтовете. Да кажем, че повечето неща от дългия списък си ги имам или съм си ги набавил, но имам някои въпроси.

Обувки за върха
В крайна сметка се сдобих с La Sportiva Nepal CUBE GTX. Макар, че Batura 2.0 са по-подходящи (по-топли са) и бях в огромна дилема, се спрях на Nepal CUBE, защото са ми пъти по-удобни. На всякъде препоръчват пластмасови обувки или Spantik, но за IP мисля, че е прекалено. Все пак, има възможност и да помръзнат пръстите сутринта, докато изгрее слънцето и за това искам да ви питам за:

Чорапи - мисля да сложа много тънки мерино чорапи (60% вълна, ликра и полиестер) и върху тях дебели плетени 100% вълнени чорапи. Какво мислите?

Химически грейки, т.нар. уормъри - има ли смисъл - работят ли? Четох, че за обувки единствено eлeктрически стелки вършат работа, но вече нямам време за поръчка на такива. Химическите грейки, които действат при контакт с въздуха в обувката и на високото хич ги нямало.

Гети - имам стандартни гети на Millet, които не бих казал, че подобряват термо-изолацията на обувката по никакъв начин. По тази причина обмислям дали да не инвестирам във височинни гети като тези например: https://www.40below.com/products_detail.php?ProductID=3. Имам по-малко от две седмици до заминаването, така че трябва да помисля за нещо, което се предлага на нашия БГ пазар. Мислите ли, че е необходимо и дали няма да запарва прекалено много. За мен основния проблем идва, ако краката се запотят и влагата няма къде да иде - тогава краката ще мръзнат със сигурност. Ако ги запазя сухи, мисля че няма да имам проблем. Мнения, идеи?

Спален чувал
Спален чувал ще ми трябва всяка вечер, независимо, че ще спим в лоджи. Температурата в спалните е около нула. В базовия лагер ще спим на -15, може би в палатката ще е една идея по-топло. Реших да не инвестирам в дебел пухен чувал, защото по нашите планини няма да го ползвам, а парите хич не са малко. Въпросът е дали да наемам на място, според вас или ще се справя с моя чувал - click:.
Моя чувал е с изкуствена изолация, тежък е, не достатъчно топъл и старичък (не правилно съхраняван, т.е. в калъфа, вместо опънат), а е и сравнително нисък клас. Със сигурност ще трябва вътрешен термо чаршав, примерно https://campingrocks.bg/bg/product/905/termo-charshaf-sea-to-summit-thermolite-reactor-extreme.
Другия вариант е да наемам на място. Някой има ли опит с подобна авантьора. Отново със сигурност ще ми трябва чаршаф, поради хигиенни съображения, но мога да мина и с декатлонски за 20 лв. Пикел мисля да наема от там, но това с чувала е малко по-различно и за това си мисля, че е малко рисковано. Някой има ли опит с наемане на екипировка от Катманду или Намче Базар, за да препоръча нещо?

Тениски за трека
Някой да препоръча тениска от полиестер/полипропилен, която има доказан антибактериален агент - да кажем сребърни нишки. Имам едно термобельо на Spider (скиорска марка), което е 100% изкуствено, но е със сребърни нишки и работи безотказно. Вмирисва се дори по-малко от мериното ми. Такива тениски ще са ми необходими поне две, какво и една с дълъг ръкав. Имам от декатлон подобна и се вмирисва след първото обличане, ама яката!!!

Слипове/боксери
Мерино или изкуствено с антибактериален ефект. Препоръки?

Пластмасово шише
Оказва се, че ми трябва пластмасово шише с калъв. Стоманено не върши работа, заради ниските температури. Кемълбек е трудно да запазиш чист в продължение на 20 дни без адекватни условия за почистването му.

За сега за това се сещам. Ще съм благодарен на всеки от вас, който може да ми помогне с мнения, впечатления и опит.
Заминавам на 31.03.2017 и нямам много време, така че ще оценя бързите ви отговори!

Поздрави,
Иво

ПП: Пък после обещавам снимки и разказ Wink

_________________
"The absolute simplicity. That's what I love. When you're climbing your mind is clear and free from all confusions. You have focus. And suddenly the light becomes sharper, the sounds are richer and you're filled with the deep, powerful presence of life..." Heinrich Harrer, 7 years in Tibet
Вто Мар 21, 2017 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за чудесното място, към което си се отправил!
Отговарям ти според опита ми:
- обувки: това е хубава обувка, аналог на ево-то и би трябвало да ти е комфортно при изкачването - движи се равномерно, по-добре по-бавно, но без съществени престои за да не мръзнеш;
- чорапи: от много години не ползваме (важи и за приятелите ми) двупластна система - нося си и тънък чифт и по-дебел чифт, но обувам само един чифт. Циркулацията на кръвта е важната в случая! Например тези чорапи https://www.alpibg.com/%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%BE/%D1%87%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8/%D1%87%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8-elbrus бих ползвал при изкачването на Айлънд пик. Вашият план с два лагера ли е? Базов лагер е на около 5100м и има групи, които предпочитат направо от него да правят изкачването, други ползват и още един лагер на около 5500м (приблизително 2 часа над БЛ), тръгват от него, а на слизане го събират и при двата варианта директно заминават към селото Чукунг. Сложи си в раницата и по-дебел чифт, който ако прецениш може да преобуеш или да оставиш в горния лагер. До към 5800-900 ще се движите по къмък и когато стигнете снежната линия ще си сложите котките - тогава също може да ползваш момента да се преобуеш;
- уормъри - нямам нужда и не ползвам, съмнявам се да са ти необходими за конкретното изкачване;
- гети - не знам какво разбираш под стандартни, но и да не са с дишаща мембрана пак ще ти свършат работа. Категорично нямаш нужда от въпросните височинни гети. Удачни са за пълнички и много бавни платежоспособни клиенти на Денали с обувки под нивото на споменатия Спантик;
- спален чувал - не разчитам на нает и нямам такъв опит. В случая ти трябва по-топъл чувал за нощувките в двата лагера - максимум 2 пъти и дилемата ти е разбираема, защото пухен в лоджите идва в по-вече. Но така или иначе сам казваш, че нямаш добър чувал ... на твое място бих си купил добър пухен чувал ако имаш планове и за други излизания извън България;
- тениски - дори за трека избягвам къс ръкав за да не изгарям. Ползвам Odlo още от времето, когато Вальо (Adventure) ги внасяше, както и TNF, напр. http://www.trailmarket.com/en/long-sleeve/21-men-s-base-layer-hybrid-merino-long-sleeve-crew-neck-shirt.html#idTab1 или Bergans, напр. https://campingrocks.bg/bg/product/1695/myzhka-termo-bluza-s-dylyg-rykav-bergans-fjellrapp-shirt-model-2017 За мен до 200гр/м2 вълна е съвсем достатъчна и за студена среда - има следващи горни пластове, а и човек се движи. Така термобельото става използваемо и в топли дни. От Декатлон имаш възможност да купиш нещо много полезно http://www.decathlon.bg/p/8284498_teniska-techwool-50-ml-tamnosiva.html#/272-200-s . Върши отлична работа и за начинанието ти ще е съвсем достатъчно;
- слипове - интересно ми стана че питаш (това е и причината да ти пиша Smile ) - обикновено се подценява, наистина. Ползвам отново Odlo след като веднъж стигна базов лагер. Но за конкретната инициатива ще си само два дни извън цивилизацията (лоджите) и носача, така че и обикновено памучно бельо ще ти свърши работа;
- шише - ползвам 1л. Nalgene с широко гърло, като имам и изолационен калъф за него. Почти винаги на студено място вземам и метално шише - вечерта напълнено с гореща вода е истинска топлофикация, пъхнато в чувала при краката, а сутринта имам готова начална вода за пиене и кипване. Иначе, наистина не е за допиране до устните студения метал Oops Дори веднъж съм купувал от летището водка с такова просто метално шише - хем съдържанието беше голям бонус за местните, хем и за мен остана „грейката“. Кемълбек не ползвам, че замръзва маркучето (въпреки разни изолации), но за конкретното място (Айлънд пик) един приятел от групата ни беше с кемълбек и не се е оплаквал.
Макар и обявен като трекерски, върхът си е над 6000м и не е за подценяване. Но и не залитай към излишно марково оборудване.
Най-хубавото за този връх е, че бидейки горе при добра видимост ще оцениш огромната южна стена на Лхотце https://www.flickr.com/photos/markhorrell/17891012268/in/album-72157652966709480/
Прилагам чужда снимка, защото при нашето качване нямахме видимост точно докато бяхме горе, уви.
Успех!
Сря Мар 22, 2017 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Malolo



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 23
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Румене, и благодаря за отговорите!

обувки
ОК. Мерси за мнението!

чорапи
Каква е причината да не ползвате двупластовата система с чорапите? Мисля, че ще е интересно и на колегите съфоромци, ако споделиш опит по темата. Аз никога не съм катерил с два чифта чорапи, по-скоро четох по интернет, че препоръчват такава схема. Мен по принцип ми мръзнат крайниците и съм доста слаб, съответно зиморничев, нищо, че обичам зимата най-много от всички сезони Smile

Относно плана ни за изкачване - ще го решим на място. Принципно имаме време и за два лагера, но като цяло май клоним повече към един базов лагер на 5100 м.

уормъри
Мерси за мнението. Мисля, все пак, да си взема за всеки случай от Декатлон

гети
Ето такива имам аз. Не са с GTX, но се надявам да ми свършат работа. Въобще GTX на гетите необходимо нещо ли е или е по-скоро маркетингов трик?

спален чувал
Мдаа, голяма дилема. Моя ще го оставя вкъщи. Вчера отново от агенцията ми писаха "Don't worry my friend we can have on rent !" за чувала. Май ще рискувам и ще търся на място...

За бельото, тениските и шишето - благодаря! Ще мина през Декатлон задължително за такава блуза - изглежда много практична, а и цената ѝ много ми допада на фона на "марковите" дрешки.
Добавям и стоманената ми бутилка в дългия списък с инвентар. Аз също по едно време си го мислех, че ще е добре да си я имам, като грейка в чувала, но не я добавих в списъка и ето как се забравят нещата!

Поздрави,
Иво

_________________
"The absolute simplicity. That's what I love. When you're climbing your mind is clear and free from all confusions. You have focus. And suddenly the light becomes sharper, the sounds are richer and you're filled with the deep, powerful presence of life..." Heinrich Harrer, 7 years in Tibet
Сря Мар 22, 2017 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
За гетите - твоите са си ОК. Приеми гетите като консуматив - въпрос на време (често кратко) е да ги задере човек с котките. Ползвам у нас и доста по-евтини. Иначе мембраните не са просто трик - действат. При недишаща гета се получава обледеняване от вътрешната страна (поради конденз на изпарената влага от крака), което за продължителни преходи при студени биваци не е приятно. Но случаят ти на АП няма да е такъв! Вметка - пак от Алпи и за същия производител и цена бих си взел по-късия модел експерт https://www.alpibg.com/%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B3/%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B8/%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B8-expert-mid - пертекса също работи добре, а шилда си е именно за по-натоварени повърхности. Уверявам те, че при начинанието ти няма да се налага да газиш сняг до коляното. Обичайно това не се случва и на преобладаващата част от планинарите из нашите баири, та дължината си е излишна.
За чорапите - това е много дълга дискусия, която има смисъл просто като споделяне на лични предпочитания, но не и като налагане на едно мнение. През годините съм минавал през два вълнени чорапа - по-тънък и по-дебел, минавал съм през среднодебели, стигал съм и до два дебели (за да уплътня един кофлак, щото ми беше 2 номера по-голям, но с това разполагах Smile ). По едно време практикувах много тънък чорап (най-тънките ми бяха едни евтини копринени чорапи) плътно по крака и отгоре по-дебел вълнен. Това вероятно беше от двупластовите най-удачното ми решение, че така избягвах протриване на кожата (важно е да са различни материите - така нарочно предполагаш триене между двата чорапа и се спасяваш от триене между вътрешния чорап и кожата - изборът за тънък чорап се свежда до коприна или памук, ясно е че синтетиката се забравя, е, малко еластан не е проблем иначе не е стегнато чорапчето). Но, краката ми се потят много малко, ползвам топли обувки (най-често спантик на ла спортива) и така стигнах до заключението, че за мен еднослоен чорап е съвсем достатъчно. Кракът ми се чувства свободно в обувката и това е главното за добрата циркулация на кръвта и така ... Тънки или по-дебели - всичките чорапи, които ползвам в планината са с вълна, по възможност мерино (не ползвам памук). Пълно е с добри ценови решения. Ето с този модел на каримор http://bg.sportsdirect.com/karrimor-merino-fibre-lightweight-walking-socks-mens-414029?colcode=41402990 ,например, съм и в много студените дни в нашите планини. Ползвам такъв чорап и в по-високи места, миналото лято конкретно с този модел бях на Алпамайо - не ми е било студено. Водят го за тънък, според мен си е средно дебел чорап. Но, разбираш, че решенията са индивидуални. Познавам хора, които и при невисоки лагери спят в чувала с чорапи, но това не ги прави слаби планинари - просто въпрос на лична терморегулация. И обратното, срещам разсъблечени мъжаги, които видимо са много далеч от планинарството Smile
Стана като диалог, досаждаме и вероятно нарушаваме реда - ако имаш още въпроси дай знак и ще ти пратя мейл адреса си, че не ми е удобно на лс (трябва да се логвам).
Впрочем, как правиш хиперлинковете - рядко пиша по форуми и не знам как се прави Oops
Чет Мар 23, 2017 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Malolo



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 23
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!

Благодаря много за препоръките!

Не мисля, че темата е станала досадна, напротив. Сигурен съм, че диалога ни е полезен и за други съфорумци. Ако не е така, нека се намеси модератор.

Spantik-а е най-топлата обувка на La Sportiva (може би след Olympus Mons, де) и е нормално да ги носиш с един чорам, според мен. Но си прав, че е персонално и сам трябва да открия най-добрия подход за себе си. Моите крака се потят и като цяло имам студени крайници, та за това го мисля толкова много. Може би се втелясвам повече, отколкото е необходимо за конкретния случай, но за пръв път ще ходя в Непал, все пак, надявам се, че ми е позволено да се вълнувам поне мъничко Rolling Eyes

ПП: за хипер линковете ще ти пратя ЛС, че може и наистина да ни ошамарят Wink

_________________
"The absolute simplicity. That's what I love. When you're climbing your mind is clear and free from all confusions. You have focus. And suddenly the light becomes sharper, the sounds are richer and you're filled with the deep, powerful presence of life..." Heinrich Harrer, 7 years in Tibet
Чет Мар 23, 2017 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
rumen radev написа:
изборът за тънък чорап се свежда до коприна или памук, ясно е че синтетиката се забравя

Според мен не трябва да се изключват и вариантите- много тънко мерино и най-вече-бамбук-аз ползвам много тънки терлички с бамбук под дебел мериносов или шошон-тип "чорапите на баба"-зависи от студа и най-вече от личното студоусещане Smile
ако имаш време-пробвай варианти и ще разбереш "истината" за себе си...
Успех и да разказваш!
Пет Мар 24, 2017 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, ще споделя какво съм намислил за моята екипировка. Аз ще ходя на обиколката на Анапурна през април с минаване през Thorong La 5416м.

За водата взех сгъваеми бутилки от полипропиленово фолио 4 бр.х 0,5л и 1 бр 2л за двама души. Първите ми бяха подарък към филтър за вода с активен въглен на Aquaphor B300. Втората я взех специално и излезе скъпо-24лв. Ще ползвам хлорни таблетки със сребърни йони на Katadyn Micropur (в София ги взех от един оръжеен магазин на ул. Цар Самуил 93). Те пречистват от бактерии, вируси и по-едри мироорганизми, но придават гаден хлорен вкус. С помощта на филтъра Б300, който се завива на стандартна резба на бутилки (пасва и на сгъваемите) хлорът се премахва и водата е приятна за пиене. Филтърът тежи около 200г.

За дрехите ще ползвам чорапи от мерино+синтетика 60%/40% и дебели вълнени чорапи. 2 бр. тениски 100% мерино с къс ръкав, 2 бр тениски 70% мерино с дълъг ръкав 2бр. памучни тениски за спане и цивилизацията. 1бр. синтетична блуза с полар на тръпчинки, 1 бр. горнище полар,
1бр. поларен клин, 1 бр панталон със свалящи се крачоли, 1бр. кариран панталон Сатори, 1 бр. панталон с мембрана. Яке с мембрана. Дъждобран.

Не смятам да взимам щеки, но мисля да взема едни бабешки котки за зор заман-повечето трекери пишат, че не ползват котки, но някои съветват да се носят едни малки.

Памучни боксерки. Чувалите ни ги осигурява фирмата. Смятам да си нося копринена торба чаршаф за чувала.

Обувките ми са три сезонни Салева със стабилен борд. При студ чорапите се овлажняват, но с вълнените не се мръзне толкова. Седи въпросът с уормърите?
Алтернатива е номерът с дамските превръзки вместо стелки- нямам опит как се държат, но се носят добри слухове.

Ще се опитам да съм енерго-независим със 7Вт соларен панел със USB изходи и зарядно за АА и ААА батерии.
Вто Мар 28, 2017 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Andro написа:



Памучни боксерки.

Абе не знам за вас ама при мен памучните боксерки(както всичко друго помучно) по мен се изпотяват здраво,бавно съхнат и оставят много(ама много!)неприятно усещане...предпочитам или мериносови(те пък са много развлачени и не държат пакета Confused ) или най-добре-синтетика-бързо съхнат и са приятни на допир и усещане-особенно ако са със специално влакно-Meryll(skin life).В крайна сметка един допълнителен чифт тежи 20-30 гр.и не заема никакво място...!
Сря Мар 29, 2017 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Обиколката около Анапурните приключи успешно с казаната по-горе екипировка. Времето беше чудесно. Нямашхме проблеми с височинна болест. Не сме взимали лекарства освен 3 аспирина през дните около изкачването над 3500м до 5416м (Торонг Ла) и един при слизането до Муктинах 3800м.

Системата за вода се представи чудесно. Нямаше разстройства.

Екипировката беше малко презапасена от към тениски и ръкавици.
Сря Апр 26, 2017 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Malolo



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 23
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Аз също да кажа, че се прибрах преди три дни и нашето екскурзионно приключи успешно Smile Като ми остане време, ще подготвя обещания разказ с картинки!

До тогава споделям гледката на юг от 6189 м. Island Peak:


_________________
"The absolute simplicity. That's what I love. When you're climbing your mind is clear and free from all confusions. You have focus. And suddenly the light becomes sharper, the sounds are richer and you're filled with the deep, powerful presence of life..." Heinrich Harrer, 7 years in Tibet
Сря Апр 26, 2017 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zahri-emin



Регистриран на: 22 Май 2010
Мнения: 70
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
Ацка гледка,поздравления за добрата разходка Very Happy
Сря Апр 26, 2017 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov